Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/8/2020 στις 2:14 ΜΜ, sndev είπε

Αν ενδιαφέρεται κανείς για θερμόμετρο παίζει το Meater στο αμαζον sta 65 e (100 skroutz) 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07DZB6XZ6/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

εγώ πήρα ένα καθώς το προηγούμενο (με καλώδιο)  τα έφτυσε (πήρε φωτιά το πλαστικό που χει για να το πιάνεις ανέβασε 200 βαθμούς κ από τότε δεν δείχνει σωστή θερμοκρασία)

Πάλι στα 100 η τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Θέλω να ψήσω σουβλάκια και μπιφτέκια. Μέχρι τώρα έψηναν τα σουβλάκια με ανοιχτο καπάκι. Εσείς πώς τα ψήνετε; Το κλείνετε; 

Τα μπιφτέκια τα ψήνετε στην σχάρα ή στο πλατό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι broil έχουν μικρότερο χώρο ψησίματος οπόταν θα προτιμούσα να τις αποφύγω. Έχει κανείς εμπειρία με weber spirit 210? Κάνει την δουλεία ή είναι μονόδρομος η 310; Μπορεί για παράδειγμα να ψήσει indirect?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, erus1982 είπε

Οι broil έχουν μικρότερο χώρο ψησίματος οπόταν θα προτιμούσα να τις αποφύγω. Έχει κανείς εμπειρία με weber spirit 210? Κάνει την δουλεία ή είναι μονόδρομος η 310; Μπορεί για παράδειγμα να ψήσει indirect?

Ετσι κρινεις την αγορα bbq ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ειναι ο χωρος δε θα ψήνεις μια κ εξω ουτος η άλλος σε αερίου για πολλούς λόγους 🙃

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , εχω μια απορία για όσους έχουν την ψησταριά σε μπαλκόνι/βεραντα :
Στο μπαλκόνι που έχετε την ψησταριά λογικά απο πισω ειναι τοιχος , θα ηθελα να μάθω λερώνει πολύ τον τοιχο ? ανεβάζει θερμοκρασίες πολλες στον τοιχο ? και εαν ναι εχετε κανει κατι για αποφυγη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , εχω μια απορία για όσους έχουν την ψησταριά σε μπαλκόνι/βεραντα :
Στο μπαλκόνι που έχετε την ψησταριά λογικά απο πισω ειναι τοιχος , θα ηθελα να μάθω λερώνει πολύ τον τοιχο ? ανεβάζει θερμοκρασίες πολλες στον τοιχο ? και εαν ναι εχετε κανει κατι για αποφυγη ?

Μηδέν λερωμα στον τοίχο πίσω από τη ψηστιερα, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι σταξιμο από λάδια στο πάτωμα της βεράντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , εχω μια απορία για όσους έχουν την ψησταριά σε μπαλκόνι/βεραντα :
Στο μπαλκόνι που έχετε την ψησταριά λογικά απο πισω ειναι τοιχος , θα ηθελα να μάθω λερώνει πολύ τον τοιχο ? ανεβάζει θερμοκρασίες πολλες στον τοιχο ? και εαν ναι εχετε κανει κατι για αποφυγη ?

εμένα έχει τέντα από πίσω και μετά από άπειρα ψησίματα η αλήθεια είναι ότι έχει αφήσει σχετικά εμφανή σκιά. με τον ατμοκαθαριστή όμως (όποτε δεν βαριέμαι να τον βγάλω) καθαρίζει πολύ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , εχω μια απορία για όσους έχουν την ψησταριά σε μπαλκόνι/βεραντα :
Στο μπαλκόνι που έχετε την ψησταριά λογικά απο πισω ειναι τοιχος , θα ηθελα να μάθω λερώνει πολύ τον τοιχο ? ανεβάζει θερμοκρασίες πολλες στον τοιχο ? και εαν ναι εχετε κανει κατι για αποφυγη ?

εμενα εχει κανει στον τοιχο ενα ελαφρυ μαυρισμα...πρεπει σιγουρα κατι να γινει,αν εχει βρε καποιος μια λυση ας μας πει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, zanskou είπε

εμένα έχει τέντα από πίσω και μετά από άπειρα ψησίματα η αλήθεια είναι ότι έχει αφήσει σχετικά εμφανή σκιά. με τον ατμοκαθαριστή όμως (όποτε δεν βαριέμαι να τον βγάλω) καθαρίζει πολύ εύκολα.

Προσοχή μεγάλη όταν έχετε τέντα πίσω από την ψησταριά, να την τραβάτε τουλάχιστον 50++ cm μπροστά την ψησταριά όταν την χρησιμοποιείται, άσχετα από μαυρίλες/μυρωδιές,  δεν είναι δύσκολο να γίνει κανα μπαμ και να τρέχετε να σβήνετε φωτιές.

2 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

εμενα εχει κανει στον τοιχο ενα ελαφρυ μαυρισμα...πρεπει σιγουρα κατι να γινει,αν εχει βρε καποιος μια λυση ας μας πει!!!

Το να τραβάς μπροστά την ψησταριά πάνω από μισό μέτρο από τοίχο/τέντα όταν την χρησιμοποιείς, είναι μια λύση.

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , εχω μια απορία για όσους έχουν την ψησταριά σε μπαλκόνι/βεραντα :
Στο μπαλκόνι που έχετε την ψησταριά λογικά απο πισω ειναι τοιχος , θα ηθελα να μάθω λερώνει πολύ τον τοιχο ? ανεβάζει θερμοκρασίες πολλες στον τοιχο ? και εαν ναι εχετε κανει κατι για αποφυγη ?

ειτε την τραβαω μακρια απο τον τοιχο και στρωνω κατω ενα παλιο χαλακι, ειτε στερεωνω στο τοιχο ενα κομματι χαρτονι. Επισης χαλακι βαζω και μπροστα γιατι υπαρχει πιθανοτητα να σταξουν λιπη, λαδια κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 11:46 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Ναι αυτος ειναι ο Ααρον Φρανκλιν. Βαζω και ενα λινκ απο το μαστερκλας του για ribs. Αν απαγορευεται ας το σβησει καποιος moderator.

@aenaos15 

  Απόκρυψη περιεχομένων

To rib rack βοηθαει αν θες να χορεσεις πολλα σε μικρο χωρο. Οριστε απο τη δικη μου με 4 baby back ribs και 1 spare ribs.

106086767_944627389351359_8580083234083905521_n.jpg

Φίλε μου έχεις δοκιμάσει να κάνεις ribs με πιο γρήγορο τρόπο; Να φας κάνα 5 ωρο δε λέω καλό είναι για μια δυο φορές αλλά δε γίνεται συνεχεία. Έχω διαβάσει πως πολλοί σιγοβραζουν το ρακ κάνα 40λεπτο και μετά το τελειώνουν στο μπάρμπεκιου. Σίγουρα χάνεις κάτι στο βράσιμο αλλά σε μια ώρα είσαι έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...