Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσοχη στη φακα. Μπορει να φευγει απο τον προορισμο που θα πας στις 5 το πρωι οποτε ο,τι γλιτωνεις απο αεροπορικα να το δωσεις σε μια βραδια τσαμπα ξενοδοχειο, σε ταξι κλπ. Θελει λιγη προσοχη

Σίγουρα θέλει προσοχή ναι, όποιος ενδιαφέρεται καλό είναι να τα κοιτάει αυτά. Αλλά εντάξει, 5€ είναι εξωπραγματική τιμή! Οι άλλοι ούτε στο χώρο αποσκευών δε σε βάζουν με τόσα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για πρωτη φορα εκλεισα σημερα για 3 ατομα με επιστροφη αυθημερον (βολτα στην πολη , καφε και φαγητο) για Θεσσαλονικη για 8/2 με 60 ευρω συνολικα  !!!!!!

 

Αθηνα Ωρωπο με ΚΤΕΛ θα ηθελα παραπανω....

 

Απορω με το τοσο χαμηλο κοστος...Φορους  αεροδρομιων δεν εχει αυτη η εταιρια και ποσοι ειναι ?

 

Κοστος πτησης ανα ατομο ποσο εχει αραγε ?

 

Δεν είναι μόνο οι φόροι. Υπάρχουν μια σειρά από παράγοντες που τους ακολουθεί δογματικά η ryanair τα τελευταία 20 χρόνια για να προσφέρει χαμηλά εισιτήρια. Κάποιοι από αυτούς είναι:

 

- Αποκλειστικά και μόνο ένας τύπος αεροσκαφών. Όλος της ο στόλος αποτελείται από 737-800 (τα οποία έχουν περισσότερες θέσεις από τα άλλα 737) με αποτέλεσμα να μειώνει τα έξοδα συντήρησης και να κάνει καλύτερα ντιλ με την Boeing γιατί παραγγέλνει περισσότερα αεροπλάνα. Επίσης έχει κάνει συμφωνία με άλλες εταιρείες (πχ αλιταλια) για την παροχή διαφόρων ανταλλακτικών και δε χρειάζεται να συντηρεί πολλούς μηχανικούς εδάφους.

 

- Τα αεροπλάνα είναι στον αέρα όσο περισσότερη ώρα γίνεται. Από τη στιγμή που θα προσγειωθεί το αεροπλάνο σε 25-30 λεπτά βρίσκεται πάλι στον αέρα κάνοντας έτσι περισσότερες πτήσεις=περισσότερα έσοδα. Επίσης φορτώνεται με το ελάχιστο ασφαλές φορτίο καυσίμων. Είναι και η αιτία που οι πιο πολλές πτήσεις της ryan διαρκούν λιγότερο από το προγραμματισμένο αφού λόγω καυσίμων τα αεροπλάνα της παίρνουν προτεραιότητα από τον πύργο ελέγχου.

 

- Περιφερειακά αεροδρόμια. Η ryan δε γλιτώνει μόνο φόρους χρησιμοποιώντας μικρά και πολλές φορές ξεχασμένα από το Θεό αεροδρόμια, αλλά βγάζει και χρήμα. Οι κακές γλώσσες λένε ότι περίπου τα μισά της έσοδα είναι από την πολιτική που έχει με τα περιφερειακά αεροδρόμια αφού λίγο πολύ η τακτική της είναι "πλήρωσε με για να έρθω". Συχνά πυκνά για αυτό το λόγο βρίσκεται στο στόχαστρο της κομισιόν (ο άλλος έχει να κάνει με τα terms and conditions που σε πολλά σημεία είναι αντίθετοι των δικαιωμάτων των επιβατών) και οι δικαστικές διαμάχες είναι ουκ ολίγες. Ενδεικτικά μόνο πέρσι υπήρχε το σκάνδαλο με τα γαλλικά αεροδρόμια και τα 10 εκατομμύρια ευρώ οικονομικής βοήθειας προς την ryan, με κάτι ισπανικά στη μέση του πουθενά, το Hahn και φυσικά το κολαστήριο του Σαρλερουά στο οποίο είναι βουτηγμένη η μισή βελγική πολιτική σκηνή της τελευταίας δεκαετίας.

