Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό είναι να σκέφτεστε ότι δε μιλάτε σε 5χρονα , το ότι είμαστε άνεργοι τώρα δε σημαίνει ότι δεν έχουμε ξαναδουλεύσει ποτέ ούτε ότι δεν έχουμε μία στοιχειώδη λογική να σκεπτόμαστε κάποια πράγματα για τον εαυτό μας. Αυτές τις προτάσεις από τον περίγυρο μου τις έχω ακούσει 1 εκατομμύριο φορές γιατί σκέφτονται σύμφωνα με τις δικές τους δυνατότητες και δεν μπαίνουν στη θέση του άλλου.

 

συγνώμη αν σε πρόσβαλα δεν είχα αυτό το σκοπό.

Απλά επειδή είδα ότι σκέφτεστε να μεταναστεύσετε στο εξωτερικό ήθελα να μάθω αν προχώρησαν οι ενέργειές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Εφόσον είσαι άνεργη τώρα, αν πας και κάνεις μία 3ωρη-4ωρη δουλειά τα χρήματα που θα βγάζεις μπορείς να τα αποταμιεύεις όλα.

 

30 ώρες + δούλευα ως φοιτήτρια , σαφώς και χρειάζομαι παραπάνω ώρες για να ΒΙΟΠΟΡΙΖΟΜΑΙ .

 

 

 

Η ερώτηση μου είναι, ψάχνεις οποιαδήποτε δουλειά και δεν βρίσκεις ή ψάχνεις κάτι στον τομέα σου ?

 

Τα έχω πει ένα εκατομμύριο φορές σε αυτό το τοπικ. Συνεχίστε το χαβά σας εσείς.

 

Επίσης έχω πει ότι έχω βρει δουλειά και περιμένω να ξεκινήσω. . Να το ξαναπω να το εμπεδώσετε ; Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ξαφνικά έλυσα το πρόβλημα μου για πάντα ή δε βλέπω τι γίνεται γύρω μου.

 

H black_widow παντως θα φτάσει να μένει σε παραγκουπολη , και θα ψαχνει φαγητό στα σκουπίδια.Αλλά το κέφι της δεν θα το χάσει , και θα έχει όρεξη για χορό.

 

Ωσπου θα γνωρίσει τον πλούσιο Λουις Φερναντο και θα ζήσει μια ζωή παραμυθένια που φυσικά δεν θα ξεχάσει τους παλιούς της φίλους.

 

 

 

Χαχαχαχα η Μαρία της γειτονιάς δεν ήταν αυτή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ώρες + δούλευα ως φοιτήτρια , σαφώς και χρειάζομαι παραπάνω ώρες για να ΒΙΟΠΟΡΙΖΟΜΑΙ .

 

 

 

Τα έχω πει ένα εκατομμύριο φορές σε αυτό το τοπικ. Συνεχίστε το χαβά σας εσείς.

 

Επίσης έχω πει ότι έχω βρει δουλειά και περιμένω να ξεκινήσω. Να το ξαναπω να το εμπεδώσετε ; Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ξαφνικά έλυσα το πρόβλημα μου για πάντα ή δε βλέπω τι γίνεται γύρω μου.

 

δεν το είπα για να βιοπορίζεσαι, εφόσον τώρα σε συντηρούν οι δικοί σου (έτσι έχω καταλάβει). Έχω καταλάβει ότι τα βγάζετε δύσκολα μην πεις πάλι ότι δεν είναι πλούσιοι.

 

Αυτά τα 15-20 ευρώ μεροκάματο θα μπορείς να τα αποταμιεύεις κάνοντας τη ζωή που κάνεις τώρα με σκοπό να μαζέψεις ένα ποσό και να φύγεις για μία χώρα που θα έχεις περισσότερες προοπτικές να εργαστείς στο αντικείμενο που σου αρέσει. Μαθαίνοντας παράλληλα και τι γλώσσα. Δε σου το λέω σα συμβουλή (όπως λες δε σε γνωρίζω), απλά είναι κάτι που θα έκανα εγώ.

 

Εφόσον βρήκες δουλειά μάλλον, άκυρο το σκεπτικό μου :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον τώρα σε συντηρούν οι δικοί σου (έτσι έχω καταλάβει).

 

Δε μένω τσάμπα εδώ. Πληρώνω για φαί , ό,τι μπορώ σε λογαριασμούς , τα ρούχα μου κ.λ.π. Βοηθάω σε επαγγελματικά έξοδα λόγω κρίσης . Και τον υπολογιστή από τον οποίο γράφω τώρα εγώ τον έχω πληρώσει. Ακόμα και πριν μερικά χρόνια που ήταν καλά οικονομικά ακόμα οι δικοί μου πάλι τα πλήρωνα , δεν έχουν ελληνικό σκεπτικό σε αυτά. Από και πέρα μην περιμένεις ότι θα δώσω και οικονομικό ραπόρτο. Όταν λέω βιοπορισμός το εννοώ. Δε λέω λέξεις έτσι για να τις πετάω.

