Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ανάλογα τη χώρα. Πχ νομίζω η Αγγλία έδινε 79 για το κοτόπουλο και η Σκωτία 82. 

Σίγουρα αυτοί που δίνουν πιο χαμηλά το έχουν ψάξει και δεν υπάρχει κίνδυνος λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

σε οτι αφορά τις εσωτερικές θερμοκρασίες των κρεάτων που καταναλώνουμε θα πρέπει να γνωρίζουμε οτι  ασφαλείς θερμοκρασίες  για κατανάλωση  είναι  πάνω των 60°  σε οτι αφορά  μοσχαρι αρνί  κατσίκι  με την προυπόθεση  να παραμείνει σ' αυτή τη θερμοκρασία περίπου  4 -5  λεπτά ,  για το χοιρινό     στους  65°  με την ίδια αναμονή ,  τελος για τα πουλερικά   η θερμοκρασία πρέπει να φτασει τουλάχιστον  μέχρι τους  71°   με μια μικρή αναπαυση πριν το καταναλώσουμε ,

οι θερμοκρασίες αυτές χρειάζονται  για να γίνει παστερίωση και να  καταστραφούν τυχόν παθογόνοι μικροοργανισμοί που υπάρχουν στο κρέας

κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε όταν μετράμε τη θερμοκρασία  είναι οτι αυτή είναι σχετική γιατί αναφέρετε  στο  συγκεκριμένο σημείο που μετράμε και όχι απαραίτητα σε όλο κομμάτι , κάτι που θα πρέπει να το εχουν διαπιστώσει όσοι  μετράνε  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

σε οτι αφορά τις εσωτερικές θερμοκρασίες των κρεάτων που καταναλώνουμε θα πρέπει να γνωρίζουμε οτι  ασφαλείς θερμοκρασίες  για κατανάλωση  είναι  πάνω των 60°  σε οτι αφορά  μοσχαρι αρνί  κατσίκι  με την προυπόθεση  να παραμείνει σ' αυτή τη θερμοκρασία περίπου  4 -5  λεπτά ,  για το χοιρινό     στους  65°  με την ίδια αναμονή ,  τελος για τα πουλερικά   η θερμοκρασία πρέπει να φτασει τουλάχιστον  μέχρι τους  71°   με μια μικρή αναπαυση πριν το καταναλώσουμε ,

οι θερμοκρασίες αυτές χρειάζονται  για να γίνει παστερίωση και να  καταστραφούν τυχόν παθογόνοι μικροοργανισμοί που υπάρχουν στο κρέας

κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε όταν μετράμε τη θερμοκρασία  είναι οτι αυτή είναι σχετική γιατί αναφέρετε  στο  συγκεκριμένο σημείο που μετράμε και όχι απαραίτητα σε όλο κομμάτι , κάτι που θα πρέπει να το εχουν διαπιστώσει όσοι  μετράνε  

Βέβαια το μοσχάρι στους 60 είναι για πέταμα. Ούτε ο σκύλος μου το τρώει. Επίσης νομίζω αυτές οι θερμοκρασίες για τα κόκκινα κρέατα (που δεν έχουν σαλμονέλα) απευθύνονται κυρίως σε ανοσοκατεσταλμένα άτομα, κυρίως για τον φόβο παρασίτων, καθώς ένα ολόκληρο κομμάτι κρέατος δεν έχει μικρόβια στο εσωτερικό του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε είσαι λίγο  υπερβολικός οτι στους 60 ειναι για πεταμα κ δε το τρώει ουτε σκύλος. Δλδ παλιότερα που δε ξερανε γισ θερμοκρασίες  οι γονείς μας κ οι παππούδες μας κ τα πεταγανε ολα κάρβουνα τρώγανε σκουπίδια κατα τη γνωμη σου.. Πάντως κ στους 62 κ στους 64 που χω ξ3χασει το θερμόμετρο μια χαρα νορμαλ αποτελεσμα υπήρχε σιγουρα μπορουσε κ καλυτερα αλλα δε θα το λεγα κ εμετός 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πέταμα δε το λες σίγουρα αλλά δεν είναι το ίδιο καλή με 55-57. κακά τα ψέμματα, δοκίμασα της προάλλες black angus αμερικής 40 ημερών ωρίμανσης και δεν ξέρω αν θέλω να ξαναφάω ελληνικό μοσχάρι. βέβαια δε γίνεται και διαφορετικά λόγω τιμής. πάντως ελληνικό μοσχάρι, αν είναι και ασίτευτο και το βγάλεις πάνω από 60 είναι για ρακέτα στη παραλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 2:07 ΠΜ, johnieXoX είπε

