Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 λεπτό πριν, giannislazy είπε

αφού το πάμε συγκριτικά με αυτοκίνητα... μιλάμε για Mercedes vs BMW. Μικρές διαφορές....

Μικρές αλλά αξίες αναφοράς, άλλη δύναμη, άλλη εγγύηση ή ακόμα και άλλα αξεσουάρ. Η weber ήταν η πρώτη που ήρθε και με καλό marketing άρα και ποιο γνωστή. Δες και τις 3, τα μοντέλα και τι λεφτά κοστίζουν, για να μικρύνεις τις επιλογές σου και να καταλήξεις ποιο εύκολα κάπου- πάντα με βάση τα λεφτά σου και τις ανάγκες σου-

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, frapogaloss είπε

Για να καταλάβω... WEBER είναι η Mercendes των ψησταριών ενώ με Broik King κατεβαίνω σε επίπεδο; (αναφορικά για την μάρκα παντα)

Απο αυτα που εχω καταλαβει, η Broil ειναι χαμηλότερης ποιότητας στο entry level. Δηλαδή η Gem 340 με 3 καυστηρες και πλαινο που βγαινει στα λεφτα που θες, ειναι χαμηλότερης ποιοτητας απο τη Weber spirit, που βεβαια για 3 καυστηρες και πλαινο πας στην Spirit 320 που κανει σχεδον 900. Στα medium range μοντελα εκτιμω οτι ειναι ισάξιες ποιοτικα. 

Broil King Monarch εχω παρει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι διαφορές είναι μικρές, από όσο είδα όταν έψαχνα. Εγώ προτίμησα την napoleon 525 γιατί πέραν της πολύ καλής ποιότητας, εγγύσης κλπ, στα χαρακτηριστικά της (4 καυστήρες, 74 εκατοστά μήκος επιφάνειας ψησίματος, μεγάλος χώρος για την σούβλα) έπρεπε να ανέβω πολύ σε Weber και Broil King, ανέβαιναν αρκετά πάνω από χιλιάρικο με τις ελληνικές τιμές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dakangr είπε

Απο αυτα που εχω καταλαβει, η Broil ειναι χαμηλότερης ποιότητας στο entry level. Δηλαδή η Gem 340 με 3 καυστηρες και πλαινο που βγαινει στα λεφτα που θες, ειναι χαμηλότερης ποιοτητας απο τη Weber spirit, που βεβαια για 3 καυστηρες και πλαινο πας στην Spirit 320 που κανει σχεδον 900. Στα medium range μοντελα εκτιμω οτι ειναι ισάξιες ποιοτικα. 

Broil King Monarch εχω παρει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. 

Σωστα, στην κατηγορια 500-600ευρω μονο spirit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την Spirit θα πρότεινα με κλειστά μάτια, στην τιμή προσφοράς δεν υπάρχει αντίπαλος. Ο @frapogaloss όμως θέλει και πλαϊνό μάτι, οπότε αναγκαστικά ξεχνάει Weber και Napoleon σε αυτό το budget.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vasdiam είπε

Καλησπέρα έχω αγοράσει και εγώ την ίδια στην τιμή της προσφοράς αλλα ακόμα δεν έχω τεστάρει. Εν αναμονή του 3ημέρου εξάλλου δεν θα πάμε πουθενά :) . 

Θα ήθελα να ρωτήσω το κουπόνι για δωρεάν γέμισμα στο έδωσαν; και τι ακριβώς περιλαμβάνει, επειδή το δικό μου απο λάθος δεν μου έστειλαν και το αναμένω.

Ευχαριστώ.

Εμενα ηταν κολλημενο εξω απο το χαρτοκιβωτιο, με το κουπονι δωρεαν αντικατασταση φιαλης και δώρο τον ρυθμιστή πιεσης απο οποιοδηποτε shell καταστημα

20 ώρες πριν, nick.dilliger είπε

Καλή επιλογή φίλε 😋

 

Πολύ ωραία η πατεντα σου...Δώσε μας πληροφορίες σε παρακαλώ.

Αν και σκέφτομαι επειδη εδώ χώρο στο μπαλκονι και έξτρα τραπέζια να κάνω μια ξεχωριστή εστία υψηλής πίεσης με δική της φυαλη.

Τα μάτια χαμηλής πίεσης δεν μπορούν να τηγανίζουν το ίδιο ικανοποίητικα όπως τα υψηλής. Αυτή την εντύπωση έχω. 

Ναι εχεις δικιο το αναψα το μάτι και διαπιστωσα οτι δεν καιει με πιέση οποτε πιστευω η μεγαλη φιαλη 10κιλη με ρυθμιστη υψηλης αν δεν ακανω λαθος ειναι μονοδρομος;  
οσο αφορα την πατέντα :

αγορασα μια  μονη εστια boorman και απλα την μετέφερα στο πλαινό ράφι

και κανωντας απλα διακλάδωση κάτω στην φιάλη.

 

74BA749C-19A7-4E25-A532-61A44AA415BC.jpeg

243C9D41-45D4-42CE-B074-0C12898E7549.jpeg

Επεξ/σία από harrys23
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nick.dilliger είπε

Καλησπέρα,

 

Σου δίνουν έναν ρυθμιστή για την 5κιλη coral gas go.

Πληρώνεις 29€ για εγγύηση φυσικής και την παίρνει γεμάτη (δωρεάν το γέμισμα)

Όταν τελειώσει δίνεις 16€ για το γέμισμα ή επιστρέφεις την φυαλη και παίρνει πίσω τα 29€.