 

Συνεχίστε εσείς τα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μένω τσάμπα εδώ. Πληρώνω για φαί , ό,τι μπορώ σε λογαριασμούς , τα ρούχα μου κ.λ.π. Και τον υπολογιστή από τον οποίο γράφω τώρα εγώ τον έχω πληρώσει. Από και πέρα μην περιμένεις ότι θα δώσω και οικονομικό ραπόρτο. Όταν λέω βιοπορισμός το εννοώ. Δε λέω λέξεις έτσι για να τις πετάω.

 

Συνεχίστε εσείς τα δικά σας.

 

Πάντως πολύ εύκολα παρεξηγείς,έχω διαβάσει τα περισσότερα σε αυτό το νήμα, αν δε θες μία παραπάνω γνώμη γιατί μοιράστηκες μας τους προβληματισμούς σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολύ εύκολα παρεξηγείς,έχω διαβάσει τα περισσότερα σε αυτό το νήμα, αν δε θες μία παραπάνω γνώμη γιατί μοιράστηκες μας τους προβληματισμούς σου ?

 

Μα δε ζήτησα τη γνώμη κανενός , ο zazik έχει ανοίξει το τοπικ. Εγώ απλά συμπάσχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παμε εκει , αλλά κατεβηκα στους Αγανακτισμένους και αγανάκτισα με τους αγανακτισμένους.

Επανάσταση με το Ipad δεν γίνεται...ουτε με 5 κιλα σπατουλα στην μούρη , ούτε με το να πασαρεις τα τηλεφωνά σου στους ΜΑΤ.

Ουτε με μπυρίτσα και βρώμικο στην πλατεία.

Παλι καλά που έριξε και θα ρίξει λεφτά το Κατάρ , και θα μας αναστήσουνε οι Αραβες(δεν ξερω με ποιο κόστος βέβαια.)

Μέχρι να αποφασίσουμε να επαναστατήσουμε , μας έχουνε πουλησει και αγοράσει 5 φορές και δεν το έχουμε πάρει χαμπαρι.

Μετά απο την εμπειρία μου στους αγανακτισμένους , είπα το τελικό "δεν γαμίεστε όλοι"

 

Το ότι μαζεύτηκαν "από το πουθενά" οι Αγανά, δεν ήταν μικρό πράμμα όμως. Λογικό ήταν να μαζευτεί κι η Σάρα κι η Μάρα κι η κορμάρα - αλλά δεν είναι απαραίτητο το να τελείωσε δια παντός η φάση. Ίσα-ίσα που τώρα που θα αρχίσουν τα πρακτικά παλούκια, θα γίνει κάτι αν είναι να γίνει.

 

 

 

Και γενικά επίσης λογικό ήταν να εμφανιστούν ΚΑΙ "Απογοητευμένοι".

 

 

 

 

* black, το παρα-πέτυχα δηλαδή το τελευταίο σου άβαταρ, ε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πολλούς που προτιμούν να κλαίγονται παρά να κάνουν τον σερβιτόρο-delivera. Δικό τους θέμα. (ΔΕΝ αναφέρομαι σε άτομα του insomnia αλλα σε προσωπική εμπειρία.)

Μήπως όμως είναι λάθος να γενικεύεις. Κατ αρχήν δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς αυτονόητο οτι όλοι οδηγούμε μηχανάκι. Εσύ τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται; Μπορώ να την κάνω κι εγώ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως είναι λάθος να γενικεύεις. Κατ αρχήν δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς αυτονόητο οτι όλοι οδηγούμε μηχανάκι. Εσύ τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται; Μπορώ να την κάνω κι εγώ;

 

Οχι δεν γενικεύω απλά παράδειγμα έδωσα.

Εντάξει για το μηχανάκι ούτε έγω οδηγάω αλλα ήμουν σερβιτόρος και δεν είναι και κάτι απίστευτα δύσκολο να το κάνει κάποιος. Άλλα αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί κάποιος ούτε να είναι σερβιτόρος αλλα ούτε να κάνει και delivery πιστεύω οτι κάτι άλλο θα υπάρχει που θα μπορεί να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, προσωπικά ούτε το σερβιτόρο μπορώ να κάνω, γιατί όταν το δοκίμασα ανακάλυψα οτι είχα ένα πρόβλημα άγχους και δεν θυμόμουν τις παραγγελίες. Φέτος το καλοκαίρι πέτυχα μια σερβιτόρα σκέτη αποτυχία. Δεν θυμόταν αν ήσουν καινούργιος στο τραπέζι και δεν ερχόταν για παραγγελία, μετά ξεχνούσε τις παραγγελίες, σέρβιρε άλλα τραπέζια πρώτα και μετά απο 3/4 της ώρας το δικό μου. Και επειδή πήγα περισσότερες φορές εκεί, το ίδιο γινόταν κάθε φορά. Ε.. δεν το είχε η κοπέλα. Κι εγώ έτσι θα ήμουν. Δεν πιστεύω καν στον εαυτό μου οτι μπορώ να το κάνω αυτό το επάγγελμα.

