Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η δεύτερη τσάντα; Δεν είναι και με το χάρακα απ΄ό,τι έχω δει κι έχω διαβάσει. Τσάντες λάπτοπ και τσάντες ώμου σχολικές τις αφήνουνε.

Oκ . Απλά το πα γιατί οι περισσοτερες τσάντες για 16 ιντσων λαπτοπ ξεπερνάνε τις διαστάσεις για την δεύτερη χειραποσκευή . Καλά τσάντες για 17άρια λάπτοπ τις ξεπερνάνε κατα πολύ. Αμα βγάλουν χάρακα τι θα κάνεις; Μην σου φαίνεται παράλογο αν το κάνουν . 

Αλλοι το κάνουν . Μπορεί και η ryan εκεί που γενικά είναι ελαστική να εφαρμόσει κατα γράμμα τους όρους και δικαίωμα της κιόλας . Οι όροι είναι όροι  . Οπότε πάντα είμαι προβλεπόμενος σε κάτι τέτοια γιατί δεν θέλω να πληρώνω κερατιάτικα .

 

Γενικά η ryan τουλάχιστον σε πτήσεις εσωτερικού είναι κατα πολύ ελαστική . Έχω δει άτομα να μπαίνουν αεροπλάνο με 2 σακούλες πράγματα στο χέρι μια τσάντα και λάπτοπ . 

Εχω όμως περίπτωση με easyjet όπου ήταν ελαστικοί στο Βενιζέλος μαζί μου και στο Παρίσι (στο γυρισμό ) για ένα τσαντάκι μέσης δεν δέχονταν να μπω στο αεροπλάνο μιας και πιάνεται ως δεύτερη αποσκευή και δίκιο είχαν με βάση τους όρους αλλά είχ απροβλέψει για χώρο μέσα στην χειραποσκευή μου για να το βάλω αν μου πουν κάτι τέτοιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Oκ . Απλά το πα γιατί οι περισσοτερες τσάντες για 16 ιντσων λαπτοπ ξεπερνάνε τις διαστάσεις για την δεύτερη χειραποσκευή . Καλά τσάντες για 17άρια λάπτοπ τις ξεπερνάνε κατα πολύ. Αμα βγάλουν χάρακα τι θα κάνεις; Μην σου φαίνεται παράλογο αν το κάνουν .

Αλλοι το κάνουν . Μπορεί και η ryan εκεί που γενικά είναι ελαστική να εφαρμόσει κατα γράμμα τους όρους και δικαίωμα της κιόλας . Οι όροι είναι όροι . Οπότε πάντα είμαι προβλεπόμενος σε κάτι τέτοια γιατί δεν θέλω να πληρώνω κερατιάτικα .

Γενικά η ryan τουλάχιστον σε πτήσεις εσωτερικού είναι κατα πολύ ελαστική . Έχω δει άτομα να μπαίνουν αεροπλάνο με 2 σακούλες πράγματα στο χέρι μια τσάντα και λάπτοπ .

Εχω όμως περίπτωση με easyjet όπου ήταν ελαστικοί στο Βενιζέλος μαζί μου και στο Παρίσι (στο γυρισμό ) για ένα τσαντάκι μέσης δεν δέχονταν να μπω στο αεροπλάνο μιας και πιάνεται ως δεύτερη αποσκευή και δίκιο είχαν με βάση τους όρους αλλά είχ απροβλέψει για χώρο μέσα στην χειραποσκευή μου για να το βάλω αν μου πουν κάτι τέτοιο .

Στη χειρότερη κάνεις αυτό που λες στο τέλος, στριμώχνεις την τσάντα στη χειραποσκευή, αν δεν χωράει φοράς κανένα ρούχο παραπάνω για να κάνεις χώρο! :D
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα!

Ταξιδεύω με ryanair και θα έχω και μία βαλίτσα 15 κιλών.

Ερώτηση. Ξέρετε εάν στη βαλίτσα μπορώ να βάλω χύμα καπνό ( 500gr πχ) ή θα με δέσουν?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα κι ηρθα το 3ημερο που μας περασε Θεσσαλονικη με την ryanair, κανενα παραπονο..(πηγα διαβασμενος εννοειται..)

Δεν εχει τιποτα τραγικο η εταιρεια, για τα λεφτα που πληρωνεις που ειναι λιγα ειναι μια χαρα..

Ειχα μια τσαντα πλατης που ηταν λιγο μεγαλυτερη απο το οριο αλλα κανενας δεν εδωσε σημασια ουτε την ειδαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα κι ηρθα το 3ημερο που μας περασε Θεσσαλονικη με την ryanair, κανενα παραπονο..(πηγα διαβασμενος εννοειται..)

Δεν εχει τιποτα τραγικο η εταιρεια, για τα λεφτα που πληρωνεις που ειναι λιγα ειναι μια χαρα..

Ειχα μια τσαντα πλατης που ηταν λιγο μεγαλυτερη απο το οριο αλλα κανενας δεν εδωσε σημασια ουτε την ειδαν

Ο φυσιολογικός κόσμος δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με την Ryanair. Συνήθως όσοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα είναι προβληματικοί γενικότερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι μερες έκανα ενα eurotour με την Ryanair σε 3 χώρες με 5 αεροπλάνα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου για την εταιρία αυτή.Οι προορισμοί ηταν Αθηνα-Μιλάνο-Καναρια νησιά-Παρισι-Ρωμη-Αθηνα.Το συνολικό κόστος για 5 πτήσεις ηταν 120€.

