Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, skskre είπε

Ερώτηση για γάστρα σε χρήση με ψητά κρέατα αλλά και τηγανητές πατάτες στο infrared- αν γίνεται γιατί το τηγάνι τα κάνει όλα χάλια-

Τι διαφορά έχουν τα παρακάτω 2 και τι παίζει γενικά  για όποιον χρησιμοποιεί τέτοια.

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-5.68-me-epismaltosi-porselanis-kokkino-lodge

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-4.73-me-mantemenio-kapaki-lodge

Η κοκκινη εχει επιστρωση πορσελανης, επομενως δεν χρειαζεται τη συντηρηση του μαντεμιου. Επισης μπορεις να μαγειρεψεις ανετα σαλτσες και κοκκινιτα χωρις να φοβηθεις μην χαλασει το coating. Στα αρνητικα ειναι οτι θα σου λεκιασει εσωτερικα το ασπρο χρωμα, επομενως δεν θα ειναι παντα ετσι ομορφη. Επισης εχω την εντύπωση οτι ισως εχει καποιο περιορισμο στο θεμα μεγιστης θερμοκρασιας. 

H μαυρη ειναι σκετο μαντεμι, εχω την ιδια ακριβως. Στα αρνητικα ειναι οτι θελει τη συντηρηση του μαντεμιου (στεγνωμα και λαδωμα). Επισης δεν ενδείκνυται για πολυωρα μαγειρεματα με κοκκινη σαλτσα (ή κατι πολυ οξινο) γιατι χαλαει το coating. Βεβαια και να χαλασει το coating και να σκουριασει, υπαρχει παντα επιστροφη. Επισης την βαζεις αφοβα σε φουλ θερμοκρασια, σε φωτια, σε καρβουνα, οπου θες. Επισης δεν σε νοιαζει μην τη γρατζουνισεις με καμια κουταλα ή μεταλικη σπατουλα.

Για μενα θα ελεγα να πας στην μαυρη. Μπορει να θελει λιγο περισσοτερη φροντιδα, αλλα θα κρατησει πιο πολυ στο βαθος του χρονου. Επισης για τηγανισμα στο infrared, νομιζω δεν κανει η κοκκινη. Τελος, η μαυρη που εχω ειναι ηδη αρκετα βαριά. Η κοκκινη ειναι 1.5κιλο πιο βαρια και εχει και μεγαλυτερη χωρητικοτητα, οποτε αν την γεμισεις θα ειναι πανω απο 10κιλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, skskre είπε

Ερώτηση για γάστρα σε χρήση με ψητά κρέατα αλλά και τηγανητές πατάτες στο infrared- αν γίνεται γιατί το τηγάνι τα κάνει όλα χάλια-

Τι διαφορά έχουν τα παρακάτω 2 και τι παίζει γενικά  για όποιον χρησιμοποιεί τέτοια.

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-5.68-me-epismaltosi-porselanis-kokkino-lodge

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-4.73-me-mantemenio-kapaki-lodge

Η πρώτη διαφορά που βλέπω είναι γύρω στα 80€ 😁

Μια άλλη διαφορά είναι στο μέγεθος. Η πορσελάνινη επίστρωση δεν έχω καταλήξει αν όντως είναι καλύτερη...

Προσωπικα έχω το σκεύος από το 2ο link, που έχεις ανεβάσει και όταν είναι να τηγανίσω πατάτες, βάζω ένα καλαθάκι.

image.jpeg.5d625347c98a0690f20f6e20b7a23ff4.jpeg
 

Επιπρόσθετα το καπάκι της μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως μικρό τηγάνι. Πίστεψέ με βολεύει πάρα πολύ.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, skskre είπε

Ερώτηση για γάστρα σε χρήση με ψητά κρέατα αλλά και τηγανητές πατάτες στο infrared- αν γίνεται γιατί το τηγάνι τα κάνει όλα χάλια-

Τι διαφορά έχουν τα παρακάτω 2 και τι παίζει γενικά  για όποιον χρησιμοποιεί τέτοια.

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-5.68-me-epismaltosi-porselanis-kokkino-lodge

https://www.ilovebbq.gr/mantemenio-dutch-oven-4.73-me-mantemenio-kapaki-lodge

Έχουν διαφορά 75€, άλλο χρώμα και ... διαθεσιμότητα.

