Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, 1ceman είπε

Καλησπέρα και από μένα , παρακολουθώ εδώ και μήνες το thread καθώς σκέφτομαι να αγοράσω ψησταριά υγραερίου [έχω διαβάσει ακόμη και τις συνταγές για τα ψωμιά :) ] . Έχω αρκετό μεγάλο μπαλκόνι και σκέφτομαι να κάνω μια γωνιά BBQ μιας και το κάρβουνο έχει αρκετή αγγαρεία παραπάνω. Ήθελα την γνώμη σας τι θα επιλέγετε ανάμεσα σε μια Napoleon 525 (η κάτι παρεμφερές σε ποιότητα)  ή μια επαγγελματική τύπου 

https://www.north.gr/new/product/v25-schariera-ygraerioy-neroy-plaka/. Ο χώρος και η διαμόρφωση του πάγκου όπου θα μπει η v25  δεν αποτελεί πρόβλημα . Ψήνουν εξίσου καλά αυτές οι επαγγελματικού τύπου ,και εσείς ποια θα διαλέγατε ?

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, μια ψησταριά τύπου Napoleon 525 είναι κατάλληλη για εξωτερικό χώρο και σου δίνει μεγάλη ευελιξία με πολύ περισσότερες δυνατότητες από το συμβατικό ψήσιμο επάνω σε σχάρα/πλάκα.

Η επαγγελματική έχω τη διαίσθηση ότι προορίζεται να κάνει αξιόπιστα τη δουλειά της ακόμη και αν πρέπει να δουλεύει όλη την ημέρα. Σίγουρα θα έχει ευκολότερο καθάρισμα και σίγουρα ενδείκνυται για ταβέρνες, εστιατόρια, καντίνες κλπ. Για μπαλκόνι όμως ίσως και όχι... Δεν είμαι σίγουρος επίσης για το αν θα καταφέρεις καλύτερα ή χειρότερα αποτελέσματα από άλλες απλές υγραερίου.

Όπως έχει ξανασυζητηθεί εδώ αρκετά, το αποτέλεσμα εξαρτάται από:
[ποιότητα κρέατος] > [ικανότητα του ψήστη] > [εργαλεία που χρησιμοποιούνται]

Εάν δεν έχεις πρόθεση να ταΐζεις μεγάλα πλήθη μέρα-νύχτα δεν βλέπω άλλο λόγο να πας σε επαγγελματική.

Κάτοχος Napoleon 525 SE εδώ και κάποιους μήνες είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος! Το infrared είναι απίστευτο και δεν θα το άλλαζα με τίποτα!

5 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Κάποιος φίλος χρήστης από εδώ ..παρέλαβε πριν 2-3 εβδομάδες μια ναπολεον 525 από Γερμανία αν δεν κάνω λάθος...

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν έκανες αλλαγή σε ανταπτορα ή όλο το ρουξουνι για να ταιριάξει την ελληνική μπουκάλα...?

 

Όχι τίποτε άλλο πλέον όλα είναι δύσκολα λόγω λοκνταουν και όλα πρέπει να παραγγελθούν...δεν πας απλά κάπου να βρεις...

Ευχαριστώ πολύ

Δεν είμαι αυτός που παρέλαβε από Γερμανία, αλλά ίσως σε βοηθήσει στο αν πρέπει να παραγγείλεις κάτι, η φωτογραφία του ρυθμιστή που έχει η δική μου Napoleon 525 από την ελληνική αντιπροσωπεία.

regulator.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

13 ώρες πριν, sndev είπε

κανετε καποια  συντήρηση  στη ψησταρια στο σύστημα κατανομής αεριού στους καυστήρες?

οταν βαλω τη γκρι θα σας πω εντυπώσεις αλλα θα αργήσει , η απορία μου ειναι 

α. αν κραταει το ιδιο

β. αν θα δω διαφορα στις θερμοκρασιες

γ. οταν στις κόκκινες μένει 1 κιλο κ κατι που επιστρεφετε σε αυτη θα μεινει κ αν ναι ποσο.

Για το (γ) που πρόσφατα μου τελείωσε επάνω στο ψήσιμο 😅 η προπανίου που είχα, δεν έμεινε μέσα τίποτα. Μέχρι το τελευταίο λεπτό η ψησταριά έδινε ακάθεκτη.

