Προς το περιεχόμενο

Εσύ θα φύγεις ή θα μείνεις;


mercu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απόλυτα την σέβομαι την άποψή σου και του καθενός να φύγει. Αυτό που δεν σέβομαι είναι το άντε να φύγουμε να κάνουμε την ζωή μας και ας καταστραφεί η Ελλάδα, εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρίες.

 

Δες τις άλλες χώρες τριγύρω μας. Μια ζωή στην φτώχεια ζουν και όμως οι περισσότεροι δεν μετανάστευσαν και γι αυτό υπάρχουν ακόμη σαν χώρες.

 

 

 

 

Λίγο ρομαντικά τα λες. Τα ίδια λέγανε και οι πατεράδες μας, 'όλοι φύγαν από τα χωριά να πάνε στην Αθήνα, και ερήμωσε η ύπαιθρος.

 

Επίσης, η μετανάστευση δεν είναι ελληνικό φαινόμεο. Όλοι το κάνουν, πως θαρείς μαζεύτηκε τόσος κόσμος σιτις ΗΠΑ, Αυστραλία κτλ...

 

Δεν κρίνω αν είναι καλό ή κακό, απλά πάντα συνέβαινε, πάντοτε θα συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
@Manuel , πολλοί λένε αρνητικά σχόλια τώρα πια για την Αμερική. Πως κι έβαλες μες στο παιχνίδι την Καλιφόρνια;

 

Είναι χαλαρά η τελευταία μου επιλογή όσον αφορά την ποιότητα ζωής. Αλλά θέλω να ασχοληθώ με τη σύνθεση για κινηματογράφο/θέατρο και γενικά applied music, οπότε εκεί υπάρχουν κατάλληλες σχολές και περιβάλλον. Μετά δεν το βλέπω να μένω εκεί, ούτως ή άλλως. Αντίστοιχα σκέφτομαι για την Αγγλία. Ένας άλλος λόγος που παίζουν, είναι ότι γνωρίζω καλά τη γλώσσα, οπότε θα έχω πιο εύκολη προσαρμογή. Δηλαδή ίσως βρω ευκολότερα δουλειά από τον πρώτο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι φύγαν από τα χωριά να πάνε στην Αθήνα, και ερήμωσε η ύπαιθρος.

 

Καιρός να ξανά επιστρέψουμε στην ύπαιθρο ;)

Σε χαλάει να είσαι αυτάρκεις; Γιατί στις πόλεις κανείς μας δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να ξανά επιστρέψουμε στην ύπαιθρο ;)

Σε χαλάει να είσαι αυτάρκεις; Γιατί στις πόλεις κανείς μας δεν είναι.

 

 

Μα για αυτό φύγανε από την ύπαιθρο, γιατί δεν ήταν αυτάρκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χαλαρά η τελευταία μου επιλογή όσον αφορά την ποιότητα ζωής. Αλλά θέλω να ασχοληθώ με τη σύνθεση για κινηματογράφο/θέατρο και γενικά applied music, οπότε εκεί υπάρχουν κατάλληλες σχολές και περιβάλλον. Μετά δεν το βλέπω να μένω εκεί, ούτως ή άλλως. Αντίστοιχα σκέφτομαι για την Αγγλία. Ένας άλλος λόγος που παίζουν, είναι ότι γνωρίζω καλά τη γλώσσα, οπότε θα έχω πιο εύκολη προσαρμογή. Δηλαδή ίσως βρω ευκολότερα δουλειά από τον πρώτο χρόνο.

 

Η ποιότητα ζωής στις ΗΠΑ είναι πολύ καλή για τα άτομα που έχουν καλές σπουδές. Στην αμερική με λίγη τύχη μπορείς να βρεις δουλειά και καλό μισθό αν έχεις καλές σπουδές.. και μέσα σε λίγα χρόνια να έχεις δικό σου αυτοκίνητο και σπίτι με κήπο στα προάστια (με δάνειο). Σε πολύ λίγα μέρη μπορεί κάποιος από το μηδέν να ξεκινήσει και μέσα σε λίγα χρόνια να έχει δικό του σπίτι. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα τώρα από πριν που η ανεργία φτάνει τα 9%... αλλά η ελλάδα δεν θυμάμαι να είχε ποτέ ανεργία μόνο 9%...

