Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα έχω ψήσει αρκετές φορές ψάρια αλλα αύριο θα ψήσω ένα μαγιάτικο 3 κιλα. Πέρα από τα κλασικά στεγνωμα καλό αλάτι λάδι τι άλλο να προσέξω? Να την βάλω 200 βαθμούς η τερμα? Τι θερμοκρασία να το βγάλω το ψάρι. Ευχαριστώ οολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, Elderman_19730 είπε

Εξαρταται τι σε ενοχλει. Αν σε ενοχλει να μη φας "υλικο" (οπως πχ στο τεφαλ τηγανι που απο το ξυσιμο τρως και λιγο τεφλον) αυτο δεν ισχυει γιατι ειναι χυτο. Αν σε ενοχλει που τρως τη μαυρίλα των προηγουμενων ψησιμάτων, τοτε το ιδιο ισχυει και με τις σχάρες. Οπως και αυτες πρεπει να τις καθαρίζεις. Δεν ξέρω αν κατάλαβα ακριβώς ποιο θέμα σε ενοχλεί.

Δεν με "ενοχλεί" κατι , με προβληματίζει ειπα, και αυτό γτ το αλουμίνιο εχει αποδειχτεί ότι είναι καρκινογόνο κ δεν αποβάλετε από τον οργανισμο αλλά συσσωρευετε  όπως ακριβός ειπες κ για τα τεφαλ ( κ γιαυτο τα χω πεταξει ολα). κατά τα αλλα επειδή σου πα εχω κ εγω ναι ηταν πολυ jet για ψήσιμο κ μάλιστα οταν τα πηρα( νομιζω 2016) τα άφησα κ τα κόψανε στο μέγεθος της τότε ψησταριας μου κ βολέψανε. ε μετα διάβασα αυτα για το αλουμίνιο κ τα χω κανει περα. 

αυτο με το χυτο που λες δε το γνώριζα τοτε κ δεν ξερω σιγουρα όταν το ξινης να καθαριστεί στο χυτο αλλουμινιο δεν φεύγουν μικροσοματιδια που πανε μετα στο φαγητό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, sndev said:

Δεν με "ενοχλεί" κατι , με προβληματίζει ειπα, και αυτό γτ το αλουμίνιο εχει αποδειχτεί ότι είναι καρκινογόνο κ δεν αποβάλετε από τον οργανισμο αλλά συσσωρευετε  όπως ακριβός ειπες κ για τα τεφαλ ( κ γιαυτο τα χω πεταξει ολα). κατά τα αλλα επειδή σου πα εχω κ εγω ναι ηταν πολυ jet για ψήσιμο κ μάλιστα οταν τα πηρα( νομιζω 2016) τα άφησα κ τα κόψανε στο μέγεθος της τότε ψησταριας μου κ βολέψανε. ε μετα διάβασα αυτα για το αλουμίνιο κ τα χω κανει περα. 

αυτο με το χυτο που λες δε το γνώριζα τοτε κ δεν ξερω σιγουρα όταν το ξινης να καθαριστεί στο χυτο αλλουμινιο δεν φεύγουν μικροσοματιδια που πανε μετα στο φαγητό ? 

Αχα! Αναφέρεσαι προφανώς στο οτι το αλουμινιο με όξινα (ντοματες-λεμονια κλπ) αντιδρα και δεν ειναι υγιεινο! ναι δεν έχω κάποια απάντηση σε αυτό. Εμας σπιτι τα μισα τηγάνια-ταψια ειναι αλουμινένια γιατι η κυρα τα ανοξειδωτα τα βρισκει λεει "πολυ βαρια" στο χέρι (αντε κανε καβγα αν θες).
Οπότε αν ειναι να πάθω κάτι... θα το παθω ετσι κι αλλιως απο τοσα τηγάνια-ταψια που ειναι επισης αλουμινιο.
Τα περισσοτερα bbq-σχαρες ειναι λαμαρινα με εμαγιε οποτε ΠΟΛΥ χειροτερα να φας εμαγιε. Μας μένει μονο το food grade inox 304 που ειναι σουπερ ακριβο. Τι να πω?
Το χυτο που ανέφερα εχει να κανει με το οτι δεν ειναι "στρωσεις" να ξεφλουδισει. Τωρα αν ειναι να τριψω, να ειναι η βουρτσα πιο σκληρη να βγαλει μικρο-ρινισμα, να ανακτευτει το ρινισμα με οξυ, να το καταπιω.... δεν ξερω. Υποθέτω τα παϊδακια-πανσέτες-λίπη είναι γκαραντι πιο σιγουρα να ψοφολογησω απο καρδια... οπότε εγω προσωπικα παιρνω το ρισκο του χυτου αλουμινιου.
Πάντως νομίζω συμφωνείς οτι πλην αυτου, το grillgrate τα σπαει στο ψήσιμο!
Καλή συνέχεια

