Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος φίλος χρήστης από εδώ ..παρέλαβε πριν 2-3 εβδομάδες μια ναπολεον 525 από Γερμανία αν δεν κάνω λάθος...

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν έκανες αλλαγή σε ανταπτορα ή όλο το ρουξουνι για να ταιριάξει την ελληνική μπουκάλα...?

 

Όχι τίποτε άλλο πλέον όλα είναι δύσκολα λόγω λοκνταουν και όλα πρέπει να παραγγελθούν...δεν πας απλά κάπου να βρεις...

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η πρώτη διαφορά που βλέπω είναι γύρω στα 80€ 😁

Μια άλλη διαφορά είναι στο μέγεθος. Η πορσελάνινη επίστρωση δεν έχω καταλήξει αν όντως είναι καλύτερη...

Προσωπικα έχω το σκεύος από το 2ο link, που έχεις ανεβάσει και όταν είναι να τηγανίσω πατάτες, βάζω ένα καλαθάκι.

image.jpeg.5d625347c98a0690f20f6e20b7a23ff4.jpeg
 

Επιπρόσθετα το καπάκι της μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως μικρό τηγάνι. Πίστεψέ με βολεύει πάρα πολύ.

να κάνω την ερώτηση; βλέπω το καπάκι έχει λαβή. όταν το γυρίζεις ανάποδα για να το κάνεις τηγάνι, η λαβή χωράει ανάμεσα από τα ανοίγματα της σχάρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, adnis είπε

να κάνω την ερώτηση; βλέπω το καπάκι έχει λαβή. όταν το γυρίζεις ανάποδα για να το κάνεις τηγάνι, η λαβή χωράει ανάμεσα από τα ανοίγματα της σχάρας;

Νομίζω κάπου μπερδεύτηκες. Η φωτό με τις πατάτες, έχει την γάστρα/κατσαρόλα χωρίς το καπάκι, αλλά με καλαθάκι για τηγάνισμα.

Το σκεύος είναι αυτό

image.jpeg.1fcadf0b6b74f6f0af421dcab2dd37e9.jpegimage.jpeg.ce3e2833274a3a4c94ab668db8b33588.jpeg

Θεωρώ ότι είναι vfm, καθώς ουσιαστικά έχεις 2 σκεύη σε ένα και απ ότι φαίνεται το έχουμε αρκετά παιδιά από εδώ μέσα.

https://lodgecastiron.gr/el/product/gastres-katsaroles/combo-mantemenio-dutch-oven-4-73-lt-me-mantemenio-kapaki-tigani-27-18-ek/

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το σκεύος είναι αυτό

Θεωρώ ότι είναι vfm, καθώς ουσιαστικά έχεις 2 σκεύη σε ένα και απ ότι φαίνεται το έχουμε αρκετά παιδιά από εδώ μέσα.

https://lodgecastiron.gr/el/product/gastres-katsaroles/combo-mantemenio-dutch-oven-4-73-lt-me-mantemenio-kapaki-tigani-27-18-ek/

Είναι όμως εξαντλημένο.... Είδα οτι χρησιμοποιείς το infrared για πατάτες, την ένταση με το μαντέμι που την έχεις, αντέχει δυνατή φωτιά? Επίσης, έχω μια παλιά κατσαρόλα για πέταμα, να την δοκιμάσω για πατάτες στο μάτι θα αντέξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα , παρακολουθώ εδώ και μήνες το thread καθώς σκέφτομαι να αγοράσω ψησταριά υγραερίου [έχω διαβάσει ακόμη και τις συνταγές για τα ψωμιά :) ] . Έχω αρκετό μεγάλο μπαλκόνι και σκέφτομαι να κάνω μια γωνιά BBQ μιας και το κάρβουνο έχει αρκετή αγγαρεία παραπάνω. Ήθελα την γνώμη σας τι θα επιλέγετε ανάμεσα σε μια Napoleon 525 (η κάτι παρεμφερές σε ποιότητα)  ή μια επαγγελματική τύπου 

https://www.north.gr/new/product/v25-schariera-ygraerioy-neroy-plaka/. Ο χώρος και η διαμόρφωση του πάγκου όπου θα μπει η v25  δεν αποτελεί πρόβλημα . Ψήνουν εξίσου καλά αυτές οι επαγγελματικού τύπου ,και εσείς ποια θα διαλέγατε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, skskre είπε

Είναι όμως εξαντλημένο.... Είδα οτι χρησιμοποιείς το infrared για πατάτες, την ένταση με το μαντέμι που την έχεις, αντέχει δυνατή φωτιά? Επίσης, έχω μια παλιά κατσαρόλα για πέταμα, να την δοκιμάσω για πατάτες στο μάτι θα αντέξει?

