Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Fetas1979 είπε

Τρομερές τιμές σε σχέση με εδώ απλά δεν βλέπω να στέλνουν Ελλάδα.

Όχι ιδιαίτερα κατά τη γνώμη μου, έβαλες κορώνες Δανίας ή Σουηδίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

42 λεπτά πριν, stonec είπε

Όχι ιδιαίτερα κατά τη γνώμη μου, έβαλες κορώνες Δανίας ή Σουηδίας;

Ε εντάξει είναι 30% κάτω, σε χώρα με παλαβή φορολογία και μισθούς 4-5 φορές πάνω από εδώ 

Πόσο ήθελες δηλαδή να πουλάνε ψησταριές, που μάλιστα είναι εισαγόμενες από Αμερική για να θεωρείς τις τιμές καλές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερες παιδια, εχετε να προτεινετε απο που να παρω φιαλη προπανιου για τον φουρνο και τι να προσεξω? 

Ειμαι εντελως αρχαριος. Ο φουρνος ειναι πιτσας ο koda 16.

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

  αυτήν την είχα δει και γώ  είχα αναρτήσει  μάλιστα  και βίντεο στο φόρουμ (οχι το συγκεκριμένο  βίντεο )  πριν λίγο  καιρό ,
 δεν νομίζω να υπάρχει καποιο θέμα σε ότι αφορά την απαγόρευσης χρήσης σε πολυκατοικία δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο  για κάτι τετοιο
 έχεις δίκιο φίλε sagonias    αν και στα βίντεο που είδα δεν αναφέρει την εταιρία  ,είναι πολύ πιθανό  να είναι μέρος διαφημιστικής  προώθησης ,  τουλάχιστον ΄ δείχνει  πως ψήνει   και όχι  μόνο την εικόνα της

Ρωτησα το παιδι που εκανε το βιντεο για εντυπωσεις. Επιβεβαιωσε οτι οι λαμαρινες ειναι λεπτη κατασκευη, αλλα λεει δεν επηρεάζουν, ακομα και στο χιονι που εψησε πριν λιγο καιρο. Επισης πιανει 300+ βαθμους στο 20' και εχει 6 καυστηρες (3+3). Επισης για την ομοιομορφια του ψησιματος ανεφερε οτι ειναι πιο εντονη η θερμοκρασια προς τα πισω.

Αν ειχε γυρω στα 400€ αντε 500€ κομπλε με βαση, πιστευω θα αξιζε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψησταριά Kenton Naterial 4 καυστήρων 

Αγοράστηκε από τα Leroy στα 229 ευρώ. Στήθηκε σε περίπου μία ώρα. Ποιοτική (πάντα με βάση τα 229 που δώσαμε...) Κατασκευή. Συνδέθηκε η Coral Prime η οποία σε 5 ακριβώς λεπτά με τους καυστήρες στο τέρμα έφτασε για πλάκα τους 350+ βαθμούς.

Αφού έγιναν τα γνωστά καψίματα, λαδώματα των σχαρών, ψησαμε 1800 γρ χοιρινά σουβλάκια, 1200 γρ πανσετες και 1,200 κιλ μπριζόλες. Όλα αυτά σε περίπου 35'.

Απόλυτα ικανοποιημένος. Το καθάρισμα θέλει δουλίτσα αν είσαι κανένας ψυχακιας σαν εμένα. Υπάρχουν όμως λύσεις που αν κάποιος την χρησιμοποιεί θα καταλάβει που πρέπει να εστιάσει.

Επόμενο add on η σούβλα από το Leroy και μια πλάκα πέτρας για Pizza.

IMG_20210310_164446_20210310164540164.jpg

Επεξ/σία από nick.dilliger
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ρωτησα το παιδι που εκανε το βιντεο για εντυπωσεις. Επιβεβαιωσε οτι οι λαμαρινες ειναι λεπτη κατασκευη, αλλα λεει δεν επηρεάζουν, ακομα και στο χιονι που εψησε πριν λιγο καιρο. Επισης πιανει 300+ βαθμους στο 20' και εχει 6 καυστηρες (3+3). Επισης για την ομοιομορφια του ψησιματος ανεφερε οτι ειναι πιο εντονη η θερμοκρασια προς τα πισω.

Αν ειχε γυρω στα 400€ αντε 500€ κομπλε με βαση, πιστευω θα αξιζε. 

Είναι καλό πάντως να υπάρχουν επιλογές/εναλλακτικές, ώστε ο καθένας να επιλέξει με βάση τις ανάγκες του, τι ποσό μπορεί/θέλει να διαθέσει κτλ.

https://www.instagram.com/exivos_grill/

https://www.car.gr/xyma/4120/psistaries-gkrilieres-sxarieres.html/?ca=4120&pg=1&q=Exivos&sort=pra&sp=973

https://www.facebook.com/exivosbbq/

https://www.foodyas.com/GR/Thessaloníki/111381196877838/Exivos-grill-%26-bbq

https://exivos-grill-bbq.business.site

Απ ότι είδα έχει βάση, απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν απλά «κάθεται» ή βιδώνεται/στερεώνεται κανονικά.

