Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

https://www.politeianet.gr/books/9789608135000-guin-ursula-le-parsec-to-aristero-cheri-tou-skotadiou-29559

Υπάρχει νομίζω και μια παλαιότερη έκδοση, αλλά τη βλέπω εξαντλημένη.

Δεν έχω άποψη για την ποιότητα της μετάφρασης, το είχα διαβάσει προ (πολλών) ετών στο πρωτότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, wizzy είπε

Ξέρεις κάποιος εάν το "The Left Hand of Darkness" της Ursula K. Le Guin έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά και υπό ποιον τίτλο;

"Το αριστερό χέρι του σκοταδιού" εκδώσεις Parsec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bilisios είπε

"Το αριστερό χέρι του σκοταδιού" εκδώσεις Parsec

 

1 ώρα πριν, Snoob είπε

https://www.politeianet.gr/books/9789608135000-guin-ursula-le-parsec-to-aristero-cheri-tou-skotadiou-29559

Υπάρχει νομίζω και μια παλαιότερη έκδοση, αλλά τη βλέπω εξαντλημένη.

Δεν έχω άποψη για την ποιότητα της μετάφρασης, το είχα διαβάσει προ (πολλών) ετών στο πρωτότυπο.

Thanks κύριοι.

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, wizzy είπε

Ξέρεις κάποιος εάν το "The Left Hand of Darkness" της Ursula K. Le Guin έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά και υπό ποιον τίτλο;

 

5 ώρες πριν, Snoob είπε

https://www.politeianet.gr/books/9789608135000-guin-ursula-le-parsec-to-aristero-cheri-tou-skotadiou-29559

Υπάρχει νομίζω και μια παλαιότερη έκδοση, αλλά τη βλέπω εξαντλημένη.

Δεν έχω άποψη για την ποιότητα της μετάφρασης, το είχα διαβάσει προ (πολλών) ετών στο πρωτότυπο.

Η πρώτη μετάφραση έγινε από τον Γιώργο Μπαλάνο με τον τίτλο "Αριστερό Χέρι του Σκότους", θεωρείται καλή και την αναζητώ ακόμα στα παλιατζίδικα ή σε γκρουπ στο ΦΒ. Έχω τη δεύτερη μετάφραση, αξιοπρεπής και μέσα στο πνεύμα μου φαίνεται.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/01/2018 στις 7:59 ΜΜ, Marat72 είπε

Παιδιά έχετε να προτείνετε τα καλύτερα βιβλία τρόμου ?

Τι θα πει "καλύτερα" βιβλία τρόμου; Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας πεις ένα παράδειγμα που σου κίνησε το ενδιαφέρον;

Διότι, για μένα τρόμου θεωρείται το "Δίψα για αίμα" του Simon Clark, ενώ κάποιος άλλος να θεωρεί τρόμου το "Tengu" του Ghaham Masterton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως all-time  classic νομίζω θεωρείται ο Λάβκραφτ. 

Κοιτάζω και τις τιμές στην Πολιτεία και με 11 ευρώ μπορείς να πάρεις έναν τόμο από τα άπαντα του (τρεις συνολικά),  και να διαβάσεις τόσες ιστορίες του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

πάντως all-time  classic νομίζω θεωρείται ο Λάβκραφτ. 

Κοιτάζω και τις τιμές στην Πολιτεία και με 11 ευρώ μπορείς να πάρεις έναν τόμο από τα άπαντα του (τρεις συνολικά),  και να διαβάσεις τόσες ιστορίες του.

Πράγματι, είναι εξαιρετική επιλογή ο Λάβκραφτ, αν και το ύφος του μπορεί να ξενίσει λίγο κάποιον αρχάριο στο είδος.

