Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, solton57010 είπε

Τελικά αγόρασα μια Broil King Signet 390 (μετά τις απαραίτητες διαβουλεύσεις με το "αφεντικό "του σπιτιού) και την καλή τιμή που βρήκα.Παραλαβή έγινε εχθές και σήμερα σε ~40λέπτα την έστησα.Πρώτες εντυπώσεις: η κατασκευή στιβαρή ,αν και το πλαστικό δάπεδο με τρόμαξε μόλις άνοιξα την κούτα, καμία σχέση σαν στιβαρότητα με τη μοναδική άλλη ψησταριά αερίου που έχω δει από κοντά (campingaz) ,η θερμοκρασία ανεβαίνει σε ~5-6 λεπτά στους 200 με τους 3καυστήρες αναμμένους και άσχημες εξωτερικές συνθήκες σήμερα κρύο και πολύ δυνατό αέρα ,οι σχάρες μαντεμένιες και πολύ βαριές και η 2η σχάρα για να κρατάει ζεστά τα ψητά πολύ ευρύχωρη.Η σούβλα δεν δοκιμάστηκε ακόμη θα γίνει σύντομα 👹.

IMG_20190421_140109.jpg

Η Porsche των ψησταριών. Πώς και έδωσες τόσα χρήματα; Θα την αξιοποιήσεις για συνταγές στη σελίδα κλπ; Καλοδούλευτη φυσικά την πήρες και σε κατάλληλη σεζόν.

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

καλορίζικη ! 

κατι ψιλο ασχετο με το θεμα ψησταριά αλλά σχετικό με το ψήσιμο

έφτασε στα χεριά μου αυτό το θερμόμετρο https://www.banggood.com/2019-Third-Digoo-Carnival-Digoo-DG-FT2103-LED-Touch-Screen-Digital-bluetooth-Cooking-BBQ-Thermometer-with-Temperature-Probe-p-1297244.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

νταξ δεν έχω λογια στο πόσο διαφορετικό ψήσιμο έκανα σε πικανια και χοιρινά καλαμάκια

συνηδιτοποιησα ότι τα χοιρινά ήταν έτοιμα στα 2/3 του χρόνου (άρα λιγότερη καύση αερίου - πιο γρήγορα στη κοιλιά μου ) που άφηνα κάθε φορά κ ήταν full ζουμερά (μεγάλο + η γεύση )όταν τα έβγαλα στη σωστή θερμοκρασία

 

πρωτη φορα εκανα πικανια τοσο εύκολα.. μετα το θωράκισμα απλα το καρφωσα εκλεισα τη ψησταριά κ δεν ξανα ασχοληθηκα μεχρι που χτυπησε το θερμόμετρο! βγηκε ιδια με τις αλλες φορες που εκανα πολυ περισσότερο χρονο έκανα 10 γυρίσματα πίεζα να δω πόσο ψήθηκε εσωτερικα, φλόγες σε καθε ανοιγμα και γυρισμα  λογο λιπους τπτ απο οαλ αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sndev είπε

καλορίζικη ! 

κατι ψιλο ασχετο με το θεμα ψησταριά αλλά σχετικό με το ψήσιμο

έφτασε στα χεριά μου αυτό το θερμόμετρο https://www.banggood.com/2019-Third-Digoo-Carnival-Digoo-DG-FT2103-LED-Touch-Screen-Digital-bluetooth-Cooking-BBQ-Thermometer-with-Temperature-Probe-p-1297244.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

νταξ δεν έχω λογια στο πόσο διαφορετικό ψήσιμο έκανα σε πικανια και χοιρινά καλαμάκια

συνηδιτοποιησα ότι τα χοιρινά ήταν έτοιμα στα 2/3 του χρόνου (άρα λιγότερη καύση αερίου - πιο γρήγορα στη κοιλιά μου ) που άφηνα κάθε φορά κ ήταν full ζουμερά (μεγάλο + η γεύση )όταν τα έβγαλα στη σωστή θερμοκρασία

