Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ftso είπε

Μετά απο μιαμιση φυαλη ψήσιμο με την weber spirit ii e-310 έγινε αγορα μιας kenton naterial 4B (4 καυστηρες) από το Leroy Merlin. 

Αν και εχω κάνει μονο ενα καλο ψήσιμο με την kenton θα αντιπαραθεσω εδω μερικά συγκριτικά αποτελεσματα...τα οποία ίσως αναθεωρήσω με τον χρόνο. 

0) Weber μόνιμη κατοικία - Kenton εξοχικό 

1) Τιμη: Weber 540€ - Kenton 260€

Θα ήθελα να σημειώσω εδω οτι η Kenton στο 1/3 της επιφάνειας ψησιματος εχει πλακα η οποία όμως κάνει μόνο για λαχανικά (Άποψη μου) . Θα πρότεινα αγορά κομματιού σχάρας το οποίο κοστίζει περίπου 20€.

Σαν γενικό σχόλιο θα έλεγα οτι η Kenton είναι μια πολυ καλή αγορά για την χρήματα της.

Αν όμως σου αρέσει να ψήνεις αλλά ακόμα πιο πολύ να τρως γιατι το ενα θα φέρει το αλλο 😄 τότε αξίζει απόλυτα η υπέρβαση του ποσού στο διπλάσιο  σχεδον για την αγορά της Weber. 

Να διορθώσω λίγο τις τιμές. Η Weber είναι στα 600 μιας και 540 είχε σε προσφορά όπως και η kenton 4b είχε 219 όσο ήταν και αυτή σε προσφορά.

Οπότε η σωστή σύγκριση είναι 600 με 260 ευρώ.

Να πω ακόμα πως έχεις λάθος άποψη για την χρήση τις πλάκας(γενικά όχι μόνο τις kenton) που λες ότι κάνει μόνο για λαχανικά. Εγώ την έχω πάρει από τον πεθερό μου που δεν την χρησιμοποίησε ποτέ(του έχω βάλει σχάρα στην θέση τις και όπως καταλαβαίνεις η επιφάνεια ψησίματος για κρέας είναι απλά τεράστια για την κατηγορία τις), και την έχω βάλει ακόμα και σε ψησταριά με κάρβουνα, ψήνοντας επάνω τις ότι μπορείς να φανταστείς. Μπιφτέκια για burger, να κάνεις searing, λαχανικά όπως λες και εσύ, καραμέλωσα κρεμμύδια, ψωμί, πίτσα και ότι άλλο μπορεί να φανταστείς που μπορεί να μπει πάνω σε πλάκα. Ακόμα και  στον ηλεκτρικό φούρνο μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για ψωμί ή πίτσα.

Για τα υπόλοιπα που λες νομίζω πως όσο χρησιμοποιείς την kenton τόσο θα μικραίνει η διαφορά στις βαθμολογίες σου η οποία θα υπάρχει βέβαια απλά θα είναι μικρότερη.. :) 

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Κοκορετσάκι ρουμελιώτικο, από σουπερ κρεοπωλείο στη Μακρακώμη-Φθιώτιδας. Έριξα παραγγελία τις προηγούμενες ημέρες μαζί με λουκανικα και μπριζολίτσες και μου τα έστειλαν Αθήνα, συσκευασμένα αεροστεγώς σε ψυγειακι, όπως πρέπει!

Μισό κιλό και ψήσιμο για 1 ώρα στη πιο χαμηλή θερμοκρασία με κλειστό καπάκι ( 220 βαθμούς)

1197215426_IMG_0456(1).jpg.f2d261f52fdbc09b13d5c57f4b12c569.jpg1086078708_IMG_0455(1).jpg.5e2df9686eeb4e01bc38ad181440bf95.jpg708637369_IMG_0454(1).jpg.46c3fa014b509f012dd62b3b25bfafc3.jpg

Για δωσε αμεσα πληροφοριες γιατι με ενδιαφερει. και λογω καταγωγης.

Και σε pm αν θελεις....

Ονομα καταστηματος ;;;

Εσυ το τυλιξες στη σουβλα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Γιατί τόσο χαμηλά η Weber στη διαδικασία καθαρισμού; Τι διαφορα έχει; Την Kenton έχω και ο καθάρισμος Μου φαίνεται λίγο μπελάς! Επίσης η αγορά άλλου μαντεμιού τι διαφορα θα έχει από αυτό που έχουμε τώρα;

Ο κάδος τις weber είναι πολύ καλής ποιότητας αλλά είναι σαγρέ και "μονοκόμματος" οπότε δυσκολεύει το καθάρισμα τις αν το σκεφτείς και για αυτό πολλά παιδιά που την έχουν δοκιμάζουν με ατμοκαθαριστές για να καθαρίζουν πιο εύκολα αν και ακόμα δεν έχουν κατασταλάξει(ή εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα) αν όντως βοηθάει.

