Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, costas_ είπε

Αυτο με τα €9 από το Leroy. Λάδι ρυζιού μέχρι την μέση, τρομπάρισμα καλό και δυλεύει μια χαρά

1616167855910.jpg

Πόσα δευτερόλεπτα ψεκάζει με καλό τρομπαρισμα? Ίδιο φαίνεται αυτό που έχω αλλά ψεκάζει το πολύ 1-2". Μετά θέλει πάλι καμία 15αρια φορές τρόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πόσα δευτερόλεπτα ψεκάζει με καλό τρομπαρισμα? Ίδιο φαίνεται αυτό που έχω αλλά ψεκάζει το πολύ 1-2". Μετά θέλει πάλι καμία 15αρια φορές τρόμπα.

Η αλήθεια είναι λίγο  καλύτερη..   (λιγότερα τα τρομπαρισματα και περισσότερα τα δευτερόλεπτα) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεμιέρα σήμερα για τον Ναπολέοντα και για μένα προσωπικά με υγραέριο. Πινελιά το δώρο φίλου, η υπέροχη ασορτί ποδιά (μάλλον δωροδοκία για κάλεσμα).

162788449_105806328169883_3429058473947353833_n.jpg

162722257_281261083368144_209121391070600079_n.jpg

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Πρεμιέρα σήμερα για τον Ναπολέοντα και για μένα προσωπικά με υγραέριο. Πινελιά το δώρο φίλου, η υπέροχη ασορτί ποδιά (μάλλον δωροδοκία για κάλεσμα).

162788449_105806328169883_3429058473947353833_n.jpg

162722257_281261083368144_209121391070600079_n.jpg

Μοντελάκι...!!! Παντα γεματη η ψησταριά...!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα, πήρα και εγώ στους γονείς μου τη ψησταριά από τα leroy αυτή με τους τέσσερις καυστήρες, το πρώτο ψήσιμο το κάναμε όπως στα κάρβουνα ανοιχτό καπάκι και γύρισμα και γύρισμα και ξανά πάλι γύρισμα , βέβαια ρίξαμε πάνω μπριζόλες, παιδάκια (σήκωσαν κάμποση φωτιά) , λουκάνικα, μπιφτέκια, πανσετες, και όλα καλά ψημένα όπως έχουμε μάθει τόσα χρόνια στο κάρβουνο, λοιπόν έκατσα σήμερα και είδα κάνα δυο βιντεακια και είπα να κάνω το πείραμα, τέσσερις μπριζόλες λαιμού, τις έκανα από δύο τη φορά, πρώτα τις πιο μικρές, κλειστό καπάκι, δύο γυρίσματα με χρονόμετρο (πρώτη φορά το κάνω αυτό) από τρία λεπτά η κάθε μεριά, και οι άλλες δύο μεγαλύτερες από τέσσερα λεπτά, βέβαια για να κρατήσω σταθερά 200-220 βαθμούς είχα μόνο τους δύο καυστήρες ανοιχτούς στο τέρμα, όποτε άνοιγα και τρίτο η θερμοκρασία ανέβαινε στους 250 με 270 οπότε αν θέλω να γεμίσω όλη την επιφάνεια και ν ανοίξω όλους τους καυστήρες εκεί δε ξέρω πως θα κρατήσω σταθερή θερμοκρασία, είχα ζεστάνει λίγο βούτυρο ένα σκορδακι μέσα και λίγο δεντρολίβανο και μόλις έβγαινε η μπριζόλα αλειμμα και κλείσιμο μέσα σε αλουμινοχαρτο για τρία τέσσερα λεπτα, το αποτέλεσμα πραγματικά με άφησε άφωνο είχανε κρατήσει όλα τα ζουμιά μέσα τους και όλη τη νοστιμιά τους, πραγματικά από εδώ και πέρα θα μάθω να ψήνω μόνο μ αυτό το τρόπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosll είπε

Καλησπέρα στη παρέα, πήρα και εγώ στους γονείς μου τη ψησταριά από τα leroy αυτή με τους τέσσερις καυστήρες, το πρώτο ψήσιμο το κάναμε όπως στα κάρβουνα ανοιχτό καπάκι και γύρισμα και γύρισμα και ξανά πάλι γύρισμα , βέβαια ρίξαμε πάνω μπριζόλες, παιδάκια (σήκωσαν κάμποση φωτιά) , λουκάνικα, μπιφτέκια, πανσετες, και όλα καλά ψημένα όπως έχουμε μάθει τόσα χρόνια στο κάρβουνο, λοιπόν έκατσα σήμερα και είδα κάνα δυο βιντεακια και είπα να κάνω το πείραμα, τέσσερις μπριζόλες λαιμού, τις έκανα από δύο τη φορά, πρώτα τις πιο μικρές, κλειστό καπάκι, δύο γυρίσματα με χρονόμετρο (πρώτη φορά το κάνω αυτό) από τρία λεπτά η κάθε μεριά, και οι άλλες δύο μεγαλύτερες από τέσσερα λεπτά, βέβαια για να κρατήσω σταθερά 200-220 βαθμούς είχα μόνο τους δύο καυστήρες ανοιχτούς στο τέρμα, όποτε άνοιγα και τρίτο η θερμοκρασία ανέβαινε στους 250 με 270 οπότε αν θέλω να γεμίσω όλη την επιφάνεια και ν ανοίξω όλους τους καυστήρες εκεί δε ξέρω πως θα κρατήσω σταθερή θερμοκρασία, είχα ζεστάνει λίγο βούτυρο ένα σκορδακι μέσα και λίγο δεντρολίβανο και μόλις έβγαινε η μπριζόλα αλειμμα και κλείσιμο μέσα σε αλουμινοχαρτο για τρία τέσσερα λεπτα, το αποτέλεσμα πραγματικά με άφησε άφωνο είχανε κρατήσει όλα τα ζουμιά μέσα τους και όλη τη νοστιμιά τους, πραγματικά από εδώ και πέρα θα μάθω να ψήνω μόνο μ αυτό το τρόπο. 

