Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχω δεί τις περισσότερες απο αυτές που αναφέρετε, οι οποίες ως επι το πλείστον είναι εκτός budget για μενα, αφου το ταβανι μου ειναι το πολυ 150 μιας που δεν θελω να επενδύσω σε καποιο bbq δεδομένου του περιορισμένου χώρου που βρίσκομαι τωρα. Επειδη δεν γνωρίζω πολλα απο ψησταρίες υγραεριου (παρα μονο καρβουνο, και το συνδυασμο μπουκαλα εστια για μαγειρεμα), ο κάδος ειναι τοσο απαραίτητος? Και εν τελει θεωρείτε οτι αυτο που έχω σκεφτεί δέν θα έχει αποτέλεσμα?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

5 λεπτά πριν, Kyriazo είπε

το ταβανι μου ειναι το πολυ 150

Και στη λυση με το ματι να πας, θες ενα 50αρι για το διπλο ματι, μετα κανενα 70αρι για μια καλη μαντεμενια πλακα, βαλε και ενα τραπεζακι να το ακουμπησεις αν δεν εχεις ηδη, εφτασες τα 150€.

Κανε την υπερβαση θα ελεγα και παρε αυτην ή περιμενε προς το Πασχα μηπως πεσει λιγο η τιμη. Ειναι κριμα να δωσεις 150€ για ενα τηγανι εξωτερικου χωρου, ενω με 50€ εξτρα παιρνεις ολοκληρη ψηστρια που μπορεις να κανεις αλλα δεκα πραγματα.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209595

Αν θες αυστηρα μεχρι 150€, απλα μπαινεις σκρουτζ, οριζεις το μπατζετ σου και κοιτας τα μεγεθη τι χωραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 με τον προλαλήσαντα

Επίσης αν δεν βιδωσεις τα πλαϊνά ράφια μειώνεται στο μισό περίπου το μήκος της, βολικά μεν αλλά αν δεν έχεις χώρο...

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kyriazo είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχω δεί τις περισσότερες απο αυτές που αναφέρετε, οι οποίες ως επι το πλείστον είναι εκτός budget για μενα, αφου το ταβανι μου ειναι το πολυ 150 μιας που δεν θελω να επενδύσω σε καποιο bbq δεδομένου του περιορισμένου χώρου που βρίσκομαι τωρα. Επειδη δεν γνωρίζω πολλα απο ψησταρίες υγραεριου (παρα μονο καρβουνο, και το συνδυασμο μπουκαλα εστια για μαγειρεμα), ο κάδος ειναι τοσο απαραίτητος? Και εν τελει θεωρείτε οτι αυτο που έχω σκεφτεί δέν θα έχει αποτέλεσμα?

Ευχαριστω.

Αυτή που σου πρότεινα, σε προηγούμενο ποστ, είναι εντός του χρηματικού ορίου που αναφέρεις, αν όντως δεν θέλεις/μπορείς  να το υπερβείς και να πας στην λύση που αναφέρει ο @SagoniasSlutRos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα και εγώ να πας σε κατι έτοιμο...

πχ στην προηγούμενη ψησταριά δεν εγκατέστησα το ενα απο τα δυο πλαινά ράφια γιατι δεν ειχα διαθέσιμο χώρο τότε στο μπαλκονι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nick.dilliger είπε

Ψησταριά Kenton Naterial 4 καυστήρων 

Αγοράστηκε από τα Leroy στα 229 ευρώ. Στήθηκε σε περίπου μία ώρα. Ποιοτική (πάντα με βάση τα 229 που δώσαμε...) Κατασκευή. Συνδέθηκε η Coral Prime η οποία σε 5 ακριβώς λεπτά με τους καυστήρες στο τέρμα έφτασε για πλάκα τους 350+ βαθμούς.

