Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, assasertzis είπε

Παιδιά έχω κάνει μια ομάδα στο Facebook για το bbq.  Είναι κλειστή ομάδα και είναι γενική για το ψήσιμο, απευθύνεται σε όλους όσους αγαπάνε το bbq ασχέτως εξοπλισμού. Θα ήμουν ευγνώμων αν είχατε μια ματιά και βοηθουσατε να μεγαλώσει η παρέα. 

Την ομάδα θα τη βρείτε με αυτό το σήμα 

Αν η ανάρτηση ενοχλεί η παραβιάζει κάποιο κανόνα ζητώ συγγνώμη και εννοείται πως θα την σβήσω

received_2935467513241328.png

Γιατί δεν δίνεις link ή όνομα για την ομάδα.

Σε αναζήτηση που έκανα δεν βγάζει αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Άψογες οι πίτσες και απόψε... έστω και στην κινέζικη ψησταριά!

20200522_205415.jpg

Ωραίο ψήσιμο φαίνεται να έκανες από κάτω. Μπράβο!

Έκανες αυτό που έλεγες νωρίτερα; Πέτρα, αντικολλητικό χαρτί και πίτσα;

Θερμοκρασίες και χρόνοι; Πες τα αναλυτικά αν δεν σου κάνει κόπο με την προθέρμανση μαζί.

Από πάνω δεν φαίνεται στη φωτογραφία. Ήταν καλά ψημένη;

Πόση υγρασία έχεις στη ζύμη όταν ξεκινάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Astronautis said:

Ωραίο ψήσιμο φαίνεται να έκανες από κάτω. Μπράβο!

Έκανες αυτό που έλεγες νωρίτερα; Πέτρα, αντικολλητικό χαρτί και πίτσα;

Θερμοκρασίες και χρόνοι; Πες τα αναλυτικά αν δεν σου κάνει κόπο με την προθέρμανση μαζί.

Από πάνω δεν φαίνεται στη φωτογραφία. Ήταν καλά ψημένη;

Πόση υγρασία έχεις στη ζύμη όταν ξεκινάς;

Λοιπόν χονδρικά , λόγω του ότι ψήνω εμπειρικά πιο πολύ, προθερμανση φούρνου με την πέτρα μέσα για 20 λεπτά στο μάξιμουμ ( θερμόμετρο δείχνει 220 βαθμούς max ) . Η πίτσα μπαίνει στην πέτρα με αντικολλητικό χαρτί από κάτω και αμέσως κατεβάζω αρκετά την ένταση στους 3 καυστήρες. Σε 7-8  λεπτά η πίτσα είναι έτοιμη. Σαφώς στους χρόνους και στη θερμοκρασία παίζουν ρόλο η ψησταριά και η πέτρα.

Επειδή απόψε έφαγαν και άτομα εκτός οικογένειας τα σχόλια ήταν πολύ θετικά, κυρίως για την τραγανή ζύμη ( έτοιμη χρυσή ζύμη κανάκης , η οποία βγήκε από το ψυγείο 1 ώρα πριν, και προστέθηκε λίγο αλεύρι ) . Σε 2 εβδομάδες θα κάνω πειράματα με weber , την οποία αναμένω!!!

 

20200522_205422.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lambros είπε

Δώσε λινκ δεν μου την βγάζει με αυτό το σήμα στο search

Στο Facebook δεν το βγάζει? 

https://www.facebook.com/groups/551422645518284/ 

Επεξ/σία από assasertzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Δεν την κανεις καλύτερα ανοιχτή και δημόσια για εμάς που δεν έχουμε φουμπου; 

Δυστυχώς την έκανα στην αρχή ιδιωτική και δεν γίνεται τώρα να αλλάξει. Έχει πολλούς που δεν θέλουν να βλέπει ο κόσμος τι ανεβάζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, skoudinio said:

Καλησπέρα παιδιά αξίζει η πέτρα του lidl η να πάω σε κάτι καλύτερο? Αν την πάρω είναι πιο βολική η τετράγωνη η στρογγυλή? 

Το σχήμα δεν παίζει ρόλο... είναι ανάλογα τι σχήμα ζυμάρι θα φτιάχνεις ή αγοράζεις.

Αν αξίζει η αγορά της είναι καλό ερώτημα! Εγώ θα έλεγα ότι για τα λεφτά της αξίζει έστω και μια δοκιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Τώρα κάνω το πρώτο κάψιμο  στην ψησταριά.  Όλα καλά  350 βαθμούς στα 10 λεπτά.

Πιστεύετε πρέπει να βάλω λάδι στο μαντεμι μετά το κάψιμο;

Την αφήνω να κρυώσει πρώτα και μετά αλοιφω;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PortgasDiAce είπε

Καλησπέρα παιδιά. Τώρα κάνω το πρώτο κάψιμο  στην ψησταριά.  Όλα καλά  350 βαθμούς στα 10 λεπτά.

Πιστεύετε πρέπει να βάλω λάδι στο μαντεμι μετά το κάψιμο;

Την αφήνω να κρυώσει πρώτα και μετά αλοιφω;

Ευχαριστώ 

Λαδι στο μαντεμι παντα μετα απο καθε χρηση αν θες να την εχεις ετοιμη για χρηση και να μη σου κολλησει ποτε το φαγητο στην σχαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cambo99 είπε

Το σχήμα δεν παίζει ρόλο... είναι ανάλογα τι σχήμα ζυμάρι θα φτιάχνεις ή αγοράζεις.

Αν αξίζει η αγορά της είναι καλό ερώτημα! Εγώ θα έλεγα ότι για τα λεφτά της αξίζει έστω και μια δοκιμή!

Και γω θα πάρω σίγουρα. Μάλλον για τετράγωνη το βλέπω να παίρνω. Θα πάρω και μαλλον θήκη για ψάρι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Εχω μια απλή ψησταριά υγραερίου με κεραμικές πέτρες εδω και χρόνια με την κλασική μεταλλική σχάρα.

Πολλές φορές ανάλογα και με το κρέας όταν πεφτει το λίπος στις πέτρες εχω αναφλέξεις και πολλές φορές μεγάλης διάρκειας με αποτέλεσμα να καίγονται με το παραμικρό και αν κλείσεις και το καπάκι που δεν βλέπεις τοτε "γειά σας". Λέω να πάω για καινούρια

Λίγο που έψαξα στα καταστήματα διαπίστωσα ότι οι νέες ψησταρίες ΔΕΝ θέλουν καποιο έίδος πέτρας και οι σχάρες είναι μαντεμένιες.

Εχει κανείς από εσάς καμιά τέτοια να μου πεί πως τα πάει με τις "αναφλέξεις"? και το λίπος που στάζει? κατ,ευθείας στις λαμαρίνες σχήματος "Λ" που είναι πάνω από τα φλογιστρα?

Υ.Γ. Ο αδελφός μου πήρε μια με κάρβουνο της Weber , όπου έβαλε μπρικέτες αντι για κάρβουνο, με διάφορα κρεατικά και δεν υπήρξε καμία ανάφλέξη και κάψιμο.

Βασικά είδα από τα Leroy

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...