Απο αποσκευές είχα μια βαλίτσα καμπίνας στις διαστάσεις που γράφει η Ryan και μια τσάντα πλάτης μισογεμάτη.

Σε καμια πτήση δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα για τις αποσκευές όπως και κανένας άλλος επιβάτης.Οι πτήσεις ηταν απόλυτα ασφαλής ,και συγκεκριμένα η πτήση απο καναρια - Παρίσι είχε κακοκαιρία.Πραγματικα ο πιλότος το προσγείωσε λες και είχε ηλιοφάνεια.

Οι αεροσυνοδοί ειναι ανάλογα που θα πέσεις.

Σε μια απο της πτήσεις η αεροσυνοδός μας έβαλε απο μονη της σε θέση με άνετα καθίσματα διότι ηταν άδειες.

Και σε άλλη πτήση ένας αεροσυνοδός μου την είπε γιατι κάθομαι στο παράθυρο ,ενώ το εισιτήριο μου γράφει στη μέση.Αλλα σε γενικές γραμμές ειναι πολυ εξυπηρετικοί.

 

Για να κλείσω ,την θεωρώ την ποιο ασφαλή αεροπορική εταιρία διότι εχει καθημερινά πάνω απο 1000 πτήσεις με 150 χιλιάδες επιβάτες και δεν εχει κανένα σοβαρό ατύχημα μέχρι στιγμής.

Αυτο τα λέει όλα νομίζω.

Πραγματικά ευχαριστώ που υπάρχει και μπορούμε να κάνουμε τέτοια ταξιδάκια που μερικά χρονια πριν ηταν μόνο όνειρο και το σημαντικότερο με ασφάλεια !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθώ το low cost

αλλά  για να λέμε την αλήθεια η ryanair είναι περίπτωση.

Μερικά πράγματα ξεφεύγουν της λογικής και φτάνουν στα όρια της κακόβουλης εταιρικής πρακτικής.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η ίδια η εταιρεία έχει εσχάτως αναγνωρίσει το απεχθές εταιρικό της προφίλ.

 

Πρέπει να πας διαβασμένος για να καταφέρεις να βγεις κερδισμένος.

Αυτό το πράγμα που ο μέσος επιβάτης οφείλει να μελετήσει το γρίφο της ryanair

για να ολοκληρώσει μια πτήση σε συμφέρουσα τιμή,

όπως και να το κάνουμε είναι αλλόκοτο.

 

Κατά τα λοιπά,

αν η κάθε ryanair μπορεί να ενημερώνει επαρκώς και να πείθει πως δε στοχεύει στην αυτοπαγίδευση του πελάτη,

τότε κανένα πρόβλημα και κάθε άλλο μάλιστα με τις χαμηλές τιμές.

 

ΥΓ: Περί ασφάλειας πτήσεων,

ας μην ξεχνάμε πως η ryanair είναι μια εταιρεία με μικρή ηλικία αεροσκαφών

λόγω και της μικρής συνολικά διαδρομής της στο επιχειρηματικό προσκήνιο.

Ελπίζω πως τα τυπικά στάνταρντ ασφαλείας θα τηρούνται ανεξαρτήτως ηλικίας στόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος είναι ο γρίφος της εταιρίας ακριβώς βρε παιδιά;

Μόνο τα μακρινά αεροδρόμια μπορώ να σκεφτώ (που και πάλι δουλειά του επιβάτη είναι να το ψάξει, εγώ πρόσφατα έκλεισα αεροδρόμιο 150 χλμ εκτός πόλης αλλά δεν μου φταίει κανείς που δεν το είχα δει).

 

Τα υπόλοιπα για αποσκευές πχ είναι ξεκάθαρα και δεν είναι και τόσο αυστηρά πλέον, όπως και για το εκτυπωμένο pass, στο κινητό σου αν το έχεις περνάς κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ποιος είναι ο γρίφος της εταιρίας ακριβώς βρε παιδιά;

να κανεις τσεκ ιν σπιτι σου, να εκτυπωσεις το εισητιριο, να εχεις αποσκευες στα επιτρεπωμενα ορια και γενικα τα βασικα που πρεπει να κανεις σαν επιβατης. Δηλαδη για ενα νορμαλ ανθρωπο τιποτα περα απο αυτα που θα εκανε ετσι και αλλιως

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ αυτό σκεφτόμουν που λέτε κι εσείς.

και μόνο αυτό με το αεροδρόμιο είναι λίγο "παγίδα" αν δεν ξέρεις και απλά κλείσεις εισιτήριο.

 

για μια απλή διαδρομή εσωτερικού (αθήνα θεσσαλονίκη ας πούμε που την κάνω συχνά ) δεν έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά _στη διαδικασία_ από την ετζίαν πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ αυτό σκεφτόμουν που λέτε κι εσείς.

και μόνο αυτό με το αεροδρόμιο είναι λίγο "παγίδα" αν δεν ξέρεις και απλά κλείσεις εισιτήριο.

 

για μια απλή διαδρομή εσωτερικού (αθήνα θεσσαλονίκη ας πούμε που την κάνω συχνά ) δεν έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά _στη διαδικασία_ από την ετζίαν πχ.

Και αυτό με το αεροδρόμιο δεν το θεωρώ παγίδα. Σου λέει ποιο αεροδρόμιο είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...