Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εννοείς σου κολλάει πάνω στο φτυάρι και δεν φεύγει? Βάζεις σιμιγδάλι πάνω στο φτυάρι? Μήπως σου τρυπάει η βάση και τρέχει σάλτσα? Μήπως βγάζεις κάνα δυο κιλά υλικά και έχει πολύ βάρος?

Ακριβως αυτο , κολλαει στο  φτυαρι !! Εννοειται πως βαζω σιμιγδαλι και οχι δεν τρυπαει η βαση. Δεν κανω τωρα πιτσα....🙂🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

10 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Ακριβως αυτο , κολλαει στο  φτυαρι !! Εννοειται πως βαζω σιμιγδαλι και οχι δεν τρυπαει η βαση. Δεν κανω τωρα πιτσα....🙂🙂

Εχω παρατηρησει οτι κολλαει στο φτυαρι οταν υπαρχει υγρασια στη ζυμη, γι αυτο σου ειπα μηπως τρυπαει και τρεχει σαλτσα.

Πριν την ανοιξω, παιρνω το ζυμαρακι που εχει φουσκωσει και το περναω και απο τις δυο μεριες σε ενα πιατο με αλευρι και μετα αρχιζω και το ανοιγω. Ισως βοηθαει αυτο και τραβαει την εξτρα υγρασια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Πέμπτη 28/5/2020 στο Λιντλ θα έχει πέτρες ψησίματος πίτσας στρογγυλή 38cm και παραλληλόγραμμη 30x38cm   € 8,99  η μία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που εχω καταλάβει εγώ για τη πίτσα είναι οτι σταματάει να γλιστράει μόλις πάρει υγρασία (πχ 10 κιλα σάλτσα ντοματας) η πολλά υλικά πάνω η να κανεις τη πιτσα να την εχεις έτοιμη να περιμένεις 10 λεπτα να ζεσταθεί η ψησταριά κ μετα να πας να τη κουνήσεις . αυτο που κάνω εγω είναι , ζυμη πολτός ντοματας κ αμεσως τη βάζω ψησταριά, την αφήνω 2 λεπτά ανοίγω πάλι βάζω γρήγορα υλικά (δε βαζω ομος κ πολλά  όποτε δε μένει ώρα ανοιχτό το καπακι , μοτσαρελα προσοτουτο φρέσκια ντομάτα) κ την αφήνω άλλα 6-8 λεπτά

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Τα είχε στο κατάστημα δίπλα στα weber και ήταν ακριβώς ίδιο μέγεθος. Πρέπει να πας από εκεί να τα πάρεις μάλλον. 

Θα με βοηθούσες αφάνταστα εμένα κι άλλους κατόχους πιστεύω αν μου έλεγες μάρκα και κωδικό ή νούμερο που έχει πάνω στην συσκευασία ή έστω μια φώτο της συσκευασίας που να φαίνονται τα παραπάνω μιας και από ότι φαίνεται τα έχεις πάρει ήδη. Τα Praktiker είναι 100 χλμ. μακριά από εμένα. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, aspis είπε

Θα με βοηθούσες αφάνταστα εμένα κι άλλους κατόχους πιστεύω αν μου έλεγες μάρκα και κωδικό ή νούμερο που έχει πάνω στην συσκευασία ή έστω μια φώτο της συσκευασίας που να φαίνονται τα παραπάνω μιας και από ότι φαίνεται τα έχεις πάρει ήδη. Τα Praktiker είναι 100 χλμ. μακριά από εμένα. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν τα έχω πάρει, απλά έτυχε να τα δω τις προάλλες που είχα περάσει από εκεί. Μην ασχολείσαι με ταψακια, βάλε αλουμινοχαρτο  σε αυτό που έχεις ήδη και μόλις κρυώνει το λίπος άλλαζε το. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, chrinano είπε

Παίδες πήγα πρακτικερ είδα την ψησταριά και ήταν σκέτη απογοήτευση. Εννοείται πως οι πλάκες δεν ήταν μαντέμι.. ήταν άλλη μια κινεζια απο αυτές που κυκλοφορούν.. σίγουρα τα 500 αρχική δεν ισχύουν.. και 300 που την δίνανε δεν άξιζε. Μετά πήγα λεροι και είδα την άλλη που προτείνατε εδω αλλά ούτε εκείνη μου κάθησε.. φεύγοντας σταμάτησα και πήρα την outdoor chef Leon 570g που είχα δει σε ένα μαγαζί κάνα 2 μέρες νωρίτερα. Νταξει αρκετά ακριβότερη αλλά νομίζω έκανα καλύτερη επιλογή. Θα φανεί στον χρόνο.

