Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, tsomby είπε

Ερώτηση για όσους έχουν την Weber Spirit II E310. 

Το μπαλκόνι μου έχει πλάτος 1.15μ και στο site της Weber βλέπω πως το πλάτος της ψησταριάς με κατεβασμένο το ένα ράφι είναι 1.07μ. 

Έχει μετρήσει κανείς εάν είναι όντως τόσο, μαζί με την φυάλη; Ρωτάω γιατί το περιθώριο μου είναι αρκετά μικρό και σκοπεύω να την παραγγείλω online.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μετρήσει :) 

Καλημέρα,είσαι λίγο οριακά,γιατί τόσο περίπου είναι το μήκος χωρίς το αριστερό ράφι, αλλά η μεγάλη μπουκάλα δεξιά προεξέχει,δεν χωράει πάνω στην υποδοχή που έχει η ψησταριά, εγώ την έβγαλα για να μου πιάνει μικρότερο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Με ψήσατε ρε μπαγάσες έριξα παραγγελία για την Weber 310 την Πέμπτη μου είπαν θα μου φέρουν το εργαλείο 😁 . Για πείτε καμμία ιδέα τι μπουκάλα να αγοράσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aris1964 είπε

Καλημέρα,είσαι λίγο οριακά,γιατί τόσο περίπου είναι το μήκος χωρίς το αριστερό ράφι, αλλά η μεγάλη μπουκάλα δεξιά προεξέχει,δεν χωράει πάνω στην υποδοχή που έχει η ψησταριά, εγώ την έβγαλα για να μου πιάνει μικρότερο χώρο.

Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω. Ίσως βάλω μικρή μπουκάλα για να χωράει σίγουρα. Δεν σκέφτομαι να πάρω την μικρότερη ψησταριά, μιας και αργά ή γρήγορα θα πάω σε μεγαλύτερο σπίτι. Για την ώρα πιστεύω θα βολευτώ έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, tsomby said:

Ερώτηση για όσους έχουν την Weber Spirit II E310. 

Το μπαλκόνι μου έχει πλάτος 1.15μ και στο site της Weber βλέπω πως το πλάτος της ψησταριάς με κατεβασμένο το ένα ράφι είναι 1.07μ. 

Έχει μετρήσει κανείς εάν είναι όντως τόσο, μαζί με την φυάλη; Ρωτάω γιατί το περιθώριο μου είναι αρκετά μικρό και σκοπεύω να την παραγγείλω online.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μετρήσει :) μπορώ να μετρήσω το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι. 

 

Εκτός από την ίδια την ψησταριά όμως πρέπει να υπολογίσεις και την φιάλη. Έχει μια βάση για μικρή φιάλη (στενή) αλλά αν πάρεις την κλασσική μπουκάλα πετρογκαζ θα εξέχει. Ενδεχομένως να μπορείς να την βάλεις πίσω η μπροστά από την ψησταριά αλλά δεν θα βολεύει πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Astronautis είπε
11 ώρες πριν, tsomby είπε

Ερώτηση για όσους έχουν την Weber Spirit II E310. 

Το μπαλκόνι μου έχει πλάτος 1.15μ και στο site της Weber βλέπω πως το πλάτος της ψησταριάς με κατεβασμένο το ένα ράφι είναι 1.07μ. 

Έχει μετρήσει κανείς εάν είναι όντως τόσο, μαζί με την φυάλη; Ρωτάω γιατί το περιθώριο μου είναι αρκετά μικρό και σκοπεύω να την παραγγείλω online.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μετρήσει :) μπορώ να μετρήσω το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι. 

Εκτός από την ίδια την ψησταριά όμως πρέπει να υπολογίσεις και την φιάλη. Έχει μια βάση για μικρή φιάλη (στενή) αλλά αν πάρεις την κλασσική μπουκάλα πετρογκαζ θα εξέχει. Ενδεχομένως να μπορείς να την βάλεις πίσω η μπροστά από την ψησταριά αλλά δεν θα βολεύει πολύ. 

Ναι ναι σωστά καλά λες, για αυτό ρώτησα πλάτος μαζί με τη φιάλη. Σκέφτηκα επίσης για να κερδίσω λίγους πόντους να αφαιρέσω εντελώς το αριστερό ράφι. Τέλος, ίσως πάρω την μικρή φιάλη για την ώρα, αλλά αυτά θα τα δω αφότου έρθει η ψησταριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsomby είπε

Ναι ναι σωστά καλά λες, για αυτό ρώτησα πλάτος μαζί με τη φιάλη. Σκέφτηκα επίσης για να κερδίσω λίγους πόντους να αφαιρέσω εντελώς το αριστερό ράφι. Τέλος, ίσως πάρω την μικρή φιάλη για την ώρα, αλλά αυτά θα τα δω αφότου έρθει η ψησταριά. 

Δεν ειναι αναγκη να βαλεις τη μπουκαλα πανω στην ψησταρια. Βαλτην απο πισω να μην σου τρωει χωρο. Απλα οταν την τραβας θα πρεπει να τραβας και τη μπουκαλα μαζι σε δευτερο χρονο.

 

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Με ψήσατε ρε μπαγάσες έριξα παραγγελία για την Weber 310 την Πέμπτη μου είπαν θα μου φέρουν το εργαλείο 😁 . Για πείτε καμμία ιδέα τι μπουκάλα να αγοράσω ?