Πέρα από την πλάκα, η μεγάλη διαφορά στην τιμή ίσως οφείλεται και στο ότι το πιο φτηνό δεν είναι διαθέσιμο.

Ουσιαστικά, το επισμαλτωμένο δεν θα κολλάει ούτε στιγμιαία, εκτιμώ ότι θα καθαριζει πολύ πιο εύκολα, σου επιτρέπει να κάνεις μαρινάρισμα και σε ψυγειο (όπως γράφει), δεν σκουριάζει αλλά ίσως είναι πιό ευαίσθητο σε χτυπήματα, γρατζουνιές και θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από dstagian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Προσωπικα έχω το σκεύος από το 2ο link, που έχεις ανεβάσει και όταν είναι να τηγανίσω πατάτες, βάζω ένα καλαθάκι.

image.jpeg.5d625347c98a0690f20f6e20b7a23ff4.jpeg

Αυτή είναι η 1η και βασική χρήση που έχω στο μυαλό μου..

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Η κοκκινη εχει επιστρωση πορσελανης, επομενως δεν χρειαζεται τη συντηρηση του μαντεμιου. Επισης μπορεις να μαγειρεψεις ανετα σαλτσες και κοκκινιτα χωρις να φοβηθεις μην χαλασει το coating. Στα αρνητικα ειναι οτι θα σου λεκιασει εσωτερικα το ασπρο χρωμα, επομενως δεν θα ειναι παντα ετσι ομορφη. Επισης εχω την εντύπωση οτι ισως εχει καποιο περιορισμο στο θεμα μεγιστης θερμοκρασιας. 

H μαυρη ειναι σκετο μαντεμι, εχω την ιδια ακριβως. Στα αρνητικα ειναι οτι θελει τη συντηρηση του μαντεμιου (στεγνωμα και λαδωμα). Επισης δεν ενδείκνυται για πολυωρα μαγειρεματα με κοκκινη σαλτσα (ή κατι πολυ οξινο) γιατι χαλαει το coating. Βεβαια και να χαλασει το coating και να σκουριασει, υπαρχει παντα επιστροφη. Επισης την βαζεις αφοβα σε φουλ θερμοκρασια, σε φωτια, σε καρβουνα, οπου θες. Επισης δεν σε νοιαζει μην τη γρατζουνισεις με καμια κουταλα ή μεταλικη σπατουλα.

Το θέμα του μαγειρέματος με σάλτσες κοκκινιστά κ.τ.λ είναι η άλλη χρήση που προορίζεται - κυρίως απο τη γυναίκα μου η οποία φυσικά προτιμα την πορσελάνινη π.χ https://www.amazon.fr/Puricon-Cocotte-Emaillée-Casserole-Induction/dp/B07QH5K3P4/ref=sr_1_6?__mk_fr_FR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=Puricon&qid=1615302313&sr=8-6&th=1

Για τα ψητά μέσα στη ψησταριά,  έμμεσα και μη,  είναι κατάλληλη, σωστά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skskre είπε

Αυτή είναι η 1η και βασική χρήση που έχω στο μυαλό μου..

Το θέμα του μαγειρέματος με σάλτσες κοκκινιστά κ.τ.λ είναι η άλλη χρήση που προορίζεται - κυρίως απο τη γυναίκα μου η οποία φυσικά προτιμα την πορσελάνινη π.χ https://www.amazon.fr/Puricon-Cocotte-Emaillée-Casserole-Induction/dp/B07QH5K3P4/ref=sr_1_6?__mk_fr_FR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=Puricon&qid=1615302313&sr=8-6&th=1

Για τα ψητά μέσα στη ψησταριά,  έμμεσα και μη,  είναι κατάλληλη, σωστά?

Μια χαρά κάνουν τα μαντεμένια σκεύη. Έχω βάλει ουκ ολίγες φορές μοσχαράκι με κρεμμυδάκια, πιπεριές και τα συναφή, στο σκεύος που έχω στην φωτό. Δεν έχω μαντεμένιο σκεύος με πορσελάνινη επίστρωση, αλλά πάνω κάτω είχα τους ίδιους ενδοιασμούς που αναφέρει και ο @SagoniasSlutRos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα dutch oven της Lodge και μου αρέσει πολύ, δε το χρησιμοποιώ συχνά βέβαια γιατί έχει την φασαρία του, αλλά μιλάμε το πετάς μέσα στο τζάκι και το ευχαριστιέται η ψυχή σου :P

Στα συν ότι το καπάκι γίνεται ωραιότατο τηγάνι

edit: @ilpapacha το ίδιο προφανώς έχουμε :)

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει και το γυμνό μαντεμι για κοκκινιστό, απλά τρώει λίγο η ντομάτα το coating. 