Θα πρέπει να παίξεις με τις εντάσεις των καυστήρων ώστε να βρεις που θα πρέπει να τους έχεις κάθε φορά για την θερμοκρασία που θες. 

Δοκίμασε να τους ανάψεις όλους στο φουλ και μετά όλους στο χαμηλό, για να δεις το πάνω και κάτω όριο θερμοκρασίας που μπορείς να έχεις. Από εκεί και πέρα τους ρυθμίζεις αναλόγως την θερμοκρασία που θέλεις να έχεις κάθε φορά.
 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ

Μια και τώρα ξεκινάς, κάνε ένα τεστ με τους διακόπτες, να βλέπεις τους καυστήρες και την φλόγα  ώστε να ξέρεις τουλάχιστον τις θέσεις full, mid, low. Σε 2 3 ψησιματα θα ελέγχεις την θερμοκρασία πληρως

Καλά ψησιματα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, giannislazy είπε

Πρεμιέρα σήμερα για τον Ναπολέοντα και για μένα προσωπικά με υγραέριο. Πινελιά το δώρο φίλου, η υπέροχη ασορτί ποδιά (μάλλον δωροδοκία για κάλεσμα).

 

 

Καλορίζικη και πάντα γεμάτη!! Πώς το είδες το ψήσιμο; Να ξέρεις ότι όταν αποκτήσεις εμπειρία τα πρώτα σου ψησίματα θα τα θυμάσαι και θα γελάς, θα βελτιωθείς τρομερά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gdeli είπε

Καλορίζικη και πάντα γεμάτη!! Πώς το είδες το ψήσιμο; Να ξέρεις ότι όταν αποκτήσεις εμπειρία τα πρώτα σου ψησίματα θα τα θυμάσαι και θα γελάς, θα βελτιωθείς τρομερά!

1η εμπειρια απο αεριο. 

Ειδα τρομερη ευκολια σε ανεβασμα θερμοκρασιας. Σε 5 λεπτα φτανω 300 βαθμους. Θελει σιγουρα εμπειρια. Την μοσχαρισια την πετυχα οπως ηθελα. Καλαμακια χοιρινα τα στεγνωσα κυριως γιατι μετα το ψησιμο τα αφησα στην σχαριτσα. Θελει υπομονη να μαθεις χρονους κρεατων για να τα βγαζεις ολα μαζι. 

Παντως απιστευτη εμπειρια. Δεν το περιμενα. Η ευκολια και μονο στο αναμμα και ψησιμο αξιζει το παραπανω κοστος. Στο πατρικο καρβουνο, στο μπαλκονι αεριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την σχαρίτσα δεν την έβαλα ποτέ επάνω, την έχω ολοκαίνουρια και κάθεται. Μου φαίνεται θα την χρησιμοποιώ μόνο για "μέτρο" για να βλέπω τι χωράει σε μήκος για σούβλα. Κατά τα άλλα, είναι και στενή οποτε δεν κάνει και για να βάλεις κανένα brisket να καπνίσεις.

Κατά τα άλλα, όντως ανεβαίνει στους 300 αμέσως, και είναι και πανεύκολη στο καθάρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gdeli είπε

Εγώ την σχαρίτσα δεν την έβαλα ποτέ επάνω, την έχω ολοκαίνουρια και κάθεται. Μου φαίνεται θα την χρησιμοποιώ μόνο για "μέτρο" για να βλέπω τι χωράει σε μήκος για σούβλα. Κατά τα άλλα, είναι και στενή οποτε δεν κάνει και για να βάλεις κανένα brisket να καπνίσεις.

Κατά τα άλλα, όντως ανεβαίνει στους 300 αμέσως, και είναι και πανεύκολη στο καθάρισμα. 

για εκεί πάει και μένα η σχάρα. 

Τώρα που πλησιάζει πάσχα θα χρειαστούμε τα φώτα σου για σούβλα. Διαφώτισέ μας παλιέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πιο αρμόδιοι εδώ μέσα να μιλήσουν, θα αποκαλυφθούν εν καιρώ, να είσαι σίγουρος!😀

Εγώ θα κάνω μια πατέντα για να βάλω την παλιά μου σούβλα (Sterling) στην Napoleon, και σκοπεύω να σουβλίσω από προβατίνα (σε κομμάτια, σαν κοντοσούβλι), μέχρι πικάνια και κανένα μωρογούρουνο αν χωρέσει. Ευτυχώς έχουμε μεγάλο "αέρα" οπότε μπαίνουν σχετικά ογκώδη κομμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σούβλα είναι must αλλά να μη μας τα φάει τα λεφτα η οριτζιναλ και δεν έχουμε μετα να δώσουμε για κρέας. Να είναι και κάτι το αξιόπιστο βέβαια χωρίς να χαλάσει το bbq. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...