Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, dfwk είπε

Νηστίσιμο Κοντοσούβλι.... Πήρε 4 ώρες με έμμεση χαμηλή φωτιά.

Την Κυριακή θα μπεί και κοκορέτσι δίπλα!

aenaos15 Πολύ ωραία η προσθήκη δύο ποτηριών κόκκινου κρασιού.!

IMG_1594.jpg

IMG_1600.jpg

Είναι οκ να βάλεις ταψί πάνω στους ανακλαστήρες; Είμαι νιουφης στην αερίου... Το ταψί πάει για πέταμα; Αν κάνω μ***α με το ταψί της ηλ κουζίνας δεν θα με γλιτώσει τίποτα από την δικιά μου...

Πάσχα χωρίς ψήσιμο έστω στο μπαλκόνι; Βλέπω τους αγανακτισμένους να μαζεύονται πάλι στο Σύνταγμα - αυτή τη φορά με σούβλες...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

To εψαξα χτες και βρηκα την πατεντα για την τετραγωνη σουβλα. Παιρνεις μια λιμα και την κανεις στρογγυλη στις δυο πλευρες που θα ακουμπαει η σουβλα πανω στην ψησταρια. Οταν το κανω θα ανεβασω φωτο. Δε νομιζω να το κανω για Πασχα, αφου δεν εχω σκοπο να βαλω τπτ στη σουβλα, οποτε στο μελλον.

Αυτό γιατί να γίνει; Για να μη φθάρει η ψησταριά ή δε γυρνάει;

εγω που έκανα πατέντα δυο τρύπες 12mm (δεν είχε έτοιμη βάση Η δικιά μου) γυρνάει άνετα μέσα η τετράγωνη...

 

επι του «τεχνικού» Θα ρίξω ένα κοντοσούβλι καμία 2 κιλά επάνω στην αρχή με αλουμινόχαρτο και δυνατή φωτιά και μετά θα τη χαμηλωσω και θα βγάλω το αλουμινόχαρτο. Το έχει κάνει κανείς άλλος επιτυχώς να δώσει συμβουλές-ιδέες;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 10:35 ΠΜ, dfwk είπε

Είχα μεγάλη απόσταση. Θα το δοκιμάσω πάλι.

Καλορίζικια και Καλά ψησίματα..Αν την συναρμολογήσεις εσύ κατέβασε την εφαρμογή BILT(Έχει οδηγό βήμα-βήμα με 3d απεικόνιση).

 Η σούβλα πήγε 199€.

Διαστάσεις:

dim.JPG

Dfwk με έσωσες με την εφαρμογή αυτή. Βασικά χωρίς αυτό ή θα την είχα πετάξει από το μπαλκόνι ή θα την είχα επιστρέψει στον Κοτσωβολο. Εντός της συσκευασίας δεν υπήρχε ούτε ένα απλό διάγραμμα συναρμολόγησης. Το οποίο το θεωρώ τραγικό για εταιρεία με όνομα Weber. Δεν ξέρω συνιθιζεται ή έτυχε κάτι στραβό με την δική μου. Ξενέρωσα πάντως. 

Σε σχέση με την 310 spirit: 

Η σχάρα gbs μου άρεσε, αναμένω να την δω στην πράξη. 

Η συνολική κατασκευή δεν μου άρεσε. Ειδικά τα ροδακια, η διαδρομή των καλωδίων για το άναμμα και τα πυρακια του καπακιού με μια χαζομάρα ασφάλεια σαν συνδετήρας με προβληματίζουν εντόνως. Πολύ κινεζιά μου φάνηκε. Κοιμήθηκα ήσυχος εξαιτίας της 10ετους εγγύησης γιατί δεν πιστεύω ότι το καπάκι μπορεί να σταθεί στη θέση του μετά από 5 χρόνια χρήσης με θερμοκρασίες 250+.

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτό γιατί να γίνει; Για να μη φθάρει η ψησταριά ή δε γυρνάει;

εγω που έκανα πατέντα δυο τρύπες 12mm (δεν είχε έτοιμη βάση Η δικιά μου) γυρνάει άνετα μέσα η τετράγωνη...

επι του «τεχνικού» Θα ρίξω ένα κοντοσούβλι καμία 2 κιλά επάνω στην αρχή με αλουμινόχαρτο και δυνατή φωτιά και μετά θα τη χαμηλωσω και θα βγάλω το αλουμινόχαρτο. Το έχει κάνει κανείς άλλος επιτυχώς να δώσει συμβουλές-ιδέες;

Αποφεύγω το αλουμινόχαρτο σε επαφή με φαγητό σε υψηλές θερμοκρασίες. 

Η τετράγωνη σούβλα υπάρχει ακριβώς για να μην γυρνάει εύκολα σε περίπτωση που δεν είναι συμμετρικα τοποθετημένο το κρέας. Εάν δεν την στρογγυλέψεις πώς θα γυρίζει χωρίς να αναπηδά ή να ζοριζεται το μοτεράκι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτό γιατί να γίνει; Για να μη φθάρει η ψησταριά ή δε γυρνάει;

εγω που έκανα πατέντα δυο τρύπες 12mm (δεν είχε έτοιμη βάση Η δικιά μου) γυρνάει άνετα μέσα η τετράγωνη...