 

- Από τη μύγα ξύγκι. Πραγματικά όμως. Και δεν είναι μόνο το ότι πρέπει να πληρώσεις τα πάντα στο αεροπλάνο. Ακόμα και τα κόστη για το προσωπικό κόβονται απ΄ οπου γίνεται. Η εκπαίδευση, το φαγητό, η διαμονή όλα τα πληρώνει το προσωπικό από την τσέπη του. Για πρώτη φορά πριν δυο βδομάδες ανακοινώθηκε ότι φέτος οι υπάλληλοι θα πάρουν ένα επίδομα για να αγοράσουν καινούργιες στολές αφού και αυτές τις πληρώνουν από την τσέπη τους. Επίσης ο αριθμός των μόνιμων υπαλλήλων είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με τις άλλες εταιρείες. Στο έδαφος δουλεύουν με κοντράκτορες όποτε χρειάζεται (είτε στα αεροδρόμια είτε στο ανύπαρκτο customer care) και οι περισσότεροι αεροσυνοδοί προσλαμβάνονται με συμβόλαια χρονικής περιόδου/αριθμού πτήσεων.

 

- Κρυφές χρεώσεις και μη σεβασμός στα δικαιώματα των επιβατών. Για τα δικαιώματα είπαμε ότι είναι ου μπλέξεις. Στάνταρ καταστάσεις όπως μεγάλες καθυστερήσεις, ακυρώσεις πτήσεων, καταστροφή ή απώλεια αποσκευών που κανονικά αποζημιώνεσαι δεν υπάρχουν για τη ryanair. Ήσουν άτυχος και τέλος. Για τις χρεώσεις πέρα από τα κλασικά "ξέχασα να εκτυπώσω το boarding pass", "είναι το πορτοφόλι μου αυτό όχι έξτρα βαλίτσα", "για ένα κιλό θα πρέπει να πληρώσω;", υπάρχουν ένα σωρό άλλα που μπορεί να μη νοιάζουν τον casual solo backpacker τουρίστα αλλά στοιχίζουν πολύ σε μια πχ οικογένεια.

 

Οπότε μαζεύονται σιγά σιγά και έτσι μπορεί να προσφέρει κάποια (όχι όλα) εισιτήρια πολύ φτηνά. Επίσης εισήγαγε ένα σωρό άλλες "καινοτομίες" που τώρα μας φαίνονται λογικές (κυρίως γιατί οδήγησαν στην ryanairοποίηση και των υπόλοιπων εταιρειών ρίχνοντας τα standards του ταξιδιού) αλλά πριν από 10 χρόνια δεν ήταν. Για παράδειγμα, καμία διαφήμιση (όταν έχεις έναν τοσο εκκεντρικό CEO δε χρειάζεσαι), online tickets, ελάχιστο προσωπικό εδάφους, κατάργηση της business class και στενές θέσεις για να χωράνε πιο πολλά άτομα, όσο πιο απλά αεροπλάνα γίνεται, φαγητό και ποτά με χρέωση κτλ. Πολλά από αυτά τα έκανε και η easy jet και μετά και άλλες low cost αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό σαν την ryan.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . Εχω κλεισει και πληρωσει εισητηρια για 3 ατομα για 8/2 Αθηνα -Θεσσαλονικη-Αθηνα αυθημερόν

 

Τα δυο ονόματα επειδή οι ταυτότητες δεν εχουν λατινικους χαρακτήρες τα εχω γραψει με ελληνικους

 

Θα εχω πρόβλημα στο chek in ;

 

Μπορω να το κανω από τον υπολογιστη και να το εκτυπωσω και από ποτε  ?

 

Καρτα επιβίβασης μπορω να εκτυπωσω ?

 

Επειδή για την επιστροφη δεν θα εχω υπολογιστη μπορω να κανω chek in επιστροφης πριν την αναχωρηση από εδώ ?

