Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο mtzs έχει δίκιο σε ορισμένα πράγματα σχετικά με τα cfw. Ούτε εμένα μου αρέσει η πειρατεία, άσχετα που χρησιμοποιώ τέτοιο περιεχόμενο. Από την επόμενη γενιά κονσολών δεν πρόκειται να το επαναλάβω.

 

@spinemm. Είσαι λάθος όμως στο θέμα PS3 vs 360. Τουλάχιστον όσον αφορά τις πωλήσεις μόνο χαμένο δεν είναι το PS3. Έχουν τις ίδιες πωλήσεις με ένα χρόνο προβάδισμα το 360 ενώ κυριαρχεί και στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η πειρατία σε αυτή τη γενιά έχει πέσει πάρα πολύ στην ελλάδα, όταν εποχές Ps1-ps2 όλοι οι γνωστοί μου είχαν τσιπαρισμένο Play,και τώρα έχω μόνο εγώ cfw και 1-2 που τους το πέρασα και δεν τους νοιάζει το Psn τότε βλέπεις οτι αρκετοί δεν έχουν τις γνώσεις ή τον χρόνο ή το ενδιαφέρον να το κάνουν, πάντος αντικειμενικά 2 στους 10 που ξέρω οτι έχουν Ps3 απο γνωστούς έχουν cfw,αρα ναι games σαν το uncharted πρέπει να έχει ελληνικούς υπότιτλους, δεν μιλάω για voice,αλλα υπότιτλους ναι, και δεν είναι κάτι δύσκολο για τις εταιρίες να το βάζουν.

 

εγώ προσωπικά και ταινίες χωρίς υπότιτλους βλέπω γιατί μου τραβάνε την προσοχή,αλλα βγαίνουμε εκτός συζήτησης. το θέμα είναι οτι το Psvita αν είχε σπάσει θα πουλόύσε αβέρτα? εγώ πιστέυω όχι,άλλος μπορεί να πιστέυει ναι, η άποψη μου είναι οτι ήδη κάποιος που θέλει να παίξει τα Psp games μπορεί στο psvita και τώρα δεν νομίζω 3-4 αξιόλογα games να είναι ο λόγος που θα σπάσει κάποιος την κονσόλα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spinemm. Είσαι λάθος όμως στο θέμα PS3 vs 360. Τουλάχιστον όσον αφορά τις πωλήσεις μόνο χαμένο δεν είναι το PS3. Έχουν τις ίδιες πωλήσεις με ένα χρόνο προβάδισμα το 360 ενώ κυριαρχεί και στην Αμερική.

 

Πιστεψε με δεν με απασχολει ΚΑΘΟΛΟΥ ομως το θεμα με τα νουμερα!!!! ουτε μετοχος της $ΟΝΥ ειμαι ουτε της Μ$ αλλωστε τις εχω και τις δυο κονσολες και το μονο θελω ειναι να βγαινουν παιχνιδια για αυτες....απο εκει και περα....οσον αφορα Αμερικη - Καναδα η $ΟΝΥ και το PS3 ΔΕΝ κυριαρχουν, εκει οι περισσοτεροι εχουν Χ360 εχω αρκετους φιλους σε αυτες τις δυο χωρες (ενω στον Καναδα μενουν συγγενικα μου προσωπα) και μιλαμε για τετοια θεματα και αυτο που μου λενε συνεχεια ειναι για το ποσο μεγαλη "βαση" χρηστων εχει η Μ$. Ψαξε λιγο εαν θες τα νουμερα απο τις πωλησεις της Black Friday τα τελευταια 2 χρονια και θα δεις, τουλαχιστον για την Αμερικη αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα και οχι αυτα που "πασσαρει" η καθε εταιρεια αναλογα με την περιοδο που την ενδιαφερει!!!!!! 

 

Τα νουμερα ομως δεν κανουν την κονσολα...πχ το Wii μπορει να ειναι πρωτο, ποσοι ομως απο εμας ασχολουμαστε ΑΚΟΜΑ με το που μας περασε η "......." για αυτο? προσωπικα το εχω και μαζευει σκονη εδω και τουλαχιστον 2 χρονια στην αποθηκη μαζι με τα περιεφρειακα (πχ fit) Και τα δισκακια που αγορασα, ενω εαν μπορουσα να κανω και rewind το χρονο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ξοδευα τα λεφτα μου για αυτο.......

