Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Evgenios_V μ´ αυτά και μ´ αυτά σε βλέπω «άκαπνο» κι αυτό το Σ/Κ...

Τουλαχιστον μεγαλώνει η όρεξη και θα γίνει χαμός όταν «κουμπώσουν» όλα σωστά!

🍗🍖🍕🌮🥘🌭🍔🍤🥩🍳🥓🍟  🍻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

@Evgenios_V μ´ αυτά και μ´ αυτά σε βλέπω «άκαπνο» κι αυτό το Σ/Κ...

Τουλαχιστον μεγαλώνει η όρεξη και θα γίνει χαμός όταν «κουμπώσουν» όλα σωστά!

🍗🍖🍕🌮🥘🌭🍔🍤🥩🍳🥓🍟  🍻

Ακαπνο ακαπνο...

Αλλά το επόμενο ΣΚ θα ειναι σαν Πασχα... χαχαχαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2021 στις 1:46 ΜΜ, niktac είπε

Καλησπέρα,

 

Την εχει κανεις αυτήνhttps://www.skroutz.gr/s/15650401/Blackbull-Grilly-0102BLB.html  να μου πει την γνώμη του εάν αξίζει ?

Εγώ πήρα αυτή..απο τον αντιπρόσωπο και είμαι υπερευχαριστημενος ,,ειναι ισως απο τις λίγες με μεγάλη επιφάνει ψησίματος και με μικρό αποτύπωμα στο χώρο που καταλαμβάνει...αν δεν έχεις χωρο είναι ταμαμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερώθηκα απο μαγαζί ότι παρέλαβαν Weber Spirit II 310 και σύντομα θα έχουν και 320. Βέβαια η τιμή είναι 770€ περίπου. Τουλαχιστον έγινε η αρχή και ξαναεμφανιζεται απόθεμα στην ελληνική αγορά. Να είστε έτοιμοι οι υποψήφιοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giannislazy είπε

ενημερώθηκα απο μαγαζί ότι παρέλαβαν Weber Spirit II 310 και σύντομα θα έχουν και 320. Βέβαια η τιμή είναι 770€ περίπου. Τουλαχιστον έγινε η αρχή και ξαναεμφανιζεται απόθεμα στην ελληνική αγορά. Να είστε έτοιμοι οι υποψήφιοι...

Από ποιό κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε πως συμφέρει να γινει αγορά σουβλας από εξωτερικό ή η διαφορά είναι μικρη; τα έξοδα μεταφοράς ποσο πιστεύετε πως θα είναι. Μένω εκτός Αθήνας. Έχω μια napoleon 525. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nikoschem3 είπε

Πιστεύετε πως συμφέρει να γινει αγορά σουβλας από εξωτερικό ή η διαφορά είναι μικρη; τα έξοδα μεταφοράς ποσο πιστεύετε πως θα είναι. Μένω εκτός Αθήνας. Έχω μια napoleon 525. 

Παρε μια σουβλα κοκορετσιου 6€, ενα μοτερακι 10-20€, δυο πηρουνακια 4€ και σου μενει ενα μικρο τροχισμα της σουβλας εκει που ακουμπαει στην ψησταρια για να γινει στρογγυλη η σουβλα γιατι ειναι τετραγωνη και δεν θα γυριζει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, nikoschem3 είπε

Πιστεύετε πως συμφέρει να γινει αγορά σουβλας από εξωτερικό ή η διαφορά είναι μικρη; τα έξοδα μεταφοράς ποσο πιστεύετε πως θα είναι. Μένω εκτός Αθήνας. Έχω μια napoleon 525. 

Πιστεύω το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι αν όντως θέλεις να πάρεις την αυθεντική σούβλα/μοτέρ ή όχι, καθώς υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις αν ψάξεις στα καταστήματα.

Αν όντως θέλεις την αυθεντική, θα πρέπει να δεις σε τι τιμή την βρίσκεις και έπειτα πόσο κοστίσουν τα μεταφορικά. Αν εννοείς μέσω του eshopwedrop, όπως έχουν κάνει κάποια παιδιά από εδώ μέσα, τότε μπορείς να υπολογίσεις το κόστος μέσω του site

https://www.eshopwedrop.gr/delivery-options-gr 
image.jpeg.6e2da716c54a7b99f7605be9e1b351a7.jpeg

 

Απ ότι αναφέρει, εκτός από παραλαβή στην αποθήκη τους, έχει και δυνατότητα αποστολής, μέσω ΕΛΤΑ.

