Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Ψιτ είπε

γιατί να γυρίζουμε το κρέας συχνα;

για δυο λόγους , πρώτον  για να μην καεί  κάτι πυ δεν είναι καθόλου υγιεινό  και δευτερον για να μην  χάσει τα υγρά του , θα έχεις προσέξει  στο ψήσιμο  οτι κάποιοα στιγμή βγαίνουν ζουμιά απο την πάνω μεριά τα οποία  και θα χαθούν όταν γυρίσεις  ,  το ιδανικό θα είναι να γυρίζεις  μόλις αρχίζει και ιδρώνει η πανω πλευρά  . και βεβαια αυτό έχει να κάνει με το κρέας , στο ψάρι π.χ. δεν ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

12 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

καλησπέρα και καλό πασχα  σε όλους

στο θεμα επεσα τυχαία  όπως σε  πολλά πραγματα στη ζωή μας :P  Θέλησα λοιπόν να γραψω/μεταφερω κάποιες σκέψεις  που ίσως να βοηθήσουν μερικούς να επιλέξουν μια ψησταριά ή ακόμη και αλλάξουν τον τρόπο ψησίματος

στον «αιώνιο» πόλεμο μεταξύ καρβουνου και υγραερίου (ακόμη υπάρχουν οι ηλεκτρικές και τελευταία οι ψησταριές πέλετ ) θα ήθελα να πω πως το ποιο σημαντικό ρόλο  τον παίζει ο ίδιος ο ψήστης , προσωπικά εχω δοκιμασει  καμμένα και στεγνά φαγητά  ψημένα στο κάρβουνο που  συναγωνίζονται  ακόμη τις χειρότερες ψησταριές υγραερίου .

 σε οτι αφορά το ψήσιμο με καρβουνο εχω να πω τα εξής ,  περιμένουμε πάντα  να αναψουν σωστα όλα τα καρβουνα  και αυτό το καταλαβαίνουμε όταν πάψουν να καπνίζουν  στη συνέχεια είτε περιμένουμε να «χωνέψουν»  ώστε  να πέσει η θερμοκρασία  ή -και αυτό το θεωρώ ποιο σωστό -ρίχνουμε λίγη σταχτη πάνω τους ώστε να πέσει η θερμοκρασία  (την οποία πάντα ελεγχουμε εστω και εμπειρικά βαζοντας το χερι πάνω απ τα καρβουνα ) για να μην αρπάξουν , στη συνέχεια  συχνά γυρίσματα  και με τον καιρό όλα θα γίνονται ποιό ευκολα
Τα ίδια  σε οτι αφορά τη θερμοκρασία και τα συχνά γυρίσματα ισχύουν λίγο πολύ και στις αερίου, οι οποίες όμως θα πρέπει να  κάποια χαρακτηριστικά  επιπλέον  κάτι για το οποίο θα επανέλθω  μια και ο χρόνος  δεν αρκεί 
στο απαναδιαβαζειν λοιπόν

 

για τις ψησταριές υγραερίου τωρα  η μεγάλη διαφορά σε σχέση με το κάρβουνο είναι η ίδια η εστία της φωτιάς  ή  καλύτερα η κατανομή της στην επιφάνεια , ενω δλδ στα κάρβουνα έχουμε  θερμοκρασία  σε όλη την επιφανεια ψησίματος , στις αερίου κατι τετοιο δεν είναι εφικτό , παλιότερα   για το σκοπό αυτό χρησιμοποιούσαν ηφιστιακές πέτρες  σήμερα υπάρχουν οι ανακλαστήρες  οι οποίοι φαίνεται να τα καταφέρνουν καλύτερα σε ότι αφορά τις αναφλέξεις  όχι όμως και στην κατανομή της θερμοκρασίας  ,αυτό γίνεται πλέον με την σχάρα  η οποία θα πρέπει να αποθηκεύει θερμότητα   την οποία με τη σερά της θα μεταφέρει στο φαγητό

