Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Δοκίμασε επίσης να σηκώσεις το ταψί από τις σχάρες , βρες κάποιο τούβλο η κάτι παρόμοιο. 

Αυτό  σκέφτηκα και εγώ γιατί αν ανάψω μόνο την μια όπως μου λέει ο φίλος , νομίζω δεν θα ψηθεί  από πάνω και επειδή αναγκαστικά θα το έχω στο τέρμα πρέπει να ο γυρνάω συνέχεια. 

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

E ναι, αν ειχε φωτια απο κατω, θα αρπαξε απο κει. Την επομενη φορα, αν βαλεις παλι μεγαλο ταψι,  δοκιμασε να βαλεις το ταψι τερμα αριστερα και να εχεις αναμενο μονο το δεξι ματι. Απλα στη μεση του μαγειρεματος γυρισε το ταψι 180 μοιρες να εχεις σιγουρα ομοιομορφο ψησιμο.

Ευχαριστώ γα την ιδέα αλλά  ετσι νομίζω δεν θα ψηθεί  απο πάνω και θα πρέπει να το γυρνάω συνέχεια για να μην αρπάξει από  την μεριά που είναι αναμενο το μάτι στο φουλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα θα ψηθει, απλα οπως σου ειπα θελει ενα γυρισμα στα μισα του μαγειρεματος για να εισαι σιγουρος. 

Εχω ψησει ετσι 5 racks ribs γιατι οπως καταλαβαινει δεν χωραγαν στο κεντρο. Ετσι επισης ψηνεις και σε ψησταρια με καρβουνα. Βαζεις στη μια μερια τη φωτια και στην αλλη το κρεας. Δεν θελει γυρω γυρω απαραιτητα.

 

 

120109888_687145591902538_5698696571157465500_n.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω εγω κατι... θελω να παρω ενα κουτι καπνισματος και βλεπω διαφορετικα σχηματα μαρκες κοστη κλπ...

παιζει καποιο ρολο το σχημα ? πρεπει να αποφυγω η να προτιμησω κατι απο ολα αυτα που βλεπω ?

Καλημερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ritualistic είπε

να ρωτησω εγω κατι... θελω να παρω ενα κουτι καπνισματος και βλεπω διαφορετικα σχηματα μαρκες κοστη κλπ...

παιζει καποιο ρολο το σχημα ? πρεπει να αποφυγω η να προτιμησω κατι απο ολα αυτα που βλεπω ?

Καλημερες

Aυτο που εχω στη φωτο απο πανω ειναι για πελετ καπνισματος. Το πλεονεκτημα του πελετ ειναι οτι ειναι πολυ πιο φτηνο απο το τσιπς και κραταει πολυ περισσοτερο. Κοστιζει γυρω στα 20€ τα δεκα κιλα και ενα γεμισμα του σωληνα κραταει 2.5-3 ωρες.

Τα τσιπς θελουν το αλλο κουτι που ειναι κλειστο απο κατω και στο πλαι και εχει τρυπες απο πανω μονο. Κοστιζει γυρω στα 12€ τα 700γρ και ενα γεμισμα του κουτιου κραταει το πολυ μια ωρα. Το πλεονεκτημα των τσιπς ειναι οτι βρισκεις πολλες περισσοτερες ποικιλιες ξυλων, σε αντιθεση με το πελλετ που αν δεν κανω λαθος φερνουν μονο traeger στην Ελλαδα και οχι ολα τα ξυλα.

Εγω εχω και τα δυο, οποτε οι χρονοι που σου λεω ειναι με δοκιμες. Εχω παρει πελετ οξια και τσιπς ενα μιξ της weber για μοσχαρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2020 στις 1:33 ΜΜ, Canvas είπε

Ερώτηση:

Όταν ψήνω σουβλάκια,  το ξυλάκι/καλαμάκι γίνεται κάρβουνο.

Πως το αποφεύγετε αυτό? 

Δεν ειναι ωραίο οπτικά,  ενω και χρηστικά είναι σπαστικο, αφού θρυματιζεται.

Προσοχη, το κρέας δεν το καιω, μια χαρα βγαίνει. Τι κανω λάθος?

Εγώ τα ψήνω με ανοικτό καπάκι και το κομμάτι της λαβής είναι έξω απο την φωτιά. Στην μύτη δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν τα φτιάχνεις μόνος σου θα πρότεινα μεταλλικές βέργες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Εγώ τα ψήνω με ανοικτό καπάκι και το κομμάτι της λαβής είναι έξω απο την φωτιά. Στην μύτη δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν τα φτιάχνεις μόνος σου θα πρότεινα μεταλλικές βέργες.

Θεωρητικα παιζουν ρολο οι θερμοκρασιες και οι αναφλεξεις που εχει ο καθενας οπως και η ποιοτητα του καλαμακιου.

Εγω τα ψηνω παντα με κλειστο καπακι στους 200 βαθμους για 10 λεπτα απο την καθε μερια. Με ανοιχτο καπακι θεωρω πως θα βγουν στεγνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτή τη περίοδο εχω λιώσει στο να τρωω τις μπριζόλες του σαγονια απο τα μακρο 😅. Η συσκευασία που μου δώσανε ήταν 4 κιλα κ έβγαλε 10 ωραιότατα κομμάτια 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

εγώ αυτή τη περίοδο εχω λιώσει στο να τρωω τις μπριζόλες του σαγονια απο τα μακρο 😅. Η συσκευασία που μου δώσανε ήταν 4 κιλα κ έβγαλε 10 ωραιότατα κομμάτια 

Τις κορτεζίνες λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθενεις τη ψησταριά σου τις θέρμες εστιες και παίζεις ανάλογα τοποθέτηση κρέατος με ένταση θερμοκρασίας. εμπειρικά κ μόνο. επίσης οσο πιο καθαρή τόσο λιγότερες αναφλέξεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαζομαι για τον πρωτο βαθυ καθαρισμο μεσα στην εβδομαδα...

Οποιος εχει διαθεση ας γραψει τι καθαριστικα χρησιμοποιει για τον εσωτερικο αλλα και εξωτερικο καθαρισμο της ψησταριας του να τα εχουμε ολα μαζεμενα εδω

Καλημερα σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...