Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, nkoumo είπε

Γεια σας

Εχω μια απλή ψησταριά υγραερίου με κεραμικές πέτρες εδω και χρόνια με την κλασική μεταλλική σχάρα.

Πολλές φορές ανάλογα και με το κρέας όταν πεφτει το λίπος στις πέτρες εχω αναφλέξεις και πολλές φορές μεγάλης διάρκειας με αποτέλεσμα να καίγονται με το παραμικρό και αν κλείσεις και το καπάκι που δεν βλέπεις τοτε "γειά σας". Λέω να πάω για καινούρια

Λίγο που έψαξα στα καταστήματα διαπίστωσα ότι οι νέες ψησταρίες ΔΕΝ θέλουν καποιο έίδος πέτρας και οι σχάρες είναι μαντεμένιες.

Εχει κανείς από εσάς καμιά τέτοια να μου πεί πως τα πάει με τις "αναφλέξεις"? και το λίπος που στάζει? κατ,ευθείας στις λαμαρίνες σχήματος "Λ" που είναι πάνω από τα φλογιστρα?

Υ.Γ. Ο αδελφός μου πήρε μια με κάρβουνο της Weber , όπου έβαλε μπρικέτες αντι για κάρβουνο, με διάφορα κρεατικά και δεν υπήρξε καμία ανάφλέξη και κάψιμο.

Βασικά είδα από τα Leroy

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602/

Μια δύο σελίδες πίσω έχει γραφτεί αναλυτικό review για τη συγκεκριμένη. Επιγραμματικά, αξίζει σε αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

Εγω back to classics σήμερα :P

IMG_20200524_141949_resize_32.jpg

Αν και δεν μου αρέσει να κάνω quote τον εαυτό μου 

Δεν μέτρησα ώρα από τη στιγμή που τις έβαλα αλλά τις έψησα αργά σε φωτιαταπο πευκο οπως είχα γράψει και μερικές σελίδες πιο πίσω. Γεύση και μυρωδιά σουπερ 

 

 

IMG_20200524_145116_resize_33.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους βρήκα χρόνο και την έκαψα. Φυσαγε πολύ όμως στο μπαλκόνι και δεν ανέβαζε όπως θα ήθελα. Στο τέλος αφού την άφησα να καψει μόνη της για καθάρισμα, έφτασε μέχρι 250, παραπάνω δεν πήγαινε 🤔

IMG_20200524_140617.jpg

IMG_20200524_144430.jpg

IMG_20200524_144019.jpg

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος της Unimac Trend αν τα πλαινα ραφακια κλείνουν για να αποθηκευεται πιο ευκολα η ψησταριά?

Επισης πολλοι βλεπω να προτείνουν τη ψησταριά του leroy αντί για καποια Bormann ή Unimac. Το ότι δεν έχει πλαινό ματι η ψησταριά του Leroy δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα? Επειδη σκέφτομαι να πάρω την Unimac Trend και όχι αυτη του Leroy μονο κ μονο επειδη δεν έχει πλαινο ματι. σκεφτομαι οτι θα ειναι πολυ χρησιμο ειδικα για τηγανισμα. Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα μια γνωμη παρακαλω αν καποιος  εχει https://bbq.gr/porta-chef-320-broil-king .το σκεφτομαι απο περσυ για μια ψησταρια στο μπαλκονι . αξιζει για νορμαλ χρηση ; παω για μεγαλυτερο μοντελο ; σε σχεση με την μικρη της weber  νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερη . δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις μπριζολιτσες και ψαρακια .αξιζει να δωσω παραπανω για πιο μεγαλο μοντελο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος της Unimac Trend αν τα πλαινα ραφακια κλείνουν για να αποθηκευεται πιο ευκολα η ψησταριά?

Επισης πολλοι βλεπω να προτείνουν τη ψησταριά του leroy αντί για καποια Bormann ή Unimac. Το ότι δεν έχει πλαινό ματι η ψησταριά του Leroy δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα? Επειδη σκέφτομαι να πάρω την Unimac Trend και όχι αυτη του Leroy μονο κ μονο επειδη δεν έχει πλαινο ματι. σκεφτομαι οτι θα ειναι πολυ χρησιμο ειδικα για τηγανισμα. Τι λετε?

Αν στο σημείο που θα έχεις τη ψησταριά έχει ρεύμα αέρα δεν θα σε βολεψει το πλαϊνό μάτι. Εγώ προσωπικά στην παλιά ζήτημα να το δούλεψα 2 φορές το πλαϊνό. H nanterial σύμφωνα με πολλούς χρήστες είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά. 