Τις kenton είναι αστείος ο καθαρισμός τις και πραγματικά πανεύκολος(σε σχέση με τις weber που είπαμε είναι σαγρέ και "μονοκόμματος" με πάρα πολύ καλή ποιότητα βέβαια) μιας και βγαίνει όλο το κάτω ράφι για εύκολο καθάρισμα, και τα πλαινά τις αφού τις κάνεις πυρόλυση μετά μπορείς να τα καθαρίσεις το λίπος ακόμα και με χαρτί κουζίνας μόλις κρυώσει λίγο.

Δεν εννοεί να αγοράσεις άλλο μαντέμι απλά στην θέση τις "πλάκας" αν δεν την θέλει κάποιος μπορεί να βάλει κομμάτι σχάρας ίδιο με αυτό που έχει. Το πουλάνε σαν αξεσουάρ με 20 ευρώ. (Η πλάκα από την μια μεριά τις, έχει τις ραβδώσεις και από την άλλη είναι λεία). 

plaka.jpeg.edf9d2881b95399ae287141970dad436.jpegplaka2.jpeg.ccc8763076e5c231b1078e7f9439f0bd.jpegsxara.jpeg.93497ae4bbeeda773a45ade331ef3155.jpeg

Επεξ/σία από ChrisAce
φωτό πλάκας
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 222 σελίδες διάβασμα εδώ, να καλησπερίσω την παρέα. Noob ψήστης, first time υγραέριο και αποφάσισα να κινηθώ σε kenton naterial με τους 4 καυστήρες. Η ερώτηση που με ταλάνιζε τόσο καιρό είναι: αξίζει να δώσω 600άρα για την κορυφαία spirit e310?

Τελικά αποφασίζω να μην κάνω την υπέρβαση τσέπης και να χρησιμοποιήσω τη naterial για τα πρώτα ψηστικά βήματα. Δυο πράγματα που μου ταιριαξαν με kenton: (α) πάνω στην πλάκα μπορείς να κάνεις αμερικάνικο patty και θέλω να πειραματιστώ με burgers (β) η τιμή μου επιτρέπει να είμαι πιο άνετος για τα ψιψιψόνια (κουκουλα, μπουκαλα,τσιμπηδες,θερμομετρακι που δε λιώνει,ρυθμιστή, βουρτσα, αντε και μια πετρουλα για ψησιμο πίτσας). Οπότε το σύνολο θα παει γύρω στα 350+

Τελος θα γλυκοκοιτούσα Campinggaz 4LS plus αν έπαιζε σε προσφορά (διαβάζω έχει βρεθεί ακόμα και στα 250...)

Καλά ψησίματα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Για δωσε αμεσα πληροφοριες γιατι με ενδιαφερει. και λογω καταγωγης.

Και σε pm αν θελεις....

Ονομα καταστηματος ;;;

Εσυ το τυλιξες στη σουβλα ;;;

http://psychogiosmeat.gr/ta_kreata_mas/

Το έβαλα και στο αρχικο ποστ, για να μη χαθει. Το κοκορετσι ήταν φτιαγμένο τυλιγμενο σε ξυλινη σουβλιτσα. Αυτό που έκανα ήταν να περάσω παράλληλα στη ξύλινη , τη δική μου σούβλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

http://psychogiosmeat.gr/ta_kreata_mas/

Το έβαλα και στο αρχικο ποστ, για να μη χαθει. Το κοκορετσι ήταν φτιαγμένο τυλιγμενο σε ξυλινη σουβλιτσα. Αυτό που έκανα ήταν να περάσω παράλληλα στη ξύλινη , τη δική μου σούβλα.

Thanks man!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, bmv είπε

Καλησπέρα είμαι μεταξύ weber spirit 310 και broil king gem 320. Δικαιολογεί η πρώτη τα 100 ευρώ έξτρα? Ευχαριστώ

Η weber έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος και παίρνει σουβλα χωρίς πατέντες. 10 χρόνια εγγύηση έναντι life time για κάδο, 5 χρόνια καυστήρες 2 χρόνια λοιπά για broil king. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kyrios_patatas είπε

Μετά από 222 σελίδες διάβασμα εδώ, να καλησπερίσω την παρέα. Noob ψήστης, first time υγραέριο και αποφάσισα να κινηθώ σε kenton naterial με τους 4 καυστήρες. Η ερώτηση που με ταλάνιζε τόσο καιρό είναι: αξίζει να δώσω 600άρα για την κορυφαία spirit e310?

Τελικά αποφασίζω να μην κάνω την υπέρβαση τσέπης και να χρησιμοποιήσω τη naterial για τα πρώτα ψηστικά βήματα. Δυο πράγματα που μου ταιριαξαν με kenton: (α) πάνω στην πλάκα μπορείς να κάνεις αμερικάνικο patty και θέλω να πειραματιστώ με burgers (β) η τιμή μου επιτρέπει να είμαι πιο άνετος για τα ψιψιψόνια (κουκουλα, μπουκαλα,τσιμπηδες,θερμομετρακι που δε λιώνει,ρυθμιστή, βουρτσα, αντε και μια πετρουλα για ψησιμο πίτσας). Οπότε το σύνολο θα παει γύρω στα 350+

Τελος θα γλυκοκοιτούσα Campinggaz 4LS plus αν έπαιζε σε προσφορά (διαβάζω έχει βρεθεί ακόμα και στα 250...)