Εγώ προσωπικά δεν έκανα χρήση της προσφοράς μια και θεωρώ πολλά τα 16€ για 5 κιλό γέμισμα.

Πήρα κατευθείαν την 20κιλη coral prime με δικό της ρυθμιστή που σου δείχνει και το υπόλοιπο του περιεχομένου. Το κόστος γεμίσματος για την prime είναι 21€.

Μάλλον 10κιλη εννοείς και όχι 20κιλη με 21 ευρώ γέμισμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sndev είπε

εμενα στη prime 2 αλλαγες 16 ε μου πηραν 

Τι να πω φίλε ..μακάρι από την Avin την πήρα.

16€ η 5κιλη go gas και το ίδιο ποσό για 10ρα  Prime?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή!! 

Ναι νομίζω πως με αυτά που θέλω είμαι εδώ είμαι στην GEM 340

https://www.skroutz.gr/s/14530713/Broil-King-Gem-340-Black-814-163.html

Και αν ρίξω τα στάνταρ μου και πάω με 3 εστίες χωρις όμως πλαϊνό μου προτείνετε weber. Το καλό με την weber είναι ότι έχω αντιπρόσωπο στα 100μ από το σπίτι μου. Άρα λογικά γλιτώνω μεταφορικά. 

Όσον αφορά με το καθάρισμα πρέπει να προσέξω κάτι; αλλάζει κάτι από μοντέλο σε μοντέλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, frapogaloss είπε

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή!! 

Ναι νομίζω πως με αυτά που θέλω είμαι εδώ είμαι στην GEM 340

https://www.skroutz.gr/s/14530713/Broil-King-Gem-340-Black-814-163.html

Και αν ρίξω τα στάνταρ μου και πάω με 3 εστίες χωρις όμως πλαϊνό μου προτείνετε weber. Το καλό με την weber είναι ότι έχω αντιπρόσωπο στα 100μ από το σπίτι μου. Άρα λογικά γλιτώνω μεταφορικά. 

Όσον αφορά με το καθάρισμα πρέπει να προσέξω κάτι; αλλάζει κάτι από μοντέλο σε μοντέλο; 

Την GEM είχα κατά νου κι εγώ στο budget σου. Πρόσεξε όμως τις διαστάσεις, είναι αρκετά μικρότερη από την Weber. Αναφορικά με το πλαϊνό μάτι, εγώ είχα μια ψησταριά με πλαϊνό μάτι 10 χρόνια, δεν το άναψα ούτε μια φορά, πέραν της αρχικής δοκιμής για να δω αν δουλεύει. Γι αυτό πήρα την Napoleon χωρίς πλαϊνό μάτι. Κάποιοι εδώ το χρησιμοποιούν συχνά για τηγάνισμα π.χ. Αν δεν σε ενδιαφέρει, πήγαινε στην Weber που θα σε καλύψει περισσότερο στο ψήσιμο. Αλλιώς και η GEM μια χαρά είναι.

Αναφορικά με την αντιπροσωπεία, δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο στα μεταφορικά γιατί θα σου την στείλει το κατάστημα από το οποίο θα την πάρεις, και συνήθως τις προσφορές τις βγάζει ο Κωτσόβολος.

Για το καθάρισμα δεν ξέρω να σου πω πώς είναι η GEM, συνήθως οι Broil King θέλουν λίγο περισσότερο κόπο επειδή έχουν πιο περίπλοκο πάτο. Όμως δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η διαφορά για την αγορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, harrys23 είπε

Εμενα ηταν κολλημενο εξω απο το χαρτοκιβωτιο, με το κουπονι δωρεαν αντικατασταση φιαλης και δώρο τον ρυθμιστή πιεσης απο οποιοδηποτε shell καταστημα

Ναι εχεις δικιο το αναψα το μάτι και διαπιστωσα οτι δεν καιει με πιέση οποτε πιστευω η μεγαλη φιαλη 10κιλη με ρυθμιστη υψηλης αν δεν ακανω λαθος ειναι μονοδρομος;  
οσο αφορα την πατέντα :

αγορασα μια  μονη εστια boorman και απλα την μετέφερα στο πλαινό ράφι

και κανωντας απλα διακλάδωση κάτω στην φιάλη.

 

74BA749C-19A7-4E25-A532-61A44AA415BC.jpeg

243C9D41-45D4-42CE-B074-0C12898E7549.jpeg

Φίλε το μάτι που πήρες είναι χαμηλής πίεσης και προφανώς αδύναμο άρα δεν μπορείς να συνδέσει με το Ταφ ρυθμιστή υψηλής στο συγκεκριμένο μάτι.

Εγώ προσωπικά θα βάλω δεύτερη φυαλη με μάτι υψηλής και στραγγαλιστή.

 

Αν κάποιος φίλος το έχει κάνει ή έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη ας μας ενημερώσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nick.dilliger είπε

Φίλε το μάτι που πήρες είναι χαμηλής πίεσης και προφανώς αδύναμο άρα δεν μπορείς να συνδέσει με το Ταφ ρυθμιστή υψηλής στο συγκεκριμένο μάτι.

Εγώ προσωπικά θα βάλω δεύτερη φυαλη με μάτι υψηλής και στραγγαλιστή.

 

Αν κάποιος φίλος το έχει κάνει ή έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη ας μας ενημερώσει.

 

Η ενδεδειγμένη λύση που ρώτησα είναι με ταφ πάνω στην φιάλη και κάθε συσκευή δικό της ρυθμιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...