 

Η κορη μου που ταξιδεψε προσφατα τα εκανε όλα από κινητο Smartphone  αλλα δεν εχω και πολύ εμπιστοσυνη στα "διαβολάκια" αυτά αν και εχω κι εγω.

Μπορει να εχει "νευρακια" και να μην λειτουργει την στιγμη που πρεπει.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αμα κλεισω αεροπορικα εισιτηρια μεσω του σαιτ της αεροπορικης εταιριας γλυτωνω λεφτα αποτι να πηγαινα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . Εχω κλεισει και πληρωσει εισητηρια για 3 ατομα για 8/2 Αθηνα -Θεσσαλονικη-Αθηνα αυθημερόν

 

Τα δυο ονόματα επειδή οι ταυτότητες δεν εχουν λατινικους χαρακτήρες τα εχω γραψει με ελληνικους

 

Θα εχω πρόβλημα στο chek in ;

 

Μπορω να το κανω από τον υπολογιστη και να το εκτυπωσω και από ποτε  ?

 

Καρτα επιβίβασης μπορω να εκτυπωσω ?

 

Επειδή για την επιστροφη δεν θα εχω υπολογιστη μπορω να κανω chek in επιστροφης πριν την αναχωρηση από εδώ ?

 

Η κορη μου που ταξιδεψε προσφατα τα εκανε όλα από κινητο Smartphone  αλλα δεν εχω και πολύ εμπιστοσυνη στα "διαβολάκια" αυτά αν και εχω κι εγω.

Μπορει να εχει "νευρακια" και να μην λειτουργει την στιγμη που πρεπει.

 

Ευχαριστω.

 

 

1. Μπορείς να κάνεις check-in νομίζω 48ώρες πριν την πτήση. Σου έρχεται ειδοποίηση στο mail ετσι και αλλιώς. Οπότε, αφού είναι αυθημερών, κάνεις check in και για τις 2 πτησεις και εκτυπώνεις τα εισητήρια σου. Και mobile check-in γινεται μέσω του app χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

2. Όσον αφορά τους ελληνικούς χαρακτήρες, εφόσον δεν υπάρχουν λατινικοί δεν βρίσκω λόγο να έχεις πρόβλημα. Άσε που πολλοί βάζουν ελληνικούς έτσι και αλλιώς.

 

3. Καρτα επιβίβασης σου δίνει μόλις κάνεις check-in. Την εκτυπώνεις (και για τα 2 ταξίδια) για να μην έχεις δυσάρεστα εξτρα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/ Check in μπορείς 30 μέρες πριν αν θυμαμαι καλα

2/ Λογικά όχι αφού σε αφήνει ελληνικά

3/ Κάρτα μπορείς και ηλεκτρονικά να χρησιμοποιήσεις στο τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/ Check in μπορείς 30 μέρες πριν αν θυμαμαι καλα

2/ Λογικά όχι αφού σε αφήνει ελληνικά

3/ Κάρτα μπορείς και ηλεκτρονικά να χρησιμοποιήσεις στο τηλεφωνο

 

1. απο οτι θυμαμαι εχει γίνει 7 ημερες για δωρεαν seat allocation (πλεον δε πολυπεταω με ryan γιατι τους βαρεθηκα)

 

2. κανονικά επρεπε και οι ταυτότητες να είναι με λατινικούς χαρακτήρες αλλα και οι καρτες επιβιβασης.. Στην προκειμενη περίπτωση εφοσον το επιτρέπουν θα το δεχτούν κιολας

 

3. καλύτερα τυπωσε τα απο υπολογιστή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. απο οτι θυμαμαι εχει γίνει 7 ημερες για δωρεαν seat allocation (πλεον δε πολυπεταω με ryan γιατι τους βαρεθηκα)

 

2. κανονικά επρεπε και οι ταυτότητες να είναι με λατινικούς χαρακτήρες αλλα και οι καρτες επιβιβασης.. Στην προκειμενη περίπτωση εφοσον το επιτρέπουν θα το δεχτούν κιολας

 

3. καλύτερα τυπωσε τα απο υπολογιστή 

 

Συμφωνω για τους λογους που προανεφερα. Επειδή το email θα παει στης κορης μου το κινητο που δεν θελει με χαρτι το chek in αλλα εχω εκτυπωενα τα στοιχεια κράτησης μπορω από τον υπολογιστη μου ?