  Παρε petrogaz 10κιλα τη μπλε. Αν θυμαμαι καλα εχει κανα 35€ αγορα και μετα 16-18€ η αντικατασταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Astronautis είπε

Όσοι έχετε πάρει μηχανάκια υπολογίστε: 

1. Τι θα κάνετε σε περίπτωση που τα φτύσει. Καθόλου απίθανο ειδικά με φθηνές κατασκευές. Καλό είναι να πάρετε ένα ακόμη μην τυχόν και...

2.  Πώς θα ψήσετε σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος. Μου έχει τύχει με 18 κιλά αρνί πάνω στην ψησταριά μισοψημενο. Καλό είναι να δείτε αν μπορείτε να κάνετε κάποια πατεντουλα για να γυρίζει η σούβλα στο χειροκίνητο αν χρειαστεί. Εγώ έχω φτιάξει ένα χερούλι που κουμπώνει ακριβώς όπως το μηχανάκι, αχρειαστο να είναι...

1) Σε περίπτωση που τα φτύσει (Το σκέφτηκα αν κ είναι Καλπακης που γενικά είναι εγγύηση) υπάρχει χοντρό σύρμα 1 εκατοστό που θα γίνει χερούλι στο μπαμ - χρήσιμη παρατήρηση για ολους. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που τελικά δεν έκοψα τη σούβλα και την άφησα να προεξέχει  

 

2) για το δεύτερο σημείο προτιμήστε μοτέρ που να παίζει και με 12v ήτοι μπαταρια αυτοκινήτου μηχανής ups κλπ. Προσωπικα για να δώσω ιδέες έχω ups που μπορώ να διαθέσω όπως επίσης μια μπαταρια μηχανής που φόρτισα σήμερα καθως και ένα starter αυτοκινήτου. 

11 ώρες πριν, wind25 είπε

την πήγα σε φίλο Κ την τροχισε Κ με Λίμα λίγο στο τέλος. πιστεύω θα βολέψει γιατί κάνει κ πατούρα λίγο.

με ανησυχεί γιατί δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει περίπου, κ κυρίως πόση φωτιά επειδή το μοτέρ που έχει μέσα έχει μια σκάλα αρκετά αργή. έχεις κάποια εικόνα είτε εσύ είτε κάποιος άλλος?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! πιστεύω θα πάνε όλα καλά! απλά είδα που έχει δύο πλευρές Κ δεν ξέρω πότε θέλει σύρμα Κ ποτέ την άλλη πλευρά. 

έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, απλά μετά από ένα σημείο το έχασα ομολογώ!

Έπαιξε και σε εμένα χθες λίμα και dremel εντελώς στρογγυλή δεν έγινε αλλά δεν έχει έστω γωνιές. Μου έφυγαν τα χέρια και έφαγα 2 κεφαλές στο dremel αλλά ένεκα που είναι κλειστά τα μαγαζιά και δε μπορούσα να βρω δισκάκι τροχού για λείανση (έχω μόνο κοπής)

 

Προσωπικα οπωσ Είπα ήδη θα το βάλω τυλιγμένο με αλουμινόχαρτο για λίγη ώρα σε ψηλή φωτιά στο Αργό του μοτέρ για να κάνει εξωτερική κρουστά και να μη χαθούν τα υγρά του και έπειτα θα χαμήλωσω τη φωτιά και θα βγάλω το αλουμινόχαρτο (πάντα στο αργό παντως)

 

η βούρτσα που έχεις (έχω την ίδια) η πλευρά η μαύρη είναι Ψιλό μάπα και θα σου λιώσει αν την ακουμπήσεις οσο είναι ακόμα ζέστη εχε το κατά νου. Χρησιμοποίησε τη χρυσή συρματενια πλευρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Με ψήσατε ρε μπαγάσες έριξα παραγγελία για την Weber 310 την Πέμπτη μου είπαν θα μου φέρουν το εργαλείο 😁 . Για πείτε καμμία ιδέα τι μπουκάλα να αγοράσω ?

Για μπουκάλα, εγώ προτίμησα την gogas της shell.. μου εμπνέει περισσότερη ασφάλεια, δε ξέρω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Με ψήσατε ρε μπαγάσες έριξα παραγγελία για την Weber 310 την Πέμπτη μου είπαν θα μου φέρουν το εργαλείο 😁 . Για πείτε καμμία ιδέα τι μπουκάλα να αγοράσω ?

Petrogaz 10αρα. Έχω πάρει και coral αλλά δεν έχει τόσο καλή απόδοση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, al3xis είπε

Για μπουκάλα, εγώ προτίμησα την gogas της shell.. μου εμπνέει περισσότερη ασφάλεια, δε ξέρω!

Ναι , εχει πιο ωραια χρωματα!!!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fuz10n είπε

AF2AF216-68B5-430A-8505-031084970702.jpeg

37FE64D9-819B-4AFF-B69C-4CF06BB392D8.jpeg

Δηλαδή αυτό είναι ένα από τα παραδείγματα όπου το ψήσιμο στο υγραέριο δίνει το ίδιο και ανώτερο αποτέλεσμα απ' το κάρβουνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...