Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Όσο το ψάχνω απογοητεύομαι, και βλέπω ότι πλέον πάνε εντελώς οι εποχές που μπορούσες να πετάξεις πραγματικά με 30-50 ευρώ με επιστροφή...

Νομίζω ότι όσον αφορά τουλάχιστον την εν θέματι εταιρεία, οι καιροί αυτοί πέρασαν ανεπιστρεπτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στη Ryanair συμφέρει να αγοράσεις το priority που σου δίνει το δικαίωμα να πάρεις μέσα στη καμπίνα 2 τσάντες (μία δεκακιλη βαλιτσούλα και μια τσάντα πλάτης να χωράει κατω από το μπροστινό σου κάθισμα.) Δε κάνει 60-80 ευρώ. Γύρω στα 26-30 να σου βγει πήγαινε-ελα και σου δίνει + το ότι έχεις προτεραιότητα σε κάποιες ουρές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Νομίζω ότι όσον αφορά τουλάχιστον την εν θέματι εταιρεία, οι καιροί αυτοί πέρασαν ανεπιστρεπτί.

Οποιος μπορεί να προγραμματίσει βρίσκει χαμηλές τιμές.Πχ κοιτάω για Αγγλία Ελλάδα τον Γενάρη και πιο φτηνά βγαίνει με aegean παρά με raynair ή wizz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και πριν τον κόβιντ δεν επέτρεπε στο τελείως φτηνό εισιτήριο κατι αλλο απο μια  carry on βαλίτσα συγκεκριμένων διαστάσεων,τουλάχιστον απο το 2019 που την χρησιμοποιώ.

To  regular δεν σε καλύπτει που δίνει επιπλέον χειραποσκευή;

Ξεχνα τις παλιές τιμές,ειδικά με τα καυσιμα στον θεό.

Ναι έχεις δίκιο, για κάποιο λόγο πριν λίγες μέρες σε πτήσεις που κοίταζα, δε μου εμφάνιζε το regular, και είχε μόνο το plus.

4 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Στη Ryanair συμφέρει να αγοράσεις το priority που σου δίνει το δικαίωμα να πάρεις μέσα στη καμπίνα 2 τσάντες (μία δεκακιλη βαλιτσούλα και μια τσάντα πλάτης να χωράει κατω από το μπροστινό σου κάθισμα.) Δε κάνει 60-80 ευρώ. Γύρω στα 26-30 να σου βγει πήγαινε-ελα και σου δίνει + το ότι έχεις προτεραιότητα σε κάποιες ουρές.

image.png.1444316a2d0b1524e35ebe031393ecb6.png

Με βάση το παραπάνω screenshot για μια πτήση που ψάχνω, ούτε 26-30 δεν είναι πήγαινε-έλα η αύξηση για 2η βαλίτσα, μιλάμε για 46 ευρώ κατ' ελάχιστο πήγαινε-έλα για 1 άτομο. Απλά έχω την ανάμνηση ότι το regular παλιότερα ήταν πιο οικονομικό, φάση ούτε 10ευρω πάνω από το value, αλλά ίσως και να θυμάμαι λάθος....

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οποιος μπορεί να προγραμματίσει βρίσκει χαμηλές τιμές.Πχ κοιτάω για Αγγλία Ελλάδα τον Γενάρη και πιο φτηνά βγαίνει με aegean παρά με raynair ή wizz

Συμφωνώ πάντως ότι με καλό προγραμματισμό μπορείς να βρεις καλύτερες πτήσεις, αλλά μετά παίζει και το ζήτημα του αν θα βρεις και οικονομική διαμονή τις ημερομηνίες που είναι φθηνά τα αεροπορικά, γιατί και εκεί βλέπω οι τιμές έχουν πάρει τον ανήφορο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, thanasis00 said:

Ναι έχεις δίκιο, για κάποιο λόγο πριν λίγες μέρες σε πτήσεις που κοίταζα, δε μου εμφάνιζε το regular, και είχε μόνο το plus.

image.png.1444316a2d0b1524e35ebe031393ecb6.png

Με βάση το παραπάνω screenshot για μια πτήση που ψάχνω, ούτε 26-30 δεν είναι πήγαινε-έλα η αύξηση για 2η βαλίτσα, μιλάμε για 46 ευρώ κατ' ελάχιστο πήγαινε-έλα για 1 άτομο. Απλά έχω την ανάμνηση ότι το regular παλιότερα ήταν πιο οικονομικό, φάση ούτε 10ευρω πάνω από το value, αλλά ίσως και να θυμάμαι λάθος....

Συμφωνώ πάντως ότι με καλό προγραμματισμό μπορείς να βρεις καλύτερες πτήσεις, αλλά μετά παίζει και το ζήτημα του αν θα βρεις και οικονομική διαμονή τις ημερομηνίες που είναι φθηνά τα αεροπορικά, γιατί και εκεί βλέπω οι τιμές έχουν πάρει τον ανήφορο...

