Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Evgenios_V said:

τωρα ειμαι ακομα ποιο μπερδεμενος (δεν ειναι δικο σου λαθος) γιατι και οι δυο τυποι σχαρας αναφερονται για το ιδιο μοντελο στο ιδιο μαγαζι... πιθανον εχει λαθος περιγραφη στο σαιτ...

θα ρωτησω στο ιδιο το καταστημα...

Ρώτα για να είσαι σίγουρος. Μπορεί να κάνω εγώ λάθος. Πάντως και εγώ όταν έψαχνα είχα δει τέτοια λαθάκια σε διάφορα sites. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 λεπτό πριν, hightmare είπε

Εγώ ψήνομαι και για τις 2 είτε τηνweber στα 550 είτε τηνnapoleon με έκπτωση είμαι μέσα

Σ αυτές παίζει και σούβλα ; Ξερεις ; Πιστεύω αξίζει η σούβλα για κοτόπουλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis1112 είπε

Σ αυτές παίζει και σούβλα ; Ξερεις ; Πιστεύω αξίζει η σούβλα για κοτόπουλο 

Ναι παίζουν αλλά σε υψηλές τιμές οι αυθεντικές νομίζω παίζουν πατέντες όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hightmare είπε

Ναι παίζουν αλλά σε υψηλές τιμές οι αυθεντικές νομίζω παίζουν πατέντες όμως

Θελει ψάξιμο μ τις τιμές καλυτερα να ρωτήσουμε αντιπρόσωπο κατευθείαν για καλύτερη τιμή 

8 λεπτά πριν, Giannis1112 είπε

Θελει ψάξιμο μ τις τιμές καλυτερα να ρωτήσουμε αντιπρόσωπο κατευθείαν για καλύτερη τιμή 

https://napoleongrills.gr/rogue/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-425-black-r425pk-1-gr.html 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gdeli είπε

Πώς το θέλεις το ψήσιμο; Μέτριο, καλό; Εγώ πχ που θέλω medium - medium rare ή θα τις έβαζα στο φουλ 4 και 4 λεπτά, αλλά χωρίς να υπολογίσω το infrared. Με το infrared δεν ξέρω τι γίνεται να σου πω την αλήθεια. Λογικά θα μπορείς να τις ψήσεις και μόνο εκεί, ή να κάνεις ένα θωράκισμα όπως λες και να τις βάλεις μετά σε μια θερμοκρασία μεσαία (το πολύ 200) με θερμόμετρο μέχρι να φτάσεις λίγο πιο κάτω από το επιθυμητό. Μετά ξεκουράζεις σκεπάζοντας με αλουμινόχαρτο για ξεκούραση τουλάχιστον 8 λεπτά.

όπως είπε και πριν το άλλο το παιδί αλλά το είπε με την ορολογία του ψησίματος και κάθισα και διάβασα τι είναι reverse searing διότι λίγο νέος στο άθλημα

Εγώ που τη θέλω καλά ψημένη σχετικά θα τη ψήσω με το θερμόμετρο στους 130 -150 βαθμούς ώσπου να πάει 65 βαθμούς αν έχω καταλάβει καλά από αυτά που διάβασα:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Μπορώ να κάνω το ίδιο αν σας ενδιαφέρει και για την Napoleon Rogue 425 R425PK-1 βλέπω οτι ειναι άμεσα διαθέσιμη οπότε ΑΝ υπάρχει ενδιαφέρον ΙΣΩΣ μπορούμε να πετύχουμε καλή τιμή...

και αναλογα με τα δεδομένα μεταξυ των 2 μπορούμε να αποφασισουμε ανάλογα...

ΠΡΟΣΟΧΗ: Like όσοι μπορούν/θέλουν να την αγοράσουν άμεσα

Napoleon 425 k Napoleon 425SB παρόλο που δείχνουν τα site κάποιων αντιπροσώπων απόθεμα, στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αν καλέσεις. Μόνο ένας στην Καβάλα (εξαιρετικοί και πολύ γρήγοροι στην ηλεκτρονική επικοινωνία) έχει την 425SB αλλά με τιμή στα 890. (σημ. επικοινωνία πριν 2 μέρες)

3 ώρες πριν, schaliasos είπε

 

Οι λόγοι που αναφέρει ο @giannislazy είναι που με έκαναν να επιλέξω την Napoleon έναντι της Weber, συν κάποιες ακόμα μικρές διαφορές

  1. Οι σχάρες της Napoleon είναι διπλής όψης. Η μία πλευρά είναι "μυτερή" για searing και η άλλη έχει αυλακώσεις για να δίνει παράπανω γεύση από τα λίπη που καίγονται σε πιο αργό ψήσιμο.
  2. H Napoleon δεν έχει έξτρα κουμπί ανάφλεξης, απλά στρίβεις και γυρνάς τον διακόπτη.
  3. H Weber αν δεν κάνω λάθος είχε πλαστικό χερούλι ενώ η Napoleon stainless steel.
  4. Η Napoleon έχει 4 ρόδες που "κλειδώνουν" οπότε μετακινείται σπρώχνοντάς την χωρίς να την σηκώνεις.
  5. H Napoleon έχει ελαφρώς ψηλότερο καπάκι.