Η γυναίκα σου θα το προσέχει όταν μαγειρεύει και μετά το πλένει? Αν όχι, πάρε το πορσελανινο που θέλει λιγότερη φροντίδα. Για το αν αντέχει το infrared, μπες στης σελίδα της lodge και ψάξε. Εγώ θα το φοβόμουν πάντως για αυτή τη συγκεκριμένη χρήση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι γυναίκες έχουν μια καταστροφική τάση με τα σκεύη, σπίτι τα τηγάνια στραβώνουν για πλάκα... 

Έλεγα είναι μόνο η δικιά μου, αλλά όσο το συζητάω ανακαλύπτω ότι δεν είμαι μόνος εκεί έξω... 🤪

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά οι γυναίκες έχουν μια καταστροφική τάση με τα σκεύη, σπίτι τα τηγάνια στραβώνουν για πλάκα... 

Έλεγα είναι μόνο η δικιά μου, αλλά όσο το συζητάω ανακαλύπτω ότι δεν είμαι μόνος εκεί έξω... 🤪

Έχω δει το μαντεμενιο τηγάνι να το έχει αφήσει κάνα 2ωρο σε νερό να μουλιασει. Άλλη φορά το είχε αφήσει μέσα στο φούρνο να στεγνώσει και το είχε ξεχάσει κανένα 3ωρο και κατέστρεψε το coating. Άλλη φορά της είχα αφήσει συνταγή για ζύμη  πίτσας, έβαλε το μίξερ στο τέρμα και έφυγε και έπεσε το μίξερ από τον πάγκο και έσπασε ο κάδος ο γυάλινος. 

Γενικά με κάτι τέτοια είναι τελείως απροσεκτες.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαστε πλέον μαζί. 😝

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πορσελάνινη είναι πιο όμορφη και έχει λιγότερο μπελά όμως η μαύρη είναι πιο σίγουρη και η συντήρηση της δεν είναι και τόσο δύσκολο πράγμα. Επειδή έχω το πλαϊνό infrared θα με βολέψει καλύτερα νομίζω.

Έχω και ένα μαντεμένιο τηγάνι χωρίς καπάκι,αχρησιμοποίητο δώρο το οποίο σκέφτομαι να δοκιμάσω συντομα, κάποια συνταγή-πρόταση κανείς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Le Creuset (enameled) και ο αδερφός μου μια Lodge σκέτο μαντέμι. Τα υπέρ και τα κατά είναι όπως τα λέτε. Θεωρώ την Le Creuset μου πιο all around σκεύος, μπορείς να δουλέψεις με κόκκινες σάλτσες, κρασιά κλπ, δηλαδή μπορείς να κάνεις ένα σωστό coq au vin ή boeuf bourguignon με μαγείρεμα στον φούρνο, που με το σκέτο μαντέμι δεν γίνεται. Και όντως είναι πολύ πιο εύκολη στο καθάρισμα, απλώς την πλένεις με το σφουγγάρι, μπορείς να την αφήσεις και με απορρυπαντιό να μουλιάσει, κάτι που δεν γίνεται στο σκέτο μαντέμι. Θεωρώ όμως ότι σε κρέας σκέτο low and slow το σκέτο μαντέμι είναι καλύτερο. Χωρίς σάλτσες κλπ εννοώ. Επίσης νομίζω ότι είναι πιο ανθεκτικό σε υψηλές θερμοκρασίες το σκέτο μαντέμι. Εγώ την Le Creuset δεν την έχω βάλει στην ψησταριά μου ποτέ και ούτε πρόκειται γιατί την φοβάμαι. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω. Το Lodge ο αδερφός μου δεν έχει κανένα θέμα να το πετάξει σε τζάκι, ψησταριά κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gdeli είπε

