Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν μπορούσες να αλλάξεις σε αγγλικά την γλώσσα του κινητού σου;Με τι ταξιδευεις;Διαβατήριο ή ταυτότητα;Πάντως και στα δύο έγγραφα είναι με λατινικούς χαρακτήρες το όνομα σου.Δεν κοιτάς αν σε αφήνει να το διορθώσεις;Περίμενε να γράψει και κάποιος αλλος που μπορεί να ξέρει καλύτερα.

Το check in το κάνεις απο την εφαρμογή ή την σελίδα της ryanair.Αν δεν εχεις να παραδώσεις βαλίτσα πας κατευθείαν στη πύλη αναχωρησης .Το boarding pass το έχεις είτε απο την εφαρμογή στο κινητό σου είτε απο email που μπορείς να το εκτυπώσεις.

Nαι αν δεν το τιγκάρεις τότε θα χωράει στο καλάθι οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σ ευχαριστω για την απαντηση, ταξιδευω με ελληνικη ταυτοτητα με ελληνολατινικους χαρακτηρες. Δεν το γυρισα στα αγγλικα το μενου καθως λεω αφου η ryan μας υποστηριξε βγαζοντας ελληνικη εφαρμογη καπου θα εχει να βαλω και λατινικους χαρακτηρες αλλα τελικα δεν ειχε. Δεν μπορω δυστηχως να βρω καπου καποια βοηθεια. Η ryan δεν εχει πουθενα βοηθεια, τους εστειλα email αλλα στα παλιας υποδηματα, τους κανω live chat περιμενω ωρες αλλα.....νεκρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, lazlos είπε

Σ ευχαριστω για την απαντηση, ταξιδευω με ελληνικη ταυτοτητα με ελληνολατινικους χαρακτηρες. Δεν το γυρισα στα αγγλικα το μενου καθως λεω αφου η ryan μας υποστηριξε βγαζοντας ελληνικη εφαρμογη καπου θα εχει να βαλω και λατινικους χαρακτηρες αλλα τελικα δεν ειχε. Δεν μπορω δυστηχως να βρω καπου καποια βοηθεια. Η ryan δεν εχει πουθενα βοηθεια, τους εστειλα email αλλα στα παλιας υποδηματα, τους κανω live chat περιμενω ωρες αλλα.....νεκρα.

Πας εξωτερικό,δεν είναι λογικό να βάλεις τα στοιχεία σου στα ελληνικα,δεν είναι θέμα εταιρίας αλλά κανονισμών πτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bob7greejkiver είπε

Καλημέρα, ξέρει κάποιος/α το πότε θα ανοίξει η ryan air τις πτήσεις Αθήνα-Χανιά & Χανιά-Αθήνα για φέτος? Ευχαριστώ!

Μόνο Aegean και Sky έχουν φέτος slots για απευθείας πτήσεις μεταξύ Αθήνας και Χανίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Speculoos είπε

Μόνο Aegean και Sky έχουν φέτος slots για απευθείας πτήσεις μεταξύ Αθήνας και Χανίων.

Πωπω κρίμα, και ήθελα να κλεισω 20 ευρώ πηγαινελα όπως είχα κάνει πέρσι, ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2022 στις 8:04 ΜΜ, parginos25 είπε

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς τι έγγραφο χρειάζεται για να γίνει το check in για το παιδί μου 6 χρονών για πτήση εσωτερικού; 

Ταυτότητα ή διαβατήριο. Δηλαδή, ότι και οι ενήλικες.

Το μόνο έξτρα, που δεν είναι εντελώς απαραίτητο, είναι η έγγραφη συγκατάθεση του Β γονέα/κηδεμόνα ότι επιτρέπει στον Α γονέα/κηδεμόνα να πραγματοποιήσει το ταξίδι με το παιδί.

Σε είσοδο/έξοδο Σενγκεν δεν ζητήθηκε (κακώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, πρόκειται να χρησιμοποιήσω την Ryanair για πτήση εσωτερικού. Μπορω να έχω πάνω μου ή στην χειραποσκευη μου εναν αναπτήρα τύπου Zippo ή θα μου τον πετάξουν στον έλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Καλησπέρα, πρόκειται να χρησιμοποιήσω την Ryanair για πτήση εσωτερικού. Μπορω να έχω πάνω μου ή στην χειραποσκευη μου εναν αναπτήρα τύπου Zippo ή θα μου τον πετάξουν στον έλεγχο;

Ο έλεγχος γίνεται απο το security του αεροδρομίου και όχι απο την κάθε αεροπορική εταιρεία οπότε θα ήταν καλύτερα να τσεκάρεις με το αεροδρόμιο. Δεν έχω δει πάντως ο απλός αναπτήρας να είναι στα απαγορευμένα ήδη. Μόνο σε περίπτωση που έχει σχήμα όπλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

έχοντας να πετάξω πριν τον κόβιντ, βλέπω ότι πλέον έχουν ανέβει στα ύψη οι τιμές και στη ryanair αλλά και σε άλλες εταιρείες όσον αφορά το απλό economy class. Κάποτε περιλάμβανε 1 carry on luggage μέχρι 8-10 κιλά, και ένα personal item. Τώρα βλέπω είναι μόνο 1 personal item και αν θες έξτρα μικρή βαλίτσα πάει +60-80 ευρώ... Σχεδόν συμφέρει να κλείσεις απλά μια checked βαλίτσα. 

Έχετε μήπως προτάσεις από αεροπορικές που να επιτρέπουν το "παλιό" σύστημα με 1 carry-on και 1 personal item? Όσο το ψάχνω απογοητεύομαι, και βλέπω ότι πλέον πάνε εντελώς οι εποχές που μπορούσες να πετάξεις πραγματικά με 30-50 ευρώ με επιστροφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Τώρα βλέπω είναι μόνο 1 personal item και αν θες έξτρα μικρή βαλίτσα πάει +60-80 ευρώ... 

 

+17 ευρω ανα διαδρομη  ειναι η χρεωση για εξτρα βαλιτσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα,

έχοντας να πετάξω πριν τον κόβιντ, βλέπω ότι πλέον έχουν ανέβει στα ύψη οι τιμές και στη ryanair αλλά και σε άλλες εταιρείες όσον αφορά το απλό economy class. Κάποτε περιλάμβανε 1 carry on luggage μέχρι 8-10 κιλά, και ένα personal item. Τώρα βλέπω είναι μόνο 1 personal item και αν θες έξτρα μικρή βαλίτσα πάει +60-80 ευρώ... Σχεδόν συμφέρει να κλείσεις απλά μια checked βαλίτσα. 

Έχετε μήπως προτάσεις από αεροπορικές που να επιτρέπουν το "παλιό" σύστημα με 1 carry-on και 1 personal item? Όσο το ψάχνω απογοητεύομαι, και βλέπω ότι πλέον πάνε εντελώς οι εποχές που μπορούσες να πετάξεις πραγματικά με 30-50 ευρώ με επιστροφή...

Και πριν τον κόβιντ δεν επέτρεπε στο τελείως φτηνό εισιτήριο κατι αλλο απο μια  carry on βαλίτσα συγκεκριμένων διαστάσεων,τουλάχιστον απο το 2019 που την χρησιμοποιώ.

To  regular δεν σε καλύπτει που δίνει επιπλέον χειραποσκευή;

Ξεχνα τις παλιές τιμές,ειδικά με τα καυσιμα στον θεό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...