Λοιπόν, αύριο εγκαινιάζω την campingaz classic 3.

Μια βοήθεια για την πρώτη χρήση..

1. Καίω τις σχάρες για 10 λεπτά στους 350

2. Αφήνω να κρυώσουν

3. Αλοίφω τις σχάρες με ελάχιστο λάδι (ελαιόλαδο?) και είναι έτοιμη για χρήση

4. Ψήνω

5. Αφού τελειώσει το ψήσιμο, την βάζω πάλι να κάψει, και την καθαρίζω με μια βούρτσα

 Σωστά τα έχω καταλάβει ή κάπου κάνω λάθος?

Επίσης, η campingaz έχει κάδο σε κομμάτια που βγαίνει και πλένεται. Στο ταψάκι λέει πως μπορώ να βάλω αλουμινόχαρτο. Σκεφτόμουν να τυλίξω όλα τα κομμάτια του κάδου, και τα πλαϊνά, με αλουμινόχαρτο. Το έχει κάνει κανείς σας?

Καλησπέρα! Εγώ έχω βάλει στην campingaz αλουμινόχαρτο στο ταψακι, όπως λέει και ο κατασκευαστής. Στα πλαϊνά το σκέφτηκα, αλλά δεν το τόλμησα. Εσύ έβαλες;

Εγώ έχω άλλη απορία. Η σχάρα μου δεν έχει παντού την ίδια θερμοκρασία. Στο μπροστινό μέρος της έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το εσωτερικό της μέρος. Όπως επίσης και τα πλαϊνά μέρη της είναι πιο ζεστά. Είναι φυσιολογικό;

Στις 6/7/2020 στις 10:53 ΠΜ, Skatzivas είπε

Πολύ μαλακά με το πράσινο μαλακό σφουγγάρι για τα πιάτα.οχι σύρμα κ βούρτσες. Τις δικές μου τις χάλασα κ το λέω σε όλους. 

Όταν τελειώνεις το ψήσιμο αστην κάνα 15 να πιάσει 350 να τα κάψει όλα. Καθάρισε την κ λαδωσει την να είναι έτοιμη για την επόμενη μέρα.

Γενικά μην την πλένεις πολύ. Εγώ από τη στιγμή που χάλασα το εμαγιέ, καίω τρίβω καλά κ λαδωνω. Τι λάδι χρησιμοποιείς για

Τι λάδι χρησιμοποιείς στην σχάρα; Έχω ακούσει ότι το ηλιέλαιο είναι καλύτερο, ενώ ένας φίλος μου λέει μόνο ελαιόλαδο.

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, n4sleep είπε

Βέβαια το μοσχάρι στους 60 είναι για πέταμα. Ούτε ο σκύλος μου το τρώει.

Το τρωω εγω φιλε , να με φωναξεις οταν σου ξεφυγει η θερμοκρασια!!!!😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, n4sleep είπε

Βέβαια το μοσχάρι στους 60 είναι για πέταμα. Ούτε ο σκύλος μου το τρώει. Επίσης νομίζω αυτές οι θερμοκρασίες για τα κόκκινα κρέατα (που δεν έχουν σαλμονέλα) απευθύνονται κυρίως σε ανοσοκατεσταλμένα άτομα, κυρίως για τον φόβο παρασίτων, καθώς ένα ολόκληρο κομμάτι κρέατος δεν έχει μικρόβια στο εσωτερικό του.