Στην πρώτη παραγγελία, όπως ανέφερε ο @Evgenios_V, υπάρχει έκπτωση/προσφορά 10€ στο κόστος αποστολής.

Με βάση τα παραπάνω, νομίζω είναι εύκολο να υπολογίσεις το έξτρα κόστος των μεταφορικών.

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giannislazy είπε

για το 1ο λάδωμα των μαντεμένιων σχαρών, τι προτείνουν οι γκουρού? ελαιόλαδο, ηλιέλαιο ή κάτι άλλο?

Προσωπικά χρησιμοποιώ ελαιόλαδο αλλά αρκετοί συνψήστες προτείνουν ηλιέλαιο λόγω μεγαλύτερου σημείο βρασμού. 

Πήρα και από αυτό για να δοκιμάσω για να δω τυχόν διαφορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έκανα με ελαιόλαδο, όπως και σε όλα τα μαντέμια μου. Μετά από οδηγίες συναγωνιστών εδώ μέσα χρησιμοποίησα και ηλιέλαιο, το οποίο είναι πιο λεπτόρρευστο οπότε απλώνεται πιο εύκολα αλλά δεν ξέρω αν κάνει τόσο καλή επίστρωση με την πρώτη. Οπότε το χρησιμοποιώ κυρίως για την συντήρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιο. 

Για την μαντεμένια σχάρα λοιπόν και λόγω της πολύ καλύτερης αντοχής σε υψηλές θερμοκρασίες, δηλ σε πόσους βαθμούς θα αρχίσει το λάδι να καπνίζει, προτιμούμε τα 'άκαπνα' έλαια για την λίπανση (καθάρισμα σχάρας, προετοιμασία κλπ). Προτείνονται λοιπόν τα σπορέλαια που αντέχουν άνετα τους 250β (κράμβης, ρυζιού, αβοκάντο κλπ), μετά ακολουθούν το ηλιοέλαιο και ποιό χαμηλά είναι το ελαιόλαδο που καπνίζει από τους 200β-210β κελσίου. 

Εγώ χρησιμοποιώ ένα κελύφους ρυζιού (€6). Μια χαρά είναι. Επίσης επειδή είναι αρκετά λεπτόρευστο και το χρησιμοποιώ στο ψεκαστήρι, έχει πολύ καλό ψεκασμό. Αλλιώς, με το ελαιόλαδο πρέπει να χρησιμοποιείς πινέλο μόνο, άσε που προτιμώ για μαγείρεμα    

 

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, costas_ είπε

Συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιο. 

Για την μαντεμένια σχάρα λοιπόν και λόγω της πολύ καλύτερης αντοχής σε υψηλές θερμοκρασίες, δηλ σε πόσους βαθμούς θα αρχίσει το λάδι να καπνίζει, προτιμούμε τα 'άκαπνα' έλαια για την λίπανση (καθάρισμα σχάρας, προετοιμασία κλπ). Προτείνονται λοιπόν τα σπορέλαια που αντέχουν άνετα τους 250β (κράμβης, ρυζιού, αβοκάντο κλπ), μετά ακολουθούν το ηλιοέλαιο και ποιό χαμηλά είναι το ελαιόλαδο που καπνίζει από τους 200β-210β κελσίου. 

Εγώ χρησιμοποιώ ένα κελύφους ρυζιού (€6). Μια χαρά είναι. Επίσης επειδή είναι αρκετά λεπτόρευστο και το χρησιμοποιώ στο ψεκαστήρι, έχει πολύ καλό ψεκασμό. Αλλιώς, με το ελαιόλαδο πρέπει να χρησιμοποιείς πινέλο μόνο, άσε που προτιμώ για μαγείρεμα    

 

 

Στο ψεκαστήρι το ελαιόλαδο δεν το ρίχνει σωστά. Έχεις δοκιμάσει με το ηλιέλαιο μήπως το ρίχνει καλύτερα ?

Εμένα το ελαιόλαδο αντί για μορφή σπρέι το ρίχνει σε δέσμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...