επι του «τεχνικού» Θα ρίξω ένα κοντοσούβλι καμία 2 κιλά επάνω στην αρχή με αλουμινόχαρτο και δυνατή φωτιά και μετά θα τη χαμηλωσω και θα βγάλω το αλουμινόχαρτο. Το έχει κάνει κανείς άλλος επιτυχώς να δώσει συμβουλές-ιδέες;

Ναι για να γυριζει πιο ωραια και γιατι και η μαμα ειναι στρογγυλη εκει που εχει επαφη με την ψησταρια. Δες παραπανω τη φωτο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τα αρνίσια παϊδάκια, οι χοιρινές μπριζόλες μπορούν να ψηθούν στην πλάκα μαντεμιού ;Είχα ψήσει στη σχάρα αλλά πολλά τα λίπη με αποτέλεσμα να έχω ελεγχόμενες φλόγες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsaftsif ναι κανονικα χωρις θεμα, απλα θα ειναι σαν να τα κανεις σε τηγανι στην ουσια

 

@Astronautis δεν παθαινει κατι το ταψι, ουτως ή αλλως δεν θα εχεις στο φουλ τους καυστηρες. Αν δεν θες να ρισκαρεις να χαλασει, παρε μιας χρησης απο το σουπερ. 
Σχετικα με τα πυρακια που λες, ο συνδετηρας ειναι εκει για να μην φυγουν τα πυρακια, δεν δεχεται καποια πιεση για να χαλασει. Η δικη μου παντως (genesis) ειχε πολυ αναλυτικες οδηγιες, δεν μπερδευτηκα πουθενα δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Είναι οκ να βάλεις ταψί πάνω στους ανακλαστήρες; Είμαι νιουφης στην αερίου... Το ταψί πάει για πέταμα; Αν κάνω μ***α με το ταψί της ηλ κουζίνας δεν θα με γλιτώσει τίποτα από την δικιά μου...

Πάσχα χωρίς ψήσιμο έστω στο μπαλκόνι; Βλέπω τους αγανακτισμένους να μαζεύονται πάλι στο Σύνταγμα - αυτή τη φορά με σούβλες...

Δεν έχει πρόβλημα. Άσε το ταψί της κουζίνας....εμπεριέχει ρίσκο!!😀 Βρήκα δύο ταψάκια από τον ΑΒ στα 6€. Το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο kostasbm από έναν λαμαρινά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Dfwk με έσωσες με την εφαρμογή αυτή. Βασικά χωρίς αυτό ή θα την είχα πετάξει από το μπαλκόνι ή θα την είχα επιστρέψει στον Κοτσωβολο. Εντός της συσκευασίας δεν υπήρχε ούτε ένα απλό διάγραμμα συναρμολόγησης. Το οποίο το θεωρώ τραγικό για εταιρεία με όνομα Weber. Δεν ξέρω συνιθιζεται ή έτυχε κάτι στραβό με την δική μου. Ξενέρωσα πάντως. 

Και εγώ από ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ παρέλαβα την spirit 310 την προηγούμενη εβδομάδα,και είχε οδηγίες συναρμολόγησης σε 3 γλώσσες και φυσικά και σε Ελληνικά,κάτι παίζει με την δικιά σου.

Σχετικά με το καπάκι,μου αρέσει ο τρόπος που κουμπώνει γιατί πολύ χαλαρά το βγάζεις και το καθαρίζεις όμορφα.

Για το ψήσιμο δεν έχω να πώ πολλά ,απλά τέλειο,κάτι χοιρινές που έβαλα τις έψησε σε 20 λεπτά ζουμερές-ζουμερές ,αν και λόγω ασχετοσύνης άνοιγα και έκλινα  συνέχεια το καπάκι,σε χτιστό bq που έχω δεν τις έχω κάνει ποτέ τόσο μαλακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ψήσει κάποιος (σε υγραερίου) κοκορέτσι να πει εντυπωσεις;Γιατι ειδα ενα σχετικο βιντεο κάποιου πωλητη  στο YouTube ο οποιος δεν εβαλε ταψακι απο κατω και μου εκανε εντυπωση ο συντομος χρονος.Μιση ωρα λεει με ανοιχτο καπακι και άλλη μισή με κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sounis11 είπε

Έχει ψήσει κάποιος (σε υγραερίου) κοκορέτσι να πει εντυπωσεις;Γιατι ειδα ενα σχετικο βιντεο κάποιου πωλητη  στο YouTube ο οποιος δεν εβαλε ταψακι απο κατω και μου εκανε εντυπωση ο συντομος χρονος.Μιση ωρα λεει με ανοιχτο καπακι και άλλη μισή με κλειστο.

