Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/2/2021 στις 2:23 ΜΜ, gdeli είπε

Ο πάτος αφαιρείται σαν ταψί σίγουρα στις Napoleon, είναι ένα κωνικό inox ταψί με μια τρύπα στο κατώτερο μέρος για να στάζουν τα λίπη στον λιποσυλλέκτη.  Το πλένεις με απορρυπαντικό πιάτων στον νεροχύτη και είσαι ΟΚ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο της Weber που έχει τέτοια δυνατότητα, δεν ξέρω και αν είναι για όλους τόσο σημαντικός παράγοντας για την επιλογή ψησταριάς.

Για εμένα να σου πω την αλήθεια είναι πρώτος και κύριος παράγοντας γιατί ταλαιπωρούμαι πολύ με το καθάρισμα σε κανονικό κάδο μη αφαιρούμενο/απόσυναρμολογούμενο ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 λεπτά πριν, gdeli είπε

Νομίζω ότι αν έχει 830€ με τα μεταφορικά και σε καλύπτει η εγγύηση είναι καλή η τιμή, 170€ πιο κάτω από την Ελλάδα. Αν δεν έχει μεταφορικά ή αν χρειαστεί να πληρώσεις εδώ άλλη μεταφορική να σου την φέρει ή αν δεν σε καλύπτει η εγγύηση το πράγμα αλλάζει. Εγώ που την παρέλαβα από το κατάστημα την 525 μου δεινοπάθησα να την πάρω διότι το κουτί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πολύ βαρύ, δεν το πίστευα όταν το είδα. Χώρεσε ίσα ίσα σε πορτ μπαγκάζ Nissan X-Trail (είναι αχανές για όποιον ξέρει) με τα καθίσματα τέρμα μπροστά, χρειάστηκαν 3 άτομα να την βάλουμε. Μετά για να την ανεβάσω στο σπίτι πολύ απλά άνοιξα το κουτί και τα ανέβαζα λίγα λίγα, όλο μαζί δεν γινόταν 🙂 

Πριν κάνεις την παραγγελία στο εξωτερικό θα σου πρότεινα να πάρεις στην αντιπροσωπεία (το Homing είναι) και να δεις αν σου κάνουν κάτι καλύτερο από την τιμή που έχουν στο site και κυρίως να διευκρινίσεις το θέμα της εγγύησης. Αυτή η 2η απάντηση στον @giannislazy δεν είναι ξεκάθαρη. Αν απευθυνθείς στο κατάστημα εξωτερικού και δεν σε εξυπηρετήσουν θα μπορείς μετά να απευθυνθείς εδώ;

 

Στις 23/2/2021 στις 11:01 ΠΜ, Evgenios_V είπε

Σε επικοινωνία με διαφορα καταστήματα σχετικά με καλυτερες τιμές για αγορά Ναπολέον 425 ακομα και 525 δυστηχώς τοσο λογω χαμηλών αποθεμάτων (δλδ δεν μπορούν και εξυπηρετήσουν περα απο 1 τεμάχιο) καθως και χρήσης μονο ηλεκτρονικού κατάστηματος δεν υπάρχει δυνατοτητα για καλύτερη τιμή...

Απο τα συμφραζόμενα δεν βλέπω να ερχεται και άμεσα στοκ οπότε δεν βλέπω να πεφτουν και οι τιμές τους γενικότερα...

στην παραπανω επικοινωνία ηταν και το Homig αλλα δεν μπορουσαν να κανουν κατι καλυτερο λογω των παραπάνω λογων (δες αρχικο μου ποστ)...

Τωρα οντως το κουτι ειναι τεράστιο...αλλα οπου υπάρχει θεληση υπαρχει τροπος :) ... αν δω οτι δεν χωαράει γιατι οντως η κουτα φαινεται θηριο για το  golf μου... τοτε θα ανοιξω κουτι (οπως εκανες και εσυ δλδ) και θα το βαλω χωρις την κουτα οταν παω για παραλλαβή στην αποθηκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για εμένα να σου πω την αλήθεια είναι πρώτος και κύριος παράγοντας γιατί ταλαιπωρούμαι πολύ με το καθάρισμα σε κανονικό κάδο μη αφαιρούμενο/απόσυναρμολογούμενο ..!

