Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Να κανω μια χαζη ερωτηση ,στις 10- του μηνος βγαζει το lidl παλι τις angus σε προσφορα ,η απορια μου ειναι οτι επειδη μου αρεσουν πολυ αλλα η ημερομηνια ληξεως ειναι περιπου 5-7 μερες μετα την αγορα αν τις βαλω σε καταψυκτη μπορω να τις κρατησω για μεγαλυτερο διαστημα η η ημερομηνια ληξεως ενοει την ημερα αποψυξεις?

μπορ εις κ δεν ειναι χαζη ερωτηση καθολου. γενικά το κρέας στο ψυγείο πρέπει να καταναλώνετε εντός 2-3 ήμερων μαχ k σε συσκευασία μαχ 7 ημέρες. αν το βάλεις σε vaccum κανα 20 ημερο μαξ. ο λόγος είναι τα βακτηρία και η κακή διατήρηση που έχουμε στα ψυγεία με το άνοιξε κλείσε κ τπτ άλλο. Στη κατάψυξη δεν έχεις θέμα ομως δε προτείνετε και ο λόγος είναι οτι τα υγρα του θα παγωσουν θα διασταλουν θα σπασουν οι ινες κτλ, φυσική. όταν την κάνεις απόψυξη δεν θα έχει την ίδια γεύση που γνώρισες σε καμία περίπτωση 

 

 

----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

το αλάτισμα εκτος ψυγείου κ 3ς ώρες που λεει ο λόγος  να το αφήσετε εκτός στους 35 βαθμούς κλαιν.. 

πληροφορικά το μοσχαρι δεν ειναι σα το χοιρινο κ γιαυτο το τρωμε κ σχεδόν ομο καθώς οτι βακτηριο μικροβιο κτλ εμφανίζετε ειναι στην επιφανεια του κ οχι εσωτερικα οπως στο χοιρινο. αυτό σημαίνει οτι μολις το πετάξετε στη φλόγα τελείωσε.

γιαττο ακριβως το λογο λεμε το κιμα να τον ψήνουμε σε 1 μερα γτ ειναι λιώμα αρα βακτηρία παντου. Αυτο που λέμε αποψηγμενο να μην ξαναμπαίνει ψυγείο είναι γτ αν έχει αναπτύξει μικρόβια στην επιφανεια  στο ψυγείο θα διατηρηθούν κ πολυ εύκολα πιάνουμε απο δω κ από κει κτα μεταφέρουμε στο κεσεδάκι με το γιαουρτι στο πακέτο του γάλακτος στα φρούτα στα ζαρζαβατικά. δλδ αυτη η προστασία δεν είναι τόσο για το ίδιο το μοσχάρι οσο για τη γενική προστασία του χώρου.

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

28 λεπτά πριν, gsisr είπε

έχει δοκιμάσει κανείς να αλατίσει από βραδύς και να βάλει τη μπριζόλα σε ένα σχαράκι στο ψυγείο για να περνάει κι από κάτω ο αέρας;

Όταν κάνω σούβλες, μαριναρω από το βράδυ. Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην αλατισεις νωρίτερα και όχι τελευταία στιγμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέφτει η παραγγελία για την spirit II 310.

Περίμενα να δω αν θα βγει καμία προσφορά για την genesis που μου άρεσε πάρα πολύ μετά τις συμβουλές του συν-ψήστη @SagoniasSlutRos :D

Κουκούλα έγινε αγορά ήδη από Leroy.

Σήμερα θα γίνει μάλλον αγορά και 10 κιλη μπουκάλα από ΕΚΟ.

Να φανταστώ ότι θα έχει σωλήνα για σύνδεση με ρυθμιστή η συσκευασία της ψησταριάς ε?

Επόμενο βήμα η αγορά σούβλας με μοτέρ που είδα μία στα Leroy αλλά δεν ξέρω τι μήκος να πάρω. Δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσει κανείς https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Ναι έχει ρυθμιστή φυαλης. Με το καλό να την πάρεις. Βασικό να πάρεις μια βουρτσα να την καθαρίσεις. 

Πήρα και βούρτσες από Leroy!

