Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Βρηκα ενα βιβλιο....οσκαρ ουαιλντ ,το πορτρετο του ντοριαν γκρέι. αξιζει να το διαβασω ή παει παλι στο ντουλαπι;

 

βαρετό

πλούσιοι άνθρωποι να φλυαρούν σε σαλόνια με μερικά έξυπνα τσιτάτα στο ενδιάμεσο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο καιρό αποφάσισα να κάνω μια παραγγελία ακολουθώντας προτάσεις μελών απ' αυτό το θέμα. Να μην τους ψάχνω τώρα τους ευχαριστώ όλους

Αγόρασα λοιπόν τα

 "Η Σκιά του Ανέμου" του Ruiz Zafon Carlosπραγματικά πολύ καλό με αποτέλεσμα να πάρω και τα υπόλοιπα 2 της τριλογίας

"Limit" του Φρανκ Σέτσινγκ το οποίο είναι ενδιαφέρον ως το σημείο που αρχίζει να το κουράζει με τα κυνηγητά, πάντως αγόρασα και το Σμήνος του ίδιου το οποίο είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον ως μαντέψτε το σημείο που αρχίζει να το κουράζει με τα κυνηγητά. Δεν μετάνιωσα για κανένα από τα 2 απλώς λόγω όγκου κάπου κουράζουν.

Την "Σκοτεινή Ύλη" και την "Πόλις" του Crouch, για το είδος τους πολύ καλά, πήρα και το δεύτερο βιβλίο τη Πόλις αλλά κατέβασα το τρίτο από τον θείο απλώς για να δω τι γίνεται αφού μετά το πρώτο βιβλίο δεν είχε το σσσπένς.

"Η εφεύρεση του Μορέλ" του Κασάρες και ανακάλυψα άλλον ένα πολύ καλό συγγραφέα.

Που καταλήγω; Ότι κάτι καλό κάνουμε εδώ για όλα τα γούστα.

 

 

 

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2018 στις 7:55 ΜΜ, Zerg13 είπε

Βρηκα ενα βιβλιο....οσκαρ ουαιλντ ,το πορτρετο του ντοριαν γκρέι. αξιζει να το διαβασω ή παει παλι στο ντουλαπι;

 

Διάβασε καλύτερα Κώστα Γκότζο.

Υπερεκτιμημένο βιβλίο, τίγκα στη φλυαρία και την αερολογία. Κουραστικός όσο δε πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2018 στις 10:21 ΠΜ, Edel είπε

Διάβασε καλύτερα Κώστα Γκότζο.

Υπερεκτιμημένο βιβλίο, τίγκα στη φλυαρία και την αερολογία. Κουραστικός όσο δε πάει.

Και νόμιζα πως μόνο εγώ έχω αυτή την άποψη.Πράγματι,έχω επιχειρήσει να το διαβάσω 2 φορές και όλο το αφήνω.

Επεξ/σία από xSlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, παυκο13 είπε

http://www.thetoc.gr/politismos/article/kanete-mia-episkepsi-sto-pazari-bibliou-stin-plateia-kotzia

Ξεκινησε το παζαρι βιβλιου στην πλατεια Κοτζια! Εχει παει καποιος?

