Προς το περιεχόμενο

Dell u2711


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε παιδια μια εξυπηρετηση αν μπορει καποιος κατοχος

 

Πηρα την u2711 την παρασκευη (A06 revision απο mssystems) και μου παρουσιαζει ακριβως οτι περιγραφετε σε αυτο το νημα

 

Dell U2711 vertical color diffrence, faulty monitor (brand new A06 Rev)? - Monitors Forum - Peripherals - Dell Community

 

Κοινως οταν την εχω σε αυτα τα modes (game για παραδειγμα) και μπει σε power save (το ρυθμιζεις απο win7 μετα απο ποια ωρα θες να μπει) μου "χωριζει" την οθονη σε 2 διαφορετικες φωτεινοτητες να το πω (δειτε τις Pic στο thread Και θα καταλαβετε).

 

Μπορεις καποιος κατοχος να το δοκιμασει αν του κανει το ιδιο (συνδεση dual link dvi).

 

Το ιδιο μου κανει και στο hdmi με το ps3 οποτε δεν ειναι θεμα Λογισμικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση και εγω.

 

Εχω παρει και εγω την 27αρα εδω και 2-3 μηνες και μεχρι στιγμης δουλευει απροβληματιστα.κανενα καμενο πιξελ,χαλασμενο χρωμα κτλ.

 

Ομως εκμπεμπει παρα πολυ ζεστη,λες και εχω μια μικρη σομπα μπροστα μου.

 

Ειναι φυσιολογικο αυτο; Νομιζα στην αρχη οτι επειδη ειναι τεραστια οθονη,ειναι φυσικο να εκμπεμπει και πιο πολυ ζεστη αλλα πλεον δεν ειμαι και πολυ σιγουρος.

 

Βεβαια την εχω και αρκετα κοντα την οθονη,μισο μετρο αποσταση.Δεν ξερω αν φταιει αυτο.

 

Παντως οι θερμοκρασιες του κουβουκλιου της ειναι νορμαλ,αγγιζω τα πλαστικα της ενω ειναι αρκετες ωρες αναμενη και ειναι απλως ζεστα,οχι καυτα,ακομα και ο αερας που βγαζει απο τις τρυπες εξαερισμου ειναι ζεστος οχι καυτος.

 

Τελικα εχει προβλημα υπερθερμανσης η οθονη ή ειναι φυσιολογικο να εκπεμπει απο μπροστα τοσο πολυ ζεστη λογω της μεγαλης της επιφανεια;

 

την χρησιμοποιω με τις default ρυθμισεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα κάτσε, έχεις τη φωτεινότητα στο 50;

 

Εγώ την έχω στο 20 και σε λευκό φόντο σκέφτομαι να τη μειώσω κι άλλο μερικές φορές :Ρ

 

Κι η δική μου πάντως εκλύει πολλή θερμότητα, ειδικά τις τελευταίες μέρες που έχει ανέβει η θερμοκρασία παρατηρώ ότι στο σημείο που είναι το γραφείο με την οθόνη και το κουτί, η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη απ' ότι σε άλλα σημεία του χώρου. Την έχω κι εγώ στο μισό μέτρο τουλάχιστον.

Επίσης κανα-δυο φορές που έχω τσεκάρει το πίσω μέρος της, μπορώ να πω ότι είναι πολύ ζεστό, όχι απλά ζεστό.

Από μπροστά δεν έχω παρατηρήσει να εκλύεται θερμότητα, αλλά μάλλον ισχύει γιατί τις μεσημεριανές ώρες έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι να κάθομαι για ώρα μπροστά της (χωρίς αρκούδα μέχρι στιγμής).

Θα το τσεκάρω και θα σου πω.

Απ' την άλλη σκέψου ότι έχει max κατανάλωση ~125W, ψιλολογικό είναι να εκλύει τέτοια ποσά θερμότητας.

 

Πάντως έχοντας διαβάσει όλα τα reviews από σχετικά σοβαρά sites, μπορώ να πω ότι δε θυμάμαι να αναφέρθηκε πουθενά το θέμα της εκπομπής θερμότητας.

 

ison, δεν είμαι σπίτι για να το δοκιμάσω, όταν το κάνω θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 50 τοχω.το 20 παραειναι σκοτεινα για εμενα.

θα ρωτησω και σε 2 ξενα φορουμς να δω τι θα πουν.

παντως στο google βρηκα μονο ενα περιστατικο υπερθερμανσης του μονιτορ.οτι και αν σημαινει αυτο. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι πολύ φωτεινός ο χώρος, λογικό είναι να χρειάζεται αύξηση της φωτεινότητας.

 

Αλλά σε σχετικά σκοτεινό το 50άρι είναι θάνατος, απορώ πώς αντέχεις ούτως ή άλλως.

 

Είσαι σε Standard Mode ή έχεις επιλέξει κάποιο απ' τα factory calibrated SRGB/Adobe RGB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μ' έχει απασχολήσει αρκετά το συγκεκριμένο θέμα, αλλά δε μπορώ να καταλήξω.

 

Τα reviews μ' έχουν μπερδέψει. Άλλο υποστηρίζει ότι σε Standard Mode τα χρώματα είναι πολύ καλά, άλλο ότι δεν είναι και ότι το καλύτερο είναι να πας σε RGB που είναι ήδη calibrated by factory.

Άλλο λέει ότι τα πράγματα με τα 2 calibrated profiles (sRGB, Adobe RGB) δεν είναι όπως φαίνονται στο individual report που έχουν τα monitors μας.

 

Στην πράξη, σε μένα με το Adobe RGB τα χρώματα φαίνονται πιο ζωηρά απ' ότι με το sRGB και ίσως πιο ευχάριστα, αλλά εκτός του ότι διαβάζω ότι το συγκεκριμένο profile (Αdobe RGB) πρέπει να το χρησιμοποιούν μόνο επαγγελματίες και γνώστες, δε μου φαίνεται τόσο σωστό.

Π.χ. η αναζήτηση στο rocking σα να ροζίζει λίγο, ενώ με το sRGB είναι πιο κόκκινο.

 

Τρέχα γύρευε μου φαίνεται :/

 

Πάντως προς το παρόν είμαι σε sRGB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τη ρύθμιση sRGB για διάφορους λόγους.

Όσο για τη θερμοκρασία θα συμφωνήσω ότι είναι μια μικρή θερμάστρα, αλλά λογικό είναι.

my2c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου ηρθε 2η σφραγισμενη οθονη απο dell και παρουσιαζει ακριβως το ιδιο πραγμα...τι γινεται ρε παιδια? Ετσι ειναι ολες ή ειμαι τοσο γκαντεμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...