Επεξ/σία από Elderman_19730
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Elderman_19730 είπε

Αχα! Αναφέρεσαι προφανώς στο οτι το αλουμινιο με όξινα (ντοματες-λεμονια κλπ) αντιδρα και δεν ειναι υγιεινο! ναι δεν έχω κάποια απάντηση σε αυτό. Εμας σπιτι τα μισα τηγάνια-ταψια ειναι αλουμινένια γιατι η κυρα τα ανοξειδωτα τα βρισκει λεει "πολυ βαρια" στο χέρι (αντε κανε καβγα αν θες).
Οπότε αν ειναι να πάθω κάτι... θα το παθω ετσι κι αλλιως απο τοσα τηγάνια-ταψια που ειναι επισης αλουμινιο.
Τα περισσοτερα bbq-σχαρες ειναι λαμαρινα με εμαγιε οποτε ΠΟΛΥ χειροτερα να φας εμαγιε. Μας μένει μονο το food grade inox 304 που ειναι σουπερ ακριβο. Τι να πω?
Το χυτο που ανέφερα εχει να κανει με το οτι δεν ειναι "στρωσεις" να ξεφλουδισει. Τωρα αν ειναι να τριψω, να ειναι η βουρτσα πιο σκληρη να βγαλει μικρο-ρινισμα, να ανακτευτει το ρινισμα με οξυ, να το καταπιω.... δεν ξερω. Υποθέτω τα παϊδακια-πανσέτες-λίπη είναι γκαραντι πιο σιγουρα να ψοφολογησω απο καρδια... οπότε εγω προσωπικα παιρνω το ρισκο του χυτου αλουμινιου.
Πάντως νομίζω συμφωνείς οτι πλην αυτου, το grillgrate τα σπαει στο ψήσιμο!
Καλή συνέχεια

οχι αναφέρομαι ξεκάθαρα στο οτι οταν τα ξύνεις χανουν υλικο όπως όλα τα προϊόντα και οτι το αλουμίνιο είναι κλάσης πιο καρκινογόνο γτ δε το αποβάλει ο οργανισμος κ τα αποθηκεύει στους λεμφαδενες οι οποίοι πανε σε ολο το ανθρώπινο σύστημα. το αν θα φυγουμε απο χοληστερίνη κ λίπη είναι αλλη ιστορία αλλά είτε ψήνεις σε ξυλα ειτε σε κλιβανο το ιδιο λιπος  θα φας.

κοίτα το grillgrate οντος ειναι καλο στο ψήσιμο βγάζει ανω του καλου αποτέλεσμα με πολύ βολική χρήση ελαφρυ βαλε βγαλε πλύσιμο ,με συνοδεύσανε 1μιση χρόνο ψησίματος αλλά ως εκεί. σιγουρα ειναι κλασεις ανώτερα απο τις σχάρες που δίνουν οι no name αλλα δεν ειναι μαντεμι και δε μιλάω για τα κινεζικα μαντέμια αλλα lodge κ παρεμφερει. Ομως θα σου πω κατι για το κοστος. μια no name καλή εχει καμία 300αρα βαλε κ 200 ε grillgrate πας σε μια weber που οι σχάρες της, σχοραμε επειδή τις εχω είναι καλύτερη απο grillgrate στο ψήσιμο αλλα οχι τόσο εύκολη στο καθάρισμα.

οι grillgrade δε κρατάνε επίσης θερμοκρασία στο άνοιξε κλίσε στις κορυφες  όπως τα καλα μαντέμια που προσωπικά το "ζητάω". για τη θερμοκρασία ναι τη μοιράζουν αλλά όχι τόσο πολύ οσο διαφημίζουν κ το ειχα μετρήσει με θερμόμετρο lazer. αυτό εχει να κανει κυρίως με τη ψησταριά.

επίσης να σου αναφέρω καθώς δεν είσαι ο μονος που πετας λευτα σε bbq οτι ναι εχεις δικιο  απο το να αλλάζεις ψησταριά οικονομικά καλυτέρα να παρεις τα grillgrate αλλα..! όπως εχω γράψει ξανα 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/421368-ψησταρια-υγραεριου/?do=findComment&comment=57956786

τις χρησιμοποιώ για ηλεκτρόλυση στα μαντέμια μου και ξέρεις τι? έχουν διαλυθεί κομμάτια του από την χημική αντίδραση που συμαινει ότι δεν είναι και τοσο καλο αλουμίνιο η δεν είναι στο 100% του αρα σίγουρα φεύγει κ στο τρίψιμο κ προσωπικά εμενα με ανχωνει να καταλήγει στο πιάτο μου!

