Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tutuyo είπε

μμμ για να το ψαξω το video

ναι, προσφατα αλλαξα ρυθμιστη, αλλα η διατομη ειναι ιδια, υπεθεσα οτι ειναι plug and play φαση, αν και τωρα βλεπω οτι ο παλιος ειναι 30mbar και ο καινουργιος 28mbar, παιζει καποιο ρολο?

Αυτος ηταν ο μαμα

%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%

και εβαλα αυτον

large_20200409183627_home_camp_rythmisti

Η πίεση του ρυθμιστή να είναι ακριβώς ίδια με το μαμά . Επίσης ίδια πρέπει να είναι και ο ρυθμός ροής του αερίου π.χ 1.5 l/h . Όταν αλλάζουμε ρυθμιστή καλό είναι να απευθύνεσαι για τον ίδιο από την αντιπροσωπεία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Πέστα Χρυσόστομε γιατί τους τα λέω εγώ και νομίζουν ότι τους μιλάει εξωγήινος. :D 

Τις περισσότερες μπύρες και τις καλύτερες συζητήσεις με την παρέα είναι όταν περιμένεις να πάρουν τα κάρβουνα. :D 

Πολύ καλή επιλογή και βέβαια πολύ καλύτερη ποιοτικά από τις weber που κοίταγες, και θα την ευχαριστηθείς. Μόνο για την Napoleon έχω να πω λίγο καλύτερα λόγια αλλά δεν έχει σούβλα και μοτέρ στο πακέτο και δεν ξέρω και την διαθεσιμότητα τους.

Με λίγο μικρότερη επιφάνεια ψησίματος μόνο είναι η Broil.

Γενικά δεν μπορώ να δω ψησταριά χωρίς ντουλάπι από κάτω, να φαίνεται η μπουκάλα και το ταψάκι για το λίπος και να κοστίζει 1000+ ευρώ. Μου φαίνεται λίγο κοροϊδία κατά την γνώμη μου. 

Απλά κοίτα να μην βρέχεται και να μην μαζεύει υγρασία, γιατί είναι κρίμα να αρχίζει να σκουριάζει.

Θα προσπαθήσω να κάνω κάποια κατασκευή στον κήπο, εν ανάγκη θα χτίσω κάτι για να μπει μέσα. Πάντως διάβασα αρκετά και είδα οτι έχει ανταλλακτικά για τα πάντα + η αντιπροσωπεία είναι καμιά 10χλμ από το σπίτι μου  για ότι χρειαστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Η πίεση του ρυθμιστή να είναι ακριβώς ίδια με το μαμά . Επίσης ίδια πρέπει να είναι και ο ρυθμός ροής του αερίου π.χ 1.5 l/h . Όταν αλλάζουμε ρυθμιστή καλό είναι να απευθύνεσαι για τον ίδιο από την αντιπροσωπεία 

Έχει δίκιο. Τώρα όμως τον άλλαξα, είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ 28-30?

Υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tutuyo είπε

Έχει δίκιο. Τώρα όμως τον άλλαξα, είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ 28-30?

Υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

Δεν κοιτάς πρώτα (αν δεν έχει κάποια τρύπα ο καυστήρας από κάτω) μήπως θέλει απλά ρύθμιση από τον καυστήρα η αναλογία οξυγόνου/μείγματος.. είπες ότι μόνο στον έναν καυστήρα έχεις τέτοιο πρόβλημα και όχι σε όλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Έχει δίκιο. Τώρα όμως τον άλλαξα, είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ 28-30?

Υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

Δεν  υπάρχει κανένα πρόβλημα σε ότι αφορά τον ρυθμιστή , ίσως μια μικρή πτώση της απόδοσης  τίποτε άλλο ,

Στο βίντεο όμως  διακρίνω μια εστία στο τέλος του καυστήρα ακριβώς πάνω από τη βίδα που στηρίζεται  ... έχουν πάρει φωτιά τα λίπη ή υπάρχει κάποια διαρροή ...