Την εστησα σε μια ωρίτσα και έκανα και το πρώτο ψήσιμο σήμερα. Έπιασε χωρίς υπερβολές 360 βαθμούς στα πρώτα 7-8 λεπτα.. 360 είναι το τέρμα από το θερμόμετρο δεν ξέρω αν έπιασε και παραπάνω. Πολύ ωραίο ψήσιμο!

Αυτή του πρακτικερ δεν είναι ανοξείδωτη? Βαμμένη σε ασημί είναι? Του Leroy ήταν μαντεμι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποσχέθηκα στον @dexs7 βιντεάκια από το ψήσιμο για να δει τον καπνό και τις αναφλέξεις κατά την διάρκεια ψησίματος.

Είπα όμως να τα βάλω εδώ αντί για προσωπικό μήνυμα μήπως χρειαστεί και κάποιος άλλος να τα δει.

Μπιφτεκάκια, σουβλάκια και λουκάνικα λοιπόν με δυνατό αέρα και λίγο βροχή.

Είναι με link στο Google drive γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω εδώ βίντεο.

https://drive.google.com/file/d/1Lq79jiQrOsoaYcrysO76jlgI8N7JPtLc/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1LhjXyyiksHOuBtgBKHN-K7Q6rA56WlYh/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1LmDv3YjtRZYpEcFd2_rgl68phLRrhk59/view?usp=drivesdk

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sndev είπε

την άλλη φορά καντα  με κλειστή ψησταριά θα έχεις το 1/3 από ολες αυτές τις αναφλέξεις 

Πάνω από 20 χρόνια ψήνω σε ανοιχτή.

Δύσκολα αλλάζεις συνήθειες.

Το προσπαθώ όμως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zanskou είπε

Υγραέριο με ανοιχτό καπάκι μου φαίνεται τρελή σπατάλη ενέργειας. 

Με κλειστό καπάκι να δεχθώ ότι θα έχω λιγότερες αναφλέξεις και καπνούς, ότι θα γίνονται πιο γρήγορα τα ψητά, ότι πιθανόν να είναι και νοστιμότερα λόγω συγκράτησης των υγρών τους.

Αλλά το τρελή σπατάλη ενέργειας μου φαίνεται υπερβολικό.

Με 2 φιάλες (40 ευρώ) βγάζω όλα τα ψησίματα από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο. Και ψήνω πολύ συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σχάρες που έχει η ψησταριά από το leroy είναι μαντέμι με επίστρωση εμαγιέ. Και έχουν και ένα χαρακτηριστικό που έχουν αν θυμάμαι καλά μόνο οι broil king επίσημα. Ψήνουν και από τις 2 μεριές..κανονικότητα. Τέλος.

Την έχω πάρει τον καιρό του lockdown για τα πεθερικά μου που θέλανε κάτι οικονομικό για 3 άτομα. Τους πήρα λοιπόν με τους 4 καυστήρες γιατί έχουν συχνά οικογενειακές συγκεντρώσεις εκτός από τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους. Είχα πάρει πληροφορίες από 2 παλικάρια εδώ μέσα, γιατί και εγώ δεν μπορούσα να πάω από κοντά να τις δω, και ούτε θα ρισκαρα να τους πάρω ακριβές σαν τις δικές μου. Αλλά όπως και να έχει παίρνεις πολύ πιο εύκολα μια ψησταριά που έχεις ακούσει τα καλύτερα λόγια των 200 ευρώ παρά μια ακριβή των 600++ χωρίς να την έχεις δει καν.

Και δεν ήξερα ούτε εγώ ούτε ο πεθερός μου αν θα του άρεσε γιατί πολύ απλά οπότε έρχονταν στο εξοχικό η στο σπίτι μου πάντα έβαζα κάρβουνα.

Εν συντομία και μετά από 6 φορές που πήγα και εγώ και ψήσαμε μπορώ να πω με κεφαλαία γράμματα πως ήταν κλεψιά στα 220 ευρώ περίπου που τους την πήρα. Δεν έχω δει καμία διαφορά από τις δικές μου "ψηστικα", τα πεθερικά έχουν πάθει πλάκα γενικά, και ο καθαρισμός τις πιστέψτε με είναι πανευκολος.

350αριζει σε 13-15 λεπτά που την χρονομέτρησα(με αρκετή ζέστη περιβάλλοντος όχι χειμωνιάτικη μέρα δηλαδή), έχει διπλό τοίχωμα στο καπάκι κάτι που πολύ ακριβότερες δεν έχουν.