Αρα δηλαδή  χρειαζόμαστε  μια σχάρα με μεγαλη μάζα  , και αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να προσέξει κάποιος στην αγορά  τα υλικά που χρησιμοποιούνται κατα κύριο λόγο είναι τρία ο σίδηρος , ο χυτοσίδηρος και το ανοξείδωτο  ατσάλι  ,  σε ότι αφορά το ψήσιμο αυτό καθ  αυτό και τα τρία υλικά αποδίδουν  ανάλογα με την μάζα τους  σε ότι αφορά  όμως την ευχρηστία  την αντοχή στον χρόνο και στα οξέα σαν το ανοξείδωτο δεν έχει  , εδω πρέπει να πω και ένα κολπάκι ,για να καταλάβουμε εαν είναι είναι πραγματικά  το σωστό ανοξείδωτο που αντέχει στο χρόνο και στα οξέα  ΔΕΝ θα πρέπει να μαγνητίζεται , και  όσο  σε περισσότερα σημεία  το συναντάμε σε μια ψησταριά  τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα της
αυτά προς το παρόν  καλή Ανάσταση και καλά ψησίματα

ΥΓ δυο λόγια για το σμάλτο το οποίο δεν είναι τιποτα περισσότερο απο ενα είδος βαφής η οποία αντέχει στις πολύ δύσκολες συνθήκες μια ψησταριάς που εχει να κάνει με υψηλές θερμοκρασίες και τα οξέα  είναι ευαίσθητη  όμως σε τυχόν χτυπήματα και στα γδαρσίματα κατα το καθάρισμα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ηνίοχος said:

για δυο λόγους , πρώτον  για να μην καεί  κάτι πυ δεν είναι καθόλου υγιεινό  και δευτερον για να μην  χάσει τα υγρά του , θα έχεις προσέξει  στο ψήσιμο  οτι κάποιοα στιγμή βγαίνουν ζουμιά απο την πάνω μεριά τα οποία  και θα χαθούν όταν γυρίσεις  ,  το ιδανικό θα είναι να γυρίζεις  μόλις αρχίζει και ιδρώνει η πανω πλευρά  . και βεβαια αυτό έχει να κάνει με το κρέας , στο ψάρι π.χ. δεν ισχύει 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτό που προτείνεις δε βοηθάει να κρατήσει το κρέας ζουμερό. 

Για παράδειγμα η μοσχαρίσια ψήνεται, η κάθε πλευρά της από 4-9 λεπτά, εξαρτάται από την επιθυμητή θερμοκρασία καταναλωσησ, και τη γυρίζεις μόνο μία φορά. Ουσιαστικά, τα υγρά «παγιδεύονται» από τη μεταβολή της εξωτερικής επιφάνειας του κρέατος λόγω της υψηλής θερμοκρασία, ζελατοποίησης του λίπους κλπ κλπ. 

Κατά τα άλλα, καλή όρεξη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ψιτ είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτό που προτείνεις δε βοηθάει να κρατήσει το κρέας ζουμερό. 

Για παράδειγμα η μοσχαρίσια ψήνεται, η κάθε πλευρά της από 4-9 λεπτά, εξαρτάται από την επιθυμητή θερμοκρασία καταναλωσησ, και τη γυρίζεις μόνο μία φορά. Ουσιαστικά, τα υγρά «παγιδεύονται» από τη μεταβολή της εξωτερικής επιφάνειας του κρέατος λόγω της υψηλής θερμοκρασία, ζελατοποίησης του λίπους κλπ κλπ. 

Κατά τα άλλα, καλή όρεξη! 

Ούτε κι αυτό ισχύει γιατί μπορείς να κάνεις reverse searing με sous vide πχ και να βγει φανταστική.

Γενικά δεν υπάρχει κάτι στάνταρ και παίζει ρόλο η ποιότητα του κρέατος κυρίως και να μην κάνεις overcook κατά δεύτερον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αυτό που προτείνεις δε βοηθάει να κρατήσει το κρέας ζουμερό. 

Για παράδειγμα η μοσχαρίσια ψήνεται, η κάθε πλευρά της από 4-9 λεπτά, εξαρτάται από την επιθυμητή θερμοκρασία καταναλωσησ, και τη γυρίζεις μόνο μία φορά. Ουσιαστικά, τα υγρά «παγιδεύονται» από τη μεταβολή της εξωτερικής επιφάνειας του κρέατος λόγω της υψηλής θερμοκρασία, ζελατοποίησης του λίπους κλπ κλπ. 

Κατά τα άλλα, καλή όρεξη! 