Αφού έγιναν τα γνωστά καψίματα, λαδώματα των σχαρών, ψησαμε 1800 γρ χοιρινά σουβλάκια, 1200 γρ πανσετες και 1,200 κιλ μπριζόλες. Όλα αυτά σε περίπου 35'.

Απόλυτα ικανοποιημένος. Το καθάρισμα θέλει δουλίτσα αν είσαι κανένας ψυχακιας σαν εμένα. Υπάρχουν όμως λύσεις που αν κάποιος την χρησιμοποιεί θα καταλάβει που πρέπει να εστιάσει.

Επόμενο add on η σούβλα από το Leroy και μια πλάκα πέτρας για Pizza.

IMG_20210310_164446_20210310164540164.jpg

Καλησπέρα έχω αγοράσει και εγώ την ίδια στην τιμή της προσφοράς αλλα ακόμα δεν έχω τεστάρει. Εν αναμονή του 3ημέρου εξάλλου δεν θα πάμε πουθενά :) . 

Θα ήθελα να ρωτήσω το κουπόνι για δωρεάν γέμισμα στο έδωσαν; και τι ακριβώς περιλαμβάνει, επειδή το δικό μου απο λάθος δεν μου έστειλαν και το αναμένω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εδώ και μέρες με τρώει να αγοράσω ψησταριά υγραερίου και μετά απο προτροπή του συναδέλφου ο οποίος θέλει και αυτός να αγοράσει, πλέον είναι δεδομένο ότι θα πάρω. Κοντά σε εμένα και αυτός. Υπάρχει πολύ μεγάλη εμπειρία στο ψήσιμο με κάρβουνο και (ισως γιαυτό) πάντα τις κορόιδευα τις ηλεκτρικές-υγραερίου ψησταριές, όμως έπειτα απο πολύ σκέψη αναθεώρησα. (χρόνος-βρωμιά-υγεία).

Μπήκα στο forum να διαβάσω και μου έφυγαν τα μάτια με την εμπειρία που υπάρχει πάνω στο θέμα. 

Είπα να μην γίνει ο σπαζαρ@@@δης που ζητάει μασημένη τροφή αλλά θα το κάνω μιάς και έχω χάσει την μπάλα με όλα αυτα τα post σας :). 

Οπότε έχουμε και λέμε. Διαθέσιμο budget 500-600 € και θέλω να έχει τουλάχιστον τα εξής: 

-3 μάτια

-1 μάτι για τηγάνισμα

-εύκολο καθάρισμα.

Ισχύει ότι η μαντεμένια σχάρα καθαρίζει πιο εύκολα; Αν ναι λογικά τέτοια θέλω.

Για οποιαδήποτε πληροφορία ευχαριστώ θερμά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, frapogaloss είπε

Καλησπέρα,

εδώ και μέρες με τρώει να αγοράσω ψησταριά υγραερίου και μετά απο προτροπή του συναδέλφου ο οποίος θέλει και αυτός να αγοράσει, πλέον είναι δεδομένο ότι θα πάρω. Κοντά σε εμένα και αυτός. Υπάρχει πολύ μεγάλη εμπειρία στο ψήσιμο με κάρβουνο και (ισως γιαυτό) πάντα τις κορόιδευα τις ηλεκτρικές-υγραερίου ψησταριές, όμως έπειτα απο πολύ σκέψη αναθεώρησα. (χρόνος-βρωμιά-υγεία).

Μπήκα στο forum να διαβάσω και μου έφυγαν τα μάτια με την εμπειρία που υπάρχει πάνω στο θέμα. 

Είπα να μην γίνει ο σπαζαρ@@@δης που ζητάει μασημένη τροφή αλλά θα το κάνω μιάς και έχω χάσει την μπάλα με όλα αυτα τα post σας :). 

Οπότε έχουμε και λέμε. Διαθέσιμο budget 500-600 € και θέλω να έχει τουλάχιστον τα εξής: 

-3 μάτια

-1 μάτι για τηγάνισμα

-εύκολο καθάρισμα.