Οι καυστήρες τις είναι 3,5 kw ονομαστικά ο καθένας από ότι λέει μέσα γιατί δίνει 14kw σύνολο με τους 4 καυστήρες.

Η μπουκάλα μπαίνει μέσα στο ντουλάπι τις ψησταριάς σε ειδική θέση που έχει για αυτό τον σκοπό ακριβώς. Μεγάλη ευκολία αυτό όσο και αν φαίνεται ψιλοαδιαφορο.

Μπροστά στις σχάρες έχει λιγότερη δύναμη από την υπόλοιπη ψησταριά. Μην φανταστείτε μεγάλη διαφορά μιλάμε για τους πρώτους 4-5 πόντους χωρίς να σημαίνει ότι δεν ψήνει και εκεί.(δοκιμασμένο με απλομενες σε όλην την επιφάνεια τις σχάρας, φέτες ψωμιού για τοστ όπως έχουν κάνει σε κάποιο review τις spirit που είδα εδώ).

Υστερεί πολύ σε σχέση με ακριβότερες επώνυμες ΜΟΝΟ στον κάδο όπως και όλες οι κινέζικες. Σε όλα τα άλλα είναι σχεδόν μια από τα ίδια με τα φτηνότερα μοντέλα των επωνύμων, κάτι που έχω ξαναπεί.

Η εγγύηση τις είναι 3 χρόνια που πιστεύω θα αντέξει τα διπλάσια ή μέχρι να την βαρεθεις αρκεί να μην βρέχεται και γενικά να μην πιάνει υγρασία και να την συντηρείς σωστά. Αλλά αυτό ισχύει για όλες τις ψησταριές που είναι εκτεθημενες στα καιρικά φαινόμενα. Απόσβεση θα σου έχει κάνει από τον πρώτο δεύτερο χρόνο γιατί είναι παμφτηνη για αυτά που προσφέρει.

Στα ψησίματα που κάναμε στην naterial με τον πεθερό δεν ήταν τίποτα σπέσιαλ κομμάτια μοσχαριού παρά μόνο τα συνηθισμένα μιας τυπικής ελληνικής οικογένειας, χοιρινές σπαλομπριζολες, λαιμού, καλαμάκια χοιρινά-κοτόπουλο, κοτόπουλο μπούτια στήθος, λουκάνικα όλων των ειδών σχεδόν, κοντοσούβλι στη σούβλα, λαχανικά κτλπ.

Και για να ξεκαθαριστεί και κάτι, όλες οι ψησταριές υγραερίου ψήνουν αν απλά ο ψηστης ξέρει να τις χρησιμοποιεί γιατί την ψησταριά την κάνει και ο ψήστης δεν ψήνει μόνη τις καμία ψησταριά όσο ακριβή και επώνυμη και αν είναι.

Έχεις την οικονομική άνεση σου περισσεύουν δηλαδη, εννοείτε πάρε επώνυμη, δεν την έχεις ή δεν θες να δώσεις ένα μηνιατικο για πολλούς, για νά πάρεις μια ψησταριά, απλά πάρε μια οικονομική δοκιμασμένη χωρίς τύψεις και στεναχώρια. Θα ψήνεις το ίδιο καλά όταν την μάθεις.

Κουράστηκα δεν κάθομαι να διαβάσω τι έχω γράψει μπορεί να μου έχει ξεφύγει και τίποτα λάθος :D

Πρέπει να γράφω καμιά ώρα σίγουρα..😭😭

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας κύριες και κύριοι,άντε να σας κουράσω κι εγώ....

Πολυκατοικία γαρ και δεν γουστάρω τσαμπουκαδες λέω να πάρω μια υγραερίου (έχω φάει και ψήσει σε και είμαι ικανοποιημένος, αν θυμάμαι καλά ήταν καμπινγκαζ)

Είμαι επαρχία (νησί) και έχω ένα ταβάνι (να με το συμπαθειο) τα 200€.βλεπω την bromman bbq 3000.την unimac την αντίστοιχη και γενικά κάποια με 3 καυστήρες ώστε να κάτσει μια παρέα να μπορέσει να ανταπεξέλθει (σύνολο παρέας ας πούμε 7-8 άτομα)

https://www.skroutz.gr/s/17255673/Bormann-BBQ3000-015406.html

https://www.skroutz.gr/s/17930257/Thermogatz-GS-Grill-Lite-3-03-313-201.html

https://www.skroutz.gr/s/19558671/Unimac-Basic-661312.html

 

Επεξ/σία από fantomas 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...