Τιμές βρήκα στο car.gr και εδώ https://www.kioumourtzoglou.gr/psistaries_exivos.html

Κάποιες τιμές στο car.gr, είναι χωρίς το ΦΠΑ.

Για τα εξαρτήματα/βάσεις δεν βρήκα κάτι, εκτός από κάποιες φωτό.

Επιπλέον αναφέρει πλήρη υποστήριξη σε ανταλλακτικά και εγγύηση έως 7 χρόνια, αλλά δεν βρήκα συγκεκριμένους όρους.

52 λεπτά πριν, nick.dilliger είπε

Ψησταριά Kenton Naterial 4 καυστήρων 

Αγοράστηκε από τα Leroy στα 229 ευρώ. Στήθηκε σε περίπου μία ώρα. Ποιοτική (πάντα με βάση τα 229 που δώσαμε...) Κατασκευή. Συνδέθηκε η Coral Prime η οποία σε 5 ακριβώς λεπτά με τους καυστήρες στο τέρμα έφτασε για πλάκα τους 350+ βαθμούς.

Αφού έγιναν τα γνωστά καψίματα, λαδώματα των σχαρών, ψησαμε 1800 γρ χοιρινά σουβλάκια, 1200 γρ πανσετες και 2 κιλό μπριζόλες. Όλα αυτά σε περίπου 35'.

Απόλυτα ικανοποιημένος. Το καθάρισμα θέλει δουλίτσα αν είσαι κανένας ψυχακιας σαν εμένα. Υπάρχουν όμως λύσεις που αν κάποιος την χρησιμοποιεί θα καταλάβει που πρέπει να εστιάσει.

Επόμενο add on η σούβλα από το Leroy και μια πλάκα πέτρας για Pizza.

IMG_20210310_164446_20210310164540164.jpg

Ωραία αρχή έκανες, μπράβο! Να την χαρείς!

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ρωτησα το παιδι που εκανε το βιντεο για εντυπωσεις. Επιβεβαιωσε οτι οι λαμαρινες ειναι λεπτη κατασκευη, αλλα λεει δεν επηρεάζουν, ακομα και στο χιονι που εψησε πριν λιγο καιρο. Επισης πιανει 300+ βαθμους στο 20' και εχει 6 καυστηρες (3+3). Επισης για την ομοιομορφια του ψησιματος ανεφερε οτι ειναι πιο εντονη η θερμοκρασια προς τα πισω.

Αν ειχε γυρω στα 400€ αντε 500€ κομπλε με βαση, πιστευω θα αξιζε. 

 Ναί ! μπήκα στη σελίδα στο facebook και διάβασα οτι είναι απο ανοξείρωτη λαμαρίνα 1χιλ  δεν ξέρω τι παίζει με την ομοιομορφία  αυτό όμως τελικά για κάποιο λόγο συμβαίνει σε όλες τις ψησταριές   εχω διαβάσει κατα καιρούς   διαφορα  και για όλες (συμπεριλαμβάνεται   και η αγία τριάδα   W  .  N   BK )  στο βίντεο  δεν φαινεται κάτι τετοιο αλλά για το λέει το παιδί που ψήνει θα ισχύει ,
κάτι που μου έκανε εντύπωση  στο συγκεκριμένο βίντεο  είναι το πόσο ζουμερό φαίνεται το φιλέτο το οποίο σταζει ζουμιά λίγο πριν το βγάλει απ τη σχάρα  κάτι που πολύ δύσκολα μπορείς να το βρεις
τώρα αν μπορούσε να είχε και μια τιμή γύρω στα 350 ευρώ θα ήταν όνειρο (ναι δεν το κρύβω τη ζαχαρώνω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 Ναί ! μπήκα στη σελίδα στο facebook και διάβασα οτι είναι απο ανοξείρωτη λαμαρίνα 1χιλ  δεν ξέρω τι παίζει με την ομοιομορφία  αυτό όμως τελικά για κάποιο λόγο συμβαίνει σε όλες τις ψησταριές   εχω διαβάσει κατα καιρούς   διαφορα  και για όλες (συμπεριλαμβάνεται   και η αγία τριάδα   W  .  N   BK )  στο βίντεο  δεν φαινεται κάτι τετοιο αλλά για το λέει το παιδί που ψήνει θα ισχύει ,
κάτι που μου έκανε εντύπωση  στο συγκεκριμένο βίντεο  είναι το πόσο ζουμερό φαίνεται το φιλέτο το οποίο σταζει ζουμιά λίγο πριν το βγάλει απ τη σχάρα  κάτι που πολύ δύσκολα μπορείς να το βρεις
τώρα αν μπορούσε να είχε και μια τιμή γύρω στα 350 ευρώ θα ήταν όνειρο (ναι δεν το κρύβω τη ζαχαρώνω  :)