Είναι πολύ φυσικό να μην το τρώει ο σκύλος σου , που παρεμπιπτόντως δεν έχει κανένα πρόβλημα ακόμη και αν είναι εντελώς ωμό , 

Μιλάμε όμως για διαφορετικά πράγματα ,  πολύ φοβάμαι ότι δεν με κατάλαβες !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Είναι πολύ φυσικό να μην το τρώει ο σκύλος σου , που παρεμπιπτόντως δεν έχει κανένα πρόβλημα ακόμη και αν είναι εντελώς ωμό , 

Μιλάμε όμως για διαφορετικά πράγματα ,  πολύ φοβάμαι ότι δεν με κατάλαβες !

Προφανώς και αστειεύομαι με το σκύλο. Συγκεκριμένα τα τρώει και από κατάψυξη (μου είχε κλέψει κατεψυγμενο κιμα και τον εξαφανισε :) ).

Ωστόσο όλοι οι σεφ και οι οδηγοί γαστρονομίας, προτείνουν το μοσχάρι medium rare ~54 βαθμούς τελική θερμοκρασία μέσα. Στους 60 είναι well done και για μένα απαράδεκτο. Δεν το τρώω απλά. Στεγνό, σόλα. Αντιλαμβάνομαι ότι αν το παστεριώσω θα είμαι 100% σίγουρος. Ωστόσο τίποτα στη ζωή δεν είναι σίγουρο. Και αν είναι να τρώω μοσχάρι στους 60, καλύτερα βιγκαν με μανιτάρια :P

Αυτά είναι γούστα βέβαια. Αλλά πίστεψε με : κάνε δοκιμή που έκανα σε συγγενικό μου πρόσωπο. 2 ίδια rib eye- με κλειστα ματια. Εναλλάξ μπουκιές από medium rare και medium well. Η βαθμολογία ήταν 10-0 υπέρ του medium rare. Σε άτομο που σιχαινόταν να βλέπει κόκκινο μέσα. Πλέον ότι πάνω από Medium το γυρίζει πίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, n4sleep είπε

Προφανώς και αστειεύομαι με το σκύλο. Συγκεκριμένα τα τρώει και από κατάψυξη (μου είχε κλέψει κατεψυγμενο κιμα και τον εξαφανισε :) ).

Ωστόσο όλοι οι σεφ και οι οδηγοί γαστρονομίας, προτείνουν το μοσχάρι medium rare ~54 βαθμούς τελική θερμοκρασία μέσα. Στους 60 είναι well done και για μένα απαράδεκτο. Δεν το τρώω απλά. Στεγνό, σόλα. Αντιλαμβάνομαι ότι αν το παστεριώσω θα είμαι 100% σίγουρος. Ωστόσο τίποτα στη ζωή δεν είναι σίγουρο. Και αν είναι να τρώω μοσχάρι στους 60, καλύτερα βιγκαν με μανιτάρια :P

Αυτά είναι γούστα βέβαια. Αλλά πίστεψε με : κάνε δοκιμή που έκανα σε συγγενικό μου πρόσωπο. 2 ίδια rib eye- με κλειστα ματια. Εναλλάξ μπουκιές από medium rare και medium well. Η βαθμολογία ήταν 10-0 υπέρ του medium rare. Σε άτομο που σιχαινόταν να βλέπει κόκκινο μέσα. Πλέον ότι πάνω από Medium το γυρίζει πίσω.

Για να μιλησουμε λιγο σοβαρα οι 60 βαθμοι δεν ειναι  well done!!

Ειναι  Medium.

Δεν επεμβαινω στο προσωπικο σου γουστο , αλλα δεν ανταποκρινεται  στη πραγματικοτητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, n4sleep είπε

Προφανώς και αστειεύομαι με το σκύλο. Συγκεκριμένα τα τρώει και από κατάψυξη (μου είχε κλέψει κατεψυγμενο κιμα και τον εξαφανισε :) ).