@paylidis η λυση στο προβλημα σου ακουει στο ονομα : σπατουλα

απαξ και ζεστανεις την ψησταρια ενα περασματακι με την σπατουλα και εχεις μαζεψει τα παντα απο τον καδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Media Markt έχει βγάλει κάποιες ψησταριές σε προσφορά, αν κάποιος ενδιαφέρεται.

https://www.mediamarkt.gr/search?query=1450927,1453492,1453499,1453509,1525270,1450317,1450936,1589175,1513156,1450974,1450780,1450314,1512871,1512872&utm_source=Responsys&utm_medium=Newsletter&utm_campaign=mm_sda_psistaria_discount_24_02_2021_front&sort=averageRating

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ritualistic είπε

@paylidis η λυση στο προβλημα σου ακουει στο ονομα : σπατουλα

απαξ και ζεστανεις την ψησταρια ενα περασματακι με την σπατουλα και εχεις μαζεψει τα παντα απο τον καδο.

εχω συντροφε!

με ενοχλουν οι καυστηρες κλπ και ειδα την Bormann που εχω στο εξοχικο και βγαινει το ταψι κ σωθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εγγυήσεις στην Ελλάδα είναι μια πονεμένη πολύ πονεμένη ιστορία...

Το ίδιο εκμεταλλεύονται και οι αντιπρόσωποι αυτοκινήτων και εκεί παίζει η μεγάλη κόντρα με τους εξουσιοδοτημένους...

 

Η λογική λέει ότι αφού υπάρχει εγγύηση στο δίκτυο της Χ...ψ εταιρίας μάρκας τότε ισχύει η εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, paylidis είπε

εχω συντροφε!

με ενοχλουν οι καυστηρες κλπ και ειδα την Bormann που εχω στο εξοχικο και βγαινει το ταψι κ σωθηκα...

δεν σε πιανουμε πουθενα χαχαχα!

κατι κερδιζεις κατι θα χασεις σε οποια επιλογη και να πας... στα χρηματα που κοιτας θα την επαιρνα την spirit, την εχω παρει δηλαδη και πιστευω θα την βρεις ευκολα την ακρη στο καθαρισμα.

αν παλι μπορεις να βρεις Napoleon (γνωριζω οτι ειναι κορυφη σαν μαρκα, αλλα δεν τις εχω μελετησει) με αφαιρουμενο καδο στα ιδια χρηματα πηγαινε εκει.

αλλαζει η εμπειρια χρησης σε κατωτερα brands. δεν ξερω και ποσο την χρησιμοποιεις αν ειναι για 1 φορα την εβδομαδα οκ πας και σε λιγοτερο γνωστο ονομα αλλα αν το μπατζετ υπαρχει μην το σκεφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι αν δίνει Πανευρωπαϊκή εγγύηση η μαμά εταιρία. Μόνο με απευθείας ερώτηση σε αυτούς θα μάθουμε.

Αλλιώς αν για να γλιτώσεις 150€ είσαι στο άγχος 15 χρόνια τι θα γίνει με την εγγύηση προσωπικά δεν νομίζω αξίζει. Άλλωστε ένας από τους βασικούς λόγους αγοράς είναι αυτή η εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

αν δω οτι δεν χωαράει γιατι οντως η κουτα φαινεται θηριο για το  golf μου... τοτε θα ανοιξω κουτι (οπως εκανες και εσυ δλδ) και θα το βαλω χωρις την κουτα οταν παω για παραλλαβή στην αποθηκη...

Η genesis 310 χώρεσε ίσα ίσα σε golf 5. Αν έχεις το 5αρι, ψάξε βρες διαστάσεις κουτιών να δειςαν θα χωρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω μια ψησταριά με μικρό μέγεθος( δύο καυστήρες;) και για απλή χρήση, 2-3 ψησίματα τον μήνα.(για αρχή τουλάχιστον)

Υπάρχει κάτι αξιόλογο με μπάτζετ μέχρι 200 ευρώ?

Επίσης υπαρχουν διαφορές στις μπουκάλες όσον αφορά την ασφάλεια και την απόδοση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ritualistic είπε

δεν σε πιανουμε πουθενα χαχαχα!

κατι κερδιζεις κατι θα χασεις σε οποια επιλογη και να πας... στα χρηματα που κοιτας θα την επαιρνα την spirit, την εχω παρει δηλαδη και πιστευω θα την βρεις ευκολα την ακρη στο καθαρισμα.