Για το (α) δεν ξέρω στην πράξη, θεωρητικά το βουτάνιο έχει περίπου 9% μεγαλύτερη θερμιδική απόδοση ανά λίτρο 27.5MJ/L (αντί για 25.3 MJ/L του προπανίου). Αλλά οι φιάλες που αγοράζουμε πάνε με το κιλό περιεχομένου, όπου το προπάνιο είναι κατά περίπου 5% πιο αποδοτικό 49.58MJ/kg (αντί για 47.39 MJ/kg του βουτανίου). Η λογική θα έλεγε ότι περισσότερες θερμίδες ανά 10κιλη φιάλη = μεγαλύτερη διάρκεια. Είναι δύσκολο να συγκρίνεις και μπορεί να μη δεις και διαφορά. Σίγουρα θα δεις πιο μπλε φλόγα με λιγότερο ή καθόλου κίτρινες άκρες στο προπάνιο.

Για το (β) αν κρατούσαν ακόμη τα κρύα θα έβλεπες σίγουρα. Εγώ έκανα πυρόλυση μετά από low & slow με -5°C έξω και τερμάτισε το θερμόμετρο. Για τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα, νομίζω πως δεν θα δεις αισθητή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 1ceman είπε

Καλησπέρα και από μένα , παρακολουθώ εδώ και μήνες το thread καθώς σκέφτομαι να αγοράσω ψησταριά υγραερίου [έχω διαβάσει ακόμη και τις συνταγές για τα ψωμιά :) ] . Έχω αρκετό μεγάλο μπαλκόνι και σκέφτομαι να κάνω μια γωνιά BBQ μιας και το κάρβουνο έχει αρκετή αγγαρεία παραπάνω. Ήθελα την γνώμη σας τι θα επιλέγετε ανάμεσα σε μια Napoleon 525 (η κάτι παρεμφερές σε ποιότητα)  ή μια επαγγελματική τύπου 

https://www.north.gr/new/product/v25-schariera-ygraerioy-neroy-plaka/. Ο χώρος και η διαμόρφωση του πάγκου όπου θα μπει η v25  δεν αποτελεί πρόβλημα . Ψήνουν εξίσου καλά αυτές οι επαγγελματικού τύπου ,και εσείς ποια θα διαλέγατε ?

δες και αυτή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikpar00 είπε

δες και αυτή 

 

Αυτή είχα μιλήσει με την εταιρία που τις φτιάχνει...

Μου ειχε κάνει καλή εντύπωση διαστάσεις σχάρας 60χ37,5εκ, κόστος 630 με το ΦΠΑ συν 10ευρω μεταφορίκα. Ειχε πει οτι σε περίπτωση που δεν θέλεις ΦΠΑ τοτέ μπορεί να το αφαιρέσει αρα η τιμή πέφτει αρκετά.

Με αυτή ψήνει ο HOMO CARNIVOROUS στα τελευταία του βιντεο με απο οτι λέει καλα αποτελέσματα...

Δειχνει καλη και τίμια επιλογή αλλά ας μιλήσουν οι ποιο εμπειροί... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα θετικα της συγκεκριμενης οπως τη βλεπω ειναι οτι ειναι ολη ανοξειδωτη, οποτε δεν θα σκουριασει και δεν θα τρυπησει και θα καθαριζει πολυ ευκολα. Επισης φαινεται τελειως diy φαση, που σημαινει οτι και να χαλασει κατι, καποιον μαστορα θα βρεις να σου κανει μια πατεντα να τη φτιαξεις ευκολα. Λογικα θα μπορεις να βαλεις οτι καυστηρες θες κλπ κλπ.

Στα αρνητικα που βλεπω απο το βιντεο ειναι οτι φαινεται να εχει φτιαχτει απο πολυ λεπτη λαμαρινα, οποτε δεν ξερω τι θερμοκρασιες θα κραταει, αν μπαζει αερα κλπ. Επισης εχει μονο 2 διακοπτες ψησιματος, με οτι αυτο συνεπάγεται  για τις ευκολιες ψησιματος. Δεν ξερουμε και τι κατανομη θερμοτητας εχει στη σχαρα (αν και νομιζω οτι πρεπει να εχει απο ενα καυστηρα κατω απο καθε ανακλαστηρα, οποτε λογικα θα ειναι ομοιομορφη η κατανομη). Επισης οποιος το παρει θα πρεπει να το βαλει πανω σε παγκο ή να παρει εξτρα βαση με ποδια. Και τελος, μιας και προκειται για επαγγελματικου τυπου ψησταρια, ισως απαγορευεται η χρηση σε πολυκατοικια.