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέταξε πρόσφατα η μητέρα μου Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Αθήνα με 30-something ευρώ.

Check-in μπορείς να κάνεις 7 μέρες πρίν δωρεάν.Υπάρχει και η δυνατότητα early check-in (με το αζημίωτο),προφανώς για να δικαιολογήσουν την δυνατότητα επιλογής θέσης.

Δωρεάν επιλογή θέσης δέν είδα.Υπήρχαν δύο τύποι θέσεων και στις δύο περιπτώσεις,έπρεπε να πληρώσεις.

Οπότε με λίγα λόγια ναι,μπορείς να κάνεις check-in και για την πτήση Αθήνα-Θεσσαλονίκη και για την Θεσσαλονίκη-Αθήνα.Παράλληλα μπορείς να εκτυπώσεις και τo αντίστοιχo boarding pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση. Πεταω για λονδινο. Στις επιλογες εχω βαλει την χειραποσκευη συν μια βαλιτσα 15 κιλων. Θα εχω μαζι μου και την τσαντα του λαπτοπ με το λαπτοπ μεσα... τι γινεται με αυτην? θα μπορω να την εχω πανω μου? Θα μου πουν καμια πιπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για τους λογους που προανεφερα. Επειδή το email θα παει στης κορης μου το κινητο που δεν θελει με χαρτι το chek in αλλα εχω εκτυπωενα τα στοιχεια κράτησης μπορω από τον υπολογιστη μου ?

 

Σας ευχαριστω.

Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή τους σε ένα smartphone και να έχεις εκεί όλες τις κάρτες επιβίβασης, δεν χρειάζεται εκτύπωση έτσι.

 

Παιδια να κανω μια ερωτηση. Πεταω για λονδινο. Στις επιλογες εχω βαλει την χειραποσκευη συν μια βαλιτσα 15 κιλων. Θα εχω μαζι μου και την τσαντα του λαπτοπ με το λαπτοπ μεσα... τι γινεται με αυτην? θα μπορω να την εχω πανω μου? Θα μου πουν καμια πιπα?

Επιτρέπεται να έχεις τσάντα για λάπτοπ και δεν τη χρεώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επιτρέπεται να έχεις τσάντα για λάπτοπ και δεν τη χρεώνουν.

Aυτό που το αναφέρει στους όρους γιατί εγώ δεν έχω δει τίποτα τέτοιο.

 

Μία χειραποσκευή ανά επιβάτη* με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm, συν 1 μικρή τσάντα έως 35 x 20 x 20 cm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που το αναφέρει στους όρους γιατί εγώ δεν έχω δει τίποτα τέτοιο.

 

Μία χειραποσκευή ανά επιβάτη* με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm, συν 1 μικρή τσάντα έως 35 x 20 x 20 cm.

Αυτή η δεύτερη τσάντα; Δεν είναι και με το χάρακα απ΄ό,τι έχω δει κι έχω διαβάσει. Τσάντες λάπτοπ και τσάντες ώμου σχολικές τις αφήνουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή τους σε ένα smartphone και να έχεις εκεί όλες τις κάρτες επιβίβασης, δεν χρειάζεται εκτύπωση έτσι.

 

 

 

Το εγραψα και πιο πριν ότι αν και κατι ξερω από τετοια φοβάμαι την κακια στιγμη που το κινητο θα ...μουλαρωσει και δεν θα ανοιγει. Το χαρτι δεν εχει τετοια προβλήματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγραψα και πιο πριν ότι αν και κατι ξερω από τετοια φοβάμαι την κακια στιγμη που το κινητο θα ...μουλαρωσει και δεν θα ανοιγει. Το χαρτι δεν εχει τετοια προβλήματα .

Έχεις ένα δίκιο, κάνε και μια εκτύπωση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...