Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χτες το μενου ειχε για πρωτη φορα burger με μπιφτεκι wagyu shoulder (ευχαριστω τον φιλο @sndev για την συμβουλη)

210g το καθενα - 5 λεπτα στους 200 βαθμους καθε πλευρα - βγηκαν medium (τα ηθελα medium rare)

το κρεμμυδι το εβαλα στην σχαρα σε αντιθεση με προ weber που το εβαζα ωμο και εδωσε παρα πολυ ωραια γευση οπως και το μπεικον που πηρε μια πιο εντονη καπνιστη γευση σε σχεση με το τηγανι.

IMG_11621.jpg.23f2203a63606c89407cbab6c5ad6afe.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Το κρέας πως σου φάνηκε γευστικά; Αν θες συγκεκριμένο τρόπο ψησιματος πχ medium rare ιδικά στα μπιφτέκια burger μόνο με θερμόμετρο. Εγώ για πιο safe τα βάζω κατάψυξη πρώτα 15 λεπτά. Το κρεμμύδι στο ψήσιμο χάνει την αψαδαα του κ κάπως γλυκαινει από το ομο. Περιμένω σήμερα να παραλάβω κάποια κομμάτια οριμανσης κ μου χει κρατήσει κ καπάκι να το κάνει κιμα για burger από το ίδιο κομμάτι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

Το κρέας πως σου φάνηκε γευστικά; Αν θες συγκεκριμένο τρόπο ψησιματος πχ medium rare ιδικά στα μπιφτέκια burger μόνο με θερμόμετρο. Εγώ για πιο safe τα βάζω κατάψυξη πρώτα 15 λεπτά. Το κρεμμύδι στο ψήσιμο χάνει την αψαδαα του κ κάπως γλυκαινει από το ομο. Περιμένω σήμερα να παραλάβω κάποια κομμάτια οριμανσης κ μου χει κρατήσει κ καπάκι να το κάνει κιμα για burger από το ίδιο κομμάτι :)

κρεας εμφανως ανωτερο απο αυτο που πουλαει σαν δικο του μπιφτεκι wagyu και στην μιση τιμη... θερμομετρο κανονικα θα ειχα αυτη την εβδομαδα αλλα με εχει κρεμασει το amazon πανηγυρικα και παω με το ματι μεχρι να ερθει! συμφωνω απολυτα για το κρεμμυδι ετσι ακριβως θα το περιεγραφα, γλυκαινει και ειναι πιο ευκολο στην πεψη.

γενικα η ψησταρια ανεβασε ενα επιπεδο πανω την εμπειρια του burger στο σπιτι πλεον τουλαχιστον για μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το tip από  @sndev (πέρασα από την παλιά γειτονιά) και από τον Δρακούλη και πήρα το γνωστό κομμάτι wagyu για να το κάνω burger, το οποίο ψήθηκε χθες. Και για εμένα είναι πολύ καλύτερο από τα δικά του και η τιμή είναι σούπερ. Αν σας βγάζει ο δρόμος αξίζει μια δοκιμή. Και αφού μιλάμε για Νέα Σμύρνη μια επιλογή για μοσχάρι σιτεμένο  (Ελληνικό βέβαια, με ότι συνεπάγεται αυτό) και σε καλή τιμή, είναι ένα νέο κρεοπωλείο στην προσκόπων Αϊδινίου και Προύσης. Έχω πάρει αρκετές φορές και για την τιμή του (περίπου 13 ευρώ) είναι ότι πρέπει για δοκιμές στην ψησταριά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol.. απο εκει περιμένω τα ωρίμανσης σήμερα ! τον ειχα ανακαλύψει τυχαία  στη καραντίνα που πήγαινα για περπάτημα κ μπήκα μέσα γτ είδα ψυγεία ωρίμανσης. Δε θυμάμαι το όνομα άλλα ο τύπος που το χει είναι απίστευτα εξυπηρετικός κ τα κρέατα του είναι πολύ τίμια. βέβαια πρέπει να πέσεις σε αυτόν κ οχι σε υπάλληλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια χαρα, σκεφτομουν να παρω και εγω ψησταρια υγραεριου , εχω ομως μια απορια. Παιζει θεμα αν την εχω μονιμα σε ακαλυπτο μπαλκονι? εννοω αν χτυπαει ηλιος εστω και καποιες ωρες μονο την ημερα την ψησταρια και την μπουκαλα. Αποσο εψαξα ας πουμε δεν ειναι καθολου ιδανικο και ισως πρεπει να παρω ηλεκτρικη γριλλιερα