Την Κυριακή η πρώτη απόπειρα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα παϊδακια για την Κυριακή. Πρώτη φορά θα το κάνω. Επειδή δεν έχω ξανά ψησει παϊδακια, εσείς πριν τα ψήσετε τα αλατοπιπερωνετε κ ρίγανη; Ή μετά;

Επίσης τι θερμοκρασία να παίξω; φουλ καυστήρες ή στο χαμηλό να είναι ελεγχόμενη;

Γιατί σίγουρα θα τα ψήσω με ανοιχτό καπάκι να ελέγχω τις φλόγες φαντάζομαι.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Skatzivas είπε

Εγώ πήρα παϊδακια για την Κυριακή. Πρώτη φορά θα το κάνω. Επειδή δεν έχω ξανά ψησει παϊδακια, εσείς πριν τα ψήσετε τα αλατοπιπερωνετε κ ρίγανη; Ή μετά;

Επίσης τι θερμοκρασία να παίξω; φουλ καυστήρες ή στο χαμηλό να είναι ελεγχόμενη;

Γιατί σίγουρα θα τα ψήσω με ανοιχτό καπάκι να ελέγχω τις φλόγες φαντάζομαι.

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν ειμαι ο σούπερ ειδικός αλλα η ρίγανη ψιλοπικριζει αν ψηθεί οπότε μπορεί να την εβαζα στο τέλος. Θεωρώ οτι με αλατι, πιπέρι θα είσαι οκ και ψηνεις λογικά σε 230-250οC.

Να ξέρεις ότι είναι σημαντικό να ψήνεις σχεδόν πάντα με κλειστό καπάκι. Οι αναφλεξεις δημιουργούνται απο τα λίπη αλλα και το οξυγόνο, οπότε το ανοιχτό καπάκι βοηθάει στη δημιουργία αναφλεξεων.

βέβαια σε πολυ λιπαρά κρέατα, πανσετες κτλ γίνεται χαμος κλειστό /ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skatzivas είπε

Εγώ πήρα παϊδακια για την Κυριακή. Πρώτη φορά θα το κάνω. Επειδή δεν έχω ξανά ψησει παϊδακια, εσείς πριν τα ψήσετε τα αλατοπιπερωνετε κ ρίγανη; Ή μετά;

Επίσης τι θερμοκρασία να παίξω; φουλ καυστήρες ή στο χαμηλό να είναι ελεγχόμενη;

Γιατί σίγουρα θα τα ψήσω με ανοιχτό καπάκι να ελέγχω τις φλόγες φαντάζομαι.

Ευχαριστώ πολύ.

Για να μην εχεις πολλες αναφλεξεις, απλα ασε τα στην ησυχια τους να ψηθουν. Κανε ενα δυο γυρισματα και τελος. Αν τα κουνας ολη την ωρα  θα σταζουν και θα αρπαζουν. Αν πας με ανοιχτο καπακι σιγουρα στο τερμα η φωτια. Αν πας κλειστο στην αρχη τερμα και μετα χαμηλωσε στη μεση.

Και γω για προβατινα παϊδακι ειμαι την Κυριακη.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Κωτσόβολο που τις χάζευα,τις διαχωρίζει ανάλογα με το αν έχουν ρυθμιζόμενο θερμοστάτη ή όχι

Τι διαφορά έχουν;Εγώ,ως άσχετος με το άθλημα,από τις φωτογραφίες δεν μπόρεσα να καταλάβω.Αν δεν κάνω λάθος όλες είχαν ρύθμιση της έντασης της φλόγας,αυτές με τον ρυθμιζόμενο θερμοστάτη τι παραπάνω ρύθμιση έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Εγώ πήρα παϊδακια για την Κυριακή. Πρώτη φορά θα το κάνω. Επειδή δεν έχω ξανά ψησει παϊδακια, εσείς πριν τα ψήσετε τα αλατοπιπερωνετε κ ρίγανη; Ή μετά;

Επίσης τι θερμοκρασία να παίξω; φουλ καυστήρες ή στο χαμηλό να είναι ελεγχόμενη;

Γιατί σίγουρα θα τα ψήσω με ανοιχτό καπάκι να ελέγχω τις φλόγες φαντάζομαι.

Ευχαριστώ πολύ.

Το αλάτι ιδανικά να είναι χοντρό ή ημιχονδρο, θα βρεις στο σουπερμάρκετ. 

Έξω από το ψυγείο καμιά ώρα νωρίτερα τουλάχιστον - ανάλογα και με τη θερμοκρασία του χώρου - ώστε να έχουν έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Το αλάτι να μπει από την ώρα που θα βγουν από το ψυγείο. Πιπέρι κατά βούληση.

Εγώ τη ρίγανη τη βάζω στο κρέας από την αρχή. Δεν ανιχνεύω πικραδα, ειδικά αν είναι παχύ. Μια προσθήκη που κάνω είναι να ακουμπήσω ανάμεσα στα κομμάτια κρέατος μικρά κλαδάκια δενδρολίβανο αλλά χωρίς να ακουμπήσει πάνω στο κρέας. Τέλος ανάλογα της όρεξης και της κατάστασης λιώνω μισή σκελίδα σκόρδο και το αλοιφω πάνω στο κρέας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...