Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

14 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Θέλει πέρασμα και με αλλο λάδι τώρα στο κρύωμα...??? Έβαλα αρκετό πάντως και τα μαντεμια είναι αρκετά μαύρα τώρα και ψιλογυαλιστερα...

Όχι δεν θέλει άλλο πέρασμα. Πόση ώρα την έκαψες?

Εγώ την δικιά μου στην αρχή την έκαψα ένα 45λεπτο και θεωρώ οτι θα μπορούσα και λίγο παραπάνω γιατί είχε ακόμα σημάδια απο λάδι εμφανή. Έχω κάνει 5-6 ψησίματα και σκέφτομαι να την αφήσω καμια ώρα αυτή τη φορά, πριν το επόμενο ψήσιμο. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερη εμπειρία απο napoleon ας μας πεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, skskre είπε

Όχι δεν θέλει άλλο πέρασμα. Πόση ώρα την έκαψες?

Εγώ την δικιά μου στην αρχή την έκαψα ένα 45λεπτο και θεωρώ οτι θα μπορούσα και λίγο παραπάνω γιατί είχε ακόμα σημάδια απο λάδι εμφανή. Έχω κάνει 5-6 ψησίματα και σκέφτομαι να την αφήσω καμια ώρα αυτή τη φορά, πριν το επόμενο ψήσιμο. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερη εμπειρία απο napoleon ας μας πεί

Την έκαψα ένα 15 - 20λεπτο πριν κάνω seasoning...

Και άλλο ένα 15 - 20λεπτο την δεύτερη στο seasoning...

 

Τι εννοείς με το είχε ακόμη λάδι...???

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dakangr είπε

Αδερφέ το μέτρησα για πάρτη σου. 1 εκατοστό είναι από καθε πλευρά πιο μέσα τα ποδαράκια άρα για ένα εκατοστό δεν σου χωράει.

σε ευχαριστώ ! αν δεν βαριέσαι στείλε μια φωτογραφία από το κάτω μέρος (τη βάση).

αν και τώρα που το σκεφτομαι μάλλον θα πρέπει να κάνω έτσι κι αλλιώς κάποια πατέντα γιατί τα ραφάκια στη δική μου ειναι πλαστικά και δεν ξερω μήπως έχουν πρόβλημα με τη θερμοκρασία που θα ανεβάζει το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Επιτέλους...

Ήρθε ο ανταπτορας, ενώθηκε η μπουκάλα...

Έγινε το πρώτο κάψιμο στο 15λεπτο...με άνοιξε κλείσε καπάκι να κάνουν όλα καλά...

Έκανα και seasoning με ελαιόλαδο, θα νόμιζαν στην γειτονιά ότι εψινα πρόβατο αλλά δεν πειράζει...

Στο 15λεπτο Φτάνει κάπου στους 350 (ανάμεσα στους 315 και 370 που έχει σημάδια)...το εργαλείο φουντώνει... Δεν ξέρω αν την άφηνα λίγο παραπάνω θα έφτανε ίσως λίγο περισσότερο αλλά καλά πάει...

Τώρα κρυώνει και πάει για σκέπασμα...

Έτοιμη για το ψήσιμο...με την πρώτη ευκαιρία ίσως και νωρίτερα από σκ...

Αν δεν την εγκαινιάσεις εντός 2 ημερών έστω και με 1 μπριζόλα, θα προτείνω το μπλοκάρισμα απο την ομάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Την έκαψαν ένα 15 - 20λεπτο πριν κάνω seasoning...

Και άλλο ένα 15 - 20λεπτο την δεύτερη στο seasoning...

 

Τι εννοείς με το είχε ακόμη λάδι...???

Την άλειψα με το λάδι και την έκαψα κανα 45λεπτο, αλλά δεν είχε εξατμιστεί όλο το λάδι απο τις σχάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Θέλει πέρασμα και με αλλο λάδι τώρα στο κρύωμα...??? Έβαλα αρκετό πάντως και τα μαντεμια είναι αρκετά μαύρα τώρα και ψιλογυαλιστερα...

Μια χαρά είσαι, ξεκίνα τα ψησίματα και θα δεις ότι θα είναι αντικολλητική!

 

1 ώρα πριν, skskre είπε

Όχι δεν θέλει άλλο πέρασμα. Πόση ώρα την έκαψες?

Εγώ την δικιά μου στην αρχή την έκαψα ένα 45λεπτο και θεωρώ οτι θα μπορούσα και λίγο παραπάνω γιατί είχε ακόμα σημάδια απο λάδι εμφανή. Έχω κάνει 5-6 ψησίματα και σκέφτομαι να την αφήσω καμια ώρα αυτή τη φορά, πριν το επόμενο ψήσιμο. Αν κάποιος έχει μεγαλύτερη εμπειρία απο napoleon ας μας πεί

Στο αρχικό κάψιμο, με το που την ανοίγεις για πρώτη φορά από το εργοστάσιο, το manual λέει 30' με τους καυστήρες στο φουλ. Πριν κάνεις seasoning και πριν ψήσεις οτιδήποτε, για να καούν όλα τα απομεινάρια από το εργοστάσιο. Μετά την αφήνεις να κρυώσει, κάνεις την διαδικασία του seasoning που προτιμάς και μετά ψήνεις.

