Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Vaggelisd66 είπε

Με κλειστό καπάκι να δεχθώ ότι θα έχω λιγότερες αναφλέξεις και καπνούς, ότι θα γίνονται πιο γρήγορα τα ψητά, ότι πιθανόν να είναι και νοστιμότερα λόγω συγκράτησης των υγρών τους.

Αλλά το τρελή σπατάλη ενέργειας μου φαίνεται υπερβολικό.

Με 2 φιάλες (40 ευρώ) βγάζω όλα τα ψησίματα από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο. Και ψήνω πολύ συχνά.

επειδή ψήνω κ με τους 2 τροπους αλλα ζηταω αλαλ αποτελεσματα θα σου πω οτι 

Με κλειστό έχεις λιγότερες αναφλέξεις καθως λιγότερο οξυγόνο οπότε δεν υπάρχει τοση φλόγα.

 Νοστημοτερα με κλειστή δεν είναι, ούτε πιο ζουμερά αυτό εχει να κανει με την εσωτερική θερμοκρασια που πιάνει το καθε κρέας, μη σου πω οτι με ανοιχτή  λιπαρα κοματια ειδικα τα μπιφτεκια "καραμελώνουν" εξωτερικα και για μενα ειναι πιο γευστικα. τα μπιφτεκια burger τα κανω με ανοιχτή γτ επιδιώκω φλόγα

 

Με κλειστό ψηνεις πολυ πολυ πιο γρήγορα εκεί παει μαλλον το σπάταλη ενεργείας καθώς ψηνεις καλιστα κ με μειωμένη ένταση , παρολαυτα 40 ε τοσους μηνες αν το δεις σε απολυτους αριθμους δεν ειναι σοβαρό εξοδο. ο χρόνος όμως είναι ;) ,ειδικα αν τη μάθεις με μειωμένη θερμοκρασία κ κλειστό το καπάκι αραζεις με μπύρα κ δεν είσαι πάνω απο τη ψησταριά να γυρνάς κ να καιγεσαι. γενικα αλλη φιλοσοφια... κ γω σε χτιστή με κάρβουνα εψηνα κάποτε  

 

 

δοκίμασε να μάθεις με κλειστή θα δεις μετά απο μερικά ισως γευστικά fail ότι εν τελη το με κλειστή ειναι πιο βολική η κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, fantomas 7 είπε

Καλησπέρα σας κύριες και κύριοι,άντε να σας κουράσω κι εγώ....

Πολυκατοικία γαρ και δεν γουστάρω τσαμπουκαδες λέω να πάρω μια υγραερίου (έχω φάει και ψήσει σε και είμαι ικανοποιημένος, αν θυμάμαι καλά ήταν καμπινγκαζ)

Είμαι επαρχία (νησί) και έχω ένα ταβάνι (να με το συμπαθειο) τα 200€.βλεπω την bromman bbq 3000.την unimac την αντίστοιχη και γενικά κάποια με 3 καυστήρες ώστε να κάτσει μια παρέα να μπορέσει να ανταπεξέλθει (σύνολο παρέας ας πούμε 7-8 άτομα)

https://www.skroutz.gr/s/17255673/Bormann-BBQ3000-015406.html

https://www.skroutz.gr/s/17930257/Thermogatz-GS-Grill-Lite-3-03-313-201.html

https://www.skroutz.gr/s/14239424/Unimac-Basic-661306.html

Δες και την naterial kenton από Leroy Merlin σε αυτά τα χρήματα.

Υπάρχει και video συναρμολόγησης στο youtube γιατί είσαι από νησί και είναι δύσκολο να την δεις από κοντά.

 

Όλα τα παραπάνω και τα πιο παραπάνω, τα έγραψα από tablet 8ιτζο χωρίς keyboard, νομίζω τιμωρήθηκα αρκετά για σήμερα..

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PJK είπε

Από Πέμπτη 28/5/2020 στο Λιντλ θα έχει πέτρες ψησίματος πίτσας στρογγυλή 38cm και παραλληλόγραμμη 30x38cm   € 8,99  η μία.

Πού το είδατε αυτό; 

Έχει e-shop για εμάς τους άτυχους που ζούμε επαρχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Πού το είδατε αυτό; 

Έχει e-shop για εμάς τους άτυχους που ζούμε επαρχία;

https://www.lidl-hellas.gr/el/c/kairos-gia-bbq/c1942/w2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα το 1ο επίσημο ψήσιμο με την outdoorchef. Εκλεκτό ribeye με μαρινάδα τρούφας! 8 λεπτά συνολικά ψήσιμο. 3λεπτα η κάθε μεριά και από ένα λεπτό ξανά τη κάθε μεριά. 5 λεπτά ξεκούραση και ιδού! 

IMG_20200521_175654.jpg

Ουσιαστικά 1ο ψήσιμο ήταν χθες με το 1ο κάψιμο :) παντσετουλες σίγουρα πράγματα χαχα 

IMG_20200520_210012.jpg

Να κάνω και μια ερώτηση αν επιτρέπεται. 