Ωστόσο όλοι οι σεφ και οι οδηγοί γαστρονομίας, προτείνουν το μοσχάρι medium rare ~54 βαθμούς τελική θερμοκρασία μέσα. Στους 60 είναι well done και για μένα απαράδεκτο. Δεν το τρώω απλά. Στεγνό, σόλα. Αντιλαμβάνομαι ότι αν το παστεριώσω θα είμαι 100% σίγουρος. Ωστόσο τίποτα στη ζωή δεν είναι σίγουρο. Και αν είναι να τρώω μοσχάρι στους 60, καλύτερα βιγκαν με μανιτάρια :P

Αυτά είναι γούστα βέβαια. Αλλά πίστεψε με : κάνε δοκιμή που έκανα σε συγγενικό μου πρόσωπο. 2 ίδια rib eye- με κλειστα ματια. Εναλλάξ μπουκιές από medium rare και medium well. Η βαθμολογία ήταν 10-0 υπέρ του medium rare. Σε άτομο που σιχαινόταν να βλέπει κόκκινο μέσα. Πλέον ότι πάνω από Medium το γυρίζει πίσω.

συνεχίζω να πιστεύω οτι δεν με κατάλαβες  :)

εγω αναφέρω ποιες είναι οι ασφαλείς θερμοκρασίες  που πρέπει να εχει  το ψημένο κρέας για να καταναλωθεί  χωρίς φόβο  (να βγάλει τρίτο χέρι  :) )

ενω εσύ το τι πρωτείνουν οι σεφ ( κακώς προτείνουν κάτι που δεν είναι ασφαλές  )  και  το πως σου αρέσει προσωπικά να τρώς το φαγητό σου   (καλώς  κάνεις, και είναι δικαίωμα σου ) 
 

προσωπικά λοιπόν   πριν αρκετά χρόνια έχω δοκιμάσει  φιλέτο κοτόπουλο  (θερμοκρασία δεν ξέρω) που  ήταν σχεδόν ωμό ,  πράγματι ήταν πολύ ζουμερό και  τόσο νόστιμο  που αναρωτιόμασταν γιατί το ψήναμε περισσότερο αλλες φορές    (  βεβαια αργότερα μάθαμε  και πόσο τυχεροί ήμασταν :)  αφού δεν πρέπει  η θερμοκρασία αποκλείετε να είχε περάσει τους 60  )

αυτό δεν σημαίνει οτι το συνιστώ  και σε άλλους

 

 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ εχουν ξεφυγει και μενα κομματια μοσχαρι σε θερμοκρασια. Οκ δεν ηταν τελεια, αλλα δεν ηταν και για πεταμα. Ειδικα αν ειναι καλο κομματι, και medium well τρώγεται ευχαριστα.

Δεν θα ξεχασω ομως τελευταια φορα που μου εψησε η μανα μου κατι χοιρινες στο φουρνο να φαω οταν γυρισω απο θαλασσα. Μιλαμε παιζει να ειχαν ξεπερασει τους 100 βαθμους. Δεν εχω φαει πιο ξερο κρεας. Ουτε το μαχαιρι δεν τις εκοβε. Πραγματικα και σκυλος παιζει να το παραταγε και να ετρωγε ψηρη τροφη. Το εφαγα μονο και μονο να μην τη στεναχωρησω. Ολη μερα με ποναγε το στομαχι μου, δεν μπορουσα να τις χωνεψω με τπτ χαχα! Αλλα τι να πεις στη μανα σου οταν εχει 1000 αλλες δουλειες να κανει και ταυτοχρονα να σου μαγειρεψει; Να της πω παρε θερμομετρο για τις μπριζολες να μην τις τρωω ξερες; anyway... offtopic, αλλα καπου ηθελα να το πω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Παιδιά έχετε τον νου σας αν δείτε καμία καλή προσφορά σε weber κλπ να ρίξετε σύρμα και εδώ μέσα.

Έχουμε καταστραφεί με αυτό το topic 😂

Ξεκινα να κοιτας σε Αγγλια/Γερμανια τωρα που για αυτους τελειωνει το καλοκαιρι σιγα σιγα λογικα θα βαλουν προσφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...