Το μάτι το έχω στη μέση. Πρέπει εξάλλου να είναι καυτό το λάδι όταν πέσουν οι πατάτες. Το μαντέμι είναι από τα υλικά που αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες. Όπως είπαν και τα παιδιά σε προηγούμενα ποστς, μπορείς να το «ρίξεις» απευθείας στην φωτιά (τζάκι, κάρβουνα κτλ).

Όσο για την παλιά κατσαρόλα που αναφέρεις, ίσως να αντέξει, αναλόγως και το υλικό της, αν το έχεις τελείως χαμηλά, αλλά από την άλλη δεν θα ανεβάσει θερμοκρασία το λάδι και δεν θα μπορέσεις να τηγανίσεις πατάτες, όποτε δεν θα κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilpapacha είπε

Το μάτι το έχω στη μέση. Πρέπει εξάλλου να είναι καυτό το λάδι όταν πέσουν οι πατάτες. Το μαντέμι είναι από τα υλικά που αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες. Όπως είπαν και τα παιδιά σε προηγούμενα ποστς, μπορείς να το «ρίξεις» απευθείας στην φωτιά (τζάκι, κάρβουνα κτλ).

Όσο για την παλιά κατσαρόλα που αναφέρεις, ίσως να αντέξει, αναλόγως και το υλικό της, αν το έχεις τελείως χαμηλά, αλλά από την άλλη δεν θα ανεβάσει θερμοκρασία το λάδι και δεν θα μπορέσεις να τηγανίσεις πατάτες, όποτε δεν θα κάνεις δουλειά.

Θα έβαζα το τηγάνι αλλά θα τα κάνει γύρω γύρω μπάχαλο... πρεπει να βρω κανα καπάκι να βάλω. Η κατσαρόλα  αφού ανεβάζει θερμοκρασία στην επαγωγική και κάνει πατάτες γιατί όχι και στο infrared?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skskre είπε

Θα έβαζα το τηγάνι αλλά θα τα κάνει γύρω γύρω μπάχαλο... πρεπει να βρω κανα καπάκι να βάλω. Η κατσαρόλα  αφού ανεβάζει θερμοκρασία στην επαγωγική και κάνει πατάτες γιατί όχι και στο infrared?

Ανέφερες ότι έχεις μια παλιά κατσαρόλα για πέταμα την οποία θέλεις να βάλεις στο infrared για να κάνεις πατάτες.  Την χρησιμοποιείς ήδη σε εστία ηλεκτρικής κουζίνας και φτιάχνεις πατάτες;

Έχε υπόψη σου ότι το infrared σηκώνει μεγάλη θερμοκρασία και μπορεί να παραμορφώσει το σκεύος που θα βάλεις πάνω του αν δεν αντέχει. Γι αυτό πρότεινα να το βάλεις στο χαμηλό. Το αν θα είναι αρκετό ή όχι ή αν θα αντέξει το σκεύος ή όχι, μόνο με δοκιμή θα το δεις, αλλά θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilpapacha είπε

Ανέφερες ότι έχεις μια παλιά κατσαρόλα για πέταμα την οποία θέλεις να βάλεις στο infrared για να κάνεις πατάτες.  Την χρησιμοποιείς ήδη σε εστία ηλεκτρικής κουζίνας και φτιάχνεις πατάτες;

Έχε υπόψη σου ότι το infrared σηκώνει μεγάλη θερμοκρασία και μπορεί να παραμορφώσει το σκεύος που θα βάλεις πάνω του αν δεν αντέχει. Γι αυτό πρότεινα να το βάλεις στο χαμηλό. Το αν θα είναι αρκετό ή όχι ή αν θα αντέξει το σκεύος ή όχι, μόνο με δοκιμή θα το δεις, αλλά θέλει προσοχή.