Καλά ψησίματα σε όλους!

Κορυφαίο είναι το brand που κουβαλάει και όχι η ίδια η spirit e310 που είναι το φτηνότερο(με ότι αυτό συνεπάγεται) μοντέλο ενός εξαιρετικού brand name . Πολλοί τα έχουν μπερδέψει αυτά τα 2. :) 

Campinggaz 4LS plus στα χρήματα που είχε παίξει BF(50% έκπτωση σε όλες τις Campingaz) ήταν ότι πιο VFM έχει βγει ποτέ σε ψησταριές υγραερίου μέχρι σήμερα. 

Για την επιλογή σου δεν έχω να πω κάτι παραπάνω παρά μόνο να δώσεις χρόνο για να την μάθεις μιας και πρωτάρης στο υγραέριο.

Η αλήθεια είναι ότι ρισκάρεις λίγα χρήματα(σε σχέση με τα 600 τις spirit) οπότε χαμένος δεν θα είσαι έτσι και αλλιώς. :D 

Μετά από λίγα χρόνια αν δεις ότι σου αρέσει το υγραέριο και μπορείς να διαθέσεις και περισσότερα χρήματα, μπορείς να ανέβεις κατηγορία, ακόμα και να "πηδήξεις" την κατηγορία των 600-700 ευρώ που απαρτίζετε από τις φτηνότερες επώνυμες, και να πας στα 1000-1200+ που εκεί παίζουν άλλα κόλπα.  :)  

 

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω απορία, τον κάδο στις ψησταριές σας πως τον καθαρίζετε?? Σε τι κατάσταση είναι μετά από αρκετά ψησίματα?

Έχω πάρει την campingaz classic series 3, και μου έχει βγει ο πάτος να τρίβω τα εσωτερικά του κάδου (είναι αφαιρούμενα) μετά από κάθε ψήσιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2020 στις 2:40 ΜΜ, gsisr είπε

παίδες σόρυ για το οφ τοπικ αλλά μιας και ρωτάτε πολλοί για μπιφτέκια σας παραθέτω της συνταγή που κάνω πάντα και για μένα το αποτέλεσμα είναι ανώτερο από σχεδόν οτιδήποτε τρώω έξω. σε ψηστήρια που κάνω με τη παρέα, black angus να ψήνεις τα μπιφτέκια θα φάνε!

- 800γρ ανάμεικτος κιμάς μοσχάρι/χοιρινό

- 2 αυγά

- 170γρ ψωμι του τοστ λευκό τριμμένο χωρίς κόρα

- 10γρ αλάτι( ή αναλόγως τα γούστα)

- 1-2 γραμμάρια ρίγανη

- πιπέρι ανάλογα τα γούστα. εγώ βάζω κοντά δύο γραμμάρια

- ένα κρεμμύδι και μία σκελίδα σκόρδο και μία κουταλιά της σούπας θυμάρι φρέσκο(προαιρετικά) τα οποία τσιγαρίζουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να καραμελώσει καλά το κρεμμύδι. πολύ σημαντικό στη μετέπειτα γεύση

- λάδι μέσα στο μίγμα δύο κουταλιές της σούπας

- μαιντανό φρέσκο μιαμησι κουταλιά της σούπας γεμάτη γεμάτη ψιλοκομμένη

καλά είναι να μείνει ο κιμάς στο ψυγείο τουλάχιστον κάνα δύωρο. τον κιμά τον βγάζουμε από το ψυγείο και τον πλάθουμε λίγο πριν ψήσουμε. τα πρώτα γυρίσματα τα κάνουμε σχετικά γρήγορα για να μη μας κολλήσουν. θερμοκρασία 68 βαθμοί. όποιος δοκιμάσει ας αφήσει ένα feedback με εντυπώσεις. τα υλικά φαίνονται απλά, αλλά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. τηρήστε μόνο τις αναλογίες.

θενκς. καποια στιγμη σιγουρα θα δοκιμασω και θα αναφερω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, n1kolas79 είπε

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον άλλα από αύριο στο Praktiker έχει έως -40% όποτε ρίξτε μια μάτια!

image.png.cdc2c1da2bca27070f902620e650fd81.png
  

Αν ισχύει αυτό ειναι τρελή προσφορά κ θα γεμίσει η Ελλάδα weber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, zanskou είπε

αν οντως βγάλουν την GENESIS II E-310 στα 900 ευρώ θα παίξουν καθυστερήσεις ανάλογες της εποχής του lockdown 😛

Καλα οι περισσότεροι θα πάμε στη σπιριτ στο 300αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...