Προς το περιεχόμενο

Dell u2711


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι το Hazro, LG Panel φοράει ίδιο με των DELL.

 

Απλά μεταφορικά και εγγύηση να έχετε στο νού σας, γιατί αν πάθει κάτι, θα πρέπει να φύγει Αγγλία πάλι...

 

 

- Only available to customers in the United Kingdom

- 3yr RTB Warranty (UK customer only)

 

 

Επίσης έχετα το νού σας, το Hazro το συγκεκριμένο είναι glossy.

 

These monitors use a glass coating on the front which results in much sharper images quality, more vibrant colours and an overall better viewing experience. The downfalls of glass fronted panel is the monitor weighs a lot more and the manufacturing process can lead to dust particles been trapped between the panel and the glass which can sometimes be spotted when up very close to the screen and with certain solid coloured backgrounds.

 

 

...διαβάζοντας τις περιγραφές καλύτερα, λύνονται πολλές απορίες ;)

 

Εγώ δε θα το έπαιρνα πάντως. Η τελική τιμή (για να έρθει Ελλάδα) σε σχεση με το DELL είναι αστεία που δεν αξίζει κανένα ρίσκο.

Απορρίπτεται δια ροπάλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mια ερωτηση παρακαλω.

 

Καταρχας να πω οτι ακολουθησα την συμβουλη σας,και ρυθμισα την φωτεινοτητα της οθονης στο 20%.

Πραγματι δεν βγαζει καθολου την θερμοτητα που εβγαζε πριν οταν την ειχα στο default 50%.Kαι μαλιστα βλεπω εχω συνηθισει και βλεπω καλυτερα πλεον την εικονα απο οτι πριν.

 

Στην ερωτηση τωρα.

 

Χρησιμοποιω ενα μικρο utility για να κλεινω μεσω shortcut την οθονη,και οχι το power button της.Στην ουσια το utility ενεργοποιει το monitor sleep mode των windows και η οθονη μπαινει στο power save mode της.

Υπαρχει προβλημα αν την κλεινω ετσι την οθονη 2-3 φορες την ημερα που χρειαζεται; η καλυτερα να την κλεινω με το power button?

 

Τελικά εσείς που την έχετε δουλέψει, τι γίνεται με το AG Coating? Είναι όντως "κουραστικό" σε λευκό φόντο για γράψιμο ασπούμε? Άλλοι λενε ότι τα gradient στο photoshop φαίνονται κάπως noisy και ότι γενικά ενοχλεί (υποκειμενικές απόψεις)..

 

 

την χρησιμοποιω εδω και λιγους μηνες.Το coating,για το οποιο και εγω διαβαζα αρκετα αρνητικα απο μερικους, θα το συνηθισεις και δεν θα σε ενοχλει.Στο μονο site που φαινεται,ανεπαισθητα ομως,ειναι το insomnia επειδη εχει σχεδον τελειως λευκο layout.

Γενικα για μενα η συγκεκριμενη οθονη ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει ολα αυτα τα χρονια και αξιζε ολα τα λεφτα της.

Ειδικα η ποιοτητα στις εικονες,το βιντεο και τα γραφικα ειναι αλλο πραμα.Ειδικα για μενα που διαβαζω πολλα ψηφιακα κομικς,η συγκεκριμενη οθονη προσφερει μοναδικη απολαυση.

 

Παντως επειδη υπαρχει και ο υποκειμενικος παραγοντας,πηγαινε αν μπορεις σε καποιο μαγαζι και τσεκαρε την απο κοντα,τουλαχιστον για να παρεις μια ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο ερώτημα για το σβήσιμο της οθόνης πάντως ενδιαφέρει κι εμένα.Από το πολύ άνοιξε κλείσε είμαι σίγουρος πως είχα μειώσει το χρόνο ζωής μιας crt που είχα και ψιλοχάλασα και το κουμπί της 226bw που πήρα μετά.Αλλά επειδή ετούτη κάνει λίγο παραπάνω δε θέλω να έχουμε τα ίδια. :mrgreen:

 

(Πάντως εγώ πάνω από 10 άντε 15 στα μεγάλα κέφια δε μπορώ να αντέξω τη φωτεινότητά της.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KilliK, θες να μας πεις κι εμάς για το shortcut αυτό;Θα με ενδιέφερε εμένα προσωπικά.