Για την ομοιομορφία, μιας και έχει καυστηρες παντού, θα περίμενα πιο καλή κατανομή θερμοκρασίας. Οι κλασικές που έχουμε εμείς έχουν ένα πάρα ένα καυστήρα. Αλλά εκεί παίζει ρόλο και η τεχνολογία. Είχα διαβάσει ότι για να πετύχει η Weber ίδια θερμοκρασία σε όλο το βάθος της ψησταριάς, στο μπροστινό μέρος έχουν μεγαλύτερη ένταση οι καυστήρες γιατί εκεί υπάρχουν και οι μεγαλύτερες απώλειες. Και φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα κάνουν όλες οι μεγάλες εταιρίες.

Εγώ στη δική μου πάντως παντού το ίδιο βλέπω να ψήνει. Δεν έχω κάνει το τεστ με τα ψωμιά, αλλά έχω ψήσει σχεδόν ένα κοπάδι  σε 1.5 χρόνο που την έχω. Την πρώτη πρώτη φορά που είχα ψήσει σε ψησταριά αερίου, χωρίς να έχω εμπειρία, χωρίς να είμαι υποψιασμένος για την κατανομή θερμότητας, ήταν το πρώτο πράγμα που παρατήρησα, μιας και τα μισά ψηνοντουσαν και τα άλλα μισά όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick.dilliger είπε

Ψησταριά Kenton Naterial 4 καυστήρων 

Αγοράστηκε από τα Leroy στα 229 ευρώ. Στήθηκε σε περίπου μία ώρα. Ποιοτική (πάντα με βάση τα 229 που δώσαμε...) Κατασκευή. Συνδέθηκε η Coral Prime η οποία σε 5 ακριβώς λεπτά με τους καυστήρες στο τέρμα έφτασε για πλάκα τους 350+ βαθμούς.

Αφού έγιναν τα γνωστά καψίματα, λαδώματα των σχαρών, ψησαμε 1800 γρ χοιρινά σουβλάκια, 1200 γρ πανσετες και 1,200 κιλ μπριζόλες. Όλα αυτά σε περίπου 35'.

Απόλυτα ικανοποιημένος. Το καθάρισμα θέλει δουλίτσα αν είσαι κανένας ψυχακιας σαν εμένα. Υπάρχουν όμως λύσεις που αν κάποιος την χρησιμοποιεί θα καταλάβει που πρέπει να εστιάσει.

Επόμενο add on η σούβλα από το Leroy και μια πλάκα πέτρας για Pizza.

IMG_20210310_164446_20210310164540164.jpg

Το τρελο φαγοποτι...μπραβο...παντα τετοια...

Να κανω μια προταση

μιας και εχουμε στο τοπικ αρκετά μοντέλα ψησταριών για ολα τα βαλάντια ώστε να μπροουμε να δουμε λιγο ποιο αντικειμένικα καποια πραγματα...πχ ποιοτητα κατασκευης κτλ ειναι λιγο ποιο σχετικά και ο καθενας τα κρινει και τα αντιλαμβάνετε διαφορετικά... 

Θα μπορουσαμε ομως να κανουμε το τεστ με τα ψωμιά τοστ με κλειστό καπάκι για 1 λεπτό με ολους τους καυστηρες στην μέσαια ένταση για να δούμε τυχόν ανομοιομορφίες στο ψησιμο?

πχ Θα κανω το ιδιο και με την ναπολέον οταν παραλαβω για να εχουμε σαν συγκριση οποτε να δουμε τι κερδιζεις τι χανεις (αν χάνεις) σε αυτον τον τομέα με εναν σχετικά αντικειμενικό τροπο σε σχεση με την διαφορά χρηματων.

Πχ απο την παλια την δική μου (δεν ειχα κανει αντιστοιχο τεστ) με ειχε παιδεψει πολύ στην αρχη αυτη η ανομοιομορφια στην ενταση (μετά εμαθα να ζω μαζι της)... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για την ομοιομορφία, μιας και έχει καυστηρες παντού, θα περίμενα πιο καλή κατανομή θερμοκρασίας. Οι κλασικές που έχουμε εμείς έχουν ένα πάρα ένα καυστήρα. Αλλά εκεί παίζει ρόλο και η τεχνολογία. Είχα διαβάσει ότι για να πετύχει η Weber ίδια θερμοκρασία σε όλο το βάθος της ψησταριάς, στο μπροστινό μέρος έχουν μεγαλύτερη ένταση οι καυστήρες γιατί εκεί υπάρχουν και οι μεγαλύτερες απώλειες. Και φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα κάνουν όλες οι μεγάλες εταιρίες.

