Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες πηγα και γυρισα Θεσσαλονικη απο Αθηνα ....Κανενα σημαντικο προβλημα . Στην επιστροφη η αεροσυνοδος εκανε ενα "χαριτωμενο" σαρδαμ και ειπε οτι ¨Σας καλοσοριζουμε στην πτηση Θεσσαλονικη  - Χανια"

 

Ακουστκε ενα αααα ανησυχο και διορθωσε αμμεσως " θα θελαμε Χανια αλλα παμε Αθηνα"

Επισης στο τελος ευχαριστησε για την συμμετοχη μας στην πτηση Θεσσσαλονικη "Χανια" Αθηνα

 

Ανθρωπινο 100%

 

Δεν εχω μεγαλη εμεπιρια απο πτησεις αλλα εχω ακουσει οτι η απογειωση ειναι θεμα καλου αεροπλανου κι η προσγειωση τεχνικη του πιλοτου . Εδω να παρατηρησω οτι και τις δυο προσγειωσεις ναι μεν δεν τις φοβηθηκα αλλα τις καταλαβα "καλα" τις προσγειωσεις παρα τις ιδανικες καιρικες συνθηκες.

 

Στον πηγαιμο οι πιλοτοι ηταν Ελληνες και στον γυρισμο ξενοι συμφωνα με τα ονοματα τους τουλαχιστον.

 

Το αεροσκαφος ηταν Airbus 337 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Δεν εχω μεγαλη εμεπιρια απο πτησεις αλλα εχω ακουσει οτι η απογειωση ειναι θεμα καλου αεροπλανου κι η προσγειωση τεχνικη του πιλοτου .

Αυτοι ειναι μονο δυο απο τους χιλιους παραγοντες επιρροης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν είναι όλες οι προσγειώσεις ... smooth    μου χει τύχει με ryan air με καλό καιρό να σκάμε λιγο απότομα στον αεροδιάδρομο μου χει τύχει κιόλας να προσγειωνόμαστε σχεδόν χωρίς να το νιώθεις .  Παίζει ρόλο σίγουρα ο καιρός  (ρεύματα αέρα ,ταχύτητα ανέμου, θερμά στρώματα αέρα κτλ ) αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η τεχνική του πιλότου μιας και η προσγείωση και απογείωση γίνεται χειροκίνητα παρ όλο που μπορεί το αεροσκάφος να τα κάνει αυτόματα και ο πιλότος να ναι απλά παρατηρητής .  (αρκεί να το υποστηρίζει και το αεροδρόμιο και το αεροπλάνο ) Γενικά έχω διαβάσει ότι για λόγους ασφαλείας προτιμάνε τον χειροκίνητο έλεγχο απο τον πιλότο βάση κανονισμών κιόλας. Το αυτόματο σύστημα προσγείωσης χρησιμοποιειται κυρίως σε τυφλά αεροδρόμια λόγο πυκνής ομίχλης ή κακού καιρού όπου πραγματικά δεν φαίνεται ο αεροδιαδρομος ούτε όταν έχεις προσγειωθεί .

Transponder landing system (ΤLS) :https://en.wikipedia.org/wiki/Transponder_landing_system

https://en.wikipedia.org/wiki/Autoland

Για διαβάστε αυτό τι λέει πιλότος σε airbus για το αυτόματο σύστημα προσγείωσης .

https://www.quora.com/How-often-are-commercial-flights-landed-using-autopilot

και ενα video αυτόματης προσγείωσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, μονο οταν η ορατοτητα ειναι κακη τοτε υποχρεωτικα βαση νομου παει αυτοματα.

Αλλιως, για λογους πρακτικης και εξασκησης, δεν εχει να κανει με την ασφαλεια. Να μην βαριουνται κιολας οι πιλοτοι :) . Φυσικα οταν φυσαει πολυ (crosswind), δε γινεται autoland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφού σε συνθήκες ομίχλης,πχ, τότε υποχρεωτικά μπαίνει ο αυτόματος και το αεροπλάνο προσγειώνεται όπως και να έχει, τότε γιατί εδώ πάνω κάθε χρόνο ακούς στις ειδήσεις άπειρες φορές μεταξύ Δεκέμβρη-Γενάρη ότι αεροπλάνα αντί για το "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" προσγειώθηκαν είτε στην Καβάλα είτε γύρισαν Αθήνα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφού σε συνθήκες ομίχλης,πχ, τότε υποχρεωτικά μπαίνει ο αυτόματος και το αεροπλάνο προσγειώνεται όπως και να έχει, τότε γιατί εδώ πάνω κάθε χρόνο ακούς στις ειδήσεις άπειρες φορές μεταξύ Δεκέμβρη-Γενάρη ότι αεροπλάνα αντί για το "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" προσγειώθηκαν είτε στην Καβάλα είτε γύρισαν Αθήνα ; 

Δεν έχουν απαραίτητα όλα τα αεροδρόμια υποστήριξη για αυτοματοποιημένες προσγειώσεις και σίγουρα δεν έχουν όλα τα αεροδρόμια τελευταίας τεχνολογίας συστήματα . 

 

Αυτό είναι το ένα που μπορεί να συμβαίνει . Το άλλο είναι ο καιρός . Η αυτόματη προσγείωση  έχει και αυτή τα καιρικά όρια της και πέρα απο αυτό είναι και οι κανονισμοί ασφαλείας που είναι αυστηροί . Δεν ρισκάρουν εύκολα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση αν καποιος ειχε σχετικη εμπειρια.