Μήπως να την καθαρίσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Δεν κοιτάς πρώτα (αν δεν έχει κάποια τρύπα ο καυστήρας από κάτω) μήπως θέλει απλά ρύθμιση από τον καυστήρα η αναλογία οξυγόνου/μείγματος.. είπες ότι μόνο στον έναν καυστήρα έχεις τέτοιο πρόβλημα και όχι σε όλους. 

Δεν έχει το τσεκαρα. Θα παίξω λίγο με την ένταση. Ίσως να τον δουλεύω στο min

 

18 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Δεν  υπάρχει κανένα πρόβλημα σε ότι αφορά τον ρυθμιστή , ίσως μια μικρή πτώση της απόδοσης  τίποτε άλλο ,

Στο βίντεο όμως  διακρίνω μια εστία στο τέλος του καυστήρα ακριβώς πάνω από τη βίδα που στηρίζεται  ... έχουν πάρει φωτιά τα λίπη ή υπάρχει κάποια διαρροή ...

Μήπως να την καθαρίσεις

Έχεις απόλυτο δίκιο, έχω παρατηρήσει ότι δεν πιάνει τους 180-190 που έπιανε συνήθως αλλά ταβανιαζει στους 170.

Ετριψα με την ξύστρα όλο το απόγευμα,όλα τα τοιχώματα και τον αποταμιευτηρα πιστεύω έκανα καλή δουλειά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Αν ψήνετε για πολλά άτομα δες και τις blackbull, στα 500 ευρώ παίρνεις θηρίο με 5-6 καυστήρες. Κινεζικές φασον αλλά καλής ποιότητας. Επίσης αυτό με τα κάρβουνα ότι αργείς είναι λίγο μύθος, ειδικά αν έχεις δοχείο εκκίνησης το άναμμα είναι παιχνιδάκι, πίνεις μια μπύρα και είσαι έτοιμος. Εγώ υγραέριο έχω αλλά ανυπομονώ για τη μια φορά στις 15 που πάω εξοχικό και ανάβω κάρβουνα. 

IMG_20200613_210843.jpg

Με "καμινάδα" ανάβεις φωτιά χωρίς να το καταλάβεις καν. 15-20' είναι. Αλλά η κάπνα και η μαυρίλα που βγαίνει στην αρχή είναι απαγορευτική για μπαλκόνι σε πολυκατοικία. Εκεί υπερέχει το αέριο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Απλά λιτά και κατανοητά τα λέω και εγώ, και όπως λες, και εσύ μπορείς να λες ότι θες.

Που την είδες την επίθεση αδερφέ; Καμιά επίθεση ειλικρινά. 

Προφανώς και πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα. 

Μην το κουράζουμε άλλο το topic με ανούσια μηνύματα.

φυσικά και  μπορεί να λέει οτι θέλει ο καθένας μας  αρκεί μόνο τα λεγόμενα να μην φέρνουν σε κίνδυνο   αυτού που τα  ακολουθούν

ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του  , ευτυχώς τα γραπτά μένουν
δεν βλέπω κανένα ανούσιο μήνυμα

28 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Με "καμινάδα" ανάβεις φωτιά χωρίς να το καταλάβεις καν. 15-20' είναι. Αλλά η κάπνα και η μαυρίλα που βγαίνει στην αρχή είναι απαγορευτική για μπαλκόνι σε πολυκατοικία. Εκεί υπερέχει το αέριο.

υπάρχει τρόπος που  δεν βγάζει καπνό όπως λένε , είναι αυτός που σε στοιβαγμένα κάρβουνα τα περιχύνεις οινόπνευμα  μαζί με λίγο βαμβάκι εμποτισμένο  με οινόπνευμα  επάνω και όχι μέσα στα κάρβουνα  τα ανάβεις  και περιμένεις  , τώρα πόσο περιμένεις δεν ξέρω αλλά :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η κάπνα, όσο να ναι μυρίζει πιο πολύ το κάρβουνο και ίσως ενοχλεί τους γείτονες. Με γκάζι αν δώσεις μια μπριζόλα πχ ή ένας κοτόπουλο η μυρωδιά είναι ελάχιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ειναι ανουσια η συζητηση εδω μεσα για καρβουνο Vs υγραεριο?οποιος θελει καρβουνο κανενα προβλημα απλα δεν εχει κανεναν λογο να ειναι εδω μεσα ,οσοι εχουν λιγο μεγαλυτερη ηλικια οπως εγω ,εχουν περασει απο το καρβουνο για να θελουν υγραεριο θα υπαρχουν καποιοι λογοι ,δεκτες ολες οι αποψεις και μαλιστα σεβαστες αλλα ρε μαγκες στο σωστο topic ,εδω το topic ειναι 