Επιλέγεις το value και μετά στη πορεία επιλέγεις το priority ή κάποια βαλίτσα Το Regular που δείχνεις επάνω σου δίνει και επιλογή θέσης (που αυξάνει τη τιμή κατά περίπου 16-20 ευρώ). Το priority όχι. Γενικά αυτά τα έτοιμα πακέτα δε συμφέρουν με τη καμία. Καλύτερα να το χτίσεις μόνος σου με μόνο ότι πραγματικά θέλεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Οποιος μπορεί να προγραμματίσει βρίσκει χαμηλές τιμές.Πχ κοιτάω για Αγγλία Ελλάδα τον Γενάρη και πιο φτηνά βγαίνει με aegean παρά με raynair ή wizz

Αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ.

Καθαρά από περιέργεια : εσείς όταν προγραμματίζετε εγκαίρως ταξίδι (από αρκετά νωρίς δηλαδή), με τι κόστος βρίσκετε τα εισιτήρια ryanair, από Γηραιά Αλβιώνα ;

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ.

Καθαρά από περιέργεια : εσείς όταν προγραμματίζετε εγκαίρως ταξίδι (από αρκετά νωρίς δηλαδή), με τι κόστος βρίσκετε τα εισιτήρια ryanair, από Γηραιά Αλβιώνα ;

Στον ενικό παρακαλω.

Κοιτάω πάντα στο σύνολο τι θα μου στοιχίσει το ταξίδι.

Μονο εισιτήριο είναι απο Στάνστεντ στα 42£ αυτή τη στιγμή.Θέλω όμως και ξενοδοχείο για το βράδυ πριν πετάξω.

Για την aegean μου βγήκε 62£ αλλά γλυτώνω το ξενοδοχείο γιατί ταξιδευω αργά το βράδυ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.Τον άλλο μήνα πάω βουδαπέστη.Χρειάζεται στο check in στην εφαρμογή του κινητού να φορτώσω έγγραφα covid Plf και πιστοποιητικό εμβολιασμού η τα αφήνω κενά?Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο κανα 9 μηνο πεταξα απο Αθηνα προς κεντρικη ευρωπη με ryanair. Μου ειχε λειψει ποσο #@#λο ειναι:

 

Εφευγε χαραματα το πρωι, παω αεροδρομιο και βγαζει οτι εγινε αλλαγη σε 13.35.

Αφου ξαναπαω αεροδρομιο (οι τουριστες βεβαια τα ειδαν ολα τοσες ωρες αεροδρομιο) νεα καθυστερηση για 14.00 Ευτηχως οικοπελιτσες εδαφους ανακοινωσαν οτι χαλασε το αεροσκαφος και θα ερθει αλλο απο Λονδινο. Η βλαβη ηταν στον ενα κινητηρα. Τελικα φυγαμε 16.30(!) αφου εκτος απο ryanair τα εκαναν #@ με τη φορτωση βαλιτσων και προφανως ειχε προβλημα με το προγραμματισμο ο πυργος ελεγχου για απογειωση. Το κερασακι στη τουρτα ειναι οτι δε νομιζω να δικαιουμαι αποζημιωσης...

Ευτηχως που ειχε κυριως ξενους επιβατες και το αντιμετωπισαν με χιουμορ και ψυχραιμια...Επισης το ιδιο ευγενικο ηταν το προσωπικο στο αεροπλανο (οι υπαλληλοι αυτοι δε φταινε σε κατι προφανως)

αυτα τα ωραια

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vaggelisp17 είπε

Καλησπέρα.Τον άλλο μήνα πάω βουδαπέστη.Χρειάζεται στο check in στην εφαρμογή του κινητού να φορτώσω έγγραφα covid Plf και πιστοποιητικό εμβολιασμού η τα αφήνω κενά?Ευχαριστώ...

Θα δεις αν ζητάει κάτι η χώρα άφιξης.Αν δεν ζητάει δεν ανεβάζεις τίποτα.Εγω πχ για Ελλάδα δεν θα ανεβάσω τίποτα αφού δεν υπάρχει απαίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μετα απο κανα 9 μηνο πεταξα απο Αθηνα προς κεντρικη ευρωπη με ryanair. Μου ειχε λειψει ποσο #@#λο ειναι:

 

Εφευγε χαραματα το πρωι, παω αεροδρομιο και βγαζει οτι εγινε αλλαγη σε 13.35.

Αφου ξαναπαω αεροδρομιο (οι τουριστες βεβαια τα ειδαν ολα τοσες ωρες αεροδρομιο) νεα καθυστερηση για 14.00 Ευτηχως οικοπελιτσες εδαφους ανακοινωσαν οτι χαλασε το αεροσκαφος και θα ερθει αλλο απο Λονδινο. Η βλαβη ηταν στον ενα κινητηρα. Τελικα φυγαμε 16.30(!) αφου εκτος απο ryanair τα εκαναν #@ με τη φορτωση βαλιτσων και προφανως ειχε προβλημα με το προγραμματισμο ο πυργος ελεγχου για απογειωση. Το κερασακι στη τουρτα ειναι οτι δε νομιζω να δικαιουμαι αποζημιωσης...