Ναι την έχω χρησιμοποιήσει και κάνει την δουλειά της στην εστία μια χαρά και σκέφτομαι να την βάλω και στο μάτι αλλά θέλει δοκιμές για να μην την κάνω κάρβουνο😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, skskre είπε

Ναι την έχω χρησιμοποιήσει και κάνει την δουλειά της στην εστία μια χαρά και σκέφτομαι να την βάλω και στο μάτι αλλά θέλει δοκιμές για να μην την κάνω κάρβουνο😁😁

Παρεμπιπτόντως στο παρακάτω κατάστημα, αναφέρει ότι το σκεύος θα είναι διαθέσιμο από 5/4

https://ecofrost.gr/l8dd3-lodge.html

Κάνε, αν θες, μια επικοινωνία με την αντιπροσωπεία (https://www.kyso.gr) μήπως σε ενημερώσουν καλύτερα για το πότε υπολογίζουν να είναι διαθέσιμο ξανά. Πραγματικά τα αξίζει τα λεφτά του.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, skskre είπε

Είναι όμως εξαντλημένο.... Είδα οτι χρησιμοποιείς το infrared για πατάτες, την ένταση με το μαντέμι που την έχεις, αντέχει δυνατή φωτιά? Επίσης, έχω μια παλιά κατσαρόλα για πέταμα, να την δοκιμάσω για πατάτες στο μάτι θα αντέξει?

εγώ την είχα πετύχει Κωτσόβολο στα 75€

πήρε κάνα μήνα σχεδόν να έρθει, αλλά ΟΚ, είναι από τα πράματα που δε τα βιάζεσαι...

και επειδή με τσιγκλίσατε, πάω να ψήσω μια μοσχαρίσια στο καπάκι 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 1ceman είπε

Καλησπέρα και από μένα , παρακολουθώ εδώ και μήνες το thread καθώς σκέφτομαι να αγοράσω ψησταριά υγραερίου [έχω διαβάσει ακόμη και τις συνταγές για τα ψωμιά :) ] . Έχω αρκετό μεγάλο μπαλκόνι και σκέφτομαι να κάνω μια γωνιά BBQ μιας και το κάρβουνο έχει αρκετή αγγαρεία παραπάνω. Ήθελα την γνώμη σας τι θα επιλέγετε ανάμεσα σε μια Napoleon 525 (η κάτι παρεμφερές σε ποιότητα)  ή μια επαγγελματική τύπου 

https://www.north.gr/new/product/v25-schariera-ygraerioy-neroy-plaka/. Ο χώρος και η διαμόρφωση του πάγκου όπου θα μπει η v25  δεν αποτελεί πρόβλημα . Ψήνουν εξίσου καλά αυτές οι επαγγελματικού τύπου ,και εσείς ποια θα διαλέγατε ?

Θα επέλεγα τη Napoleon
α) παραπάνω καυστήρες - Άμεσο/έμμεσο ψήσιμο, λειτουργία φούρνου (άνοιγμα μόνο των ακριανών καυστήρων)

β) καπάκι - δεν θα έχεις πρόβλημα με αέρα/κρύο κτλ, οπότε θα ψήνεις πολύ καλύτερα

γ) πλαϊνό μάτι; (δεν αναφέρεις ποιό μοντέλο κοιτάς)

δ) ντουλάπι για την μπουκάλα και φύλαξη αξεσουάρ/σκευών για την ψησταριά

ε) δυνατότητα σούβλας - πλήθος αξεσουάρ

στ) εγγύησηimage.png.4a99688a6f94bfb7497e2729ffb6a8cf.png (δεν είδα κάποια αναφορά περί εγγυήσεως στη ν25)

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι διαφορετικά τα συστήματα. Η Napoleon είναι μια κλασική ψησταριά υγραερίου, με πολλές δυνατότητες να κάνεις ποικιλία ψητών, από σούβλα μέχρι φούρνο κλπ. Η ν25 μου φαίνεται επαγγελματική, δηλαδή πιστεύω ότι το grilling θα το κάνει καλύτερα από την Napoleon, χωρίς να την ξέρω. Εικάζω ότι έτσι θα είναι όμως. Από την άλλη στην ν25 δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από το ψήσιμο στην σχάρα. Και μπορεί να πεις στην αρχή ότι μόνο αυτό θέλεις να κάνεις, αλλά στην συνέχεια σίγουρα θα θέλεις να δοκιμάσεις και ένα low and slow, ένα κάπνισμα, ένα φαγητό στο ταψί, ψήσιμο ψωμιού που αναφέρεις, κλπ. Αυτά δεν μπορείς να τα κάνεις στην ν25.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...