Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες τη φιάλη που ακριβώς την τοποθετείτε; Στον αποθηκευτικό χώρο που έχει κάτω από τις εστίες ή εκτός ψησταριάς ; Επειδή είδα κάποια βίντεο και λένε οτι είναι επικίνδυνο να την βάζεις κάτω από τις εστίες.Αν ισχύει αυτό τότε για ποιο λόγο τον έχει αυτό το χώρο;

Σκέφτομαι να αγοράσω την Campigas 2 Series Classic LX για 1-2 ψησίματα την εβδομάδα.Είναι καλή για τέτοια αραιή χρήση ή να πάω σε κάτι ποιο φτηνό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Εχθές κατάφερα να κάνω επιτέλους μία πρώτη δοκιμή στης Spirit II. Δοκιμή 2 μπριζόλες χοιρινές μία λαιμού και μία κανονική χωρίς ενδομυϊκό λίπος.

Πρώτη φορά σε αερίου. Είχα διαβάσει για 5'+5'+5'. Τελικά έκανα 3'χ6 συνολικός χρόνος περίπου 20 λεπτά στους 200-220 βαθμούς αφού είχα προθερμάνει στους 310.

Απίστευτα ζουμερές ιδίως η κανονική που δεν είχε λίπος και ήταν παχιά.

Για την γεύση που ρωτάνε πολλοί: είναι κάτι ανάμεσα από κάρβουνου και ηλεκτρική η οποία πλησιάζει αρκετά προς την κάρβουνου.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Παίδες τη φιάλη που ακριβώς την τοποθετείτε; Στον αποθηκευτικό χώρο που έχει κάτω από τις εστίες ή εκτός ψησταριάς ; Επειδή είδα κάποια βίντεο και λένε οτι είναι επικίνδυνο να την βάζεις κάτω από τις εστίες.Αν ισχύει αυτό τότε για ποιο λόγο τον έχει αυτό το χώρο;

Σκέφτομαι να αγοράσω την Campigas 2 Series Classic LX για 1-2 ψησίματα την εβδομάδα.Είναι καλή για τέτοια αραιή χρήση ή να πάω σε κάτι ποιο φτηνό;

Εγω τη δικη μου την εχω βαλει στο πλάι στη θεση που εχει ορισει ο κατασκευαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2020 στις 11:06 ΠΜ, plasTOST είπε

Σήμερα πέφτει η παραγγελία για την spirit II 310.

Περίμενα να δω αν θα βγει καμία προσφορά για την genesis που μου άρεσε πάρα πολύ μετά τις συμβουλές του συν-ψήστη @SagoniasSlutRos :D

Κουκούλα έγινε αγορά ήδη από Leroy.

Σήμερα θα γίνει μάλλον αγορά και 10 κιλη μπουκάλα από ΕΚΟ.

Να φανταστώ ότι θα έχει σωλήνα για σύνδεση με ρυθμιστή η συσκευασία της ψησταριάς ε?

Επόμενο βήμα η αγορά σούβλας με μοτέρ που είδα μία στα Leroy αλλά δεν ξέρω τι μήκος να πάρω. Δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσει κανείς https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760/

 

Δοκίμασες τελικά την σούβλα του Leroy?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Παίδες τη φιάλη που ακριβώς την τοποθετείτε; Στον αποθηκευτικό χώρο που έχει κάτω από τις εστίες ή εκτός ψησταριάς ; Επειδή είδα κάποια βίντεο και λένε οτι είναι επικίνδυνο να την βάζεις κάτω από τις εστίες.Αν ισχύει αυτό τότε για ποιο λόγο τον έχει αυτό το χώρο;

Σκέφτομαι να αγοράσω την Campigas 2 Series Classic LX για 1-2 ψησίματα την εβδομάδα.Είναι καλή για τέτοια αραιή χρήση ή να πάω σε κάτι ποιο φτηνό;

Οπου λεει ο κατασκευαστης , μην ασχολεισαι με διαφορα βιντεο.

Εγω τη  βαζω μεσα οπως ακριβως λεει η εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostasiour είπε

Δοκίμασες τελικά την σούβλα του Leroy?

Δεν την έχω αγοράσει ακόμα.

Έχω στην κατοχή μου ένα μοτέρ μικρό από Σκλαβενίτη και ένα σετ από τον κλαπακη για αντικριστό το οποίο έχει ένα μοτέρ γραναζωτό με 2 θέσεις για σουβλα. Το τέσταρα να δω πως κάθετε και πιστεύω ότι είναι οκ. Είναι δυνατό και η σουβλα είναι μια χαρά σε μήκος. Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω δοκιμή ταιριάσματος και δοκιμή επί του πρακτέου και θα επανέλθω με review. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Παίδες τη φιάλη που ακριβώς την τοποθετείτε; Στον αποθηκευτικό χώρο που έχει κάτω από τις εστίες ή εκτός ψησταριάς ;

Καπου ειχα διαβασει για ευρωπαικη νομολογια-οδηγια που απαγορευει να ειναι απο κατω .
εγω την εχω εκτος στην Vanward 4815S οπως οριζει και ο κατασκευαστης

 

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Αν ισχύει αυτό τότε για ποιο λόγο τον έχει αυτό το χώρο;

Αποθηκευση εργαλειων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ή απλά για αποθήκευση της φιάλης όταν δε χρησιμοποείται :) :)

Αυτο ομως σε μενα πχ προϋποθέτει λογω του σημείου που περνά ο σωλήνας αποσύνδεση καθε φορά του ρυθμιστή πίεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Όταν ψήνω σουβλάκια,  το ξυλάκι/καλαμάκι γίνεται κάρβουνο.

Πως το αποφεύγετε αυτό? 

Δεν ειναι ωραίο οπτικά,  ενω και χρηστικά είναι σπαστικο, αφού θρυματιζεται.

Προσοχη, το κρέας δεν το καιω, μια χαρα βγαίνει. Τι κανω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες εντυπώσεις από την WEBER E 310 είναι άριστες οτι κρέατα εχω ψήσει εως τώρα έγιναν νόστιμα χωρίς κάποιο πρόβλημα. Έχω φτιάξει επίσης σε ταψί σαρδέλες, γαύρος , γεμιστά,  παστίτσιο και κέικ. Όλα τα έφτιαξα με σβηστό το μεσαίο., το κέικ ,οι σαρδέλες και ο γαύρος έγιναν μια χαρά τα αλλά 2 άρπαξαν από κάτω ενώ από πάνω τέλεια. Τι λάθος έκανα μήπως επειδή το ταψί στο παστίτσιο και στα γεμιστά ήταν μεγάλο άρπαξε από τα πλαϊνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι, αν ειχε φωτια απο κατω, θα αρπαξε απο κει. Την επομενη φορα, αν βαλεις παλι μεγαλο ταψι,  δοκιμασε να βαλεις το ταψι τερμα αριστερα και να εχεις αναμενο μονο το δεξι ματι. Απλα στη μεση του μαγειρεματος γυρισε το ταψι 180 μοιρες να εχεις σιγουρα ομοιομορφο ψησιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...