 

Ειμαι μαγειρας και θελω να ταξιδεψω εξωτερικο για δουλεια... Οποτε πρεπει να μεταφερω και τα μαχαιρια μου.

Μπορω να τα εχω στην βαλιτσα που θα δωσω στο check in; φυσικα μεσα στην θηκη μεταφορας τους. Ή θα εχω κανενα προβλημα?

Στο ιντερνετ διαβαζω αναμεικτα πραγματα και απο οτι καταλαβαινω ειναι που θα πεσεις.

Στους ορους παντως η Ryan δεν απαγορευει τα μαχαιρια στην cheκ in βαλιτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση αν καποιος ειχε σχετικη εμπειρια.

 

Ειμαι μαγειρας και θελω να ταξιδεψω εξωτερικο για δουλεια... Οποτε πρεπει να μεταφερω και τα μαχαιρια μου.

Μπορω να τα εχω στην βαλιτσα που θα δωσω στο check in; φυσικα μεσα στην θηκη μεταφορας τους. Ή θα εχω κανενα προβλημα?

Στο ιντερνετ διαβαζω αναμεικτα πραγματα και απο οτι καταλαβαινω ειναι που θα πεσεις.

Στους ορους παντως η Ryan δεν απαγορευει τα μαχαιρια στην cheκ in βαλιτσα.

Δεν έχετε κάποιο σχετικό χαρτί για αυτό τον σκοπό; Κάτι τέτοιο έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε κάποιο σχετικό χαρτί για αυτό τον σκοπό; Κάτι τέτοιο έχω ακούσει.

 

Υποθετικα δεν μπορεις να μεταφερεις τα μαχαιρια σου ουτε στο δρομο για να πας για δουλεια... αν σε πιασει η αστυνομια λενε οτι εχεις προβλημα. Για αυτο το χαρτι που λες, δεν υπαρχει τιποτα επισημο που να σε καλυπτει.

 

Στο επισημο site αναφερει: 8.10.3 Τυχόν αιχμηρά αντικείμενα που τοποθετούνται στις αποσκευές προς αποθήκευση θα πρέπει να συσκευάζονται επιμελώς έτσι ώστε να προλαμβάνονται τυχόν τραυματισμοί των υπεύθυνων ελέγχου και του προσωπικού διαχείρισης.

 

Μιλησα με φιλο περσι που ταξιδεψε Κυπρο με Ryan απο θεσσαλονικη και θυμηθηκα οτι ειχε προβλημα... οντως δεν τον αφησανε να τα βαλει στη βαλιτσα και ας τα ειχε στην θηκη μεταφορα τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετικα δεν μπορεις να μεταφερεις τα μαχαιρια σου ουτε στο δρομο για να πας για δουλεια... αν σε πιασει η αστυνομια λενε οτι εχεις προβλημα. Για αυτο το χαρτι που λες, δεν υπαρχει τιποτα επισημο που να σε καλυπτει.

 

Στο επισημο site αναφερει: 8.10.3 Τυχόν αιχμηρά αντικείμενα που τοποθετούνται στις αποσκευές προς αποθήκευση θα πρέπει να συσκευάζονται επιμελώς έτσι ώστε να προλαμβάνονται τυχόν τραυματισμοί των υπεύθυνων ελέγχου και του προσωπικού διαχείρισης.

 

Μιλησα με φιλο περσι που ταξιδεψε Κυπρο με Ryan απο θεσσαλονικη και θυμηθηκα οτι ειχε προβλημα... οντως δεν τον αφησανε να τα βαλει στη βαλιτσα και ας τα ειχε στην θηκη μεταφορα τους

Αυτό που λέει πως αν είναι συσκευασμένα επιμελώς είναι οκ; Αν τα έχεις στη θήκη τους συν κάποια άλλη προστασία δεν θα είναι οκ; Αφού δεν λέει ότι δεν μπορείς να τα μεταφέρεις καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το προβλημα ειναι ποια θεωρουνε επιμελως συσκευασια?

Ειναι εντελως υποκειμενικο το θεμα και προφανως ειναι αναλογως που θα πεσεις. Φυσικα δεν θα τα εχεις χυμα μεσα στην βαλιτσα σου.

 

Για μενα ας πουμε το οτι ειναι μεσα στις "πλαστικες" θηκες τους και μεσα στην δερματινη θηκη μεταφορας ειναι ασφαλες και επιμελως. Αλλα φιλο μου που τα ειχε ετσι δεν τον αφησανε να τα περασει που πηγε Κυπρο.

 

Εγω που πηγα Κυπρο με Aegean 2 καλοκαιρια δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το προβλημα ειναι ποια θεωρουνε επιμελως συσκευασια?

Ειναι εντελως υποκειμενικο το θεμα και προφανως ειναι αναλογως που θα πεσεις. Φυσικα δεν θα τα εχεις χυμα μεσα στην βαλιτσα σου.

 

Για μενα ας πουμε το οτι ειναι μεσα στις "πλαστικες" θηκες τους και μεσα στην δερματινη θηκη μεταφορας ειναι ασφαλες και επιμελως. Αλλα φιλο μου που τα ειχε ετσι δεν τον αφησανε να τα περασει που πηγε Κυπρο.

 

Εγω που πηγα Κυπρο με Aegean 2 καλοκαιρια δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

Ίσως να έβαζες ολόκληρη την θήκη μέσα σε μια άλλη τσάντα και την τσάντα στην βαλίτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...