Εγώ είμαι σίγουρος :)

το παράδειγμα που αναφέρεις είναι ένας από τους πολλούς τρόπους ψησίματος για ένα έτσι κι αλλιώς πολύ ιδιαίτερο κομμάτι κρέας , σε γενικές γραμμές όμως για τα περισσότερα είδη κρέατος και λαχανικών χρειάζονται μια ποίο ήπια διαχείριση , άλλωστε ο καθένας μας έχει διαφορετικές προτιμήσεις τίποτα δεν είναι λάθος αρκεί να τηρούνται κάποιοι κανόνες υγιεινής και βέβαια εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε σκέψεις και ιδέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει προβαδισμα στην καταναλωση σε σχεση με αυτες του καρβουνου;

το καλο ειναι οτι μολις τελειωσεις το ψησιμο κλεινεις  διακοπτες κ παπαλα. απο την αλλη τα καρβουνα συνεχιζουν να καινε.

βεβαια οι μπουκαλες υγραεριου κοστιζουν περισσοτερο.

ποια ειναι η γνωμη σας; ποιος ειναι πιο οικονομικος τροπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bjj-p είπε

εχει προβαδισμα στην καταναλωση σε σχεση με αυτες του καρβουνου;

το καλο ειναι οτι μολις τελειωσεις το ψησιμο κλεινεις  διακοπτες κ παπαλα. απο την αλλη τα καρβουνα συνεχιζουν να καινε.

βεβαια οι μπουκαλες υγραεριου κοστιζουν περισσοτερο.

ποια ειναι η γνωμη σας; ποιος ειναι πιο οικονομικος τροπος;

Προσωπική εμπειρία μέχρι στιγμής 2 φορές ψήσιμο κρεατικα για 2 άτομα,  6 διαφορετικες φορές ψήσιμο για 6ατομα (μπιφτεκια, μπριζόλες, σουβλάκια, ψάρι κτλπ), 1φορα κοκορετσι και 1 φορά κοντοσουβλι και ακόμα η μπουκάλα φαίνεται να έχει. Κόστος μπουκαλας 25ευρω πόσα κάρβουνα θα ήθελες για όλα αυτά?Σίγουρα το αέριο πολύ πιο οικονομικό αλλά θα βρεις τον μπελά σου μέρα πάρα μέρα τώρα που ο καιρός είναι καλός η γυναίκα ζητάει να ψήνουμε.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solton57010 είπε

Προσωπική εμπειρία μέχρι στιγμής 2 φορές ψήσιμο κρεατικα για 2 άτομα,  6 διαφορετικες φορές ψήσιμο για 6ατομα (μπιφτεκια, μπριζόλες, σουβλάκια, ψάρι κτλπ), 1φορα κοκορετσι και 1 φορά κοντοσουβλι και ακόμα η μπουκάλα φαίνεται να έχει. Κόστος μπουκαλας 25ευρω πόσα κάρβουνα θα ήθελες για όλα αυτά?Σίγουρα το αέριο πολύ πιο οικονομικό αλλά θα βρεις τον μπελά σου μέρα πάρα μέρα τώρα που ο καιρός είναι καλός η γυναίκα ζητάει να ψήνουμε.... 

Ε ναι γιατί δε μυρίζει η κουζίνα και είναι απείρως πιο εύκολο το καθάρισμα και δεν την αδικώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, fylatos είπε

πιο εύκολο το καθάρισμα και δεν την αδικώ.

πράγμα το οποίο πλέον το κάνουμε εμείς κ όχι αυτές έπρεπε να συμπληρώσεις :P

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sndev είπε

πράγμα το οποίο πλέον το κάνουμε εμείς κ όχι αυτές έπρεπε να συμπληρώσεις :P

Το έχω γράψει παραπάνω αναλυτικά το δράμα. Παρεμπιπτόντως εχθές έψησα 2 κιλά πανσέτες και χοιρινά και έχω αρκετό καιρό να κάνω γενικό καθαρισμό οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, solton57010 είπε

Προσωπική εμπειρία μέχρι στιγμής 2 φορές ψήσιμο κρεατικα για 2 άτομα,  6 διαφορετικες φορές ψήσιμο για 6ατομα (μπιφτεκια, μπριζόλες, σουβλάκια, ψάρι κτλπ), 1φορα κοκορετσι και 1 φορά κοντοσουβλι και ακόμα η μπουκάλα φαίνεται να έχει. Κόστος μπουκαλας 25ευρω πόσα κάρβουνα θα ήθελες για όλα αυτά?Σίγουρα το αέριο πολύ πιο οικονομικό αλλά θα βρεις τον μπελά σου μέρα πάρα μέρα τώρα που ο καιρός είναι καλός η γυναίκα ζητάει να ψήνουμε.... 

