Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες σόρυ για το οφ τοπικ αλλά μιας και ρωτάτε πολλοί για μπιφτέκια σας παραθέτω της συνταγή που κάνω πάντα και για μένα το αποτέλεσμα είναι ανώτερο από σχεδόν οτιδήποτε τρώω έξω. σε ψηστήρια που κάνω με τη παρέα, black angus να ψήνεις τα μπιφτέκια θα φάνε!

- 800γρ ανάμεικτος κιμάς μοσχάρι/χοιρινό

- 2 αυγά

- 170γρ ψωμι του τοστ λευκό τριμμένο χωρίς κόρα

- 10γρ αλάτι( ή αναλόγως τα γούστα)

- 1-2 γραμμάρια ρίγανη

- πιπέρι ανάλογα τα γούστα. εγώ βάζω κοντά δύο γραμμάρια

- ένα κρεμμύδι και μία σκελίδα σκόρδο και μία κουταλιά της σούπας θυμάρι φρέσκο(προαιρετικά) τα οποία τσιγαρίζουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να καραμελώσει καλά το κρεμμύδι. πολύ σημαντικό στη μετέπειτα γεύση

- λάδι μέσα στο μίγμα δύο κουταλιές της σούπας

- μαιντανό φρέσκο μιαμησι κουταλιά της σούπας γεμάτη γεμάτη ψιλοκομμένη

 

καλά είναι να μείνει ο κιμάς στο ψυγείο τουλάχιστον κάνα δύωρο. τον κιμά τον βγάζουμε από το ψυγείο και τον πλάθουμε λίγο πριν ψήσουμε. τα πρώτα γυρίσματα τα κάνουμε σχετικά γρήγορα για να μη μας κολλήσουν. θερμοκρασία 68 βαθμοί. όποιος δοκιμάσει ας αφήσει ένα feedback με εντυπώσεις. τα υλικά φαίνονται απλά, αλλά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. τηρήστε μόνο τις αναλογίες.

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

57 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Το πήρα απόφαση να πάρω θερμόμετρο και πολύ το άργησα. Ο Φάνης μου πρότεινε αυτό https://www.amazon.co.uk/dp/B076QBJVWX/ref=cm_sw_r_apap_BJ9A4RNDHCBSG πριν καιρό. Κάτι άλλο υπάρχει? Θέλω να έχει καλώδιο

Αυτο εχω και εγω με 2 probes , σχετικα ακριβες και με καλο app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψηνεις indirect βολευουν τα εξτρα probes για πιο πολλα κομματια κρεατος καθως και για θερμοκρασια στην επιφανεια ψησιματος με το ειδικο γαντζακι που εχει. Δεν εχω τεσταρει σε βραστο νερο κατα ποσο εχει ακριβεια στη μετρηση βεβαια. Σαν μαρκα το προτεινουν πολλοι  παντως και απο αμερικη μερια που παρακολουθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμενα δεν μ αρεσει καθολου ο αζυμωτος κιμας τυπου αμερικανικου μπεργερ,δλδ κρεας αλατι πιπερο.Το θεωρω φουλ ανοστο κ με περιεργη υφη.

Οποτε ακομα κ για μπεργκερ κανω πρακτικα συνταγη τυπου κεφτε με ζυμωμα.Μουλτι κρεμμυδη ξερο ,τσιγαρισμενο ή μη ,μπαχαρικα φουλ,λιγο τυρι κ λιγο πιπερια φλωρινης ή λιαστη ντοματα.Βγαινει μια κοκκινη παστα,Την ριχνω στο κιμα μαζι με γαλετα/τριμμενη φρυγανια σε γαλα(ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ πολυ καλυτερο απο ψωμι τοστ) κ ανακατευω φουλ.Μπορει να του βαλω κ λιγο μπαρκεκιου στο ζυμωμα αναλογα τι θελω να κανω.Βγαινει κατι σαν το μπεργερ το juicy grill.Το οποιο ειναι ζυμωμενο 1000% κ για μενα το πιο νοστιμο μπιφτεκι που εχω φαει.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν το φας σκέτο μπορεί νανε εξαιρετικό ζυμωμένο μπιφτέκι όμως σε buger no.. εκτος αν είσαι από αυτούς που ανοίγουν το Burger, σουλβακι κ τρώνε το κάθε υλικό ξεχωριστά ναι εκεί θα είναι ανοστο κ πολυ περιεργο. Στη μπουκια όμως κιμας αλατι μπεικον αυγο τσενταρ κετσαπ ο συνδυασμός μονο ανοστος δεν είναι - για μένα- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα με τα τέσσερα. Πρώτα θεός θα έρθει τέλος του μήνα το θερμομετρο. Ψήνω γενικά καλά θέλω να τα τελειοποίησω. Πήρα μια μοσχαρίσια μπριζόλα και δεν μου βγήκε έτσι όπως την ήθελα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amazon.co.uk/dp/B01GE77QT0?psc=1&th=1&ascsubtag=4159773|n1c2d26b05ac84939ba9b3cf3b76b173422&linkCode=gs2&tag=dotdash21-21