 

εγώ προσωπικά και ταινίες χωρίς υπότιτλους βλέπω γιατί μου τραβάνε την προσοχή,αλλα βγαίνουμε εκτός συζήτησης. το θέμα είναι οτι το Psvita αν είχε σπάσει θα πουλόύσε αβέρτα? εγώ πιστέυω όχι,άλλος μπορεί να πιστέυει ναι, η άποψη μου είναι οτι ήδη κάποιος που θέλει να παίξει τα Psp games μπορεί στο psvita και τώρα δεν νομίζω 3-4 αξιόλογα games να είναι ο λόγος που θα σπάσει κάποιος την κονσόλα του

 

 

Το vita Και οποια αλλη κονσολα σπασει ΠΑΝΤΑ θα πουλαει σαν τρελλη, δεν διαφωνω για το θεμα των Psp games ομως απο την αλλη η $ΟΝΥ εχει "συμπεριφερθει" πολυ αντιεπαγγελματικα στο θεμα αυτο, θα μπορουσε οποιος απο εμας εχει παιχνιδια για το Psp γραφοντας τον κωδικο που εχει στο κουτι τουςνα τα κατεβαζουμε δωρεαν και οχι να πληρωνουμε για αυτα....οταν ειχε πρωτο κανει μαλιστα την συγκεκριμενη ανακοινωση τοτε ολοι εσπευσαν να πουν ποσο σωστη απεναντι στους καταναλωτες ειναι....οταν την πηρε πισω ΟΜΩΣ, πολυ λιγα sites την "φαγανε".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να επανέλθω στο θέμα, το Vita δεν πρέπει να σπάσει. Τότε είναι που δεν θα δούμε παιχνίδι για παιχνίδι στην κονσόλα γιατί κάθε εταιρία που σκόπευε να κυκλοφορήσει έναν τίτλο για αυτήν απλά δεν θα το κάνει γιατί δεν πρόκειται να δει πωλήσεις. Οπότε πρώτο μέλημα είναι να πέσουν οι τιμές κυρίως στα περιφερειακά και στα παιχνίδια (γιατί ως κονσόλα έχει ικανοποιητική τιμή) και να δούμε καλούς τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τίλτους βρισκεις σε καλές τιμές αν το ψάξεις λίγο.

 

αλλά το αλλο που λες δεν ξέρω αν ισχύει.

γιατί απο τις κονσόλες που σπάσανε μονο μία κάηκε. to dreamcast. όλες οι άλλες απο ps1 μέχρι Χ360 εχουν τελικιάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PSP ειδε τα καλυτερα του παχνιδια τον τελευταιο 1.5 χρονο της ζωης του. Σπασιματα σε φορητα εχουν σχεδον μηδενικο αντικτυπο στο τι βγαινει και τι οχι απο παιχνιδια. Τοσο το DS οσο και το PSP μας το εδειξαν περιτρανα. Το να φτιαξει μια κονσολα ομως μια καλη βαση χρηστων ειναι βασικος παραγοντας στο να κυκλοφορησουν παιχνιδια και γι αυτο το PSV ακομα πολεμαει. Εχει τοσους μηνες στην αγορα και καθε μηνα ειναι χειροτερα γι αυτο και ειναι απολυτα δικαιλογημενος ο λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει στις πωλήσεις. Το PS Vita έχει όμως ήδη χαμηλές πωλήσεις. Αυτές οι χαμηλές πωλήσεις είναι που απωθούν τους developers φτιάξουν παιχνίδια για το Vita. Για αυτό εμείς οι κάτοχοι του, τουλάχιστον για την ώρα πρέπει να ελπίζουμε το Vita να μην σπάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.enternity.gr/Article/%CE%A4%CE%BF-PS-Vita-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%99%CE%B1%CF%80%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/14182.html

 

....αφηστε να πεθανει η κονσολιτσα οπως της αρμοζει. Αρκετα παιξατε με τους ανθρωπους που εμπιστεύτηκαν τα χρήματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως misleading ο τίτλος του άρθρου..

Λογικό είναι να έχει τόσο υψηλά ποσοστά "ζήτησης", αφού οι περισσότεροι το παράτησαν για να πάρουν άλλες κονσόλες με επιλογή τίτλων..

 

Πεθάνει δεν πεθάνει, το Killzone να παίξω (και να αξίζει) και μετά ας κάνουν και κηδεία αν θέλουν.

 

Και να σπάσει το Vita, μόνο κέρδος θα έχει η Sony γιατί θα πουλήσει κομμάτια.

Όσο για τους devs, αν σπάσει θα πούνε "Δεν πουλάμε παιχνίδια λόγω πειρατίας", ενώ τώρα λένε "Δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση για να βγάλουμε παιχνίδια".