Εγώ στη δική μου πάντως παντού το ίδιο βλέπω να ψήνει. Δεν έχω κάνει το τεστ με τα ψωμιά, αλλά έχω ψήσει σχεδόν ένα κοπάδι  σε 1.5 χρόνο που την έχω. Την πρώτη πρώτη φορά που είχα ψήσει σε ψησταριά αερίου, χωρίς να έχω εμπειρία, χωρίς να είμαι υποψιασμένος για την κατανομή θερμότητας, ήταν το πρώτο πράγμα που παρατήρησα, μιας και τα μισά ψηνοντουσαν και τα άλλα μισά όχι.

τι να σου πω ,  εγώ στο βίντεο βλέπω  ένα ομοιόμορφο και ζουμερό ψήσιμο ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 Ναί ! μπήκα στη σελίδα στο facebook και διάβασα οτι είναι απο ανοξείρωτη λαμαρίνα 1χιλ  δεν ξέρω τι παίζει με την ομοιομορφία  αυτό όμως τελικά για κάποιο λόγο συμβαίνει σε όλες τις ψησταριές   εχω διαβάσει κατα καιρούς   διαφορα  και για όλες (συμπεριλαμβάνεται   και η αγία τριάδα   W  .  N   BK )  στο βίντεο  δεν φαινεται κάτι τετοιο αλλά για το λέει το παιδί που ψήνει θα ισχύει ,
κάτι που μου έκανε εντύπωση  στο συγκεκριμένο βίντεο  είναι το πόσο ζουμερό φαίνεται το φιλέτο το οποίο σταζει ζουμιά λίγο πριν το βγάλει απ τη σχάρα  κάτι που πολύ δύσκολα μπορείς να το βρεις
τώρα αν μπορούσε να είχε και μια τιμή γύρω στα 350 ευρώ θα ήταν όνειρο (ναι δεν το κρύβω τη ζαχαρώνω  :)

χωρις ΦΠΑ την παιρνεις γυρω στα 500 συμφωνα με αυτο που συζητησα με την εταιρια...

Νομιζω το ζουμερο φιλέτο παιζει και οτι εχει ενα ταψι που βάζει με νερο (λεει οτι το εχει γεματο για να κραταει την υγρασια στο κρεας)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Νομίζω κάπου μπερδεύτηκες. Η φωτό με τις πατάτες, έχει την γάστρα/κατσαρόλα χωρίς το καπάκι, αλλά με καλαθάκι για τηγάνισμα.

Το σκεύος είναι αυτό

image.jpeg.1fcadf0b6b74f6f0af421dcab2dd37e9.jpegimage.jpeg.ce3e2833274a3a4c94ab668db8b33588.jpeg

Θεωρώ ότι είναι vfm, καθώς ουσιαστικά έχεις 2 σκεύη σε ένα και απ ότι φαίνεται το έχουμε αρκετά παιδιά από εδώ μέσα.

https://lodgecastiron.gr/el/product/gastres-katsaroles/combo-mantemenio-dutch-oven-4-73-lt-me-mantemenio-kapaki-tigani-27-18-ek/

ναι, εχεις δίκιο αδερφέ. μπερδεύτηκα με άλλο που το καπάκι του είχε το χερούλι στη μέση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

χωρις ΦΠΑ την παιρνεις γυρω στα 500 συμφωνα με αυτο που συζητησα με την εταιρια...

Νομιζω το ζουμερο φιλέτο παιζει και οτι εχει ενα ταψι που βάζει με νερο (λεει οτι το εχει γεματο για να κραταει την υγρασια στο κρεας)...

δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο με την τιμή   μήπως δεν κατι δεν καταλαβες καλά  ;  όταν είχα πάρει τηλ   μου είπαν 510 + φπα και σε ερώτηση εαν για καλύτερη τιμή  μου εδωσαν  ρυθμιστή πίεσης  και λάστιχο σύνδεσης , τέλος πάντων
ναι αυτό με το νερό το ξέρω  πιθανόν αυτό να κάνει τι διαφορά , κάτι τετοιο έχουν όλες οι επαγγελματικές ψησταριές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο με την τιμή   μήπως δεν κατι δεν καταλαβες καλά  ;  όταν είχα πάρει τηλ   μου είπαν 510 + φπα και σε ερώτηση εαν για καλύτερη τιμή  μου εδωσαν  ρυθμιστή πίεσης  και λάστιχο σύνδεσης...

Δεν λέμε λοιπόν κάτι διαφορετικό χωρίς ΦΠΑ 510

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...