Ενώ παλιά έβρισκες τρομερά βιβλία, τα 2-3 τελευταία χρόνια τις ίδιες απούλητες σαβούρες που έμειναν από πριν βάζουν (πόσες φορές πια αυτά τα κακόπαθα Απομνημονεύματα Μακρυγιάννη θα δούμε ακόμα) και ήταν χαμηλότερη η συμμετοχή εκδοτικών οίκων αν και στο μεταξύ πολλοί έκλεισαν. Θα πάω από αύριο αλλά αμφιβάλλω αν θα βρεθεί κάτι το τρομερά ενδιαφέρον, πριν πέντε χρόνια έδινα εκατό με εκατό πενήντα ευρώ, πέρυσι... δεν πήρα τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Βαγγέλης, κάθε πέρυσι και καλύτερα. Από το 2014 και μετά καμία ανενώση, μόνο οι παλιατζούρες έχουν μείνει. Θα πάω και φέτος να ρίξω μια ματιά αλλά ανάθεμα αν δωσω κάτι 100αρια+ που έδινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να πάω από το 2014 επειδή έφυγα από την Αθήνα. Ήταν ένα θέμα ότι δεν ανανεωνόταν τα βιβλία κάθε χρονιά. Ένα άλλο θέμα ήταν ότι είχαν αυξηθεί και οι τιμές των βιβλίων και πολλά βιβλία που ήθελα να πάρω δεν ήταν και τόσο φτηνά. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά έχει χαθεί η έννοια του παζαριού στο ετήσιο ξεστοκάρισμα της Κλαυθμώνος, διότι περί αυτού πρόκειται, ξεστοκάρισμα (η μάλλον ξεσκαρτάρισμα) από τη σαβούρα. Αυτό που γίνεται σήμερα δεν είναι παζάρι. Στο εξωτερικό όταν οι εκδότες θέλουν να κάνουν "παζάρια" εννοούν να προσφέρουν τίτλους που έχουν διπλό σκοπό: αφενός να προωθηθούν κυρίως νέοι συγγραφείς κάνοντάς τους προσβάσιμους στο κοινό σε πολύ προσιτές τιμές κι αφετέρου εκδόσεις που ενώ έχουν το στοκ να ξεφορτωθούν έχουν μια ποιότητα όπως επιστημονικά, ιστορικά κοκ. Μέχρι πριν λίγα χρόνια, στο δεύτερο σκέλος, βγαίνανε πολλά ιστορικά στην Κλαυθμώνος από εκδότες σαν το Βιβλιόραμα, τον Φιλίστορα (καλά αυτός έκλεισε), το Θεμέλιο (αν και τώρα τα ίδια και τα ίδια βάζει και πολύ λίγα εναπομείναντα), οι γνωστοί περιθωριακοί λιακουροακροδεξιοί οίκοι (ο ορισμός της σαβούρας όμως). Και βλέπουμε κάθε χρόνο την ίδια σαβούρα από "λογοτεχνία" πχ από τον Λιβάνη και παρόμοιους οίκους αν και τα τελευταία χρόνια πάλι ανακόπτεται κι αυτή η τάση καθώς οι μεγάλες αλυσίδες έχουν τους δικούς τους πάγκους "προσφορών" σε συνεννόησε με τους εκδότες. Άντε πάλι τα Απομνομονεύματα Μακρυγιάννη σε είκοσι διαφορετικές εκδότες, Ιούλιος Βερν σε τρισάθλιες εκδόσεις, ο Ζαχαρόπουλος απορώ ακόμα που δεν έχει κλείσει, ντάνες πάλι η ΔΙάπλασις των Παίδων, η Βίβλος για μικρούς, μεγάλους και μοναδικούς αναγνώστες τους αποδημήσαντες, λευκώματα εντελώς ξεπερασμένα, παιδικά πραγματικά χαμηλής καλλιτεχνικής αξίας και ούτω καθεξής. Τεράστια κατηφόρα κι ενδεικτική για την αντίληψη που έχουν οι έλληνες εκδότες για το βιβλίο την εποχή της κρίσης.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Yπάρχουν καλές εκδόσεις και σημαντικά βιβλία από αρκετούς εκδοτικούς. Από αξιοπρεπέστατες προτάσεις για αστυνομικό, μέχρι βιβλία που αγγίζουν (με προσιτό τρόπο) άγνωστες πτυχές της ιστορίας.

Απλά, όταν βρίσκονται σε διαρκή προσφορά (βλέπω βιβλία, πρώτη κυκλοφορία, εκατοντάδες σελίδες, μεταφρασμένα -που σημαίνει επιπλέον κόστος για τον εκδότη) σε πρώτη τιμή κάτω από τα δέκα ευρώ, όταν έχεις τις συμφωνίες με τις αλυσίδες κτλ. τι να σου κάνει ένα "παζάρι" βιβλίου;

Είναι όπως στα pc games, που κάποτε περιμέναμε τις χριστουγεννιάτικες εκπτώσεις στο Steam πώς και πώς, και τώρα μας φαίνονται τελείως αδιάφορες γιατί μέσα στη χρονιά έχουμε συνέχεια bundles, προσφορές κτλ., σε καθημερινή βάση. (Εντάξει, το Steam έχει κάνει και άλλα λάθη, αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα του πώς η διαρκή υπερπροσφορά επηρεάζει τις "παραδοσιακές" εκπτώσεις).

