Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Mεταξύ των παρακάτω, ποια θα επιλέγατε ;

image.png.65cf198f032e6ef65994a26edd193094.png

 

από το πάνω ράφι όλες. 

Οι Broil σε σχέση με της Weber 310 k Nap 425 έχουν μικρότερη επιφάνεια ψησίματος. 

Weber k Napoleon μικρές διαφορές. Η μεν Weber είναι από τα κλασσικά best sellers, Νapoleon εξαιρετική επιλογή. Παίει ρόλο και η τιμή βέβαια. 

Κι εγώ σε εκείνη την κατηγορία ήμουνα και πήρα Ναπόλεον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pyrosvestis είπε

Όταν όμως ο κατασκευαστής προτείνει προπάνιο για την καύση κάποιων bbq μήπως ξέρει κάτι περισσότερο?

Προφανώς! Δεν το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

περίπου στα 50-60 ευρώ διαφορά παίζουν όλες, οπότε είναι εντός budget !

 

Για μένα η τριάδα που θα πρέπει να κοιτάξεις σε αυτές τις εταιρίες είναι 

Broil King Royal 320 - Weber Spirit II 310 - Napoleon 425. 

Mικρές διαφορές πραγματικά. Αν θες κλειστό cabinet, επιφάνεια ψησίματος, διάρκεια εγγύησης, τοπικός αντιπρόσωπος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει καποια εξτραδακια που αξιζουν πιστευω τα λιγα παραπανω. Πρωτα απ ολα +5 χρονια εγγυηση (50%). Μετα το ντουλαπακι απο κατω που και πρακτικο ειναι και πιο ωραιο κατα τη γνωμη μου. Επισης εχει και αφαιρουμενο ταψακι/πατο για πιο ευκολο καθαρισμα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eχει καποια εξτραδακια που αξιζουν πιστευω τα λιγα παραπανω. Πρωτα απ ολα +5 χρονια εγγυηση (50%). Μετα το ντουλαπακι απο κατω που και πρακτικο ειναι και πιο ωραιο κατα τη γνωμη μου. Επισης εχει και αφαιρουμενο ταψακι/πατο για πιο ευκολο καθαρισμα. 

αυτά είδα κι εγώ και έκλεισα σε Ναπόλεον συν το καλύτερο για μένα σύστημα ανάφλεξης που έχει. 

Το μόνο για μένα ερωτηματικό είναι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα. Η Weber είναι περισσότερα χρόνια με σταθερές συνεργασίες. Η Ναπόλεον είναι ποιο νέα σε αυτό το κομμάτι. Αλλά σε χαρακτηριστικά νομίζω η Ναπόλεον είναι ένα κλικ καλύτερη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giannislazy είπε

αυτά είδα κι εγώ και έκλεισα σε Ναπόλεον συν το καλύτερο για μένα σύστημα ανάφλεξης που έχει. 

Το μόνο για μένα ερωτηματικό είναι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα. Η Weber είναι περισσότερα χρόνια με σταθερές συνεργασίες. Η Ναπόλεον είναι ποιο νέα σε αυτό το κομμάτι. Αλλά σε χαρακτηριστικά νομίζω η Ναπόλεον είναι ένα κλικ καλύτερη. 

Δεν θα έρθει Ελλάδα η ψησταριά, οπότε δεν υπάρχει τέτοιο δίλλημα εν προκειμένω :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Δεν θα έρθει Ελλάδα η ψησταριά, οπότε δεν υπάρχει τέτοιο δίλλημα εν προκειμένω :)

Αυτό το σαιτ στέλνει και στην Ελλάδα παρ' όλα αυτά; Μπορείς να μας πεις το σαιτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geor92 είπε

Αυτό το σαιτ στέλνει και στην Ελλάδα παρ' όλα αυτά; Μπορείς να μας πεις το σαιτ;

κάτι σαν το σκρουτζ της Δανίας είναι

https://www.pricerunner.dk/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niktac είπε

Καλησπέρα,

 

Την εχει κανεις αυτήνhttps://www.skroutz.gr/s/15650401/Blackbull-Grilly-0102BLB.html  να μου πει την γνώμη του εάν αξίζει ?

Την πήρα εγώ πριν καμιά 10αρια μέρες και έχω κάνει 4 ψησίματα (το τελευταίο μόλις πριν λίγο :p)

 θεωρώ είναι τίμια για τα χρήματα της, αλλά αν αγόραζα ξανά ίσως έδινα κάτι παραπάνω για μια με 3 τουλάχιστον καυστήρες

Ψήνει καλά, με αυτόν τον καιρό δύσκολα θα ανεβάσει πάνω από 220 βαθμούς θερμοκρασία (ίσως το καλοκαίρι να πάει και πιο πάνω) αλλά ειδικά τώρα στην αρχή που τη μαθαίνω που ανοίγω συχνά το καπάκι χάνει πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία, για να γυρίσεις ότι ψήνεις στις δύο σχάρες από 200-220 θα πέσει για πλάκα στους 140

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για γάστρα σε χρήση με ψητά κρέατα αλλά και τηγανητές πατάτες στο infrared- αν γίνεται γιατί το τηγάνι τα κάνει όλα χάλια-

Τι διαφορά έχουν τα παρακάτω 2 και τι παίζει γενικά  για όποιον χρησιμοποιεί τέτοια.

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-5.68-me-epismaltosi-porselanis-kokkino-lodge

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-4.73-me-mantemenio-kapaki-lodge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...