Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Αν σκεφτείς ότι την φιάλη την αγόρασα 25 ε  νομιζω οτι αξιζει καλύτερα να παρω μια δεύτερη ακομα και μου βγαίνει περίπου στα ίδια (45 ε για την διαφανη) και proplem solvet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδιά και διαφανή φιάλη να έχετε, χρειάζεστε δεύτερη. Αν έχετε μόνο μία και κοντεύει να τελειώσει τι θα κάνετε? Θα την αλλάξετε και θα χάσετε όλο το υπόλοιπο περιεχόμενο? Ή θα ρισκαρετε να μείνετε στη μέση του ψησίματος?

Γραμμή φυσικού αερίου απευθείας ;). Αλλά λογικά θα πρέπει να αλλάξεις καυστήρες.

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπειτα από αρκετά ψησιματα μοσχαρίσιας μπριζόλας και διαβάζοντας αρκετά εδώ και σε διαφορά sites, κατέληξα ότι για τα δικά μου γούστα η καλύτερη μπριζόλα γίνεται ως εξής που πλησιάζει τις γεύσεις που θέλω  :

μοσχαρισια μπριζόλα γάλακτος πάχους 2 εκ. 

αλατι και ριγανι 2 ώρες πριν το ψήσιμο ενώ ξεκουράζεται το κρέας 

ψησιμο στους 230 βαθμούς συνολικά 10 λεπτά με γύρισμα ανά δυο λεπτά .
 

λεμονακι όταν βγει και έχει ξεκουραστεί για 5 λεπτά 

Επεξ/σία από Xorxhs!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Έπειτα από αρκετά ψησιματα μοσχαρίσιας μπριζόλας και διαβάζοντας αρκετά εδώ και σε διαφορά sites, κατέληξα ότι για τα δικά μου γούστα η καλύτερη μπριζόλα γίνεται ως εξής που πλησιάζει τις γεύσεις που θέλω  :

μοσχαρισια μπριζόλα γάλακτος πάχους 2 εκ. 

αλατι και ριγανι 2 ώρες πριν το ψήσιμο ενώ ξεκουράζεται το κρέας 

ψησιμο στους 230 βαθμούς συνολικά 10 λεπτά με γύρισμα ανά δυο λεπτά .
 

λεμονακι όταν βγει και έχει ξεκουραστεί για 5 λεπτά 

την αφήνεις με το αλάτι επί δύο ώρες  ; δεν στην ξεραίνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, zanskou είπε

την αφήνεις με το αλάτι επί δύο ώρες  ; δεν στην ξεραίνει ;

Γενικά το έχω ψάξει πολύ και εγώ πολύ με αυτό. Αυτό που λέγεται είναι ότι αν ρίξεις αλάτι και την βάλεις απευθείας, αυτό την ξεραίνει. Αν την βάλεις 40 λεπτά+ τότε το αλάτι εισχωρεί μέσα και δεν την ξεραίνει. Να σου πω την αλήθεια το καλύτερο που έχω κάνει εγώ είναι να αφήσω τις μπριζόλες όλο το βράδυ με αλάτι στο ψυγείο, πάνω σε μια σχάρα με ένα πιατάκι απο κάτω. Τις βγάζω μετά για κανα 30λεπτό να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου και μετά τις ρίχνω στην ψησταριά. Και έπιασε καλύτερα το αλάτι (που είναι δύσκολο σε παχιές μπριζόλες) ούτε ξεράθηκαν.

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zanskou είπε

την αφήνεις με το αλάτι επί δύο ώρες  ; δεν στην ξεραίνει ;

Όχι δεν την έκανε ξερή . Βγήκε νόστιμη και πολύ ζουμερή .

Προτίμησα αυτή τη μέθοδο από γνωστό μου ψηστη σε ταβέρνα που τις κάνει ακριβώς όπως τις θέλω . 
 

την επόμενη φορά δοκιμάστε και εσείς με αυτή τη μέθοδο , να κάνετε μια μπριζόλα και την άλλη μπριζόλα με αυτά που γράφονται στα φόρουμ .

Γούστα είναι αυτά ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Όχι δεν την έκανε ξερή . Βγήκε νόστιμη και πολύ ζουμερή .

Προτίμησα αυτή τη μέθοδο από γνωστό μου ψηστη σε ταβέρνα που τις κάνει ακριβώς όπως τις θέλω . 
 

την επόμενη φορά δοκιμάστε και εσείς με αυτή τη μέθοδο , να κάνετε μια μπριζόλα και την άλλη μπριζόλα με αυτά που γράφονται στα φόρουμ .