 

και για να μην παρεξηγειθω για τα μαντέμια επειδή το χω αναφέρει πολακης πλέον (κανα 3μηνο) εχω μια μονοκόμματη σχαρα inox χειροποίητη "δωρο" του πεθερου στη κορη του κ με εχει καταβολέψει. ομως κ παλι θα ξαναπω σαν τις σχάρες μαντεμιού weber k broil king (ανω των 700σιων) (και νε σκουριάζουν στη 3ετια κ κάνουν 80 ε οι καινούριες) δεν εχει στο ψησιμο. στην ευκολια ναι grillgrade k inox αλλά είμαι σε μια ηλικία που με τρομάζουν οι "Αρρωστιες".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, sndev said:

οχι αναφέρομαι ξεκάθαρα στο οτι οταν τα ξύνεις χανουν υλικο όπως όλα τα προϊόντα και οτι το αλουμίνιο είναι κλάσης πιο καρκινογόνο γτ δε το αποβάλει ο οργανισμος κ τα αποθηκεύει στους λεμφαδενες οι οποίοι πανε σε ολο το ανθρώπινο σύστημα. το αν θα φυγουμε απο χοληστερίνη κ λίπη είναι αλλη ιστορία αλλά είτε ψήνεις σε ξυλα ειτε σε κλιβανο το ιδιο λιπος  θα φας.

κοίτα το grillgrate οντος ειναι καλο στο ψήσιμο βγάζει ανω του καλου αποτέλεσμα με πολύ βολική χρήση ελαφρυ βαλε βγαλε πλύσιμο ,με συνοδεύσανε 1μιση χρόνο ψησίματος αλλά ως εκεί. σιγουρα ειναι κλασεις ανώτερα απο τις σχάρες που δίνουν οι no name αλλα δεν ειναι μαντεμι και δε μιλάω για τα κινεζικα μαντέμια αλλα lodge κ παρεμφερει. Ομως θα σου πω κατι για το κοστος. μια no name καλή εχει καμία 300αρα βαλε κ 200 ε grillgrate πας σε μια weber που οι σχάρες της, σχοραμε επειδή τις εχω είναι καλύτερη απο grillgrate στο ψήσιμο αλλα οχι τόσο εύκολη στο καθάρισμα.

οι grillgrade δε κρατάνε επίσης θερμοκρασία στο άνοιξε κλίσε στις κορυφες  όπως τα καλα μαντέμια που προσωπικά το "ζητάω". για τη θερμοκρασία ναι τη μοιράζουν αλλά όχι τόσο πολύ οσο διαφημίζουν κ το ειχα μετρήσει με θερμόμετρο lazer. αυτό εχει να κανει κυρίως με τη ψησταριά.

επίσης να σου αναφέρω καθώς δεν είσαι ο μονος που πετας λευτα σε bbq οτι ναι εχεις δικιο  απο το να αλλάζεις ψησταριά οικονομικά καλυτέρα να παρεις τα grillgrate αλλα..! όπως εχω γράψει ξανα 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/421368-ψησταρια-υγραεριου/?do=findComment&comment=57956786

τις χρησιμοποιώ για ηλεκτρόλυση στα μαντέμια μου και ξέρεις τι? έχουν διαλυθεί κομμάτια του από την χημική αντίδραση που συμαινει ότι δεν είναι και τοσο καλο αλουμίνιο η δεν είναι στο 100% του αρα σίγουρα φεύγει κ στο τρίψιμο κ προσωπικά εμενα με ανχωνει να καταλήγει στο πιάτο μου!

και για να μην παρεξηγειθω για τα μαντέμια επειδή το χω αναφέρει πολακης πλέον (κανα 3μηνο) εχω μια μονοκόμματη σχαρα inox χειροποίητη "δωρο" του πεθερου στη κορη του κ με εχει καταβολέψει. ομως κ παλι θα ξαναπω σαν τις σχάρες μαντεμιού weber k broil king (ανω των 700σιων) (και νε σκουριάζουν στη 3ετια κ κάνουν 80 ε οι καινούριες) δεν εχει στο ψησιμο. στην ευκολια ναι grillgrade k inox αλλά είμαι σε μια ηλικία που με τρομάζουν οι "Αρρωστιες".