3 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Επιτέλους βρήκα χρόνο και την έκαψα. Φυσαγε πολύ όμως στο μπαλκόνι και δεν ανέβαζε όπως θα ήθελα. Στο τέλος αφού την άφησα να καψει μόνη της για καθάρισμα, έφτασε μέχρι 250, παραπάνω δεν πήγαινε 🤔

IMG_20200524_140617.jpg

IMG_20200524_144430.jpg

IMG_20200524_144019.jpg

Πιστεύω χωρίς αέρα θα δεις περισσότερο απο 300+

Είναι λογικό αν τη χτυπάει ο αέρας να έχει απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει μέχρι 310 αλλά σήμερα εκτός τον αέρα είδα ότι είχε και κίτρινη φλόγα, δεν γινόταν καλή καύση,μπορεί αυτό να οφείλεται στον αέρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος της Unimac Trend αν τα πλαινα ραφακια κλείνουν για να αποθηκευεται πιο ευκολα η ψησταριά?

Επισης πολλοι βλεπω να προτείνουν τη ψησταριά του leroy αντί για καποια Bormann ή Unimac. Το ότι δεν έχει πλαινό ματι η ψησταριά του Leroy δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα? Επειδη σκέφτομαι να πάρω την Unimac Trend και όχι αυτη του Leroy μονο κ μονο επειδη δεν έχει πλαινο ματι. σκεφτομαι οτι θα ειναι πολυ χρησιμο ειδικα για τηγανισμα. Τι λετε?

Στην δικιά μου την Unimac με τους 3+1 καυστήρες , δεν κλείνουν τα πλαϊνά..

Μετά απο ψήσιμο με ψάρι, μπορείς να ψήσεις κρέας ή θέλει καθάρισμα-πλύσιμο η ψησταριά ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τόσα ψησίματα που κάνετε, παρακαλώ απαντήστε στο παρακλατω μηνυμα που εγραψα και παραπάνω, Είναι ζωτικής σημασίας για τι θα πάρω

Αναφορά σε κείμενο

Εχω μια απλή ψησταριά υγραερίου με κεραμικές πέτρες εδω και χρόνια με την κλασική μεταλλική σχάρα.(με εχουν κουράσει αυτες οι πέτερς)

Πολλές φορές ανάλογα και με το κρέας όταν πεφτει το λίπος στις πέτρες εχω αναφλέξεις και πολλές φορές μεγάλης διάρκειας με αποτέλεσμα να καίγονται με το παραμικρό και αν κλείσεις και το καπάκι που δεν βλέπεις τοτε "γειά σας". Λέω να πάω για καινούρια

Λίγο που έψαξα στα καταστήματα διαπίστωσα ότι οι νέες ψησταρίες ΔΕΝ θέλουν καποιο έίδος πέτρας και οι σχάρες είναι μαντεμένιες.

Εχει κανείς από εσάς καμιά τέτοια να μου πεί πως τα πάει με τις "αναφλέξεις"? και το λίπος που στάζει? κατ,ευθείας στις λαμαρίνες σχήματος "Λ" που είναι πάνω από τα φλογιστρα?

Με ενδιαφέρει πολύ να ξέρω αν πετάγονται φλόγες κατα το στάξιμο του λοίπους στο "Λ" της λαμαρίνας κάτω από την σχάρα

Επεξ/σία από nkoumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια gem 320.   Έχει αναφλεξεις, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχουν, όμως σβήνουν πολύ γρήγορα και δεν έχουν καμία σχέση με το "μπουρλότο" που γινόταν στην προηγούμενη αν ξεχνουσες να σηκώσεις το καπάκι. 

Δεν μου έχει καεί τίποτα μέχρι τώρα ενώ με την άλλη με το παραμικρό το κάψιμο ήταν πολύ εύκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nkoumo είπε

Με τόσα ψησίματα που κάνετε, παρακαλώ απαντήστε στο παρακλατω μηνυμα που εγραψα και παραπάνω, Είναι ζωτικής σημασίας για τι θα πάρω

Με ενδιαφέρει πολύ να ξέρω αν πετάγονται φλόγες κατα το στάξιμο του λοίπους στο "Λ" της λαμαρίνας κάτω από την σχάρα

Εξαρτάται την ψησταριά που θα πάρεις και το τι κομμάτι κρέας θα ψήσεις. Παντού υπάρχουν αναφλεξεις, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο.

Χτες παίξαμε 100% handmade burger με brioche ψωμάκια χειροποίητα και αυτά.

received_247205786383963.jpeg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έχει κανείς να προτείνει κάποια μεμβράνη ψησίματος δοκιμασμένη? Άλλες κάνουν 5, άλλες 15€ (τυχαίες τιμές). Τις θέλω για κανα ψαράκι. 
Προτείνετε κάτι τέτοιο, λοιπόν, ή αυτά τα τρυπητά ταψάκια ψησίματος, που δεν ξέρω αν έχουν νόημα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...