Γούστα είναι αυτά ...

μοντελο ψησταριας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα ωρίμανσης πάντως που έχουν χάσει σημαντικό κομμάτι της υγρασίας τους (το λεω γτ με το αλατι χάνει υγρασία παρόμοια) ( 4,15 κιλά σπαλοπριζολα στις 25 μέρες ζύγιζε 3,4 κιλά )παραμένουν ζουμερες. το μαλακο , έχει να κανει με το κρεας κ το βαθμό που το ψήνουμε

"αλατίζουμε προς το τέλος του ψησίματος ή μετά από αυτό, γιατί το αλάτι «τραβάει» τα υγρά του κρέατος και το στεγνώνει. Αν όμως τρώμε το μοσχάρι από ελαφρώς έως μετρίως ψημένο, μπορούμε να το αλατίσουμε από πριν, καθώς έτσι θα νοστιμίσει σε βάθος, ενώ το ελαφρύ ψήσιμο θα διασφαλίσει το ζουμερό αποτέλεσμα."

 

οσες φορες αλατισα πριν ειχα νόστιμο κ ζουμερό αποτέλεσμα αλλά πάντα αφερω στους 55-56. επίσης το χοντρό αλατι μου κάνει πολύ καλύτερο στη γεύση για πριν το ψήσιμο καθώς δινει ελαφριά αλμύρα (ακουγετε καπως). αν αλατίσω μετά προτιμω καπνιστό αλάτι.

επισης στα πολύ λιπαρά κρεατα οπως αμερικανικα rib eye το αλάτι είναι must πριν το ψήσιμο δίνει 10 φορές καλύτερο αποτέλεσμα στη γεύση. Απο την αλλη στα ελληνικα κρεατα χωρίς πολυ λιπος προτειμω να μη βάζω καθόλου πριν οχι γτ τα σφιγγει αλλα γτ το καπνιστό μετα το ψήσιμο του δίνει καλύτερο αποτέλεσμα (για τα δικα μου γουστα)

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

την αφήνεις με το αλάτι επί δύο ώρες  ; δεν στην ξεραίνει ;

Tο αλάτισμα μπορεί να λειτουργήσει θετικά, εφόσον όμως γίνει τουλάχιστον 40 λεπτά πριν το μαγείρεμα... Αυτό επιτυγχάνεται με όσμωση η οποία για να ολοκληρωθεί χρειάζεται τόσο χρόνο. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στην αρχή, το αλάτι παρασύρει χυμούς προς τα έξω και στο πρώτο δεκάλεπτο πιθανόν να δείτε κάποιες σταγόνες στην επιφάνεια. Όμως, καθώς περνά η ώρα τα αλάτι που ενσωματώνεται στις σταγόνες αυτές, εισχωρεί μαζί με τους χυμούς μέσα στο δέρμα, βοηθώντας στη πορεία τόσο στη νοστιμιά της πέτσας, όσο και στην σχετική αφύγρανση εσωτερικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έχω δοκιμάσει αλάτι από πριν και μετά, και με διαφορά ψηφίζω το πριν. Πάει η γεύση μέχρι μέσα. Αρκεί όπως αναφέρθηκε να έχει γίνει τουλάχιστον 39-40 λεπτά πριν για να προλάβει να ξανατραβηξει τους χυμούς μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα ψησίματα πάμε αύριο στο δύσκολο κομμάτι το καθάρισμα. Αν το θυμηθώ θα βγάλω φώτο και θα κρατήσω φώτο. Καλό είναι να κάνει κάποιος με πιο πολύ εμπειρία ένα σαν άρθρο που να δίνει συμβουλές για πιο γρήγορο καθάρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν το καθάρισμα, που θα κάτσω να κανω κι εγώ καποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα, να πω οτι δοκιμασα το κόλπο με το αλάτι και τη ρίγανη στις μοσχαρίσιες.

Συγκεκριμένα έψησα τρεις κόντρα μοσχαρίσιες τις οποίες αφού τις ξέπλυνα και τις άφησα να στραγγίξουν για περιπου 15 λεπτά, τις αλάτισα με χοντρο θαλασσινό αλάτι και μετα εβαλα ριγανη. τις άφησα  σε θερμοκρασία δωματίου για περίπου 1.30 ώρα και μετά μπήκαν στην ψησταριά.

Όντως το αποτέλεσμα ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλό.

 

Συστήνεται και για άλλα ειδη κρέατος ο συγκεκριμένος τρόπος ;

 

 

 

viber_image_2020-08-28_22-06-38.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...