 

Είμαι στις ΗΠΑ από το 1999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για αυτό φύγανε από την ύπαιθρο, γιατί δεν ήταν αυτάρκεις.

 

Α το να έχεις δική σου κτηνοτροφία και γεωργία δεν είναι αυτάρκεια;

Τότε τι είναι; να δουλεύεις και να αγοράζεις την έτοιμη τροφή από το supermarket;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α το να έχεις δική σου κτηνοτροφία και γεωργία δεν είναι αυτάρκεια;

Τότε τι είναι; να δουλεύεις και να αγοράζεις την έτοιμη τροφή από το supermarket;

 

 

Δεν κατάλαβες, ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ δική τους κτηνοτροφία και γεωργία. Δούλευαν για τον μεγαλο-τσιφλικά του χωριού. Και μάλιστα αισθάνονταν και τυχεροί όσοι έιχαν δουλεία (για ένα κομμάτι ψωμί).

 

Μην ωραιοποιούμε το παρελθόν, ο παππούς μου πρώτη φορά έβαλε παπούτσια όταν πήγε φαντάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κρίμα για εσένα. Η γεωργία και η κτηνοτροφία στην ευρώπη υπάρχουν επειδή χρηματοδοτούνται. Δεν είναι ούτε ανταγωνιστικές, ούτε επικερδείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τις άλλες χώρες τριγύρω μας. Μια ζωή στην φτώχεια ζουν και όμως οι περισσότεροι δεν μετανάστευσαν και γι αυτό υπάρχουν ακόμη σαν χώρες.

 

Για ποιές χώρες μιλάς; Εγώ όπως σου είπα, είμαι στο Βέλγιο 1μισι χρόνο τώρα και μέσα σε αυτό το διάστημα έχουν έρθει ΧΙΛΙΑΔΕΣ Ιταλοί, Ισπανοί και Πορτογάλοι. Με τη σειρά που στο λέω κιόλας. Ειδικά Ιταλοί, έχει βουλιάξει η χώρα από Ιταλούς. Φυσικά και μεταναστεύουν. Σωρηδόν μάλιστα.

 

Και όχι μόνο αυτοί, αλλά και βεβαίως από ανατολικοευρωπαϊκές χώρες. Πολωνοί, Ούγγροι, Λεττονοί, Εσθονοί, Βούλγαροι, Ρουμάνοι. Και επίσης πολλοί Τούρκοι.

 

Η Ευρώπη έχει γεμίσει μεσογειακούς και ανατολικοευρωπαίους, τι νομίζεις;

 

Οικονομικά οι άλλες Μεσογειακές είναι το ίδιο σκατά με την Ελλάδα. Τεράστιο χρέος, περικοπές λιτότητα. Και ο λόγος που είναι λιγο καλύτερα από την Ελλάδα είναι 1ον γιατί έχουν πιο ανεξάρτητες ηγεσίες (το ίδιο διεφθαρμένες βεβαίως) που παίζουν τα χαρτιά τους καλύτερα και 2ον γιατί έχουν παραγωγική οικονομική δομή (Ιταλία Ισπανία έχουν και βιομηχανία και κτηνοτροφία-γεωργία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κρίμα για εσένα. Η γεωργία και η κτηνοτροφία στην ευρώπη υπάρχουν επειδή χρηματοδοτούνται. Δεν είναι ούτε ανταγωνιστικές, ούτε επικερδείς.

 

Ποιος σου μίλησε για κέρδος; Εγώ με άλλη έννοια το είπα, δεν σου είπα να γίνουμε γεωργοί και κτηνοτρόφοι για να βγάλουμε χρήματα τώρα στα δύσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα την σέβομαι την άποψή σου και του καθενός να φύγει. Αυτό που δεν σέβομαι είναι το άντε να φύγουμε να κάνουμε την ζωή μας και ας καταστραφεί η Ελλάδα, εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρίες.

 

Γιατί έτσι θα γίνει, εάν φύγουν οι περισσότεροι Έλληνες τι θα μείνει; Θα μας κατασπαράξουν όλοι οι τριγύρω.

