Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι είπε το προηγούμενο παιδί.

Εφόσον έχεις βάλει το luma3ds τότε κάνεις update κανονικά μέσα από τις ρυθμίσεις, δεν είναι τόσο απλό πλέον να γυρίσεις στο κανονικό fw μέσω ενός update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α) Και πως ξέρω ότι θα μου γράψει την emunand και όχι την sysnand με το OFW; Υπάρχει κάποιο οption sto luma? Είδα διάφορους οδηγούς που λέγαν για "emunand update" και κάτι για Unlink sysnand/emunand αλλά δεν βρήκα τη διαδικασία του unlink πουθενά; Τι παίζει με το unlink;

β) Δεν είναι ασφαλέστερο να βάλω 11.2 firmware που είναι και exploitable αντί να μου κατεβάσει το τελευταίο απ τη Nintendo just in case; 

Thanks για τις απαντήσεις σας, θα τελειώσω το Luigi's mansion 2 πρώτα και μετά θα το σκαλίσω να μη μου πάει χαμένος ο χρόνος :P.  Λογικά αφού έχω πάρει backup τις Nand φαντάζομαι ότι έστω και με programmer γίνεται Unbrick τι διάολο... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον έχεις ακολουθήσει τον πιο πρόσφατο οδηγό δεν υπάρχει πια διάκριση emunand/sysnand αλλά μόνο sysnand.

Επεξ/σία από VortexGeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, ouranogrammi said:

α) Και πως ξέρω ότι θα μου γράψει την emunand και όχι την sysnand με το OFW; Υπάρχει κάποιο οption sto luma? Είδα διάφορους οδηγούς που λέγαν για "emunand update" και κάτι για Unlink sysnand/emunand αλλά δεν βρήκα τη διαδικασία του unlink πουθενά; Τι παίζει με το unlink;

β) Δεν είναι ασφαλέστερο να βάλω 11.2 firmware που είναι και exploitable αντί να μου κατεβάσει το τελευταίο απ τη Nintendo just in case; 

Thanks για τις απαντήσεις σας, θα τελειώσω το Luigi's mansion 2 πρώτα και μετά θα το σκαλίσω να μη μου πάει χαμένος ο χρόνος :P.  Λογικά αφού έχω πάρει backup τις Nand φαντάζομαι ότι έστω και με programmer γίνεται Unbrick τι διάολο... :huh:

Πολύ το ταλαιπωρείς. Αν έχει περάσει σωστά το B9S, απλά κάνεις update στο τελευταίο OFW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να κάνετε όλοι λάθος. Θα το κάνω και ο θεός βοηθός. Ελπίζω να χει κανείς εύκαιρο programmer αν γίνει στραβή :P 
Θα αναβαθμήσω και θα επανέλθω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2018 στις 8:05 ΠΜ, Satanochio είπε

Ναι.Δες εδώ ποιες είναι συμβατές https://3ds.guide/ntrboot .

θα μπορω να παιζω τα καινουρια παιχνιδια του 2DS XL;

Μπορεις να μου προτείνεις μια καρτα που να πληροί τις προυποθέσεις;

 

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stelios8765 είπε

θα μπορω να παιζω τα καινουρια παιχνιδια του 2DS XL;

Μπορεις να μου προτείνεις μια καρτα που να πληροί τις προυποθέσεις;

Thanx!

Δες το βίντεο από το youtube που είχα κάνει παραπάνω link.Μπορείς να δεις και την κάρτα που χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω μια κάρτα μάλλον αυθεντική R43DS UPGRADE REVOLLUTION αυτή που είναι κάτω αριστερά στην εικονα (3ds guide ntrboot) και 3ds fw 11.6.0-39E ,λογικά  μπορώ να περάσω ntrboot ,σωστά αν δεν γίνεται ,υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να το χακέψω?Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,πήρα προσφάτως ένα new 2ds xl pokeball edition,ήταν στην 11.5 και το πήγα στην 11.6 για να παίζω online,διάβασα ότι με cfw και cia παιχνίδια μπορείς να παίζεις online χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για ban,γιατί τώρα εχω μια sky3ds blue button αλλά αναπασα στιγμή μπορεί να φάω ban.

Θέλω να το κάνω cfw και είδα ποιες κάρτες είναι συμβατές στο 3ds.guide αλλά όταν googleαρο για να δω πληροφορίες για την κάθε κάρτα μου βγάζει από το gbatemp διάφορους να λένε ότι η μια δεν παίζει η άλλη δεν κάνει και πλέον εχω μπερδευτεί το ποια παίζει και ποια όχι,εχω βρει ένα παλικάρι που πουλάει την r4i 3ds rts και ενώ είδα βίντεο με αυτή την κάρτα διαβάζω ότι δεν παίζει για ntrboothax.

Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ γιατί εχω μπερδευτεί πλήρως.

Αν υπάρχει και κανένας από βόλο που να την έχει flashcard και να με βοηθήσει,με το αζημίωτο εννοείται,θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν συνέχεια στις ερωτήσεις μου εδώ να σας πω το τελικό πόρισμα: ένα βράδυ το 3ds δεν άνοιγε οπότε αναγκάστηκα να κάνω R+L+A+up και έκανα update. Πλέον έχω 11.6 με freeshop και τα όλα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!! Έχω το new 3dsxl με b9h και luma. Έσβηνα κάποια από τα παιχνίδια που είχα κατεβασμένα και τώρα όταν ανοίγω το 3ds όλα τα εικονίδια που ναι από την sd έχουν εξαφανιστεί (freeshop, luma, games) κλπ. Στα settings μέσα την αναγνωρίζει την sd και βγάζει τα παιχνίδια στα software αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να το επαναφέρω. Γνωρίζει κανείς τίποτα? 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikoengl είπε

Καλησπέρα!! Έχω το new 3dsxl με b9h και luma. Έσβηνα κάποια από τα παιχνίδια που είχα κατεβασμένα και τώρα όταν ανοίγω το 3ds όλα τα εικονίδια που ναι από την sd έχουν εξαφανιστεί (freeshop, luma, games) κλπ. Στα settings μέσα την αναγνωρίζει την sd και βγάζει τα παιχνίδια στα software αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να το επαναφέρω. Γνωρίζει κανείς τίποτα? 

Ευχαριστώ!!

Τo freeshop και τις αλλες εφαρμογές τις βγάζει στο settings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάφερα να επαναφέρω τα εικονίδια, φαίνονται όλα στο home page τώρα, αλλά το freeshop δεν ανοίγει (βγάζει ένα μήνυμα: an exception occurred arm 11) και όταν πάω να παίξω κάποιο απ΄ τα παιχνίδια που είναι κατεβασμένα απ΄το freeshop, παίζουν κανονικά μέχρι ένα σημείο και μετά βγάζει error και restart η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...