Κατά τα άλλα την Weber την είχα δει στον Κοτσόβολο και μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Η κατασκευή φαινόταν πολύ στιβαρή (το ίδιο καλή είναι και στην Napoleon) και μου είχε αρέσει επίσης ένα σύστημα που έχει με διάφορα σκεύη που μπορείς να τοποθετήσεις σε ένα κυκλικό σημείο της σχάρας αφαιρείται.

Για όποιον ενδιαφέρεται για την Napoleon 425 και μπορεί να διαθέσει κάτι παραπάνω ας δει και 2 πολύ καλές προσφορές που είδα από Γερμανία. Αν υπήρχαν πριν ένα μήνα πιθανόν να έπαιρνα από εκεί.

  • Επιλογή 1: Με α) πλαϊνό μάτι (όχι infrared), β) Infrared Rear Burner και γ) σύστημα σούβλας στα 920.
  • Επιλογή 2: Με Infrared Side Burner (ΧΤ model) στα 919. 

Όπως είπα και στο ποστ μου, στις τωρινές τιμές θα διάλεγα Napoleon για τον λόγο που είπα και πρόσθεσες κι εσυ κάποια σωστά σημεία. 

Αν θεωρητικά μπορεί να βρει κανείς την Weber Spirit II 310 vs Napoleon σε διαφορά τιμής 150-200 ευρώ που έγινε στο παρελθόν τότε είναι μονόδρομος για μένα η Weber. Η διαφορά είναι μια αυθεντική σούβλα!

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ψάξει κανείς συν-ψηστης, με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά 3 ψησταριών στην τιμή των εως-550€ (με τιμολόγιο), οπότε μπορείτε να με υπολογίζετε (κ εγώ την 310 σκεφτόμουν).. η αγορά σχεδιάζω να γίνει έως μέσα Απριλίου. Λογικά σε 2 εβδομαδες (μετά την Τσικνοπέμπτη) θα βγουν κ κάποιες μικρές προσφορές, αλλά η αλήθεια είναι ότι σε παγκόσμιο επίπεδο το απόθεμα είναι πολύ χαμηλό. Ο κόσμος έχει κλειστει στο σπίτι κ επενδύει σε αυτό, με αποτέλεσμα να υπάρχει σημαντικό ξεστοκαρισμα κ καθυστερήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσε η coral που είχα από την παλιά ψησταριά και είμαι για αλλαγή στη Napoleon.

Σκέφτομαι σοβαρά στην coral prime,λόγω βάρους και δείκτη.

Την έχει βάλει κανείς να μου πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος ειχε αναφερει πιο πανω ψωμακια μπριος για μπεργκερ απο σουπερ μαρκετ. Μηπως θυμαστε απο ποιο και ποια ψωμακια για να μην ψαχνω σελιδες πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsounis είπε

Μόλις τελείωσε η coral που είχα από την παλιά ψησταριά και είμαι για αλλαγή στη Napoleon.

Σκέφτομαι σοβαρά στην coral prime,λόγω βάρους και δείκτη.

Την έχει βάλει κανείς να μου πει εντυπώσεις?

Πολύ καλή η prime και πανευκολη στη σύνδεση, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης μιας και είναι η πρώτη που εβαλα.. έχω την προπανίου (γκρι) και είμαι πολύ ευχαριστημένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα ήθελα κι εγώ να πάρω μια ψησταριά υγραεριου. Είδα την weber 320 αλλά αυτή τη στιγμή Ελλάδα παίζει στα 795 χαμηλότερη τιμή. Υπάρχει κάποιο site εξωτερικό να δω μήπως τη βρω κάπου σε καλύτερη τιμή; 

Εκτός από weber τι άλλη πρόταση έχετε σαν την την e320

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Πολύ καλή η prime και πανευκολη στη σύνδεση, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης μιας και είναι η πρώτη που εβαλα.. έχω την προπανίου (γκρι) και είμαι πολύ ευχαριστημένος..

Έβαλα την κόκκινη, βέβαια κόκκινη είχα και πριν. Εύκολη σύνδεση, αλλά ακόμη δεν δοκιμάστηκε. 

Θα το βάλω μετά και θα γράψω εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k.perdikoulis είπε

Καλημέρα, μήπως εννοείς αυτά?

 

Αυτά ναι, σε ευχαριστώ! Πήρα 3 συσκευασίες θα δοκιμαστούν αύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...