 

κατεβαζεις το εξαιρετικο Nircmd

 

http://www.nirsoft.net/utils/nircmd.html

 

και φτιαχνεις ενα shortcut στο προγραμματακι με την εξης παραμετρο στα properties του target:

cmdwait 1000 monitor async_off

 

οποτε το shortcut θα ειναι καπως ετσι: C:\folder\Nircmd.exe cmdwait 1000 monitor async_off

 

οταν θες να μπαινει σε power save mode η οθονη,πατας το shortcut και οποτε θες να την ξαναναψεις κουνα το ποντικι η πατα καποιο πληκτρο.

thats all.

 

υποψιν οτι το Nircmd μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για αλλες λειτουργιες των Windows,πχ να φτιαξεις αναλογα shorcuts για sleep mode,restart,log off κτλ.

στο λινκ που εδωσα εχει καταλογο με αναλυτικη περιγραφη για ολες τις παραμετρους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για ενημέρωση...

 

Εδώ και λίγες μέρες παρατήρησα ότι στο πάνω δεξί τμήμα της οθόνης εμφανιζόταν ένα πράγμα σαν σκιά αλλά μόνο σε κάποιες αποχρώσεις του μπλε και σε γκρι background

στον έλεγχο που έκανα εντόπισα και ένα καμένο pixel :mad:

 

Πήρα τηλέφωνο στην Dell τους λέω το SN της οθόνης και δεν την έβρισκαν!!!! τους λέω "μήπως φταίει που την οθόνη την έχω ξανά αλλάξει;"

μου λένε "πιθανόν" και με ρώτησαν αν έχω το κρατήσει το κουτί για να τους πω έναν αριθμό που αρχίζει από 47, τον βρήκα και όλα οκ.

Την άλλη μέρα είχα την καινούργια οθόνη με rev.06

 

Για δεύτερη φορά η Dell ήταν άψογη :-D

 

ΥΓ

1) Ποτέ δεν πετάμε το κουτί ενός προϊόντος μέχρι να τελειώσει η εγγύηση.

2) Τα καλώδια όπως μου είπαν δεν χρειάζεται να τα δώσουμε πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κάποιος 2711 με ps3 να συνδράμει λίγο μπας και βρω άκρη? τα συνδέω με hdmi αλλά δεν βγαίνει εικόνα στο dell, παρά μόνο ένα μήνυμα να ρυθμίσω την ανάλυση σε 1920χ1080 πράγμα που το έχω ήδη κάνει (ps3 σε full hd tv, 1080p ανάλυση) αλλά τπτ. ¨Ολα είναι καρατσεκαρισμένα (καλώδια, dell, ps3 σε 2 tv) αλλά άκρη δεν βγαίνει. Καμιά λύση, ιδέα, όλες ευπρόσδεκτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παίζει σε 2711 από HDMI ένα παλιό fat ps3 που έχω δοκιμάσει.

 

 

 

ΥΓ

1) Ποτέ δεν πετάμε το κουτί ενός προϊόντος μέχρι να τελειώσει η εγγύηση.

2) Τα καλώδια όπως μου είπαν δεν χρειάζεται να τα δώσουμε πίσω.

Κάτσε ρε φίλε, ξέρεις πόσο κάνει το τετραγωνικό μέτρο σε μια μέση περιοχή και τι χαράτσια θα πρέπει να πληρώσεις για να έχεις χώρο για κούτες?

 

:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

telarin εγώ έχω ps3 αλλά δεν μου έβγαλε ποτέ τέτοιο μήνυμα.

Κοίταξες τις ρυθμίσεις που αφορούν τις εξόδους από το ps3;

 

ναι είναι στα 1080 p η έξοδος όπως προστάζει το 2711, δυστυχώς, μακάρι να έκανα κάτι λάθος, θα έβρισκα άκρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά βοήθεια,έχω την οθόνη εδώ και 2 χρόνια συνδεδεμένη με macbook pro και mini display port σε display port

αντάπτορα και από εκεί στο display port της μαμάς dell.

 

Τον τελευταίο καιρό μετακινώ συχνά τον υπολογιστή και από τότε δεν στέλνει το σήμα στην dell.

Πήρα ένα ίδιο αντάπτορα όπως τον παλιό που είχα από το multirama,έπαιξε κανονικά για 1 μήνα και πάλι τα ίδια.

Μου κάνουν αντικατάσταση τον αντάπτορα και πάλι τα ίδια.Ο παρακάτω είναι http://www.multirama.gr/mlrimages/JPG_400x300/0447927.jpg

Με hdmi,vga παίζει κανονίκα αλλά δεν σηκώνει βέβαια την μέγιστη ανάλυση.

 

Εσείς πως συνδέεται την οθόνη σε mac?Έχετε να προτείνετε κάτι?Βοήθεια παιδιά γιατί δεν μπορώ να δουλέψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...