Το θέμα είναι πως θα ακολουθήσουν και άλλες χώρες μετά και στο τέλος θα έρθει η παγκοσμιοποίηση και η παγκόσμια κυβέρνηση.

 

Γι αυτό και είμαι κατά της μετανάστευσης(την συγκεκριμένη αυτή στιγμή). Και να σου πω και κάτι άλλο; Δες τις άλλες χώρες τριγύρω μας. Μια ζωή στην φτώχεια ζουν και όμως οι περισσότεροι δεν μετανάστευσαν και γι αυτό υπάρχουν ακόμη σαν χώρες. Ένα τραγικό λάθος πιστεύω για την πατρίδα μας είναι και η ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση και την ΕΟΚ. Θυμάστε πριν λίγες δεκαετίες την Ελλάδα; Και εμείς φτωχοί είμασταν, αλλά γλυκαθήκαμε με τα sport αυτοκινητάκια, τους υπολογιστές μας, τις μόδες της εποχής, και γενικά όλες τις ανέσεις μας που όλα όμως ήταν δανεικά, και τώρα θέλουν να τα πάρουν πίσω, και πιστεύω είναι και αυτός ένας λόγος που πολλοί θέλουν να μεταναστεύσουν, γιατί βλέπουν τις ανέσεις ή τα αγαθά αυτά να χάνονται.

 

Ήταν δανεικά διότι τα χρήματα τα οποία πληρωνόσασταν στις δουλειές σας και με τα οποία αγοράσατε όλα αυτά, ήταν δανεικά και αυτά.

Το καθαρό κέρδος της χώρας είχε φαγωθεί ήδη.

 

 

Καιρός να ξανά επιστρέψουμε στην ύπαιθρο ;)

Σε χαλάει να είσαι αυτάρκεις; Γιατί στις πόλεις κανείς μας δεν είναι.

 

 

Α το να έχεις δική σου κτηνοτροφία και γεωργία δεν είναι αυτάρκεια;

Τότε τι είναι; να δουλεύεις και να αγοράζεις την έτοιμη τροφή από το supermarket;

 

 

Eισαι γεωργος η κτηνοτροφος ? Γιατι θα ηθελα μερικες πληροφοριες. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θέσεις για πτυχιούχους ΘΕΤΙΚΩΝ επιστημών ειναι ΚΑΙ περισσότερες ΚΑΙ πιο καλοπληρωμένες. Αλλά το ότι βρήκαν η ξαδέλφη σου και ο φίλος σου δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. Επίσης σε αυτές δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο η γλώσσα.

Οι μισθοί που μου λες μου φαίνονται υψηλοί για την προϋπηρεσία τους, μπράβο τους και μακάρι. Εγώ προσωπικά τόσο καλοπληρωμένη δουλειά δεν είδα σε καμία αγγελία εργασίας σε Βέλγιο Αγγλία ή και Ολλανδία για τομέα Communications/Marketing με 2-3 χρονια προϋπηρεσία που ψάχνω. Όλες ήταν από 1500 μέχρι 2000 ευρώ καθαρά το πολύ 2100 2200.

 

Πραγματικά νομίζω πια ότι παίζει πολύ ράδιο αρβύλα. Ψάξτε στο monster, στο guardian.co.uk στο careerbuilder, θέση με 3χιλιαρα δεν υπάρχει για το career level ενος πτυχιουχου με 2-3 χρονια προυπηρεσίας 26-28 χρονων. Εγώ ψάχνω πάρα πολύ καιρό και οι περισσότερες ειναι πολυ πιο κάτω.

 

Όπως είπα δεν ξέρω τι παίζει στον τομέα σου.

 

Αυτά τα 2 άτομα πάντως είναι σίγουρο ότι τα παίρνουν γιατί τα ξέρω πολύ καλά.

 

Από εκεί και πέρα δεν έχω καμία πληροφορία για αυτές τις χώρες που λες και φυσικά δεν έκανα γκάλοπ ή ανάλυση.

 

Επίσης από λαζογερμανούς(εκτός από την ενημέρωση που ανέφερα πιο πριν) ξέρω ότι στην Γερμανία οι δουλείες για μηχανικούς είναι αρκετές και καλοπληρωμένες.

 

5 πράματα ξέρω σίγουρα τα έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...