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, epp είπε

γεια χαρα, σκεφτομουν να παρω και εγω ψησταρια υγραεριου , εχω ομως μια απορια. Παιζει θεμα αν την εχω μονιμα σε ακαλυπτο μπαλκονι? εννοω αν χτυπαει ηλιος την ψησταρια και την μπουκαλα

Για την μπουκάλα δεν θα έχεις θέμα. Καλό θα είναι να πάρεις και μια κουκουλα μαζι. Θα την διατηρήσει σε καλύτερη κατάσταση από το να βρέχετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sndev είπε

lol.. απο εκει περιμένω τα ωρίμανσης σήμερα ! τον ειχα ανακαλύψει τυχαία  στη καραντίνα που πήγαινα για περπάτημα κ μπήκα μέσα γτ είδα ψυγεία ωρίμανσης. Δε θυμάμαι το όνομα άλλα ο τύπος που το χει είναι απίστευτα εξυπηρετικός κ τα κρέατα του είναι πολύ τίμια. βέβαια πρέπει να πέσεις σε αυτόν κ οχι σε υπάλληλο. 

Αφού θα τα κάνεις κιμά για burger, περιμένω εντυπώσεις. Φαντάζομαι θα είναι πολύ γευστικά. Εμένα πάντα ο ίδιος άνθρωπος με εξυπηρετεί και μάλλον δεν είναι ο ιδιοκτήτης.

@epp  και εγώ σε μπαλκόνι νότιο την έχω και είχα τον ίδιο προβληματισμό. Σε κουβέντα με τον προμηθευτή της μπουκάλας μου είπε να αγοράσω κάλυμμα (κουκούλα) για την ψησταριά και είμαι OK. Πάντως για να σου πω την αμαρτία μου, έφτιαξα και ένα κάλυμα από χαρτόνι και όταν δεν τη χρησιμοποιώ το έχω και αυτό μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aloop είπε

Αφού θα τα κάνεις κιμά για burger, περιμένω εντυπώσεις. Φαντάζομαι θα είναι πολύ γευστικά. Εμένα πάντα ο ίδιος άνθρωπος με εξυπηρετεί και μάλλον δεν είναι ο ιδιοκτήτης.

@epp  και εγώ σε μπαλκόνι νότιο την έχω και είχα τον ίδιο προβληματισμό. Σε κουβέντα με τον προμηθευτή της μπουκάλας μου είπε να αγοράσω κάλυμμα (κουκούλα) για την ψησταριά και είμαι OK. Πάντως για να σου πω την αμαρτία μου, έφτιαξα και ένα κάλυμα από χαρτόνι και όταν δεν τη χρησιμοποιώ το έχω και αυτό μαζί. 

Περίπου ίδια κατάσταση με εμένα. Επέλεξα ένα χοντρό κάλυμμα για την ψησταριά και κουκουλωνω και τη φιάλη. Αρχικά είχα βάλει ένα χαρτοκιβωτιο πάνω από τη φιάλη για να μην την χτυπάει ο ήλιος αλλά από την μια πλευρά όλοι όσοι έχουν πει εδώ μέσα ότι δεν έχει πρόβλημα από την άλλη η σύζυγος που δεν ανέχεται τέτοιες στυλιστικές επιλογές στη βεράντα, το έβγαλα. 

1 ώρα πριν, sndev είπε

lol.. απο εκει περιμένω τα ωρίμανσης σήμερα ! τον ειχα ανακαλύψει τυχαία  στη καραντίνα που πήγαινα για περπάτημα κ μπήκα μέσα γτ είδα ψυγεία ωρίμανσης. Δε θυμάμαι το όνομα άλλα ο τύπος που το χει είναι απίστευτα εξυπηρετικός κ τα κρέατα του είναι πολύ τίμια. βέβαια πρέπει να πέσεις σε αυτόν κ οχι σε υπάλληλο. 