Ευτηχως που ειχε κυριως ξενους επιβατες και το αντιμετωπισαν με χιουμορ και ψυχραιμια...Επισης το ιδιο ευγενικο ηταν το προσωπικο στο αεροπλανο (οι υπαλληλοι αυτοι δε φταινε σε κατι προφανως)

αυτα τα ωραια

Μια χαρά αποζημίωση δικαιούσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μετα απο κανα 9 μηνο πεταξα απο Αθηνα προς κεντρικη ευρωπη με ryanair. Μου ειχε λειψει ποσο #@#λο ειναι:

 

Εφευγε χαραματα το πρωι, παω αεροδρομιο και βγαζει οτι εγινε αλλαγη σε 13.35.

Αφου ξαναπαω αεροδρομιο (οι τουριστες βεβαια τα ειδαν ολα τοσες ωρες αεροδρομιο) νεα καθυστερηση για 14.00 Ευτηχως οικοπελιτσες εδαφους ανακοινωσαν οτι χαλασε το αεροσκαφος και θα ερθει αλλο απο Λονδινο. Η βλαβη ηταν στον ενα κινητηρα. Τελικα φυγαμε 16.30(!) αφου εκτος απο ryanair τα εκαναν #@ με τη φορτωση βαλιτσων και προφανως ειχε προβλημα με το προγραμματισμο ο πυργος ελεγχου για απογειωση. Το κερασακι στη τουρτα ειναι οτι δε νομιζω να δικαιουμαι αποζημιωσης...

Ευτηχως που ειχε κυριως ξενους επιβατες και το αντιμετωπισαν με χιουμορ και ψυχραιμια...Επισης το ιδιο ευγενικο ηταν το προσωπικο στο αεροπλανο (οι υπαλληλοι αυτοι δε φταινε σε κατι προφανως)

αυτα τα ωραια

Συμβαίνουν.

Σε άλλη να δεις που είναι η καθημερινότητα,easyJet για Gatwick. Δεν έχει φύγει αεροπλάνο στην ωρα του εδω και πολύ καιρό.Βάζει και αεροπλάνα απο εταιρίες της Μάλτας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, vamvakoolas said:

μετα απο κανα 9 μηνο πεταξα απο Αθηνα προς κεντρικη ευρωπη με ryanair. Μου ειχε λειψει ποσο #@#λο ειναι:

 

Εφευγε χαραματα το πρωι, παω αεροδρομιο και βγαζει οτι εγινε αλλαγη σε 13.35.

Αφου ξαναπαω αεροδρομιο (οι τουριστες βεβαια τα ειδαν ολα τοσες ωρες αεροδρομιο) νεα καθυστερηση για 14.00 Ευτηχως οικοπελιτσες εδαφους ανακοινωσαν οτι χαλασε το αεροσκαφος και θα ερθει αλλο απο Λονδινο. Η βλαβη ηταν στον ενα κινητηρα. Τελικα φυγαμε 16.30(!) αφου εκτος απο ryanair τα εκαναν #@ με τη φορτωση βαλιτσων και προφανως ειχε προβλημα με το προγραμματισμο ο πυργος ελεγχου για απογειωση. Το κερασακι στη τουρτα ειναι οτι δε νομιζω να δικαιουμαι αποζημιωσης...

Ευτηχως που ειχε κυριως ξενους επιβατες και το αντιμετωπισαν με χιουμορ και ψυχραιμια...Επισης το ιδιο ευγενικο ηταν το προσωπικο στο αεροπλανο (οι υπαλληλοι αυτοι δε φταινε σε κατι προφανως)

αυτα τα ωραια

Εφόσον δεν ήταν λόγος ανωτέρας βίας (καιρικές συνθήκες πχ) νομίζω δικαιούσαι αποζημίωση γιατί πάει ανάλογα με το πόσες ώρες αργότερα από το προγραμματισμένο έφτασες στο προορισμό σου αλλά και την απόσταση. Ψάξτο 

https://help.ryanair.com/hc/el/articles/360017825538-Κανονισμός-261-της-ΕΕ-Δικαιώματα-επιβατών-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιούργησα αυτό το προφίλ για να καθησυχάσω όποιον αγχώθηκε όπως εγώ όταν διαπίστωσα ότι τα ονόματα της κοπέλας μου και το δικό μου ήταν γραμμένο με διαφορετικό τροπο στα αγγλικά . Ο λόγος που έγινε ήταν διότι στην αρχική δήλωση του εισητηρίου τα στοιχεία ήταν στα Ελληνικά και μεταφράστηκαν με διαφορετικό τροπο . Παιδιά η αλλαγή ήταν πολύ εύκολη και δωρεάν , μίλησα στο chat της Ryanair και με την συνομιλία αλλαχτήκαν τα ονόματα στο κανονικό τους . Επειδή κανένας δεν σχολίασε για την λύση του προβλήματος σας ενημερώνω εγώ ότι εντός 48 ωρών πριν πετάξεις μπορείς να αλλάξεις τα ονόματα ΔΩΡΕΑΝ  από Ελληνικά σε Αγγλικά με chating (στα αγγλικά στην εξυπηρέτηση μέσα στην Ryanair όπου εκτυπώνουμε τα εισιτήρια ) όποτε μην αγχωνεσται ..ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...