Φιλε συμφωνω σε όλα! Ο καθένας οτι γουσταρει άλλωστε. Εγω έχω και μαντεμι Lodge και εχω και μαντεμι της πλάκας κινεζικο (αν και να ξερεις τελευταια τα lodge εχουν ριξει ποιοτητα) και εχω και μαντέμι εμαγε. Με κουράζει το τριψε καθάρισε βαλε λαδι μη σκουριασει (εμένα). Αλλά είναι πολύ καλό και το μαντέμι. Αυτές που ΔΕΝ ειναι καλές ειναι οι μαντεμένιες σχαρες της Broil King που τις πουλαει και δηθεν πανακριβα και με απογοητευσαν. Εχω και σχαρα inox 304 8μμ βεργες 100 ευρω (το πιο απλο αλλα το πιο σιγουρο). Βασικα εχω δοκιμασει απο ολα και ...νομιζω εχουν ελαχιστες μικροδιαφορες για να συζητησουμε. Δηλαδη αν δεν εισαι σεφ ολκης, σχεδον το ιδιο αποτέλεσμα το πετυχαίνεις με 5 διαφορετικους τροπους! Στο καλο sear που θες να κρατησεις θερμοκρασία και να βαλεις να "αρπαξει" το πανακριβο στεικ να κανει maillard...., εχω δοκιμασει εκατο πραγματα! Εχω βάλει infrared σε inox σχαρα, εχω βαλει μαντέμια (με-χωρις επιστρωση), έχω βάλει πετρα πλακα λαβας πανακριβη ιταλικη, έχω βάλει κορδιερίτη (πετρα πιτσας) με και χωρις επιστρωση, έχω βάλει γρανιτη, εχω βάλει και grillgrate. Εχω δοκιμασει με ta burner στο φουλ, εχω βαλει καρβουνο στο starter βαρελακι οπως κανουν οι αμερικανοι στο youtube, έχω και φλογιστρο κλπ κλπ κλπ! Ε! να σου πω κατι?
με διαφορα μισου λεπτου πανω κατω το rib eye ιδιο γινεται. Δεν βρισκω Τοοοοοοοση διαφορα! Απορω γιατι ολοι επιμενουν πως "το ενα ειναι κορυφη και το αλλο ειναι μετριο".
Επομένως, το μονο που λεω για τα grillgrates ειναι πως επειδη γλυτωνεις φλογες, επειδη ισιωνουν την κατανομη θερμοκρασιας που ειναι τυπικο προβλημα των περισσοτερων bbq γκαζιου, επειδη γυρνάνε και γινονται πλακα, Ε! εμένα με καταβολεψαν. 
Τελος έβαλες την παραμετρο "τι παιρνω με 500". Μα δεν ειπα ποτε οτι η weber στα 500 δεν αξιζει! δυναμη ειναι! (σε σχεση με 300 noname). Εγω ειπα πως "οτι και να έχεις" βαλε και grillgrate επιπλεον! Αλλωστε η weber των 500 ψηνει καλυτερα απο την noname των 250 επειδη εχει και καλυτερα Burner, και πιο καλο θαλαμα-καπακι χωρις απωλειες κλπ κλπ κλπ δεν ειναι δηλαδη λογω μονο σχαρων που ειναι καλη! Τέλος, οποιος κολλησει το μικροβιο θα δωσει Χ για ψησταρια και ακομα 3Χ σε αξεσουαρ για να κανει δοκιμες! Ειναι κολλημα με τα χρονια.

ΥΓ κι εγω σε ηλικια "ζορικη" ειμαι. δες στο username ετος γεννησης. αχαχαχαχ! Καλη υγεια να εχουμε

 


 

Επεξ/σία από Elderman_19730
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε σε ολα αυτα! εγω στο θεμα υγείας κ μονο κολαω πουθενα αλλου κ επειδη δεν ειμαι ιδικός αυτο με ανχωνει κ τις εβαλα στην ακρη. 

Αρρωστακι σα κ μενα είσαι στα τεστ. 

Μια λεπτομέρεια μόνο. Αναφλέξεις εστω κ πολυ λιγοτερες ειχα κ στις grill grade καθως κολλούσε η λιγδα στις τρύπες, ομως σβήσανε πολυ πιο εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα.. Όχι και κρίσιμη ηλικία οσοι είμαστε το 73.....

 

Καμία γνώμη για τα κρέατα που έχει το Mart? Κάτι Αργεντίνικα έχει.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, @pnea1973 said:

Έλα.. Όχι και κρίσιμη ηλικία οσοι είμαστε το 73.....

Καμία γνώμη για τα κρέατα που έχει το Mart? Κάτι Αργεντίνικα έχει.. 