Παλιόπαιδα θα με κάνετε να πάω στην παλιά μου γειτονιά, όταν εμένα Αθήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Χθες εψησα και εγω πρωτη φορα με την Spirit II και μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ηταν ικανοποιητικοτατο και ας ανοιγοκλεινα συχνα το καπακι για να τσεκαρω. Αυτο που μ εκανε εντυπωση ηταν οτι οι φλογες μετα απο λιγο δεν ηταν μπλε οπως στην αρχη αλλα κιτρινες. Εκανα καμια πατατα? Γενικα στην σχαρα πανω ειχα χοιρινες και μοσχαρισιες μπριζολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nkoumo είπε

Με τόσα ψησίματα που κάνετε, παρακαλώ απαντήστε στο παρακλατω μηνυμα που εγραψα και παραπάνω, Είναι ζωτικής σημασίας για τι θα πάρω

Με ενδιαφέρει πολύ να ξέρω αν πετάγονται φλόγες κατα το στάξιμο του λοίπους στο "Λ" της λαμαρίνας κάτω από την σχάρα

Καταρχήν έχεις αλλάξει τις πέτρες και εξακολουθείς να έχεις μεγάλο πρόβλημα; Από όσο ξέρω από φίλο μου που έχει κάτι αντίστοιχο πρέπει να αντικαθιστά τις πέτρες κάθε τρίμηνο με ψήσιμο περίπου μία φορά την εβδομάδα. 

Γενικά το λίπος που στη δική σου παραμένει στις πέτρες και καίγεται με το παραμικρό, στις νέας γενιάς καίγεται στο τέλος αφού την βάλεις στο τέρμα για κάνα δεκάλεπτο. Εννοείται ότι έχεις τελειώσει με τα ψητά. Επίσης οι διάχυτες αφαιρούνται και πλένονται αν μαζέψουν πολύ βρώμα επομένως φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spyros_vas είπε

χτες το μενου ειχε για πρωτη φορα burger με μπιφτεκι wagyu shoulder (ευχαριστω τον φιλο @sndev για την συμβουλη)

210g το καθενα - 5 λεπτα στους 200 βαθμους καθε πλευρα - βγηκαν medium (τα ηθελα medium rare)

το κρεμμυδι το εβαλα στην σχαρα σε αντιθεση με προ weber που το εβαζα ωμο και εδωσε παρα πολυ ωραια γευση οπως και το μπεικον που πηρε μια πιο εντονη καπνιστη γευση σε σχεση με το τηγανι.

IMG_11621.jpg.23f2203a63606c89407cbab6c5ad6afe.jpg

Τι ψωμαρα ειναι αυτη???? Απο που την πηρες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Καταρχήν έχεις αλλάξει τις πέτρες και εξακολουθείς να έχεις μεγάλο πρόβλημα; Από όσο ξέρω από φίλο μου που έχει κάτι αντίστοιχο πρέπει να αντικαθιστά τις πέτρες κάθε τρίμηνο με ψήσιμο περίπου μία φορά την εβδομάδα. 

Γενικά το λίπος που στη δική σου παραμένει στις πέτρες και καίγεται με το παραμικρό, στις νέας γενιάς καίγεται στο τέλος αφού την βάλεις στο τέρμα για κάνα δεκάλεπτο. Εννοείται ότι έχεις τελειώσει με τα ψητά. Επίσης οι διάχυτες αφαιρούνται και πλένονται αν μαζέψουν πολύ βρώμα επομένως φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα. 

Iσχύει ότι στις νέες ψησταριές ΔΕΝ χρειάζονται πέτρες ? (οπως η παρακάτω, έτσι μου είπαν από το κατάστημα) . Αν ισχύει τοτε το λάδι  στάζει κατέυθείαν στην λαμαρίνα "Λ" ?  

