Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα πήγα σήμερα Lidl και πήρα ένα από το κάθε είδος για δοκιμή.

Έχω την outdoorchef chelsea 420 εδώ και κάνα 2 βδομάδες. Θα γίνει δοκιμή το ΣΚ με τα κρέατα, ελπίζω μόνο μην αποτύχω γιατί δεν την ξέρω καλά ακόμα και δεν θέλω να χαλάσω κάτι που έχει 30 ευρώ το κιλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

38 λεπτά πριν, StormGr είπε

Καλημέρα πήγα σήμερα Lidl και πήρα ένα από το κάθε είδος για δοκιμή.

Έχω την outdoorchef chelsea 420 εδώ και κάνα 2 βδομάδες. Θα γίνει δοκιμή το ΣΚ με τα κρέατα, ελπίζω μόνο μην αποτύχω γιατί δεν την ξέρω καλά ακόμα και δεν θέλω να χαλάσω κάτι που έχει 30 ευρώ το κιλό.

Εχεις θερμομετρο; Αν οχι θα σου πω εμπειρικα να ψησεις 3.5 λεπτα καθε πλευρα αν εχει παχος 1.5-2 δαχτυλα η μπροζολα. Αν εχει 2 δαχτυλα (που χλωμο το κοβω) πας σε 4 λεπτα καθε πλευρα.

Αυτα σε φουλ θερμοκρασια με κλειστο καπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχεις θερμομετρο; Αν οχι θα σου πω εμπειρικα να ψησεις 3.5 λεπτα καθε πλευρα αν εχει παχος 1.5-2 δαχτυλα η μπροζολα. Αν εχει 2 δαχτυλα (που χλωμο το κοβω) πας σε 4 λεπτα καθε πλευρα.

Αυτα σε φουλ θερμοκρασια με κλειστο καπακι.

Ευχαριστω πολυ!

Δεν έχω θερμόμετρο ακόμα δυστυχώς. Εμπειρικά με το δάκτυλο ξέρω τους βαθμούς ψησίματος. Αλλά αυτό δεν παίζει σε κλειστό bbq.

Επίσης η 420 έχει μόνο 1 καυστήρα και ένα σύστημα που γυρίζεις τη χοάνη από κάτω για direct και indirect αλλά δεν την έχω δουλέψει ποτέ σε direct γιατί χάνεις πολύ σε επιφάνεια ψησίματος. Οπότε ή θα το κάνω indirect 6 και 4 ή αλλιώς direct 4 και 4. Ίσως δοκιμάσω πρώτα τα burger που είναι και πιο φτηνα σε direct για να δω πως δουλεύει.

Πολύ γρήγορα βγήκε η προσφορά του Λιντλ και δεν πρόλαβα να την μάθω ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μπριζολα θες να κανει ωραια κρουστα. Οποτε σε μικρο παχος (λιγοτερο απο 2 δαχτυλα) προτιμοτερο ειναι να γινει direct για να προλαβει να κανει κρουστα χωρις να παραψηθει. Αν ειχες πιο χοντρο κομματι θα σου ελεγα να ξεκινησεις indirect, αλλα παλι να τελειωσεις direct για να παρεις την εξτρα γευση της κρουστας. Αλλιως θα θυμιζει πολυ φουρνο, που δεν το θες....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε μπριζολα θες να κανει ωραια κρουστα. Οποτε σε μικρο παχος (λιγοτερο απο 2 δαχτυλα) προτιμοτερο ειναι να γινει direct για να προλαβει να κανει κρουστα χωρις να παραψηθει. Αν ειχες πιο χοντρο κομματι θα σου ελεγα να ξεκινησεις indirect, αλλα παλι να τελειωσεις direct για να παρεις την εξτρα γευση της κρουστας. Αλλιως θα θυμιζει πολυ φουρνο, που δεν το θες....

Να ρωτήσω τους γνωστές. Αυτές στοκαρονται στον καταψύκτη ή θα χαλάσει το κρέας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ιδανικα καλυτερα νωπες. Αν βεβαια δεν υπαρχει αλλη λυση, διατηρουνται οκ στην καταψυξη.

Προφανως θα καταναλωθουν καποιες νωπες. Ρωταω περισσοτερο αν αξιζει να στοκαρω και καποιες ή αν χαλαει η γευση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδόν εχω καταλήξει στις παρακάτω :
Weber Spirit II E-310 GBS
Broil King Royal 320 /Broil King Royal 340
landmann triton/Miton PTS 3.1 INOX

Υπαρχει κατι αλλο ποιοτικο που ξεχναω με 3 καυστηρες και αδιαφορο το πλαινο ματι

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Σχεδόν εχω καταλήξει στις παρακάτω :
Weber Spirit II E-310 GBS
Broil King Royal 320 /Broil King Royal 340
landmann triton/Miton PTS 3.1 INOX

Υπαρχει κατι αλλο ποιοτικο που ξεχναω με 3 καυστηρες και αδιαφορο το πλαινο ματι

 Napoleon Rogue 425 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, villasg είπε

Σχεδόν εχω καταλήξει στις παρακάτω :
Weber Spirit II E-310 GBS  ----------------------------> 598€
Broil King Royal 320 /Broil King Royal 340 ----------------------------> 625€
landmann triton/Miton PTS 3.1 INOX  ---------------------------->259/600

Υπαρχει κατι αλλο ποιοτικο που ξεχναω με 3 καυστηρες και αδιαφορο το πλαινο ματι

 

Ανεβαινει καπως η τιμη

16 ώρες πριν, dodos197 είπε

 Napoleon Rogue 425 ----------------------------> 740€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoudinio είπε

Έχω την veber spirit ii e310 gbs είναι απλά κορυφή. Ψήνω σχεδόν κάθε μέρα. Αξίζει με το παραπάνω. 

Με αυτην εχω κολλήσει απλα εχει ανεβει η τιμη της και αυτος που την εχει 598  (?) κατόπιν παραγγελίας λεει σε 30 ημερες εαν υπαρχει διαθεσιμοτητα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2020 στις 8:02 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπερα , πραγματικα εχω χαθει ψαχνοντας να βρω τι θα παρω .
Φιλος μου ειπε για την "Campingaz 4 Series Classic LS Plus" εχουμε αποψη απο αυτην ?

Έχω την campingaz αλλά με 3 καυστήρες..την έχω αγαπήσει..έχω ψήσει τα πάντα εύκολα κ νόστιμα..ο καθαρισμός οκ θέλει λίγο κόπο όπως όλες οι ψησταριές νομίζω..(την πήρα black Friday στα 240 δεν ξέρω αν αξίζει τα 400 που έχει τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...