πρωτη φορα εκανα πικανια τοσο εύκολα.. μετα το θωράκισμα απλα το καρφωσα εκλεισα τη ψησταριά κ δεν ξανα ασχοληθηκα μεχρι που χτυπησε το θερμόμετρο! βγηκε ιδια με τις αλλες φορες που εκανα πολυ περισσότερο χρονο έκανα 10 γυρίσματα πίεζα να δω πόσο ψήθηκε εσωτερικα, φλόγες σε καθε ανοιγμα και γυρισμα  λογο λιπους τπτ απο οαλ αυτα

Ένα παρόμοιο χάλασα πρόσφατα επειδή το έκλεισα μέσα στην ψησταριά. Το καλώδιο δεν αντέχει πάνω από 250. 

Συνεπώς αν σημειακά έχεις πχ 300 βαθμούς και γενικά η ψησταριά σου είναι στους 220+ καλύτερα να το βάλεις όταν είσαι περίπου έτοιμος, να παίρνεις μέτρηση και να το βγάζεις εκ νέου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, paredwse είπε

Καλά ψησίματα! :) 

Αλήθεια πόσο καλή τιμή; 

200 ευρώ κάτω από την φθηνότερη στο Skroutz, με αρκετά δωράκια και δωρεάν μεταφορικά για εδώ που βρίσκομαι (αλλά 50ευρω μείον στην ουσία) 

18 ώρες πριν, enterhere είπε

Είμαι στο "ψήσιμο" για να πάρω το ίδιο μοντέλο. Έχει αναφλέξεις κατά το ψήσιμο;

Ένα γρήγορο ψήσιμο για δοκιμή πρόλαβα και έκανα κάτι σουβλάκια και μπριζόλες που βρισκοντουσταν προχειρες δεν είχα κανένα θέμα με αναφλέξεις και γευστικά πάρα πολύ κοντά σε κάρβουνο 

3 ώρες πριν, fylatos είπε

Η Porsche των ψησταριών. Πώς και έδωσες τόσα χρήματα; Θα την αξιοποιήσεις για συνταγές στη σελίδα κλπ; Καλοδούλευτη φυσικά την πήρες και σε κατάλληλη σεζόν.

Τα χρήματα σίγουρα  πολλά για την εποχή, αλλά και σε φθηνή επιλογή να πήγαινα (vanward πχ στα 350+)αν υπολογισω ότι τα δωράκια θα έπρεπε να τα πληρώσω κάποια στιγμή θα έφτανα τα 450+ για πλάκα. Οπότε πήρα την απόφαση να δώσω τα διπλά μια φορά για κάτι ποιοτικό  και ελπίζω να δικαιωθω σε βάθος χρόνου τόσο από την ποιότητα κατασκευής όσο και από την εγγύηση αν χρειαστεί. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο απο τις αναφλέξεις που δε θα χεις τοσο έντονα κ συχνά τη πιο σταθερή θερμοκρασία το πιο γρήγορο πιάσιμο θερμοκρασίας κ το ποιο ομοιόμορφο ψήσιμο σε ολη την επιφανια κ χωρις να χρειαστεί να αγοράσεις "καλής" ποιότητας μαντέμι την έχεις σίγουρη την απόσβεση  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Είμαι στο ψάξιμο για ψησταριά υγραερίου...Είμαι μεταξύ Vanward 4207S και Unimac λόγω των καλών αξιολογίσεων που έχουν...Απο Unimac είμαι μεταξύ Trend 661308 ( έχει σούβλα ) & Premium 661309 ( δεν έχει σούβλα ) .Οι σούβλες της Unimac είναι πανάκριβες 55 ευρώ ενώ της vanward πολύ πιο φθηνές...Τις Unimac τις βρίσκω με δωρεάν ταχυδρομικά , ενω την Vanward όχι..Τι μου προτείνετε ;; Στην Unimac μπορείς να βάλεις αλλή μάρκα σούβλα ή πρέπει να βάλεις την μαμίσια μόνο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2019 στις 9:24 ΜΜ, paredwse είπε

Καλά ψησίματα! :) 

Αλήθεια πόσο καλή τιμή; 

@paredwse Δεν μας χαλασε που εχουμε μικροτερο μοντελο χαχαχα .