Παιδια εγω mart ανθουσας εχω παρει (σε πολυ λογικες τιμες) κατι υπεροχες ribeye black angus ιρλανδιας κατι υπεροχες ουρουγουαης και κατι χαλια μαυρα μπιφτεκια απο black angus Ιρλανδιας. Που θα πεσεις ειναι! Τι προαλλες ειχε και kobe αλλα γαμωτο ειχε κομματι 6κιλο (λογικα για εστιατοριο) επι 60 το κιλο! Για ονομα του Θεους, και δεν το πηρα προφανως γιατι απλα... ειπαμε μαλακες αλλα ποσο μαλακες? Περιμενο να βρω σε πιο μικρο cut

6 minutes ago, sndev said:

Συμφωνούμε σε ολα αυτα! εγω στο θεμα υγείας κ μονο κολαω πουθενα αλλου κ επειδη δεν ειμαι ιδικός αυτο με ανχωνει κ τις εβαλα στην ακρη. 

Αρρωστακι σα κ μενα είσαι στα τεστ. 

Μια λεπτομέρεια μόνο. Αναφλέξεις εστω κ πολυ λιγοτερες ειχα κ στις grill grade καθως κολλούσε η λιγδα στις τρύπες, ομως σβήσανε πολυ πιο εύκολα. 

Φιλε με θερμομετρα laser, με thermapen, με δευτερο πιστολι θερμομετρο.... ποτε μετραω την υδροψυξη στο pc, ποτε τις σχαρες και τον αερα στο bbq, η κυρα μου με κοιταει σα χαζη! Ειναι να μην κολλησεις μικροβιο. Το χομπι δεν ειναι μονο το bbq ψητο ειναι και να παιξεις. Το χομπι δεν ειναι να βαλεις ενα game στο pc ειναι να Mod-αρεις να γουσταρεις! νομιζω ιδιοι παλαβοι πρεπει να ειμαστε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Elderman_19730 Κάπως ετσι κανω κ γω με τις μοντες😱. τα πετας που τα πετας.. παρε κ ενα meater θα μου ανάψεις λαμπάδα θα δώσει αλλο νοημα στα ψησίματα σου κ τις θερμοκρασίες κρέατος.

οσον αφορα το mart o @SagoniasSlutRos ειχε προτείνει μια πριζολα ανεφ οστου image.png.baee0669ff093b7a86e187a71b463c01.png

η οποία ήταν εξαιρετική που τη πείρα κ εγώ (4 κιλα ήταν το κομματι μου) απίστευτα νόστιμη. τα μπιφτέκια blank angus Ιρλανδίας απεσια σαν αχυρο με λιπος ήταν και γενικά οτι άλλο εχω παρει εκτός από το συγκεκριμένο κομματι τηs devesa δε με ικανοποίησε καθολου. ο κρεοπώλης στη γειτονια μου ειναι πολυ πιο ποιοτικος με ελληνικο μοσχάρι μάλιστα.

 

επισης αν βρεθεί kobe με 60 το κιλο από mart να το μοιραστούμε με κάποιον είμαι μέσα.. 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από the mart αξίζει αν βρείτε και tri tip black Angus στα 10€ το κιλό. Το πιο value for money. Το ψήνεις indirect αρχικά και το τελειώνεις direct μέχρι medium rare και βγαίνει λουκούμι. Λίγο προσοχή στη φορά που θα το κόψεις και είσαι άρχοντας. Πήγα το Σάββατο να πάρω και δεν είχε μείνει τπτ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Από the mart αξίζει αν βρείτε και tri tip black Angus στα 10€ το κιλό. Το πιο value for money. Το ψήνεις indirect αρχικά και το τελειώνεις direct μέχρι medium rare και βγαίνει λουκούμι. Λίγο προσοχή στη φορά που θα το κόψεις και είσαι άρχοντας. Πήγα το Σάββατο να πάρω και δεν είχε μείνει τπτ. 

πως το ψήνετε αυτό, ολόκληρο ή το κόβετε σε μπριζόλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για 2 ατομα ειναι   μεγαλα αν σκεφτεις οτι 350γρ ειναι η μεριδα.

παιζει και ενα αλλο  στο mart σπαλομιτα νομιζω σε σχετικα καλη τιμη αλλα γενικοτερα τα κομματι αυτα ειναι πανω απο 2 κιλα.  δεν εχω βρει πως φτιαχνετε αυτο και πως το λενε διεθνως για να δω τροπους ψησιματος.

θα ηταν καλο για δοκιμες σε μικροτερα κομματια. αν δε σ'αρεσει να το πεταξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...