Ισχύει ότι η μαντεμένια σχάρα καθαρίζει πιο εύκολα; Αν ναι λογικά τέτοια θέλω.

Για οποιαδήποτε πληροφορία ευχαριστώ θερμά!

Με το καλό να μπείτε  στο club και εσείς γιατί και πολλοί εδώ  είμασταν ή - είμαστε ακόμα- και στο κάρβουνο.

Στα λεφτά σου βγαίνει σε προσφορά  συχνά στα 549€ αυτή που  είναι μονόδρομος  https://www.weber.com/GR/el/psistaries/psistaries-ygraerioy/seira-spirit-ii/45010175.html

Θα πάρεις και άλλες πληροφορίες από παιδιά εδώ μέσα, δες και τι χρειάζεσαι η  τι θέλεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ψήσει σπαράγγια, θα σου πω ότι τα λαχανικά που ψήνω πάντα τα περνάω καλά με ελαιόλαδο, να πιουν λίγο για να μπορούν να ψηθούν, και τα βγάζω μόλις μαλακώσουν. Πειραματίσου λίγο με τους χρόνους και θα δεις, θα σε ανταμείψουν. Λογικά θα ψήσεις τα καλλιεργημένα που είναι χοντρά. Τα άγρια δεν ξέρω αν θα μπορείς να τα ψήσεις εύκολα χωρίς να τα κάψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, gdeli είπε

Αυτή δεν έχει πλαϊνό μάτι όμως. Μάλλον πρέπει να πάει σε Broik King μεριά νομίζω.

Για να καταλάβω... WEBER είναι η Mercendes των ψησταριών ενώ με Broik King κατεβαίνω σε επίπεδο; (αναφορικά για την μάρκα παντα)

Επεξ/σία από frapogaloss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vasdiam είπε

Καλησπέρα έχω αγοράσει και εγώ την ίδια στην τιμή της προσφοράς αλλα ακόμα δεν έχω τεστάρει. Εν αναμονή του 3ημέρου εξάλλου δεν θα πάμε πουθενά :) . 

Θα ήθελα να ρωτήσω το κουπόνι για δωρεάν γέμισμα στο έδωσαν; και τι ακριβώς περιλαμβάνει, επειδή το δικό μου απο λάθος δεν μου έστειλαν και το αναμένω.

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

 

Σου δίνουν έναν ρυθμιστή για την 5κιλη coral gas go.

Πληρώνεις 29€ για εγγύηση φυσικής και την παίρνει γεμάτη (δωρεάν το γέμισμα)

Όταν τελειώσει δίνεις 16€ για το γέμισμα ή επιστρέφεις την φυαλη και παίρνει πίσω τα 29€.

Εγώ προσωπικά δεν έκανα χρήση της προσφοράς μια και θεωρώ πολλά τα 16€ για 5 κιλό γέμισμα.

Πήρα κατευθείαν την 10κιλη coral prime με δικό της ρυθμιστή που σου δείχνει και το υπόλοιπο του περιεχομένου. Το κόστος γεμίσματος για την prime είναι 21€.

Επεξ/σία από nick.dilliger
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, και οι 3 είναι κορυφαίες, άσχετα αν προτιμούμε την μια ή την άλλη μάρκα. Απλώς η Broil King έχει και πιο μικρού μεγέθους ψησταριές που μπορεί να σε ικανοποιούν σε αυτό το budget

1 λεπτό πριν, frapogaloss είπε

Για να καταλάβω... WEBER είναι η Mercendes των ψησταριών ενώ με Broik King κατεβαίνω σε επίπεδο; (πάντα αναφορικά με μάρκα)

 

Όχι, και οι 3 είναι κορυφαίες, άσχετα αν προτιμούμε την μια ή την άλλη μάρκα. Απλώς η Broil King έχει και πιο μικρού μεγέθους ψησταριές που μπορεί να σε ικανοποιούν σε αυτό το budget

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...