 

55 λεπτά πριν, skskre είπε

Την άλειψα με το λάδι και την έκαψα κανα 45λεπτο, αλλά δεν είχε εξατμιστεί όλο το λάδι απο τις σχάρες

Το λάδι δεν πρέπει να φύγει από τις σχάρες διότι θα χάσουν την αντικολλητική τους ιδιότητα. Πρέπει να ζεσταθεί και να δημιουργήσει την πατίνα επάνω στις σχάρες, οι οποίες θα γυαλίζουν αλλά δεν θα λερώνουν.  Και να λερώνουν λίγο δεν πειράζει. Αν την έχεις κάψει επί 45 λεπτά στο δυνατό θα έχεις κάψει σίγουρα την πατίνα, ξανακάνε την διαδικασία με το seasoning και σβήσε την ψησταριά λίγο μετά το σημείο που θα αρχίσει να καπνίζει το λάδι στις σχάρες. Μην ανοίξεις το καπάκι, άσε την να κρυώσει σιγά σιγά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Ειναι στο ταψακι απο κατω που μαζευει τα λιπη. Τοσο ζημια λες να κανει;

Φίλε μέτρα την επιφάνεια από το ταψάκι και πάρε τα ανάλογα σκεύη αλουμινίου να καλύπτουν το ταψί..αν χρειαστεί κόψε τα (όσο αφορά το ύψος) και τοποθέτησε τα από την πάνω μεριά πάνω στο ταψάκι λιποσυλεκτη.. Βάλε νερό μέσα κ δε θα έχεις ούτε κ αναφλεξεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tolisgr80 είπε

Βάλε νερό μέσα κ δε θα έχεις ούτε κ αναφλεξεις

Τι σχεση εχει το ταψακι εκει κατω με τις αναφλεξεις; Αν φτασουμε να εχουμε αναφλεξεις στον λιποσυλεκτη θα ειμαστε για χρηση πυροσβεστηρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Τι σχεση εχει το ταψακι εκει κατω με τις αναφλεξεις; Αν φτασουμε να εχουμε αναφλεξεις στον λιποσυλεκτη θα ειμαστε για χρηση πυροσβεστηρα.

μην το λες. στις φασον κινεζικες που δεν υπάρχει καδος και το ταψί ειναι σε απόσταση μερικών εκατοστών από τους καυστήρες ειναι πανεύκολο να σου κάνουν αναφλέξεις τα λίπη. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν όντως πολλές διαφορές εκεί οι ψησταριές. Σε μένα στην Ναπόλεον 525, μετά τον inox λιποσυλλέκτη, από κάτω έχει επιπλέον συρταρωτό προστατευτικό για θερμοκρασίες προφανώς και για το ταψάκι που είναι μετά και για την μπουκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως στην προηγουμενη (φασον) το σκαφάκι ηταν ακριβώς κατω απο τον κάδο λυποσυλλεκτη, πραγμα που το εκανε ποιο επιρρεπές στις αναφλεξεις, αλλά θα ξαναπώ οτι προσωπικά δεν ειχα ποτέ σοβαρό προβλημα πχ με μπουρλοτιασμα, αλλά ποιο πολύ μικρές αναφλεξεις στους ανακλαστήρες που φανταζομαι οτι ως ενα βαθμος θα τις εχω και στην νεα και οχι στον κάδο ή στον ταψάκι (ειχα παντα νερό μέσα στο ταψάκι βεβαια)...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά εγώ με την Kenton του Leroy τέτοιο πράμα δεν έχω δει ποτέ, και το ταψί το βγάζω για καθάρισμα μια φορά το εξάμηνο (και αν, ενώ η ψησταριά δουλεύει αρκετά)

Μήπως τα ξεπατώνετε στο λάδι ;

Εγώ πλέον έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ από ελάχιστο έως καθόλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

μην το λες. στις φασον κινεζικες που δεν υπάρχει καδος και το ταψί ειναι σε απόσταση μερικών εκατοστών από τους καυστήρες ειναι πανεύκολο να σου κάνουν αναφλέξεις τα λίπη. 

Nαι εχεις δικιο σ αυτο. Το μυαλο μου πηγε σε αυτες που εχουν ταψακι εξω απο τον καδο ψησιματος, γι αυτο μου φανηκε πολυ δυσκολο να παρει φωτια, οχι ομως και απιθανο. Αλλωστε οι αναφλεξεις ερχονται απο τα flavorized bars κατα κυριο λογο, τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...