Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα,

 

Προσπαθώ να καταλήξω σε ένα μοντέλο και έχω μπερδευτεί με αυτά τα 4, θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο να επιλέξω. Ενημερωτικά είμαστε 4μελής οικογένεια και σίγουρα θα παίξει ψήσιμο για την παρέα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum και δεν μπορώ να καταλήξω. 

  • Weber Spirit II E-320 GBS
  • Weber Genesis II E-310 GBS 61011175
  • Broil King Signet 390 946-883
  • Broil King Monarch 390 Black 834-283

Η Broil King Baron απορρίπτεται γιατί έχει μικρές ρόδες και θα έχω πρόβλημα στον κήπο. 

Θα μ' ενδιέφερε να μπορεί να έχει σούβλα και μεγάλες ρόδες γιατί θα μένει στον κήπο μόνιμα. Τώρα αν μπορεί να έχει και εστία στο ράφι θα ήταν ένα +, αλλά αν δεν έχει δεν θα σκάσω.   

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Προσπαθώ να καταλήξω σε ένα μοντέλο και έχω μπερδευτεί με αυτά τα 4, θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο να επιλέξω. Ενημερωτικά είμαστε 4μελής οικογένεια και σίγουρα θα παίξει ψήσιμο για την παρέα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum και δεν μπορώ να καταλήξω. 

  • Weber Spirit II E-320 GBS
  • Weber Genesis II E-310 GBS 61011175
  • Broil King Signet 390 946-883
  • Broil King Monarch 390 Black 834-283

Η Broil King Baron απορρίπτεται γιατί έχει μικρές ρόδες και θα έχω πρόβλημα στον κήπο. 

Θα μ' ενδιέφερε να μπορεί να έχει σούβλα και μεγάλες ρόδες γιατί θα μένει στον κήπο μόνιμα. Τώρα αν μπορεί να έχει και εστία στο ράφι θα ήταν ένα +, αλλά αν δεν έχει δεν θα σκάσω.   

την Weber Spirit II E-320 που την εχεις βρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Προσπαθώ να καταλήξω σε ένα μοντέλο και έχω μπερδευτεί με αυτά τα 4, θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο να επιλέξω. Ενημερωτικά είμαστε 4μελής οικογένεια και σίγουρα θα παίξει ψήσιμο για την παρέα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum και δεν μπορώ να καταλήξω. 

  • Weber Spirit II E-320 GBS
  • Weber Genesis II E-310 GBS 61011175
  • Broil King Signet 390 946-883
  • Broil King Monarch 390 Black 834-283

Η Broil King Baron απορρίπτεται γιατί έχει μικρές ρόδες και θα έχω πρόβλημα στον κήπο. 

Θα μ' ενδιέφερε να μπορεί να έχει σούβλα και μεγάλες ρόδες γιατί θα μένει στον κήπο μόνιμα. Τώρα αν μπορεί να έχει και εστία στο ράφι θα ήταν ένα +, αλλά αν δεν έχει δεν θα σκάσω.   

Αν φτάσεις στο χιλιάρικο τότε μία είναι η επιλογή μιας και κοιτάς με 3 κεντρικούς καυστήρες.

Napoleon Rogue 425 XT Stainless Steel, αν και νομίζω δεν θα σε εξυπηρετούν οι ρόδες.

Βέβαια με τα μισά λεφτά και πιο άμεση αγορά, πας για την Spirit II όπως λες και εσύ.

Ελπίζω μόνο επειδή λες για κήπο μόνιμα, να μην βρέχεται, γιατί τότε δεν θα σου αντέξει και πολλά χρόνια όποια και να πάρεις..

6 ώρες πριν, georgetst είπε

Όσο για τις μεμβρανες,  φιλος που είχε πάρει, καίγονται εύκολα μ είπε,  δεν αξίζουν  

Έχουμε αναφερθεί και κάποιες σελίδες πίσω για τις μεμβράνες. Έχουμε πει ότι αντέχουν μέχρι 288 βαθμούς(στην σχάρα) κάποιες επώνυμες και με πιστοποιήσεις, μεμβράνες.

Οπότε αν είσαι στους 200-220 βαθμούς με κλειστό θάλαμο τότε λογικά είσαι και μέσα στο όριο τους(ανάλογα την ψησταριά του καθενός βέβαια).

Τώρα κάτι κινέζικες που κοστίζουν 3-4 ευρώ μην περιμένεις να αντέξουν ούτε τους 200 που λέει ο λόγος, χώρια που πιθανόν να μην έχουν καν κάποια πιστοποίηση οπότε θα είναι και ανθυγιεινές.  

Μεμβράνες υπάρχουν διαφόρων ειδών, δεν μπαίνουν όλες στο ίδιο τσουβάλι λοιπόν. Δεν ξέρω ποιες δοκίμασε ο φίλος σου, σε τι θερμοκρασίες, και για πόσα ψησίματα και του κάηκαν. 