στα καρβουνα νομιζω ισχυει το 1κιλο κααρβουνα/ ανα κιλο κρεατος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο , αν και σαν κανόνας νομίζω πως κυκλοφορεί , διότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες  ξεκινώντας από τα ίδια τα κάρβουνα - είδη ξύλου και ποιότητα -  τον τύπο της ψησταριάς ανοιχτή /κλειστη  και τέλος το ίδιο το κρέας 

Όλα αυτά τα μαθαίνει ο ψηστης  πολύ γρήγορα ίσως και από το πρώτο ψήσιμο 

Θα ήθελα να σημειώσω κάτι για τα αέρια , ειδικά για όσους  ψήνουν όλο το χρόνο , έχουν μεγάλη ψησταριά ή ψήνουν μεγάλες ποσότητες , καλό είναι να επιλέγουν προπάνιο αντί μίγμα βουτανίου , έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά στο κρύο του χειμώνα και είναι αποδοτικότερο σε ψησίματα  με μεγάλη διάρκεια (σε ένα πάρτυ)

υ. γ. Βάλτε και καμιά φωτογραφία με ψητά 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους απανταχού ψηστες. Είμαι πολύ κοντά στην αγορά αυτήςhttps://www.skroutz.gr/s/14239436/Unimac-Trend-661308.html στα 260 ευρώ ή αυτής https://www.skroutz.gr/s/15154587/Vanward-BBQ-4815S.html στα 370. Θέλω αν έχει κάποιος μία από αυτές να μας πει την γνώμη του. Σε διαστάσεις είναι παρόμοιες κ σε ποιότητα κατασκευής νομίζω το ίδιο. Θέλω να ψήνω για 6-8 άτομα κυρίως σουκου κ κάποιες φορές για περισσότερους αλλά δεν με πειράζει να γεμίσω κ δύο σχάρες. Έχω διαβάσει όλα...όλα όμως τα σχόλια κ θέλω να προσθέσω το εξής...διάβασα κάπου πως απαγορεύεται το ξύσιμο της σχάρας με συρμάτινο βουρτσακι γιατί παίζει να αφήσει μικρά κομματάκια τα οποία κολλάνε στο κρέας κ είναι επικίνδυνα γιατί σχίζουν άντερα...(ανθρώπινα εννοώ).στα καλά εστιατόρια έχει απαγορευθεί.ακομη να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς σούβλα πάνω σε μια από τις δύο ή σε κάποια άλλη τέλος πάντων να μας πει πως βγήκε το κρέας (για κοντοσούβλι ενδιαφέρομαι).τέλος να πω πως ψήνω σε μια ηλεκτρική που πωλείται στην αγορά ως ...(το θαύμα)... κάποιοι θα την ξέρετε... κ το κρεας(κοτόπουλο, χοιρινό,λουκάνικο) είναι πολύ ποιοτικό.θελω να έχω τουλάχιστον το ίδιο αποτέλεσμα με την αερίου αν όχι καλύτερο... ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε πληροφορία-βοηθεια😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε broil king έχω βαλει σουβλα (κοντοσουβλι) βγήκε εξαιρετικό αλλά στη καθε μια θα νε διαφορετικό φαντάζομαι..

δενε χω αποψη για αυτες εγω θα πήγαινα σε αυτη που βγάζει περισσότερα kw κ σε αυτή που εχει μαντεμένιες σχάρες , αν είναι παρόμοια στην ποιο φθηνή ξεκαθαρα

 

το φαγητο σε ψησταρια αεριου θα σου βγει γευστικά αρκετά ανώτερο απο την ηλεκτρική γευστικά κ σαφώς απείρως ποιο οικονομικά στη πορεια ψησιματος

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...