Αν μπορουσε το παιδι που την πηρε και κανει και βιντεο πολλα να κανει ενα σωστο review, θα ηταν το ιδανικοτερο. Βεβαια, ΑΝ του την εστειλαν δωρο για να την προωθησει μεσα απο το καναλι του και τις ομαδες στο fb που βαζει τα βιντεο του, τοτε μπορει να μην ειναι και αντικειμενικη η αποψη του.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητώντας σούβλα για την naterial kenton με τους 3 καυστήρες, βλέπω στο site του Leroy 2 μήκη σούβλας με διαφορετικό ύψος;; γνωρίζει κάποιος κάτοχος πια θα ταίριαζε; ή να πάρω τη μακρύτερη καλού κακού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

 

Δεν είμαι αυτός που παρέλαβε από Γερμανία, αλλά ίσως σε βοηθήσει στο αν πρέπει να παραγγείλεις κάτι, η φωτογραφία του ρυθμιστή που έχει η δική μου Napoleon 525 από την ελληνική αντιπροσωπεία.

regulator.jpg

Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την φωτογραφία...

Παράγγειλα εναν αντάπτορα για να ταιριάξει στην ελληνική μπουκάλα απο συνδεσμο που εστειλε καποιος φιλος ψηστης σε προηγουμενο post...

Οι ψησταριά ειναι αναχωρησε για Ελλάδα οποτε απο επόμενη Τετάρτη θα μπορώ να πάω να την παραλάβω...

Να δουμε πως θα γινει και αυτο εν μέσω lockdown...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όποιος έχει πληροφορίες για την σύνδεση ψησταριάς από Γερμανία, από δική του εμπειρεία, αν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα ενός αντάπτορα ας το μοιραστεί. Υπάρχει χαρά που μετά από τόσο καιρό βλέπουμε το φώς στο τούνελ, ας διώξουμε και τα όποια σύννεφα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, giannislazy said:

Γενικά όποιος έχει πληροφορίες για την σύνδεση ψησταριάς από Γερμανία, από δική του εμπειρεία, αν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα ενός αντάπτορα ας το μοιραστεί. Υπάρχει χαρά που μετά από τόσο καιρό βλέπουμε το φώς στο τούνελ, ας διώξουμε και τα όποια σύννεφα...

Επιβεβαιώνω και εγώ για τον αντάπτορα! Απλά να έχετε υπόψην οτι θα χρησιμοποιήσετε τον ρυθμιστή που έχει μέσα στη συσκευασία, ο οποίος κατά 90% θα είναι 50mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, g_f είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ για τον αντάπτορα! Απλά να έχετε υπόψην οτι θα χρησιμοποιήσετε τον ρυθμιστή που έχει μέσα στη συσκευασία, ο οποίος κατά 90% θα είναι 50mb.

Αυτό για τον ρυθμιστή, για πες τι θα πρέπει να προσεχθεί και ποια διαφορά θα κάνει? Θ χρειαστεί αλλαγ΄ρυθμιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Αυτό για τον ρυθμιστή, για πες τι θα πρέπει να προσεχθεί και ποια διαφορά θα κάνει? Θ χρειαστεί αλλαγ΄ρυθμιστή?

Κρατας τον ρυθμιστη που ερχεται με την ψησταρια σου, μιας και ειναι ο σωστος βαση προδιαγραφων της συγκεκριμενης ψησταριας. Απλα βαζεις αναμεσα στον ρυθμιστη και την μπουκαλα τον ανταπτορα/ρακορ για να ταιριαξει η συνδεση μεταξυ τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στα θετικα της συγκεκριμενης οπως τη βλεπω ειναι οτι ειναι ολη ανοξειδωτη, οποτε δεν θα σκουριασει και δεν θα τρυπησει και θα καθαριζει πολυ ευκολα. Επισης φαινεται τελειως diy φαση, που σημαινει οτι και να χαλασει κατι, καποιον μαστορα θα βρεις να σου κανει μια πατεντα να τη φτιαξεις ευκολα. Λογικα θα μπορεις να βαλεις οτι καυστηρες θες κλπ κλπ.