Τώρα θα κοιτάξω και για κανένα καλό θερμόμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να δοκιμάσω το https://www.banggood.com/Digoo-DG-FT2203-Smart-Bluetoorh-LED-LCD-Display-BBQ-Kitchen-Cooking-Thermometer-With-Double-Probes-p-1300450.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN το οποίο με κουπονάκι μου βγήκε κάτω από 12 €. Θα το δοκιμάσω όταν έρθει και θα σας πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Σήμερα πέφτει η παραγγελία για την spirit II 310.

Περίμενα να δω αν θα βγει καμία προσφορά για την genesis που μου άρεσε πάρα πολύ μετά τις συμβουλές του συν-ψήστη @SagoniasSlutRos :D

Κουκούλα έγινε αγορά ήδη από Leroy.

Σήμερα θα γίνει μάλλον αγορά και 10 κιλη μπουκάλα από ΕΚΟ.

Να φανταστώ ότι θα έχει σωλήνα για σύνδεση με ρυθμιστή η συσκευασία της ψησταριάς ε?

Επόμενο βήμα η αγορά σούβλας με μοτέρ που είδα μία στα Leroy αλλά δεν ξέρω τι μήκος να πάρω. Δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσει κανείς https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760/

Kαλοριζικη! 

Περιμενουμε εντυπωσεις απο τη σουβλα. ΑΝ θυμαμαι καλα θα εισαι κομπλε στο μηκος με αυτην.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαλοριζικη! 

Περιμενουμε εντυπωσεις απο τη σουβλα. ΑΝ θυμαμαι καλα θα εισαι κομπλε στο μηκος με αυτην.

Σε ευχαριστώ.

Τρίτη μάλλον παραλαμβάνω. Λέω να περιμένω να μετρήσω διαστάσεις από την εστία και μετά να την αγοράσω μην τρέχω και δεν φτάνω μετά.

Βέβαια έχω και ένα μοτέρ από αγορά στον Σκλαβενίτη ρεύματος δυνατό φαίνεται, οπότε θα κάνω και μία δοκιμή με αυτόν να δω τι ψάρια πιάνει και βλέπουμε. Δεν είναι μοτέρ σούβλας μεγάλη αρνιού αλλά μικρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Είπα να δοκιμάσω το https://www.banggood.com/Digoo-DG-FT2203-Smart-Bluetoorh-LED-LCD-Display-BBQ-Kitchen-Cooking-Thermometer-With-Double-Probes-p-1300450.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN το οποίο με κουπονάκι μου βγήκε κάτω από 12 €. Θα το δοκιμάσω όταν έρθει και θα σας πω εντυπώσεις.

οταν σου ερθει τριψε τις επαφες της μπαταριας γιατι δε κανουν καλη επαφη! και οταν το χρησιμοποιησεις φορα ωτοασπιδες! ο ηχος ειναι εκνευριστικος οταν χτυπαει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sot_pal είπε

οταν σου ερθει τριψε τις επαφες της μπαταριας γιατι δε κανουν καλη επαφη! και οταν το χρησιμοποιησεις φορα ωτοασπιδες! ο ηχος ειναι εκνευριστικος οταν χτυπαει!

Ναι το διάβασα στα σχόλια και για τα 2 που αναφέρεις :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολα του bangood ειναι τερμα εκνευριστικοι οι ηχοι και δε βγάζουν κ το σκασμο με τι να ασχοληθείς να τραβήξεις τα κρεατα αρων αρων η να βρεις πως κλείνει το μπιπ μπιπ μπιπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

σε ολα του bangood ειναι τερμα εκνευριστικοι οι ηχοι και δε βγάζουν κ το σκασμο με τι να ασχοληθείς να τραβήξεις τα κρεατα αρων αρων η να βρεις πως κλείνει το μπιπ μπιπ μπιπ 

Υπάρχει και η λύση της σφαιροβολίας 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα προς όσους έχουν τις ιδιαίτερα δημοφιλείς εδω weber.  Όταν έρχεται η ώρα για το καλο καθάρισμα ( μετα τα 2-3 ψησίματα), γίνεται όλος ο τόπος χάλια? Αν μπει σε ταρατσα δλδ χρειάζεται μετα λάστιχο κ σφουγγάρισμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...