Ψησταρια Υγραεριου 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είδα τυχαία αυτήν την Outback Μπάρμπεκιου γκαζιού 5B Stainless Steel σειρά Cosmo σε προσφορά. Περιμένω  εδώ και 2 μήνες να πάρω την broil king gem 340 αλλά ακόμα να φέρουν Ελλάδα. Τι λέτε? Έχεις κάνεις άποψη για την Outback σε τέτοια σειρά? https://www.parousiasi.gr/outback-mparmpekioy-gkaziou-5b-stainless-steel-seira-cosmo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

μηπως ειναι ανουσια η συζητηση εδω μεσα για καρβουνο Vs υγραεριο?οποιος θελει καρβουνο κανενα προβλημα απλα δεν εχει κανεναν λογο να ειναι εδω μεσα ,οσοι εχουν λιγο μεγαλυτερη ηλικια οπως εγω ,εχουν περασει απο το καρβουνο για να θελουν υγραεριο θα υπαρχουν καποιοι λογοι ,δεκτες ολες οι αποψεις και μαλιστα σεβαστες αλλα ρε μαγκες στο σωστο topic ,εδω το topic ειναι 

Ψησταρια Υγραεριου 

Καλα εχουμε πει εδω μεσα απο συνταγες μεχρι οτι θες. Αυτο πιο σχετικο ειναι. Anyway, no big deal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zNikosz είπε

Θα προσπαθήσω να κάνω κάποια κατασκευή στον κήπο, εν ανάγκη θα χτίσω κάτι για να μπει μέσα. Πάντως διάβασα αρκετά και είδα οτι έχει ανταλλακτικά για τα πάντα + η αντιπροσωπεία είναι καμιά 10χλμ από το σπίτι μου  για ότι χρειαστώ.

Αν σκεφτείς κάτι καλό πες μας και εμάς γιατί και εγώ έχω το ίδιο θέμα και δεν ξέρω πως θα το λύσω.

Από τον Απρίλιο που ήρθα στο καινούργιο σπίτι έχω την ψησταριά έξω στην αυλή σκεπασμένη με το κάλυμμα της και κατά τα άλλα εκτεθειμένη στον καιρό/ήλιο. Και αν τώρα δεν είναι πρόβλημα, όταν αρχίσει ο χειμώνας πρέπει να βρω μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sargus είπε

Αν σκεφτείς κάτι καλό πες μας και εμάς γιατί και εγώ έχω το ίδιο θέμα και δεν ξέρω πως θα το λύσω.

Από τον Απρίλιο που ήρθα στο καινούργιο σπίτι έχω την ψησταριά έξω στην αυλή σκεπασμένη με το κάλυμμα της και κατά τα άλλα εκτεθειμένη στον καιρό/ήλιο. Και αν τώρα δεν είναι πρόβλημα, όταν αρχίσει ο χειμώνας πρέπει να βρω μια λύση.

δεν ειναι ακριβως φτηνη λυση αλλα βαζεις και τα εργαλεια κηπου και μαλλον για οσους εχουν κηπο ειναι κατι αναγκαιο αρκει να εχεις λιγο χωρο,εγω εκανα αυτο το σχεδιο χωρις παραθυρο και με μια πορτα

kipos 1a9-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε γκουχ γκουχ!

Αν είναι να κάνω κάτι τέτοιο φίλε μου, που θα μου κοστίσει μάλλον όσο μερικές ψησταριές, λέω να την αφήσω καλύτερα έξω και κάθε μερικά χρόνια να παίρνω καινούργια! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...