Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Παιδιά καλημέρα . Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω στους πιο έμπειρους . Μετά το ψήσιμο θεωρείτε ιδανικό να τρίψω τις σχάρες και να τις λαδώσω με ηλιέλαιο για να είναι έτοιμες για την επόμενη χρήση ή να την αφήνω ως έχει και να την καθαρίζω πριν την επόμενη χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι η ψησταριά να είναι έτοιμη για χρήση, την επόμενη φορά που θα θελήσεις να ψήσεις και να μην χρειάζεται καθάρισμα πρίν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fifini είπε

Παιδιά καλημέρα . Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω στους πιο έμπειρους . Μετά το ψήσιμο θεωρείτε ιδανικό να τρίψω τις σχάρες και να τις λαδώσω με ηλιέλαιο για να είναι έτοιμες για την επόμενη χρήση ή να την αφήνω ως έχει και να την καθαρίζω πριν την επόμενη χρήση;

Προσωπικά δε είμαι τόσο έμπειρος αλλά τις καθαρίζω αφού τις κάψω καλά με το που τελειώσω το ψήσιμο και τη περνάω με λίγο ηλιέλαιο και χαρτί πριν το επόμενο ψήσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 10:40 ΠΜ, fifini είπε

Παιδιά καλημέρα . Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω στους πιο έμπειρους . Μετά το ψήσιμο θεωρείτε ιδανικό να τρίψω τις σχάρες και να τις λαδώσω με ηλιέλαιο για να είναι έτοιμες για την επόμενη χρήση ή να την αφήνω ως έχει και να την καθαρίζω πριν την επόμενη χρήση;

Καλησπέρα,

Η ψησταριά για να καθαρίσει καλά θέλει δυνατή θερμοκρασία. Οπότε εγώ όταν ψήνω σε υψηλή θερμοκρασία (240 και πάνω), όταν τελειώσει το ψήσιμο, αφήνω το κρέας να ξεκουραστεί μερικά λεπτά μέσα, και εγώ τρίβω για 2-3 λεπτά τις σχάρες όσο είναι ακόμα καυτές. 

Αν ψήνω έμμεσο σε χαμηλή, ανεβάζω την θερμοκρασία και τρίβω για 2-3 λεπτά.

Στις 22/3/2024 στις 10:38 ΜΜ, vag2825 είπε

Καλησπέρα σας,

Ως αρχάριος στο χώρο του ψησίματος με υγραέριο. Σκέφτομαι να αγοράσω την Weber Spirit II E-310 GBS. Θα ήθελα τη γνωμη σας και αν συμφωνείτε με την επιλογή αυτη, ποιά αξεσουάρ θα πρέπει να αγοράσω μαζί με την ψησταριά;

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα,

Σίγουρα μία ατσαλόβουρτσα για να τρίβεις την σχάρα, και μία ξύστρα για να ξύνεις τις φλογοκρύπτες και το ταψί με τα λίπη.

Επίσης μία λαβίδα για να πιάνεις το κρέας και μία σπάτουλα για να γυρίσεις τα μπιφτέκια. 

Τώρα για αξεσουάρ ψησίματος, θα έλεγα να μην βιαστείς και να επιλέξεις ανάλογα με τι σου αρέσει να ψήνεις. πχ για πίτσα, μία πέτρα πίτσας. Για Ribs και μεγάλα κομμάτια, μια σχάρα να τα συγκρατεί. Για μικροκομμένα  κομμάτια κρέατος και μικρά λαχανικά, ένα αλουμινένιο ή μαντεμένιο σκεύος. 

Δοκίμασε πρώτα χωρίς τα αξεσουάρ ψησίματος και μετά αγόρασέ τα. Μόνο η πέτρα πίτσας είναι απαραίτητη , δεν μπορείς να φτιάξεις αλλιώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, εχω μια ερωτηση, "καπνιζει" η ψησταρια και εχει πολυ μαυριλα και πανω στα κρεατα και στις σχαρες... πριν απο αυτο καθαρισα τις σχαρες και τις λαδωσα με ηλιελαιο και μετά έψησα κρεατα με μουσταρδα μαριναδα...δεν μπορω να καταλαβω αν το κανει η μουσταρδα ή το ηλιελαιο  ή μπορει να φταιει το κοτοπουλο- δεν ψηνω συχνα κοτοπουλο...;

2 φορες έχει γίνει το πρόβλημα εχω κανει τα παραπανω..και δεν μπορω να καταλαβω τι απο ολα φταιει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trelomam είπε

καλημέρα, εχω μια ερωτηση, "καπνιζει" η ψησταρια και εχει πολυ μαυριλα και πανω στα κρεατα και στις σχαρες... πριν απο αυτο καθαρισα τις σχαρες και τις λαδωσα με ηλιελαιο και μετά έψησα κρεατα με μουσταρδα μαριναδα...δεν μπορω να καταλαβω αν το κανει η μουσταρδα ή το ηλιελαιο  ή μπορει να φταιει το κοτοπουλο- δεν ψηνω συχνα κοτοπουλο...;

2 φορες έχει γίνει το πρόβλημα εχω κανει τα παραπανω..και δεν μπορω να καταλαβω τι απο ολα φταιει....