 Έκανα μια ομάδα στο Facebook για τους κατόχους outdoorchef. Μπορώ να αναφέρω εδώ το όνομα της η είναι εναντίον των κανόνων?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κρούστα φαίνεται να σου έχει κάνει στη μπριζόλα και φοβερό ψήσιμο μέσα. Μπράβο.

Βάση του review του @ChrisAce πιστεύω ότι έχουμε βρει την πιο αξιόπιστη φθηνή ψησταριά για κάποιον που έχει περιορισμένο budget. Μιας που είσαι mod δεν κάνεις ένα ποστ με 4-5 καλές ψησταριές και κάνα δυο αξεσουάρ που έχουμε προτείνει να το κάνουμε sticky να βλέπουν όσοι θέλουν να αγοράσουν? 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σχετικα τον καθαρισμό εγώ δοκιμασα ενα τετοιου τυπου καθαριστικο και φαίνεται να εκανε καλη δουλεια, διέλυσε τα λίπη και με χαρτι κουζίνας τα "χοντρα" καθαριστηκαν ευκολα, μαλιστα αν επέμενα ισως να γινοταν καινουρια. 

 

spacer.png

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ωραία κρούστα φαίνεται να σου έχει κάνει στη μπριζόλα και φοβερό ψήσιμο μέσα. Μπράβο.

Βάση του review του @ChrisAce πιστεύω ότι έχουμε βρει την πιο αξιόπιστη φθηνή ψησταριά για κάποιον που έχει περιορισμένο budget. Μιας που είσαι mod δεν κάνεις ένα ποστ με 4-5 καλές ψησταριές και κάνα δυο αξεσουάρ που έχουμε προτείνει να το κάνουμε sticky να βλέπουν όσοι θέλουν να αγοράσουν? 

Ετσι!  Όπως ειπωθηκε, μια τίμια αγορα που αξιζει καθε ευρω.. Ο Χρήστος μας επιβεβαιώσε με ένα αναλυτικό review. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επόμενο φυλλάδιο των lidl εκτός από την πέτρα έχει πολλά άλλα χρήσιμα για το bbq.

Πέτρα και κάλυμμα ψησταριάς (αν ταιριάζει για την Kenton) σίγουρα. 

Τα υπόλοιπα θα τα δούμε από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

μαλλον ο υπεύθυνος μάρκετινγκ ειναι μέλος στο ινσομνια και βρήκε τρόπο να κονομήσει :P

Άραγε η πέτρα του lidl σε σχέση με τις ακριβές επώνυμες τι διαφορές να έχει στο ψήσιμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zanskou είπε

μαλλον ο υπεύθυνος μάρκετινγκ ειναι μέλος στο ινσομνια και βρήκε τρόπο να κονομήσει :P

Άραγε η πέτρα του lidl σε σχέση με τις ακριβές επώνυμες τι διαφορές να έχει στο ψήσιμο ;

Θεωρώ πως δε θα πιάνει την ίδια θερμοκρασία  κ θα νε κάτι σαν τα μαντεμια των 30 ευρώ . Προσωπικά θα το πάρω δέν είναι τπτ το συγκεκριμένο κόστος μπροστά σε όσα σκαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στη παρέα. Θέλω την άποψη σας για αυτά τα προιόντα αν γνωρίζει κάποιος ή είναι κάτοχος. Ευχαριστώ

 https://www.isompes.gr/blackbull-grillman-0203blb-details

https://www.isompes.gr/k2-categories/katigories/2014-03-25-00-44-48/bbq/vanward-4207-bbq-3742-details

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνοντας για να βρω κριτικές για την πέτρα ψησίματος του Lidl έπεσα πάνω σε αυτό

https://www.lidl.co.uk/en/p/bbq-essentials/barbecue-pizza-oven/p31937

Γνωρίζει κανένας,από εμπειρία, αν τα προϊόντα που υπάρχουν στα καταστήματα άλλων χωρών, κάποια στιγμή φτάνουν σε όλα το δίκτυό τους ή υπάρχουν κάποια αποκλειστικά προϊόντα ανά χώρα; Ρωτάω γιατί κάτι μου έκανε σαν λύση για την πίτσα  αυτό το φουρνάκι (και πάνω από όλα, σε καλή τιμή) .

 

Επεξ/σία από aloop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aloop είπε

Ψάχνοντας για να βρω κριτικές για την πέτρα ψησίματος του Lidl έπεσα πάνω σε αυτό

https://www.lidl.co.uk/en/p/bbq-essentials/barbecue-pizza-oven/p31937

Γνωρίζει κανένας,από εμπειρία, αν τα προϊόντα που υπάρχουν στα καταστήματα άλλων χωρών, κάποια στιγμή φτάνουν σε όλα το δίκτυό τους ή υπάρχουν κάποια αποκλειστικά προϊόντα ανά χώρα; Ρωτάω γιατί κάτι μου έκανε σαν λύση για την πίτσα  αυτό το φουρνάκι (και πάνω από όλα, σε καλή τιμή) .

Σιγουρα θα βοηθαει στο να ψηθει και απο πανω πιο γρηγορα. Παντως στην genesis που εψησα με σκετη πετρα μια χαρα βγηκε. Σε 3-4 λεπτα ηταν ετοιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...