και αυτό 

https://www.amazon.co.uk/dp/B07H8WTFHW?psc=1&th=1&ascsubtag=4159773|n1c2d26b05ac84939ba9b3cf3b76b173422&linkCode=gs2&tag=dotdash21-21

θεωρούνται τα καλύτερα θερμόμετρα, χωρίς καλώδια, αλλά είναι ακριβά.

Εγώ έχω το igrill 3, και κάνω δουλειά. Στις μοσχαρίσιες είναι must.

14 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό εδώ έχω, το είχα κερδίσει πριν χρόνια σε ένα διαγωνισμό του Άκη!

https://www.delonghi.com/en-int/products/kitchen/kitchen-appliances/low-oil-fryer-and-multicooker/fh1163-0125392000

Για μένα κάνει φοβερές πατάτες και τις τρως χωρίς τύψεις. Άσε που δεν λερώνει την κουζίνα με λάδια και μυρωδιές. 

Το αρνητικό είναι ότι θέλει 35-40 λεπτά να τις ετοιμάσει, αλλά τις βάζεις πρώτες και μέχρι να ψήσεις το κρέας είναι έτοιμες. Επίσης για να γίνουν καλές και τραγανές δεν πρέπει να βάλεις πάρα πολλές μέσα. Μέχρι 5-6 μεγάλες πατάτες δλδ χωράει. Και εννοειται να τις εχεις στεγνωσει καλα με χαρτι πριν τις κοψεις και να τις κοψεις σχεδον ομοιομορφες.

Στα θετικά ότι έχει ένα μηχανισμό που γυρνάει και τις ανακατέβει μόνο του. Επίσης λειτουργεί και δεν κανονικό φουρνακι, δλδ ψήνεις Ότι θες μέσα.

Mια χαρά για υγιεινές πατάτες

https://www.tefal.gr/instructions-for-use/Προϊόντα/Συσκευές-μαγειρικής/Φριτέζα-για-μαγείρεμα-χωρίς-λάδι/ACTIFRY-EDITION-GOURMAND/csp/1500632258

 

Αυτή έχω εγώ

Αν αγόραζα τώρα, θα διάλεγα αυτην

https://www.amazon.co.uk/dp/B07PBBW4XF/?tag=experevi-21&ascsubtag=1406046&th=1

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, alimentas said:

Eμενα δεν μ αρεσει καθολου ο αζυμωτος κιμας τυπου αμερικανικου μπεργερ,δλδ κρεας αλατι πιπερο.Το θεωρω φουλ ανοστο κ με περιεργη υφη.

Οποτε ακομα κ για μπεργκερ κανω πρακτικα συνταγη τυπου κεφτε με ζυμωμα.Μουλτι κρεμμυδη ξερο ,τσιγαρισμενο ή μη ,μπαχαρικα φουλ,λιγο τυρι κ λιγο πιπερια φλωρινης ή λιαστη ντοματα.Βγαινει μια κοκκινη παστα,Την ριχνω στο κιμα μαζι με γαλετα/τριμμενη φρυγανια σε γαλα(ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ πολυ καλυτερο απο ψωμι τοστ) κ ανακατευω φουλ.Μπορει να του βαλω κ λιγο μπαρκεκιου στο ζυμωμα αναλογα τι θελω να κανω.Βγαινει κατι σαν το μπεργερ το juicy grill.Το οποιο ειναι ζυμωμενο 1000% κ για μενα το πιο νοστιμο μπιφτεκι που εχω φαει.


ναι, ΟΧΙ! 
 

βασικα φτιάχνς κεφτεδάκια στο bbq. 
 

Για burger 90/10 μοσχάρι/λίπος αναλογία, περασμένο 2-3 φορές από την κυμαδιέρα την τελευταία φορά με τα πιπερια αλάτια σου κι αν θες τίποτα άλλο μέσα, αλλά με προσοχή για να κρατήσεις την ποσοστιαία αναλογία λίπους στο 10-12%, πχ αν βάλεις τυρί. 
 

Το ακουμπάς δυο φορές να φτιάξεις το μπιφτέκι (δεν του γαμάμε το σπίτι στο ζύμωμα). 