Όπως και να το δείς, παιχνίδια πολλά δεν φαίνεται να κυκλοφορήσουν για τη κονσόλα απο third party devs πέρα απο ports ήδη υπάρχοντων τίτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει στις πωλήσεις. Το PS Vita έχει όμως ήδη χαμηλές πωλήσεις. Αυτές οι χαμηλές πωλήσεις είναι που απωθούν τους developers φτιάξουν παιχνίδια για το Vita. Για αυτό εμείς οι κάτοχοι του, τουλάχιστον για την ώρα πρέπει να ελπίζουμε το Vita να μην σπάσει.

Αν και η microsoft ειχε την δικη σου λογικη τωρα δεν θα ηταν στη θεση που ειναι. Επισης μια απο τα ιδια και για την Sony. Θες μια κονσολα να κανει τρελες πωλησεις? Η θα προσφερεις ποιοτητα, ποσοτητα και οσο γινετε σωστες τιμες ή θα προσφερεις ελευθερια κινησεων για να δημιουργησεις κατοχους απο το τιποτα. Επειδη ομως παιχνιδια δεν βλεπω στο κοντινο μελλον ισως ειναι καλυτερα να αφησει τον κοσμο να αρχισει τα πειραματα με CFW και αλλα τετοια μπας και μπουσταρει τις πωλησεις.

 

Στο κατω κατω ειναι πιθανοτερο καποιος να αγορασει ενα παιχνιδι αν -εχει- την κονσολα ηδη. Και εδω που τα λεμε αν ειναι να πεθανει η κονσολα ας πεθανει "ανοιχτη" παρα να περασει στην ιστορια στα αζητητα σαν ενα αποτυχημενο μηχανημα καθαρα απο κακοδιαχειρηση της Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με την έρευνα απο το famitsu ,μπούρδα μεγάλη, το 3ds έχει πουλήσει εκεί 8εκ ,είναι λογικό o reader να το έχει ήδη ,και δέυτερον δεν μπορώ να εμπιστευτώ έρευνα που λέει οτι το 10% θέλουν Xbox 360 να αγοράσουν μέσα στο 2013,σόρρι αλλα είναι fail. μάλλον θα ρωτούσαν θα το πάρεις αυτό ναι η όχι μέσα στο 13,και 1 στους 10 τίκαρε και το 360 . δεν μου λέει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειμαι περιεργος, αλλα δε μπορω με τιποτα το user interface του PSV

Θα προτιμουσα ΧΜΒ με touch μονο για input.

Εγώ πάλι το βρίσκω μια χαρά. Τι ακριβώς σε ενοχλεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει στις πωλήσεις. Το PS Vita έχει όμως ήδη χαμηλές πωλήσεις. Αυτές οι χαμηλές πωλήσεις είναι που απωθούν τους developers φτιάξουν παιχνίδια για το Vita. Για αυτό εμείς οι κάτοχοι του, τουλάχιστον για την ώρα πρέπει να ελπίζουμε το Vita να μην σπάσει.

 

+ Οι κινησεις της Sony, μην ξεχνιομαστε. Δηλαδη proprietary μνημη για το Vita? Ακομα δε μπορω να το χωνεψω.

ΟΧΙ BC, κτλ, κτλ..

 

Οπως διαφαινονται τωρα τα πραγματα, αυτο που μπορει να σωσει το Vita ειναι ενα redesign και σωστο πλασαρισμα μαζι με το νεο playstation. (που θα παει πακετο ενδεχομενως με πολυ καλυτερο integration και sharing της πλατφορμας του Vita με το ps3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Οι κινησεις της Sony, μην ξεχνιομαστε. Δηλαδη proprietary μνημη για το Vita? Ακομα δε μπορω να το χωνεψω.

ΟΧΙ BC, κτλ, κτλ..

 

Οπως διαφαινονται τωρα τα πραγματα, αυτο που μπορει να σωσει το Vita ειναι ενα redesign και σωστο πλασαρισμα μαζι με το νεο playstation. (που θα παει πακετο ενδεχομενως με πολυ καλυτερο integration και sharing της πλατφορμας του Vita με το ps3).

Αν δεν ήταν αυτές οι κινήσεις της Sony, τότε το Vita θα έκανε σίγουρα καλύτερες πωλήσεις άρα θα υπήρχε μεγαλύτεροι κοινό για να πουληθούν games που θα έφτιαχναν οι developers. δεν ξέρω αν εννοείς αυτό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...