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alimentas είπε

Τι ψωμαρα ειναι αυτη???? Απο που την πηρες???

Χαχα ειναι οντως οτι καλυτερο εχω βρει ως τωρα. Απο τον Αγγελη (κρεοπωλειο) στη Γλυφαδα τα παιρνω τα ψωμακια ο οποιος τα προμηθευεται απο τον Σοβολο (φουρνος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος της Unimac Trend αν τα πλαινα ραφακια κλείνουν για να αποθηκευεται πιο ευκολα η ψησταριά?

Επισης πολλοι βλεπω να προτείνουν τη ψησταριά του leroy αντί για καποια Bormann ή Unimac. Το ότι δεν έχει πλαινό ματι η ψησταριά του Leroy δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα? Επειδη σκέφτομαι να πάρω την Unimac Trend και όχι αυτη του Leroy μονο κ μονο επειδη δεν έχει πλαινο ματι. σκεφτομαι οτι θα ειναι πολυ χρησιμο ειδικα για τηγανισμα. Τι λετε?

Εγώ φίλε έχω την 4+1 καυστήρες και δεν κλείνουν τα πλαϊνά αλλά και το μάτι δεν το έχω δουλέψει ποτέ ως τώρα αν και θεωρώ ότι με αέρα δυνατό θα κόβει πολύ.

21 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος της Unimac Trend αν τα πλαινα ραφακια κλείνουν για να αποθηκευεται πιο ευκολα η ψησταριά?

Επισης πολλοι βλεπω να προτείνουν τη ψησταριά του leroy αντί για καποια Bormann ή Unimac. Το ότι δεν έχει πλαινό ματι η ψησταριά του Leroy δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα? Επειδη σκέφτομαι να πάρω την Unimac Trend και όχι αυτη του Leroy μονο κ μονο επειδη δεν έχει πλαινο ματι. σκεφτομαι οτι θα ειναι πολυ χρησιμο ειδικα για τηγανισμα. Τι λετε?

Εγώ φίλε έχω την 4+1 καυστήρες και δεν κλείνουν τα πλαϊνά αλλά και το μάτι δεν το έχω δουλέψει ποτέ ως τώρα αν και θεωρώ ότι με αέρα δυνατό θα κόβει πολύ.

21 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος της Unimac Trend αν τα πλαινα ραφακια κλείνουν για να αποθηκευεται πιο ευκολα η ψησταριά?

Επισης πολλοι βλεπω να προτείνουν τη ψησταριά του leroy αντί για καποια Bormann ή Unimac. Το ότι δεν έχει πλαινό ματι η ψησταριά του Leroy δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα? Επειδη σκέφτομαι να πάρω την Unimac Trend και όχι αυτη του Leroy μονο κ μονο επειδη δεν έχει πλαινο ματι. σκεφτομαι οτι θα ειναι πολυ χρησιμο ειδικα για τηγανισμα. Τι λετε?

Εγώ φίλε έχω την 4+1 καυστήρες και δεν κλείνουν τα πλαϊνά αλλά και το μάτι δεν το έχω δουλέψει ποτέ ως τώρα αν και θεωρώ ότι με αέρα δυνατό θα κόβει πολύ.

21 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος της Unimac Trend αν τα πλαινα ραφακια κλείνουν για να αποθηκευεται πιο ευκολα η ψησταριά?

Επισης πολλοι βλεπω να προτείνουν τη ψησταριά του leroy αντί για καποια Bormann ή Unimac. Το ότι δεν έχει πλαινό ματι η ψησταριά του Leroy δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα? Επειδη σκέφτομαι να πάρω την Unimac Trend και όχι αυτη του Leroy μονο κ μονο επειδη δεν έχει πλαινο ματι. σκεφτομαι οτι θα ειναι πολυ χρησιμο ειδικα για τηγανισμα. Τι λετε?

Εγώ φίλε έχω την 4+1 καυστήρες και δεν κλείνουν τα πλαϊνά αλλά και το μάτι δεν το έχω δουλέψει ποτέ ως τώρα αν και θεωρώ ότι με αέρα δυνατό θα κόβει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...