Το ρίχνεις στην ψησταριά, υψηλή θερμοκρασία το θαυμάζεις να παίρνει χρώμα, μην τολμήσεις να το ζουλήξεις και τσιτσιρίσει, και σχετικά γρήγορα το γυρίζεις. 
Στα τελευταία 2-3 λεπτά πετάς και το τυράκι πάνω του, βάζεις και το ψωμάκι ανοικτό πάνω στο λίπος από το μπιφτέκι. 
 

Και το συνθέτεις επιτόπου. 

Μουσταρδίτσα, μία φέτα pink caspian ντοματούλα, κι είσαι άρχοντας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που συζητάτε για θερμόμετρα,υπάρχει η παρακάτω προσφορά:

https://www.banggood.com/Digoo-DG-FT2203-Smart-Bluetoorh-LED-LCD-Display-BBQ-Kitchen-Cooking-Thermometer-With-Double-Probes-p-1300450.html?cur_warehouse=CN

Με τον κωδικό BGDCZMJP πάει περίπου στα 8 ευρώ χωρίς μεταφορικά

 

Δεν το έχω πάρει και δεν ξέρω πόσο καλό είναι

Παρακάτω βρήκα ένα μικρό review:

https://gadget-freakz.com/digoo-dg-ft2203-smart-bluetooth-bbq-thermometer/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, musiccc444 είπε

Μια που συζητάτε για θερμόμετρα,υπάρχει η παρακάτω προσφορά:

https://www.banggood.com/Digoo-DG-FT2203-Smart-Bluetoorh-LED-LCD-Display-BBQ-Kitchen-Cooking-Thermometer-With-Double-Probes-p-1300450.html?cur_warehouse=CN

Με τον κωδικό BGDCZMJP πάει περίπου στα 8 ευρώ χωρίς μεταφορικά

Δεν το έχω πάρει και δεν ξέρω πόσο καλό είναι

Παρακάτω βρήκα ένα μικρό review:

https://gadget-freakz.com/digoo-dg-ft2203-smart-bluetooth-bbq-thermometer/

Πάλι καλά που το αναβάσες σε ευχαριστώ. Ευτυχώς ακύρωσα την άλλη παραγγελία και πηρα αυτο. 50 τα θεωρώ πολλά θα δοκιμάσω αυτό  με τα 8 και αν δεν μείνω ευχαριστημένος θα ξανά παραγγείλω με τα 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Πάλι καλά που το αναβάσες σε ευχαριστώ. Ευτυχώς ακύρωσα την άλλη παραγγελία και πηρα αυτο. 50 τα θεωρώ πολλά θα δοκιμάσω αυτό  με τα 8 και αν δεν μείνω ευχαριστημένος θα ξανά παραγγείλω με τα 50.

Και πολύ καλά έκανες θα σου έλεγα εγώ. :) 

Ελπίζω μόνο να επέλεξες EU Priority Line για πιο γρήγορα.

Το επόμενο στάδιο(ανεβαίνεις σε budget) κατά την γνώμη μου θα πρέπει να είναι full bluetooth θερμόμετρο χωρίς "καλώδια/σύρματα/whatever". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από bangood  , τσίμπησα πριν δύο τρεις βδομάδες, το αμέσως επόμενο μοντέλο της digoo από αυτό που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω. Το πήρα στα 15 ευρώ (με κουπόνι) έχει τρείς θύρες μέτρησης θερμοκρασίας και θα έλεγα ότι είναι τίμιο για τα λεφτά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοκορετσάκι ρουμελιώτικο, από σουπερ κρεοπωλείο στη Μακρακώμη-Φθιώτιδας. Έριξα παραγγελία τις προηγούμενες ημέρες μαζί με λουκανικα και μπριζολίτσες και μου τα έστειλαν Αθήνα, συσκευασμένα αεροστεγώς σε ψυγειακι, όπως πρέπει!

Μισό κιλό και ψήσιμο για 1 ώρα στη πιο χαμηλή θερμοκρασία με κλειστό καπάκι ( 220 βαθμούς)

Για όσους ρωτάτε, έχω αγοράσει από εδω, :

http://psychogiosmeat.gr/ta_kreata_mas/

 

1197215426_IMG_0456(1).jpg.f2d261f52fdbc09b13d5c57f4b12c569.jpg1086078708_IMG_0455(1).jpg.5e2df9686eeb4e01bc38ad181440bf95.jpg708637369_IMG_0454(1).jpg.46c3fa014b509f012dd62b3b25bfafc3.jpg

Επεξ/σία από Xorxhs!
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο μιαμιση φυαλη ψήσιμο με την weber spirit ii e-310 έγινε αγορα μιας kenton naterial 4B (4 καυστηρες) από το Leroy Merlin. 