Εγώ πάντως που έχω δοκιμάσει τις cookina, μπορώ να πω πώς αξίζουν την δοκιμή σας αρκεί να τηρήσετε τις οδηγίες χρήσης τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ με την λογική του να βάλεις και να ψήσεις σε μεμβράνη που ένας θεός ξέρει από τι χημικά αποτελείται. 

Κατά τα άλλα να αποφεύγουμε τα κάρβουνα δηλαδή τον φυσικό τρόπο που έψηνε ο άνθρωπος από τότε που ανακάλυψε την φωτιά, γιατί.....είναι καρκινογόνος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, telis είπε

Πραγματικά απορώ με την λογική του να βάλεις και να ψήσεις σε μεμβράνη που ένας θεός ξέρει από τι χημικά αποτελείται. 

Κατά τα άλλα να αποφεύγουμε τα κάρβουνα δηλαδή τον φυσικό τρόπο που έψηνε ο άνθρωπος από τότε που ανακάλυψε την φωτιά, γιατί.....είναι καρκινογόνος 

Νοημα εχει  μονο για κατι πολυ γρηγορο που να μη θελεις να λερωσεις μαντεμια και γενικα να μην εχεις καθαρισμο!!

Εγω απο  τα 100 ψησιματα εχω κανει και 5 με μεμβρανη αλλα επωνυμη ομως ( cookina ).

Οσο αφορα τα καρβουνα υπαρχουν διαφορες αποψεις , αλλα και  διαφορες ποιοτητες απο πολυ καλα εως ακρως επικινδυνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Νοημα εχει  μονο για κατι πολυ γρηγορο που να μη θελεις να λερωσεις μαντεμια και γενικα να μην εχεις καθαρισμο!!

Εγω απο  τα 100 ψησιματα εχω κανει και 5 με μεμβρανη αλλα επωνυμη ομως ( cookina ).

Οσο αφορα τα καρβουνα υπαρχουν διαφορες αποψεις , αλλα και  διαφορες ποιοτητες απο πολυ καλα εως ακρως επικινδυνα.

Προσωπικά δεν θα έψηνα σε τέτοια χημική χλαπάτσα σε καμία περίπτωση, ακόμα και να έκανε 200 ευρώ το κάθε φύλλο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Προσπαθώ να καταλήξω σε ένα μοντέλο και έχω μπερδευτεί με αυτά τα 4, θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο να επιλέξω. Ενημερωτικά είμαστε 4μελής οικογένεια και σίγουρα θα παίξει ψήσιμο για την παρέα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum και δεν μπορώ να καταλήξω. 

  • Weber Spirit II E-320 GBS
  • Weber Genesis II E-310 GBS 61011175
  • Broil King Signet 390 946-883
  • Broil King Monarch 390 Black 834-283

Η Broil King Baron απορρίπτεται γιατί έχει μικρές ρόδες και θα έχω πρόβλημα στον κήπο. 

Θα μ' ενδιέφερε να μπορεί να έχει σούβλα και μεγάλες ρόδες γιατί θα μένει στον κήπο μόνιμα. Τώρα αν μπορεί να έχει και εστία στο ράφι θα ήταν ένα +, αλλά αν δεν έχει δεν θα σκάσω.   

Η genesis έχει περιορισμένο χώρο για σούβλα. Νομίζω έχει περιθώριο κάπου 11-12 εκατοστά. Νομίζω η broil king έχει περισσότερο χώρο. 

Δες και τις Napoleon σε αυτά τα λεφτά. Ίσως έχουν και μάτι με υπέρυθρες για μπριζόλες που δεν έχουν οι άλλες δύο.

Η spirit και η monarch είναι μια κατηγορία κάτω. Πολύ καλές και οι δύο αν θες να παίξεις στα 600-700€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telis είπε

Προσωπικά δεν θα έψηνα σε τέτοια χημική χλαπάτσα σε καμία περίπτωση, ακόμα και να έκανε 200 ευρώ το κάθε φύλλο

Δεν σε υποχρεώνει και κανείς να ψήσεις σε αυτές τις χλαπάτσες όπως τις λες. :D 

Σου εξήγησαν γιατί και πώς χρησιμεύουν , και αν διάβαζες και τις πιο πίσω σελίδες τότε δεν θα την είχες καν αυτήν την απορία.  :) 

3 ώρες πριν, telis είπε

Πραγματικά απορώ με την λογική του να βάλεις και να ψήσεις σε μεμβράνη που ένας θεός ξέρει από τι χημικά αποτελείται. 