 

Πέρα απο αυτό μπορώ να κάνω διάφορα άλλα πράγματα. Και γενικές γνώσεις έχω και ταχύτητα έχω και όρεξη έχω. Κι όμως δεν μπορώ να βρω τίποτα. Και μπογιατζής να πω θα πάω, θα γελάει ο αρχιμπογιατζής όταν του το πω. Τι βιογραφικό να δώσεις στο μπογιατζή όταν έχεις πτυχίο ΑΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων, με δυο ξένες γλώσσες, ECDL στους υπολογιστές και μισή σελίδα σεμινάρια λογιστικής και διάφορα άλλα σεμινάρια απο το Οικονομικό Επιμελητήριο;

Το βλέπει, ξεκαρδίζεται στο γέλιο και σου λέει "θέλω έναν ψημένο στη δουλειά".

 

Δεν είναι όλα τοσο απλά όσο σου φαίνονται, και βάζω το χέρι μου στη φωτία οτι είσαι απόφοιτος λυκείου και δουλεύεις απο τα 20 σου. Τελικά δεν μας είπες όμως τι κάνεις να το κάνουμε και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, προσωπικά ούτε το σερβιτόρο μπορώ να κάνω, γιατί όταν το δοκίμασα ανακάλυψα οτι είχα ένα πρόβλημα άγχους και δεν θυμόμουν τις παραγγελίες. Φέτος το καλοκαίρι πέτυχα μια σερβιτόρα σκέτη αποτυχία. Δεν θυμόταν αν ήσουν καινούργιος στο τραπέζι και δεν ερχόταν για παραγγελία, μετά ξεχνούσε τις παραγγελίες, σέρβιρε άλλα τραπέζια πρώτα και μετά απο 3/4 της ώρας το δικό μου. Και επειδή πήγα περισσότερες φορές εκεί, το ίδιο γινόταν κάθε φορά. Ε.. δεν το είχε η κοπέλα. Κι εγώ έτσι θα ήμουν. Δεν πιστεύω καν στον εαυτό μου οτι μπορώ να το κάνω αυτό το επάγγελμα.

 

Πέρα απο αυτό μπορώ να κάνω διάφορα άλλα πράγματα. Και γενικές γνώσεις έχω και ταχύτητα έχω και όρεξη έχω. Κι όμως δεν μπορώ να βρω τίποτα. Και μπογιατζής να πω θα πάω, θα γελάει ο αρχιμπογιατζής όταν του το πω. Τι βιογραφικό να δώσεις στο μπογιατζή όταν έχεις πτυχίο ΑΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων, με δυο ξένες γλώσσες, ECDL στους υπολογιστές και μισή σελίδα σεμινάρια λογιστικής και διάφορα άλλα σεμινάρια απο το Οικονομικό Επιμελητήριο;

Το βλέπει, ξεκαρδίζεται στο γέλιο και σου λέει "θέλω έναν ψημένο στη δουλειά".

 

Δεν είναι όλα τοσο απλά όσο σου φαίνονται, και βάζω το χέρι μου στη φωτία οτι είσαι απόφοιτος λυκείου και δουλεύεις απο τα 20 σου. Τελικά δεν μας είπες όμως τι κάνεις να το κάνουμε και εμείς.

 

Σίγουρα ρε φίλε δεν μπορούν όλοι να κάνουν όλες τις δουλειές. Απλά αυτό που λέω είναι οτι αν π.χ εσυ που είπες οτι δεν μπορείς να κάνεις τον σερβιτόρο, βρεθείς σε μεγάλη ανάγκη θα αναγκαστείς να τον κάνεις και θα τον κάνεις και μια χαρά!

Εγω προτοδούλεψα σαν Βοηθός σερβιτόρου στα 16!! ( Για 3 μήνες, το καλοκαίρι). Αδυνατό οτι είναι ακατόρθωτο να το κάνεις. Ναι οκ δύσκολο είναι ειδικά αν είναι και γνωστή η καφετέρια και μαζεύει κόσμο. Αλλα δεν είναι και μαθηματικά!

 

Σε ενα call center δουλεύω και είμαι και εκπαιδευτής καταδύσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν γενικεύω απλά παράδειγμα έδωσα.

Εντάξει για το μηχανάκι ούτε έγω οδηγάω αλλα ήμουν σερβιτόρος και δεν είναι και κάτι απίστευτα δύσκολο να το κάνει κάποιος. Άλλα αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί κάποιος ούτε να είναι σερβιτόρος αλλα ούτε να κάνει και delivery πιστεύω οτι κάτι άλλο θα υπάρχει που θα μπορεί να κάνει.

 

τωρα θα το φαω εγω το ban...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...