Εγώ έχω μια Le Creuset (enameled) και ο αδερφός μου μια Lodge σκέτο μαντέμι. Τα υπέρ και τα κατά είναι όπως τα λέτε. Θεωρώ την Le Creuset μου πιο all around σκεύος, μπορείς να δουλέψεις με κόκκινες σάλτσες, κρασιά κλπ, δηλαδή μπορείς να κάνεις ένα σωστό coq au vin ή boeuf bourguignon με μαγείρεμα στον φούρνο, που με το σκέτο μαντέμι δεν γίνεται. Και όντως είναι πολύ πιο εύκολη στο καθάρισμα, απλώς την πλένεις με το σφουγγάρι, μπορείς να την αφήσεις και με απορρυπαντιό να μουλιάσει, κάτι που δεν γίνεται στο σκέτο μαντέμι. Θεωρώ όμως ότι σε κρέας σκέτο low and slow το σκέτο μαντέμι είναι καλύτερο. Χωρίς σάλτσες κλπ εννοώ. Επίσης νομίζω ότι είναι πιο ανθεκτικό σε υψηλές θερμοκρασίες το σκέτο μαντέμι. Εγώ την Le Creuset δεν την έχω βάλει στην ψησταριά μου ποτέ και ούτε πρόκειται γιατί την φοβάμαι. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω. Το Lodge ο αδερφός μου δεν έχει κανένα θέμα να το πετάξει σε τζάκι, ψησταριά κλπ. 

Και εγώ απο εκεί ξεκίνησα, γιατί είδαμε με τη γυναίκα μου  όλη την κατασκευή των Le Creuset (enameled) και ενθουσιαστήκαμε, αλλά στην πράξη- πέραν του φούρνου- δεν ξέρω αν κάνει για το bbq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skskre είπε

Η πορσελάνινη είναι πιο όμορφη και έχει λιγότερο μπελά όμως η μαύρη είναι πιο σίγουρη και η συντήρηση της δεν είναι και τόσο δύσκολο πράγμα. Επειδή έχω το πλαϊνό infrared θα με βολέψει καλύτερα νομίζω.

Έχω και ένα μαντεμένιο τηγάνι χωρίς καπάκι,αχρησιμοποίητο δώρο το οποίο σκέφτομαι να δοκιμάσω συντομα, κάποια συνταγή-πρόταση κανείς?

Με το τηγάνι ξεκίνα κάνοντάς του ένα καλό seasoning. Στην ψησταριά θα σου σύστηνα, γιατί στην κουζίνα θα γεμίσει λαδίλα το σπίτι (εγώ στην κουζίνα το έκανα βέβαια 😁). Για συνταγή ξεκίνα με αυγά τηγανητά! Είναι ο καλύτερος τρόπος να διατηρήσεις και να βελτιώσεις την πατίνα και θα βγουν και πολύ πιο νόστιμα από τα απλά αντικολλητικά τηγάνια. Εμένα μου αρέσει να τα βάζω όταν κάψει το λάδι (πριν καπνίσει όμως) και μετά απολαμβάνω την κρούστα του ασπραδιού. Οι μπριζόλες να ξέρεις γίνονται τέλειες επίσης στο μαντεμένιο τηγάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gdeli είπε

Με το τηγάνι ξεκίνα κάνοντάς του ένα καλό seasoning. Στην ψησταριά θα σου σύστηνα, γιατί στην κουζίνα θα γεμίσει λαδίλα το σπίτι (εγώ στην κουζίνα το έκανα βέβαια 😁). Για συνταγή ξεκίνα με αυγά τηγανητά! Είναι ο καλύτερος τρόπος να διατηρήσεις και να βελτιώσεις την πατίνα και θα βγουν και πολύ πιο νόστιμα από τα απλά αντικολλητικά τηγάνια. Εμένα μου αρέσει να τα βάζω όταν κάψει το λάδι (πριν καπνίσει όμως) και μετά απολαμβάνω την κρούστα του ασπραδιού. Οι μπριζόλες να ξέρεις γίνονται τέλειες επίσης στο μαντεμένιο τηγάνι.

Πόση ώρα θέλει κάψιμο θέλει για το seasoning  το τηγάνι? Επίσης για μπριζόλες φαντάζομαι εννοείς το searing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπριζόλες κανονικό ψήσιμο! Αν είναι πολύ χοντρές μπορείς να κάνεις το searing (κανονικό ή reverse) στο τηγάνι και το ψήσιμο στον φούρνο, πάλι στο τηγάνι μιας και μπαίνει κανονικά στον φούρνο.

Για το seasoning υπάρχουν πολλές τεχνικές στο youtube, δες και αποφάσισε ποια σου κάνει. Αν θυμάμαι καλά το δικό μου το είχα αφήσει 45' αλλά έχουν περάσει και 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...