Κατά τα άλλα να αποφεύγουμε τα κάρβουνα δηλαδή τον φυσικό τρόπο που έψηνε ο άνθρωπος από τότε που ανακάλυψε την φωτιά, γιατί.....είναι καρκινογόνος 

Όσο για τα κάρβουνα, ανοίγεις μεγάλη συζήτηση και δεν είναι του παρόντος θέματος να σχολιάσουμε. :) 

Το θέμα είναι για ψησταριά υγραερίου που έχει αναφλέξεις από τρέξιμο λίπους, λέρωμα και καθάρισμα κτλπ, για αυτό και μιλάνε και για μεμβράνες.. κανένα νόημα να μιλήσεις για μεμβράνες σε ψησταριά κάρβουνου αν καταλαβαίνεις. 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChrisAce είπε

Δεν σε υποχρεώνει και κανείς να ψήσεις σε αυτές τις χλαπάτσες όπως τις λες. :D 

Σου εξήγησαν γιατί και πώς χρησιμεύουν , και αν διάβαζες και τις πιο πίσω σελίδες τότε δεν θα την είχες καν αυτήν την απορία.  :) 

Όσο για τα κάρβουνα, ανοίγεις μεγάλη συζήτηση και δεν είναι του παρόντος θέματος να σχολιάσουμε. :) 

Το θέμα είναι για ψησταριά υγραερίου που έχει αναφλέξεις από τρέξιμο λίπους, λέρωμα και καθάρισμα κτλπ, για αυτό και μιλάνε και για μεμβράνες.. κανένα νόημα να μιλήσεις για μεμβράνες σε ψησταριά κάρβουνου αν καταλαβαίνεις. 😛 

  Έχω διαβάσει όλο το τοπικ. Η γνώμη μου παραμένει η ίδια. Και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πω την άποψή μου για το θέμα της μεμβράνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα και από μένα,

Προσπαθώ να καταλήξω σε ένα μοντέλο και έχω μπερδευτεί με αυτά τα 4, θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο να επιλέξω. Ενημερωτικά είμαστε 4μελής οικογένεια και σίγουρα θα παίξει ψήσιμο για την παρέα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum και δεν μπορώ να καταλήξω. 

  • Weber Spirit II E-320 GBS
  • Weber Genesis II E-310 GBS 61011175
  • Broil King Signet 390 946-883
  • Broil King Monarch 390 Black 834-283

Η Broil King Baron απορρίπτεται γιατί έχει μικρές ρόδες και θα έχω πρόβλημα στον κήπο. 

Θα μ' ενδιέφερε να μπορεί να έχει σούβλα και μεγάλες ρόδες γιατί θα μένει στον κήπο μόνιμα. Τώρα αν μπορεί να έχει και εστία στο ράφι θα ήταν ένα +, αλλά αν δεν έχει δεν θα σκάσω.   

Broil king δεν έχω δουλέψει.

Έχω 5 χρόνια την μικρή Weber 210 spirit, και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Ακριβά αξεσουάρ, αλλά ο φούρνος είναι ποιοτικός.

Ψήνω αρκετά συχνά, και διάβασα για το καθάρισμα κ μεμβράνες που είδαν κάποια παιδιά... Δεν θα το εκανα

Μου είχαν πει στην Weber,  όταν τελειώνω τα ψησίματα να το αφήνω στο φουλ 5 λεπτά κ μετά να τρίβω.ετσι το έκανα και έπαιξε μια χαρά.

Για οικονομία , το κάνω στο επόμενο ψήσιμο, που έτσι και αλλιώς τον προθερμαινω,το αφήνω 5 λεπτά,τα καίει όλα, το τρίβω, και ξεκινάω το ψήσιμο.

 

Και όντως, ανάλογα τι ψήνεις θα πρέπει να καθαρίζεις τον φούρνο, απο τα καμμένα λίπη, συχνά, που δεν το έχεις στα κάρβουνα , 10 λεπτά υπόθεση. Εμένα δεν με ενοχλεί

 

Έχω πάρει και μια κουκούλα απο αμαζον, 60 ευρώ, γιατί είπαμε τα αξεσουάρ είναι ακριβά, και είναι σαν καινούρια .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, telis είπε

  Έχω διαβάσει όλο το τοπικ. Η γνώμη μου παραμένει η ίδια. Και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πω την άποψή μου για το θέμα της μεμβράνης. 

Για τα κάρβουνα που είπες και υγιεινός τρόπος ψησίματος αναφέρθηκα εγώ ότι είναι μεγάλη συζήτηση και δεν είναι του παρόντος θέματος. 

Ποιος σου είπε να μην πεις την γνώμη σου για τις μεμβράνες.. καλά κάνεις και την λες. 

Μαζί σου εγώ και αν μου βρεις και αποδείξεις για καρκινογόνα και τέτοια που να στέκουν σε δικαστήριο, τους τραβάμε και μια μύνηση να τα κονομησουμε. :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...