Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2020 στις 7:04 ΜΜ, sot_pal είπε

Ερωτηση για τους κατοχους ψησταριων: τα προστατευτικα φλογας σε μια ψησταρια ειναι προτιμοτερο να ειναι φαρδια? Μηπως ετσι η θερμοτητα διαχεεται καλυτερα? επειδη βλεπω μερικες ψησταριες εχουν πιο στενα προστατευτικα και αλλες πιο φαρδια. 

Ειμαι σε αναζητηση ψησταριας μεχρι 250 ευρω και κλεινω πιο πολυ στη Kenton Naterial του Leroy. 

Τα αντιφλογιστικά πρέπει να έχουν κατά το δυνατόν οξεία γωνία ώστε η κάτοψή τους (όταν τα βλέπουμε από πάνω) να είναι μικρή και ότι στάζει επάνω τους να κυλάει και να φεύγει ταχύτερα με αποτέλεσμα λιγότερες και με μικρότερη διάρκεια αναφλέξεις. Αυτός ήταν και ένας από τους βασικούς λόγους εκτός των άλλων που προτίμησα τελικά την weber από την επίσης κορυφαία broil.

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.

Επεξ/σία από PJK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

αυθημερον βόλτα στο πόρτο Χέλι στον παππού που είχαμε να τον δούμε μήνες και να του κάνουμε έκπληξη ότι το ένα μωρό θα πάρει το όνομα του. Αν και είχα δώσει παραγγελία για ψάρι ήθελε να φάει λίγο αρνάκι γιατί τρώει ψάρι κάθε μέρα 😛 

Ο καπτα Σωκρατης ακόμα και στα 90 του δεν αφήνει κανέναν άλλο να ακουμπήσει τη ψησταριά και τις σχάρες του 🤣 

3A6294F2-1B5C-45C1-A2CB-117DB04C66D7.jpeg

0F8E4415-8E85-4366-AB82-75590428116C.jpeg

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PJK είπε

Τα αντιφλογιστικά πρέπει να έχουν κατά το δυνατόν οξεία γωνία ώστε η κάτοψή τους (όταν τα βλέπουμε από πάνω) να είναι μικρή και ώστε ότι στάζει επάνω τους να κυλάει και να φεύγει ταχύτερα με αποτέλεσμα λιγότερες και με μικρότερη διάρκεια αναφλέξεις. Αυτός ήταν και ένας από τους βασικούς λόγους εκτός των άλλων που προτίμησα τελικά την weber από την επίσης κορυφαία broil.

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.

Αυτό είναι το μεγαλύτερο plus μέχρι τώρα με τη weber σε σχέση με τις κινεζικές που είχα. Σήμερα έψησα 15 μπιφτέκια με πρόβειο κιμα και καμμία 10αρια κοπάνακια κοτόπουλο (με πέτσα) και είχα μηδέν αναφλεξεις, σχεδόν δεν το πίστευα. 

Με την προηγούμενη θα είχα αγανακτήσει με τόσο λιπαρά κρέατα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sot_pal είπε

Κι εγώ αυτή ζαχαρωνω. Σύμφωνα με τα σχόλια εδώ μέσα αξίζει τα λεφτά της. Την είδα από κοντά μου φαίνεται τίμια συγκρίνοντας με άλλες στην ίδια τιμή χωρίς να είμαι ειδικός 

Εγώ μάλλον μέσα στην βδομάδα θα πάω να την πάρω αλλά με τις 4 εστίες θα ήθελα να μου πείτε τι άλλα θα χρειαστώ, εκτός από μπουκάλα, εννοώ χειρολαβές ξύστρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Billpireas είπε

Εγώ μάλλον μέσα στην βδομάδα θα πάω να την πάρω αλλά με τις 4 εστίες θα ήθελα να μου πείτε τι άλλα θα χρειαστώ, εκτός από μπουκάλα, εννοώ χειρολαβές ξύστρες 

κρέατα, πολλά ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω επίσης weber από Αυστρία. Θα έχω το ίδιο θέμα με την μη συμβατότητα, λόγω της μπουκάλας, όπως από Γερμανία;

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα να βάλω τη πίτσα στη πέτρα. Με μια μικρή παραμόρφωση βέβαια αλλά είμαι στην αναζήτηση για φτυάρι. Αν έχει κάποιος κανένα οικονομικό στα υπόψιν του θα ήμουν ευγνώμων

IMG_20200531_212943.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, assasertzis είπε

Σήμερα κατάφερα να βάλω τη πίτσα στη πέτρα. Με μια μικρή παραμόρφωση βέβαια αλλά είμαι στην αναζήτηση για φτυάρι. Αν έχει κάποιος κανένα οικονομικό στα υπόψιν του θα ήμουν ευγνώμων

IMG_20200531_212943.jpg

τι εβαλες για να μην κολλήσει ; σιμιγδάλι ή καλαμποκάλευρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

τι εβαλες για να μην κολλήσει ; σιμιγδάλι ή καλαμποκάλευρο ;

Με λίγο σιμιγδάλι η δουλειά έγινε μια χαρά. Τι θέμα είναι πως προσπάθησα με ένα ταψί ανάποδα να το κάνω και στο τσακ απέφυγα τη καταστροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτυάρι όπως είπα λίγο πιο πίσω έχει στα πρακτικέρ ξύλινο στα είδη κουζίνας εκεί που είναι τα ξύλα κοπής με 9 ευρώ. Το χρησιμοποιήσα σήμερα κ είναι κομπλέ δε κόλλησε 

20200531_224929.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sndev είπε

Φτυάρι όπως είπα λίγο πιο πίσω έχει στα πρακτικέρ ξύλινο στα είδη κουζίνας εκεί που είναι τα ξύλα κοπής με 9 ευρώ. Το χρησιμοποιήσα σήμερα κ είναι κομπλέ δε κόλλησε 

20200531_224929.jpg

Το ξύλο είναι το καλύτερο υλικό γι' αυτή τη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsiro7 είπε

το εχω ειναι λιγο μικρο

λαθος εχω το μικροτερο, αυτο φαινεται μια χαρα.

Επεξ/σία από kostasiour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...