Αν και εχω κάνει μονο ενα καλο ψήσιμο με την kenton θα αντιπαραθεσω εδω μερικά συγκριτικά αποτελεσματα...τα οποία ίσως αναθεωρήσω με τον χρόνο. 

0) Weber μόνιμη κατοικία - Kenton εξοχικό 

1) Τιμη: Weber 540€ - Kenton 260€

2) Οδηγίες και ευκολία στησίματος: Weber 7/10 - Kenton 9/10

3) ΣτιβαρότηταWeber 10/10 - Kenton 6/10

4) Ποιότητα υλικών κατασκευής: Weber 10/10 - Kenton 7/10

5) Διαχείριση θερμοκρασίας  και απόδοση: Weber 9/10 - Kenton 7/10

6) Επιφάνεια ψησίματος: Weber 10/10 - Kenton 9/10

7) Ευκολία καθαρισμού: Weber 6/10 - Kenton 9/10

8 ) Value for money: Weber 7/10 - Kenton 9/10

9)  Διαδικασία ψησιματος και γεύση: Weber 10/10 - Kenton 8/10

10) Σχάρα ψησιματος: Weber 10/10 - Kenton 7/10

 

Θα ήθελα να σημειώσω εδω οτι η Kenton στο 1/3 της επιφάνειας ψησιματος εχει πλακα η οποία όμως κάνει μόνο για λαχανικά (Άποψη μου) . Θα πρότεινα αγορά κομματιού σχάρας το οποίο κοστίζει περίπου 20€.

 

Σαν γενικό σχόλιο θα έλεγα οτι η Kenton είναι μια πολυ καλή αγορά για την χρήματα της.

Αν όμως σου αρέσει να ψήνεις αλλά ακόμα πιο πολύ να τρως γιατι το ενα θα φέρει το αλλο 😄 τότε αξίζει απόλυτα η υπέρβαση του ποσού στο διπλάσιο  σχεδον για την αγορά της Weber. 

 

 

 

Επεξ/σία από ftso
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ftso είπε

Μετά απο μιαμιση φυαλη ψήσιμο με την weber spirit ii e-310 έγινε αγορα μιας kenton naterial 4B (4 καυστηρες) από το Leroy Merlin. 

Αν και εχω κάνει μονο ενα καλο ψήσιμο με την kenton θα αντιπαραθεσω εδω μερικά συγκριτικά αποτελεσματα...τα οποία ίσως αναθεωρήσω με τον χρόνο. 

0) Weber μόνιμη κατοικία - Kenton εξοχικό 

1) Τιμη: Weber 540€ - Kenton 260€

2) Οδηγίες και ευκολία στησίματος: Weber 7/10 - Kenton 9/10

3) ΣτιβαρότηταWeber 10/10 - Kenton 6/10

4) Ποιότητα υλικών κατασκευής: Weber 10/10 - Kenton 7/10

5) Διαχείριση θερμοκρασίας  και απόδοση: Weber 9/10 - Kenton 7/10

6) Επιφάνεια ψησίματος: Weber 10/10 - Kenton 9/10

7) Ευκολία καθαρισμού: Weber 6/10 - Kenton 9/10

8 ) Value for money: Weber 7/10 - Kenton 9/10

9)  Διαδικασία ψησιματος και γεύση: Weber 10/10 - Kenton 8/10

10) Σχάρα ψησιματος: Weber 10/10 - Kenton 7/10

Θα ήθελα να σημειώσω εδω οτι η Kenton στο 1/3 της επιφάνειας ψησιματος εχει πλακα η οποία όμως κάνει μόνο για λαχανικά (Άποψη μου) . Θα πρότεινα αγορά κομματιού σχάρας το οποίο κοστίζει περίπου 20€.

Σαν γενικό σχόλιο θα έλεγα οτι η Kenton είναι μια πολυ καλή αγορά για την χρήματα της.

Αν όμως σου αρέσει να ψήνεις αλλά ακόμα πιο πολύ να τρως γιατι το ενα θα φέρει το αλλο 😄 τότε αξίζει απόλυτα η υπέρβαση του ποσού στο διπλάσιο  σχεδον για την αγορά της Weber. 

Γιατί τόσο χαμηλά η Weber στη διαδικασία καθαρισμού; Τι διαφορα έχει; Την Kenton έχω και ο καθάρισμος Μου φαίνεται λίγο μπελάς! Επίσης η αγορά άλλου μαντεμιού τι διαφορα θα έχει από αυτό που έχουμε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...