Προς το περιεχόμενο

Dell u2711


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το τσέκαρα με DisplayPort που είμαι ήδη και δεν παρατήρησα τέτοια issues (REV A04).

 

Όταν ευκαιρήσω θα δοκιμάσω με Dual DVI μπας και (δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται να το κάνω :/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενταξει,εβαλα την φωτεινοτητα στο 20 και πλεον δεν βγαζει τοσο πολυ ζεστη απο μπροστα.

Αλλα μαλλον θα την ξαναανεβασω παραειναι σκοτεινη για τα ματια μου. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε παιδια μια εξυπηρετηση αν μπορει καποιος κατοχος

 

Πηρα την u2711 την παρασκευη (A06 revision απο mssystems) και μου παρουσιαζει ακριβως οτι περιγραφετε σε αυτο το νημα

 

Dell U2711 vertical color diffrence, faulty monitor (brand new A06 Rev)? - Monitors Forum - Peripherals - Dell Community

 

Κοινως οταν την εχω σε αυτα τα modes (game για παραδειγμα) και μπει σε power save (το ρυθμιζεις απο win7 μετα απο ποια ωρα θες να μπει) μου "χωριζει" την οθονη σε 2 διαφορετικες φωτεινοτητες να το πω (δειτε τις Pic στο thread Και θα καταλαβετε).

 

Μπορεις καποιος κατοχος να το δοκιμασει αν του κανει το ιδιο (συνδεση dual link dvi).

 

Το ιδιο μου κανει και στο hdmi με το ps3 οποτε δεν ειναι θεμα Λογισμικου.

 

 

Μολις μου ηρθε 2η σφραγισμενη οθονη απο dell και παρουσιαζει ακριβως το ιδιο πραγμα...τι γινεται ρε παιδια? Ετσι ειναι ολες ή ειμαι τοσο γκαντεμης?

 

Κανας αλλος χριστιανος να το δοκιμασει?

 

Απλα για να ειμαι 100% σιγουρος οποιος μπορει να βαλει game preset και μετα να αφησει την οθονη να παει σε power save να δουμε αν του το κανει. Για background βαλτε το κλασικο γαλαζιο απο win 7 (εκει φαινεται καλυτερα).

 

Τι διαολο 2 σφραγισμενες οθονες με το ιδιο προβλημα λιγο κουλο μου κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Killik, συνήθεια είναι περισσότερο, αλλά νταξ, παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο.

 

Αν την έχεις με Dual DVI δοκίμασε αυτό που λέει ο ison, αλλιώς να το προσπαθήσω εγώ το απόγευμα.

 

Χρησιμοποιώ τη ρύθμιση sRGB για διάφορους λόγους.

 

tmjuju, το έχεις ψάξει θέμα; Σε ποιους λόγους αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθης φωτεινότητα στο δωμάτιο, δεν έχω κάνει καλύτερο καλιμπράρισμα, το πράσινο του Slashdot, αποτυχημένες ΙΜΗΟ προσπάθειες καλύτερων settings απο τα χεράκια μου κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανας αλλος χριστιανος να το δοκιμασει?

 

Απλα για να ειμαι 100% σιγουρος οποιος μπορει να βαλει game preset και μετα να αφησει την οθονη να παει σε power save να δουμε αν του το κανει. Για background βαλτε το κλασικο γαλαζιο απο win 7 (εκει φαινεται καλυτερα).

 

Τι διαολο 2 σφραγισμενες οθονες με το ιδιο προβλημα λιγο κουλο μου κανει.

 

Revision A06 αγορασμένο από m-systems την τρίτη που μας πέρασε.

 

Το ίδιο πράγμα μου κάνει, όντως μόνο στο Game preset. No biggie για μένα γιατί είμαι σε sRBG μόνιμα λόγω δουλειάς...

 

Και μια εικόνα:

 

useps.jpg

 

Μου κάνει εντύπωση που είναι "χωρισμένη" ακριβώς στο κέντρο η εικόνα και στα άλλα modes δεν το παρουσιάζει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

empty, με Dual Link DVI είσαι;

 

Βρε μπας κι είναι θέμα revision;

 

Επίσης κι εμένα μου φαίνεται κάπως το χώρισμα ακριβώς στη μέση.

 

Ναι, με dual link. :)

 

Βασικά πιστεύω ότι μάλλον θέμα firmware είναι παρά hardware. Δε γίνεται να είναι όλα μια χαρά μέχρι τη στιγμή που μπαίνει σε power saving mode. Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι δε συμβαίνει σε κανένα άλλο mode, είναι ακόμα πιο πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι τι Revision έχω, πάντως δεν μου το έκανε που το δοκίμασα.

Εντάξει μικρό το κακό πιστεύω.Έτσι κι αλλιώς αυτό το preset νομίζω είναι ιδιαίτερα έντονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός και αετομάτης έχω προσπαθήσει στη δικιά μου πολλές φορές να δω διαφορές ανάμεσα σε αυτά τα 2 προφίλ και δε μπορώ να εντοπίσω τίποτα!

Οπότε το άφησα adobe rgb για να μην παιδεύομαι με δοκιμές. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου πάντως η διαφορά μεταξύ τους είναι εμφανέστατη, όχι η μέρα με τη νύχτα, αλλά καταλαβαίνεις εύκολα ποιο είναι ποιο.

 

Ας πουν και άλλοι κάτοχοι τι έχουν παρατηρήσει μπας και αρχίσω να βγάζω άκρη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί με τα αποτελέσματα του calibration το έχεις;Αυτό υποτίθεται δείχνει την απόκκλιση των χρωμάτων σε αυτά τα 2 preset αν κατάλαβα σωστά;

Αν ναι, δες τις αποκκλίσεις μεταξύ τους.Σε εμένα πάντως είναι απειροελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα 'μπλεδίζει' αρκετά το Adobe RGB. Για την ακρίβεια φαίνεται πολύ έντονα στο forum. :)

 

Και για να πω τη μαύρη αλήθεια ούτε καν το πρόσεξα το calibration report στη μανία μου να συνδέσω την οθόνη! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...