Στα αρνητικα που βλεπω απο το βιντεο ειναι οτι φαινεται να εχει φτιαχτει απο πολυ λεπτη λαμαρινα, οποτε δεν ξερω τι θερμοκρασιες θα κραταει, αν μπαζει αερα κλπ. Επισης εχει μονο 2 διακοπτες ψησιματος, με οτι αυτο συνεπάγεται  για τις ευκολιες ψησιματος. Δεν ξερουμε και τι κατανομη θερμοτητας εχει στη σχαρα (αν και νομιζω οτι πρεπει να εχει απο ενα καυστηρα κατω απο καθε ανακλαστηρα, οποτε λογικα θα ειναι ομοιομορφη η κατανομη). Επισης οποιος το παρει θα πρεπει να το βαλει πανω σε παγκο ή να παρει εξτρα βαση με ποδια. Και τελος, μιας και προκειται για επαγγελματικου τυπου ψησταρια, ισως απαγορευεται η χρηση σε πολυκατοικια.

Αν μπορουσε το παιδι που την πηρε και κανει και βιντεο πολλα να κανει ενα σωστο review, θα ηταν το ιδανικοτερο. Βεβαια, ΑΝ του την εστειλαν δωρο για να την προωθησει μεσα απο το καναλι του και τις ομαδες στο fb που βαζει τα βιντεο του, τοτε μπορει να μην ειναι και αντικειμενικη η αποψη του.

  αυτήν την είχα δει και γώ  είχα αναρτήσει  μάλιστα  και βίντεο στο φόρουμ (οχι το συγκεκριμένο  βίντεο )  πριν λίγο  καιρό ,
 δεν νομίζω να υπάρχει καποιο θέμα σε ότι αφορά την απαγόρευσης χρήσης σε πολυκατοικία δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο  για κάτι τετοιο
 έχεις δίκιο φίλε sagonias    αν και στα βίντεο που είδα δεν αναφέρει την εταιρία  ,είναι πολύ πιθανό  να είναι μέρος διαφημιστικής  προώθησης ,  τουλάχιστον ΄ δείχνει  πως ψήνει   και όχι  μόνο την εικόνα της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannislazy είπε

Υπάρχει χαρά που μετά από τόσο καιρό βλέπουμε το φώς στο τούνελ, ας διώξουμε και τα όποια σύννεφα...

Η αναμονή της ψησταριάς σου έχει φέρει μια ποιητικη διάθεση...

Χαχαχαχαχα με το καλό να παραλάβουμε...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

  αυτήν την είχα δει και γώ  είχα αναρτήσει  μάλιστα  και βίντεο στο φόρουμ (οχι το συγκεκριμένο  βίντεο )  πριν λίγο  καιρό ,
 δεν νομίζω να υπάρχει καποιο θέμα σε ότι αφορά την απαγόρευσης χρήσης σε πολυκατοικία δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο  για κάτι τετοιο
 έχεις δίκιο φίλε sagonias    αν και στα βίντεο που είδα δεν αναφέρει την εταιρία  ,είναι πολύ πιθανό  να είναι μέρος διαφημιστικής  προώθησης ,  τουλάχιστον ΄ δείχνει  πως ψήνει   και όχι  μόνο την εικόνα της

Μα φαίνεται η εταιρεια, exivos το μοντελο harmony. Να σας πω την αληθεια και εμενα μου αρεσει ετσι που την βλεπω πιο βοολικη φαινεται, αν και ειμαι λατρης του κάρβουνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικά τον ρυθμιστή της ψησταριάς εκ Γερμανίας μην τον αλλάξετε αν δεν υπάρχει λόγος... είναι ο ιδανικός για την ψησταριά την συγκεκριμένη. Γι' αυτό δεν θα βάλω ποτέ την καινούρια μπουκάλα της coral gas που έχει δικό της ρυθμιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...