αν παλι μπορεις να βρεις Napoleon (γνωριζω οτι ειναι κορυφη σαν μαρκα, αλλα δεν τις εχω μελετησει) με αφαιρουμενο καδο στα ιδια χρηματα πηγαινε εκει.

αλλαζει η εμπειρια χρησης σε κατωτερα brands. δεν ξερω και ποσο την χρησιμοποιεις αν ειναι για 1 φορα την εβδομαδα οκ πας και σε λιγοτερο γνωστο ονομα αλλα αν το μπατζετ υπαρχει μην το σκεφτεσαι.

Είχα πει στην αρχή να μη ξεπεράσω τα 2-3 κατοστάρικα αλλά τελικά αποφάσισα να τη ρίξω τη πεντακοσαρα, ούτως ή αλλιώς 2 φορές τη βδομάδα τουλάχιστον τη χρησιμοποιώ... θα τις μελετήσω και τις napoleon.

Για πιο ακριβή σειρά Weber δε τα δίνω, όπως έγραψα μερικες σελίδες πριν θα τη ρημάξει ο καιρός....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tolithron είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω μια ψησταριά με μικρό μέγεθος( δύο καυστήρες;) και για απλή χρήση, 2-3 ψησίματα τον μήνα.(για αρχή τουλάχιστον)

Υπάρχει κάτι αξιόλογο με μπάτζετ μέχρι 200 ευρώ?

Επίσης υπαρχουν διαφορές στις μπουκάλες όσον αφορά την ασφάλεια και την απόδοση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1. Δυστυχώς όχι.

2. Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τις μπουκαλες. Χτες μου τελειωσε αυτη του προπανιου (γκρι) που πηρα να δοκιμασω πρωτη φορα. Αρχικα ειχε φανει να αποδιδει καλυτερα, να ανεβαζει δλδ θερμοκρασια πιο γρηγορα καπως, αλλα μικρη διαφορα. Επισης δεν ειδα αλλαγη στην αποδοση οσο κρυο και να ειχε, δλδ εψηνα κανονικα και ανεβαζε κανονικα ακομα και με το πολυ κρυο με τα χιονια την προηγουμενη βδομαδα.

Χτες που τελειωσε εβαλα πανω την εφεδρικη με μειγμα βουτανιο-προπανιο (μπλε) που ειχα και ειδα οτι και αυτη ανεβαζει το ιδιο γρηγορα θερμοκρασια, βεβαια με καμια 10αρια βαθμους πανω θερμοκρασια περιβάλλοντος. Επισης χτες ανεβασε 5-10 βαθμους πιο πολυ μεγιστη θερμοκρασια με ακριβως τον ιδιο σταθερο ρυθμιστη 37Mbar που εχω παρει.

Με λιγα λογια δεν πιστευω οτι εχει καμια ουσιαστικη διαφορα στο ποια θα παρετε. Ισως αν μενετε σε κανενα ορεινο μερος που το χειμωνα εχει σταθερα θερμοκρασιες κοντα στο 0, τοτε να ειναι καλυτερη η γκρι μπουκαλα για το χειμωνα.

Ιδια τιμη εχουν στην ιδια ποσοτητα, και στο τελος παλι μενει κατω κατω καποιο υγρο (η δεν ξερω και γω τι ειναι) που δεν μπορει να αποδοσει και να κανει καλη καυση.

Τελος, χωρις να εχω κατσει να μετρησω ωρες, ψησιματα κλπ, εχω την εντυπωση οτι η γκρι μου τελειωσε καπως πιο γρηγορα.

Υπαρχουν καποιοι ειδικοι με το αεριο κλπ εδω μεσα, οποτε οποιος θελει ας το αναλυσει περισσοτερο και επιστημονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tolithron είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω μια ψησταριά με μικρό μέγεθος( δύο καυστήρες;) και για απλή χρήση, 2-3 ψησίματα τον μήνα.(για αρχή τουλάχιστον)

Υπάρχει κάτι αξιόλογο με μπάτζετ μέχρι 200 ευρώ?

Επίσης υπαρχουν διαφορές στις μπουκάλες όσον αφορά την ασφάλεια και την απόδοση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δες την blackbull grilly στα 160 ευρώ. Την είχα ένα χρόνο και έχω να πω τα καλύτερα παίρνει και μοτέρ /σούβλα συν 30ευρω. Διπλό ψηλό καπάκι και τίμια ποιότητα κατασκευής. Όσο καιρό την είχα έψησα τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...