 

@solton57010 αριστη επιλογη ! Καλα ψησιματα.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε kettle τύπου/στρογγυλή ψησταριά, έβγαλε ένα εξαιρετικής ποιότητας κάλυμμα σε προσφορά το lidl. Είναι ανώτερο από το 40€ outdoorchef που είχα, με κορδόνι από κάτω, μεγαλύτερο και από χοντρό υλικό. Το υλικό είναι σαν από χοντρή φουσκωτή βάρκα θαλάσσης, αποκλείεται να φθαρεί εύκολα. Το εταιρικό που πλήρωσα χρυσό είναι ένα φτηνό πλαστικό λεπτό σαν κακής ομπρέλας. Αυτό είναι μουσαμάς πλαστικός χοντρός. Επίσης είναι κολλητός και ραφτός με κρίκους στο κορδόνι. Γενικά εξαιρετικά ποιοτικός. Δε κάνω διαφήμιση, απλά έκρινα ότι αξίζει.

 

Τιμή 5.9€. 

20190425_163356.jpg

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και καλό πασχα  σε όλους

στο θεμα επεσα τυχαία  όπως σε  πολλά πραγματα στη ζωή μας :P  Θέλησα λοιπόν να γραψω/μεταφερω κάποιες σκέψεις  που ίσως να βοηθήσουν μερικούς να επιλέξουν μια ψησταριά ή ακόμη και αλλάξουν τον τρόπο ψησίματος

στον «αιώνιο» πόλεμο μεταξύ καρβουνου και υγραερίου (ακόμη υπάρχουν οι ηλεκτρικές και τελευταία οι ψησταριές πέλετ ) θα ήθελα να πω πως το ποιο σημαντικό ρόλο  τον παίζει ο ίδιος ο ψήστης , προσωπικά εχω δοκιμασει  καμμένα και στεγνά φαγητά  ψημένα στο κάρβουνο που  συναγωνίζονται  ακόμη τις χειρότερες ψησταριές υγραερίου .

 σε οτι αφορά το ψήσιμο με καρβουνο εχω να πω τα εξής ,  περιμένουμε πάντα  να αναψουν σωστα όλα τα καρβουνα  και αυτό το καταλαβαίνουμε όταν πάψουν να καπνίζουν  στη συνέχεια είτε περιμένουμε να «χωνέψουν»  ώστε  να πέσει η θερμοκρασία  ή -και αυτό το θεωρώ ποιο σωστό -ρίχνουμε λίγη σταχτη πάνω τους ώστε να πέσει η θερμοκρασία  (την οποία πάντα ελεγχουμε εστω και εμπειρικά βαζοντας το χερι πάνω απ τα καρβουνα ) για να μην αρπάξουν , στη συνέχεια  συχνά γυρίσματα  και με τον καιρό όλα θα γίνονται ποιό ευκολα
Τα ίδια  σε οτι αφορά τη θερμοκρασία και τα συχνά γυρίσματα ισχύουν λίγο πολύ και στις αερίου, οι οποίες όμως θα πρέπει να  κάποια χαρακτηριστικά  επιπλέον  κάτι για το οποίο θα επανέλθω  μια και ο χρόνος  δεν αρκεί 
στο απαναδιαβαζειν λοιπόν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαντέμι και εμαγιέ ( επισμαλτωμένο ) είναι διαφορετικά πράγματα ;;  Ποιό είναι καλύτερο για ψήσιμο;;

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μαντέμι είναι χυτοσίδηρος βαρύ σκεύος κρατάει θερμότητα.

Εμαγιέ είναι ατσάλι με επίστρωση πορσελάνης για να είναι ανθεκτικό και σχετικά αντικολλητικό. 

Καθένα έχει τα πλεονεκτήματα του. Το εμαγιέ για εμένα είναι πιο εύκολο και θέλει ελάχιστη φροντίδα. Το μαντέμι έχει καλύτερο αποτέλεσμα αλλά θέλει λίγο προσοχή για να μη σκουριάζει, χάνει το seasoning κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...