Την επόμενη φορά πριν λαδώσεις τις σχάρες, πέρασέ τες με χαρτί ώστε να φύγει η μαυρίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικα τις λαδωνω μονο καθε φορα μετά απο πλύσιμο..μετα το ψησιμο τις τριβω ζεστες για να φυγουν τα πολλα και την επόμενη φορά απλα περιμενω να πιασει θερμοκρασια 250+ και μετα βάζω κρεατα, επίσης μετα το πλυσιμο/λαδωμα παρατηρω εκτος της μαυρίλας οτι κολλανε και πιο πολύ τα κρέατα.

Επεξ/σία από trelomam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trelomam είπε

βασικα τις λαδωνω μονο καθε φορα μετά απο πλύσιμο..μετα το ψησιμο τις τριβω ζεστες για να φυγουν τα πολλα και την επόμενη φορά απλα περιμενω να πιασει θερμοκρασια 250+ και μετα βάζω κρεατα, επίσης μετα το πλυσιμο/λαδωμα παρατηρω εκτος της μαυρίλας οτι κολλανε και πιο πολύ τα κρέατα.

Κάθε φορά που την τρίβεις να την περνάς με ένα χαρτί να φεύγει η μαυρίλα.

Όσον αφορά πριν το ψήσιμο και αφού έχεις κάνεις προθέρμανση να την λαδώνεις για να μην κολλάνε τα κρέατα. Όταν είναι ζεστή η μαντεμένια σχάρα και την λαδώνεις το απορροφάει το λάδι. Η διαδικασία πρέπει να γίνεται σχεδόν πριν από κάθε ψήσιμο ώστε να δημιουργηθεί κρούστα και να μην κολλάνε τα κρέατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ομαδα!

Μετα την επαφη μου με τον κινεζο ενος φιλου (Wmesun με 5 καυστηρες) μπηκα ασχημα στο τρυπακι να παρω κι εγω μια, ετσι μεσαιου μεγεθους.

Λεω να παω σε napoleon να ξεμπερδευω μια και καλη και να εχω κατι που θα κρατησει.

Εχω δει την Freestyle 425SB ,την Rogue 425 RSB και την Freestyle 365DISB με τις υπερυθρες.

Ποια η ουσιαστικη διαφορα και τι θα κερδισω με το πιο ακριβο μοντελο (ειδα κατι για οπισθιο καυστηρα)?

Αξιζει να δωσω τα 200κατι ευρω παραπανω για την Rogue ή εχει να κανει καθαρα αν θελω τη σουβλα?

Φτανουν οι 3 καυστηρες για μια μεση χρηση?

Ειμαι οριακα στο χιλιαρικο (πειθεται η γυναικα γιατι της αρεσει η ψητουρια).Υπαρχει καποια αλλη προταση στα περιξ της κατηγοριας?

Ευχαριστω!

 

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Όσον αφορά πριν το ψήσιμο και αφού έχεις κάνεις προθέρμανση να την λαδώνεις για να μην κολλάνε τα κρέατα

Απορία, πως λαδώνεις καυτή σχάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 6:54 ΜΜ, est είπε

Για κρέας από την κατάψυξη, το reverse sear είναι πάντα μια καλή επιλογή😁

IMG_20240326_184545.jpg.853ee6528c28bd4e1d6567940b871d4f.jpg

Καλησπέρα , επειδή από ότι  βλέπω έχεις την  Weber Q , πώς σου φαίνεται το ψήσιμο της ;

Σε ρωτάω γιατί έχω  παρατηρήσει στην δικιά μου  ότι στο πρώτο  γύρισμα της μπριζόλας σαν να πέφτει κατακόρυφα η θερμοκρασία και δεν κάνει grill marks στην δεύτερη μεριά με τίποτα, ενώ  την έχω προθερμανει πολύ καλά .

Επίσης έχεις ψήσει ποτέ κρέας με ανοιχτό καπάκι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...