Επίσης, είναι γεγονός ότι ο χώρος των εκδόσεων έχει δεχτεί σοβαρό πλήγμα: ήδη η αγορά της Ελλάδας ήταν εξαιρετικά μικρή πριν την κρίση, ήρθε κι αυτή η ιστορία και έδεσε το γλυκό. Πάντως, το βιβλίο είναι από τις κατηγορίες όπου οι τιμές έχουν πέσει. Θυμάμαι προ κρίσης τους ίδιους συγγραφείς (δικές μου μεταφράσεις, άρα κάτι ξέρω...) οκτώ και δέκα ευρώ ακριβότερα από ό,τι πουλιούνται τώρα.

Είναι δύσκολο θέμα το βιβλίο και η αγορά του. Έγιναν και πολλά λάθη τα "καλά" χρόνια (όπως και σε πάρα πολλούς τομείς της οικονομίας) και αναπόφευκτα αυτά επηρεάζουν την κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστές οι επισημάνσεις σου @Snoob αφού είσαι και μέσα στο χώρο. Γι αυτό και τονίζω τη δυσαναλογία των "προσφορών" και του ετήσιου "παζαριού" σε ποικιλία, ποιότητα και τιμές. Αυτό που λες
«Πάντως, το βιβλίο είναι από τις κατηγορίες όπου οι τιμές έχουν πέσει. Θυμάμαι προ κρίσης τους ίδιους συγγραφείς (δικές μου μεταφράσεις, άρα κάτι ξέρω...) οκτώ και δέκα ευρώ ακριβότερα από ό,τι πουλιούνται τώρα» ναι, εν μέρει ισχύει αυτό γιατί αφορά βιβλία με σημαντικό περιθώριο τιράζ και επανακοστολόγηση των πνευματικών δικαιωμάτων σε σχέση με τη σημερινή δυνατότητα της ελληνικής αγοράς. Γι αυτό και το καινούριο πάνχοντρο βιβλίο του Νταν Μπράουν (μακριά!) δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό όταν ξεκινά στα 18,80 και ακόμα και το συνοικιακό βιβλιοπωλείο το βάζει 10% κάτω. Ένα άλλο πρόσφατο παράδειγμα, μου προξένησε λίγο έκπληξη που ο καινούριος Μαρκ Μαζάουερ (Όσα δεν είπες) άλλαξε εκδότη και από την Αλεξάνδρεια πήγε Άγρα. Πέφτω και από τα σύννεφα με την αρχική τιμή του, στα 19,90 όταν ο προηγούμενος είμαι σίγουρος ότι θα το έβαζε κοντά 30 μην πω πιο πολύ γιατί και την Αυτοκρατορία του Χίτλερ την πήρα ζεστά στα 44 καθότι είμαι φανατικός αναγνώστης του. Κι ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη που ενώ κάνουν τα μεγάλα βιβλιοπωλεία έκπτωση 10%, το γνωστό μεγαλοκατάστημα πέριξ της Ομονοίας το έχει κατεβάσει στα... 14 ευρώ! Πως γκενέν αυτό σε αντίθεση με το νόμο περί ενιαίας τιμής βιβλίου;

UPDATE. Θυμήθηκα κι άλλο ένα παράδειγμα, το Μετά τον Πόλεμο του Τόνι Τζαντ. Όταν πρωτοβγήκε κόστιζε κοντά στα 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά, πανάκριβο. Όμως ταυτόχρονα με την κυκλοφορία του το έδωσε σε τέσσερα τομίδια η κυριακάτικη Καθημερινή...

ΥΓ. Βέβαια ξεφύγαμε οφτόπικ, ίσως να ανοίγαμε άλλο νήμα για να πούμε ακόμα περισσότερα.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα!Όσοι αγαπάτε τα βιβλία (και ενδιαφέρεστε φυσικά) ψάξτε στο facebook την σελίδα, Stories Music and Thoughts . Είναι ένα blog που έχω και κάθε εβδομάδα έχω διαγωνισμούς βιβλίων (όλων των ειδών). Ο τωρινός διαγωνισμός που έχω λήγει αύριο, όποτε όσοι ενδιαφέρεστε ρίξτε μια ματιά!Σας ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...