Μακριά από τη συγκεκριμένη ελληνική έκδοση των Απάντων του Λάβκραφτ που αναφέρεις. Έχω διαβάσει τον πρώτο τόμο πριν χρόνια και η μετάφραση κυριολεκτικά δεν παλεύεται (στους επόμενους 2 τόμους δεν ξέρω αν βελτιώνεται η κατάσταση καθώς δεν είναι ο ίδιος μεταφραστής, αλλά προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, consumer είπε

Πράγματι, είναι εξαιρετική επιλογή ο Λάβκραφτ, αν και το ύφος του μπορεί να ξενίσει λίγο κάποιον αρχάριο στο είδος.

Μακριά από τη συγκεκριμένη ελληνική έκδοση των Απάντων του Λάβκραφτ που αναφέρεις. Έχω διαβάσει τον πρώτο τόμο πριν χρόνια και η μετάφραση κυριολεκτικά δεν παλεύεται (στους επόμενους 2 τόμους δεν ξέρω αν βελτιώνεται η κατάσταση καθώς δεν είναι ο ίδιος μεταφραστής, αλλά προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα).

Έχω μια ευαισθησία με τις μεταφράσεις και ιδιαίτερα με τα έργα που είναι πετσοκομμένα, ειδικά αν δεν το αναφέρουν. Αλλά οι συγκεκριμένες μεταφράσεις μου φάνηκαν ικανοποιητικές και μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Τι δεν σ΄ αρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Ετυχε να παω χτες στο παζαρι βιβλιου στην πλατεια Κοτζια και μπορω να πω οτι υπαρχουν λιγες καλες ευκαιριες. Τα περισσοτερα ειναι εγκυκλοπαιδειες, θρησκευτικα και βιβλια με πληροφοριες.

Λογοτεχνια εχει λιγες καλες περιπτωσεις. Προσωπικα αγορασα το Football Factory και τον Αρχοντα του ψευδους (Masterton) που η αληθεια ειναι για το δευτερο οτι θα το ξεζουμισω!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Έχω μια ευαισθησία με τις μεταφράσεις και ιδιαίτερα με τα έργα που είναι πετσοκομμένα, ειδικά αν δεν το αναφέρουν. Αλλά οι συγκεκριμένες μεταφράσεις μου φάνηκαν ικανοποιητικές και μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Τι δεν σ΄ αρέσει;

Διόρθωση: τελικά είχα διαβάσει τα διηγήματα του 3ου τόμου των Απάντων, με το Κάλεσμα του Κθούλου και το Χρώμα από το Διάστημα, μπερδεύτηκα γιατί έχει εκδοθεί και με άλλο εξώφυλλο νομίζω. Δεν μιλάμε για πετσόκομμα, αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Αλλά και μόνο το Cthulhu που μεταφράζεται ως "Κθούλχου" σε εκατοντάδες σημεία του κειμένου, είναι αρκετό για να καταλάβεις πόσο επιπόλαιη δουλειά είχε κάνει ο μεταφραστής. Επίσης, είναι που είναι δύσκολο το ύφος του Λάβκραφτ, η συγκεκριμένη μετάφραση μου φάνηκε δυσνόητη. Προσωπική μου άποψη πάντα.

Επεξ/σία από consumer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2018 στις 8:51 ΠΜ, wizzy είπε

Τι θα πει "καλύτερα" βιβλία τρόμου; Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας πεις ένα παράδειγμα που σου κίνησε το ενδιαφέρον;

Διότι, για μένα τρόμου θεωρείται το "Δίψα για αίμα" του Simon Clark, ενώ κάποιος άλλος να θεωρεί τρόμου το "Tengu" του Ghaham Masterton.

Κάτι σε τρομακτικό και αγωνιώδες  για τις νύχτες του χειμώνα,  ιδιαίτερη προτίμηση δεν υπάρχει,  αποφεύγω τα  βιβλία φαντασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Marat72 είπε

Κάτι σε τρομακτικό και αγωνιώδες  για τις νύχτες του χειμώνα,  ιδιαίτερη προτίμηση δεν υπάρχει,  αποφεύγω τα  βιβλία φαντασιας

Graham Masterton - Ο Παρίας (Εκδόσεις ΟΞΥ)

Graham Masterton - Σκοτεινός Καθρέπτης (Εκδόσεις Jemma Press)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...