Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, gsisr είπε

καλημέρα σε όλους και καλά ψησίματα. θα ήθελα μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος για εστίες εξωτερικές αερίου. θα φτιάξω ένα μπάρμπεκιου στη ταράτσα μου με πάγκο εντοιχισμένη ψησταριά κλπ. λόγω περιορισμένου χώρου θέλω το κουζινακι αεριου που θα τοποθετήσω να είναι αφαιρούμενο. η φιάλη θα βρίσκεται κάτω από τον πάγκο και η πρόσβαση για την αλλαγή της θα γίνεται με πόρτα που θα βρίσκεται μπροστά της. θα αφήσω μια εσοχή στο τοίχο ώστε να περάσω το σωλήνα της φιάλης μετά τη τοποθέτηση του πάγκου. η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κάνω το κουζινάκι αφαιρούμενο χωρίς να κινδυνεύω από διαρροές με το βάλε βγάλε.

τέλος βλέπω πως κυκλοφορούν στην αγορά υψηλής πιέσεως και χαμηλής. να φανταστώ πως το καθένα θέλει και διαφορετικό ρυθμιστή. ποια η διαφορά μεταξύ τους; πχ μεταξύ αυτού https://www.e-equip.gr/estia-xamilis-piesis-vareos-typou-mantemenia-p-8537.html?osCid=21611ina4o0hd6fsf2h13sugm7 και αυτού https://gasexpress.gr/kouzina-igraeriou-dipli-sfirilati-2-esties?gclid=Cj0KCQjwvYSEBhDjARIsAJMn0lidpNugNVvOBH8OW5vAqejDOuEqzl0i7fzabE6Z_V01O1jofEPJvfwaAkOrEALw_wcB. είναι κάποιος από τους δύο τύπους πιο δυνατός απ τον άλλον;

η διαφορά τους είναι στην ισχύ από ότι είδα. Η πρώτη είναι πολύ δυνατή και από όσο μου είχαν πει κάνει για μεγάλες κατσαρόλες. Στο δεύτερο λίνκ βλέπω ότι λέει ισχύ 4 kW. Δεν ξέρω αν αναφέρεται στην συνολική ισχύ και των 2 ματιών ή στο καθένα ξεχωριστά. Από όσο έχω διαβάσει και μου έχουν πει και στα μαγαζιά πρέπει η εστία να έχει 3,5 - 5 kW ισχύ.

Σήμερα θα πάω να κάνω μία έρευνα αγοράς και να δω κάποιες εστίες από κοντά για να έχω μια καλύτερη εικόνα.

57 λεπτά πριν, enterhere είπε

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας. Σε broil king monarch 340, έβαλα να ψήσω για πρώτη φορά, μοσχαρίσιες γάλακτος. Ζέστανα την ψησταριά στους 210 βαθμούς, σύμφωνα με το θερμόμετρο που έχει ενσωματωμένο και μείωσα τους καυστήρες στο medium/low

Το αποτέλεσμα είναι ότι είχα πολλές αναφλέξεις και πολύ καπνό. Μαζί έψησα μανιτάρια και πίτες. Επειδή άνοιγα το καπάκι, η θερμοκρασία έπεφτε και ρύθμιζα τους καυστήρες στο medium για να διατηρήσω την θερμοκρασία στους 210 βαθμούς.

Πως μπορώ να αποφύγω τις αναφλέξεις; Σε τι θερμορασίες πρεπει να την δουλεύω και αν πέφτει η θερμοκρασία εσωτερικά, θα πρέπει να ξαναδυναμώνω την ένταση στους καυστήρες ή θα έχω περοσσότερες αναφλέξεις;

Το θερμόμετρο που είναι στο καπάκι είναι λογικό να δείχνει χαμηλότερη θερμοκρασία όταν ανοίγεις το καπάκι καθώς δείχνει- αποτυπώνει θερμοκρασία θαλάμου. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι σχάρες σου έχουν και την ίδια απόκλιση. Προσωπικά αφήνω τους καυστήρες εκεί που τους είχα πριν (στο τέρμα χαμηλό) και η θερμοκρασία στον θάλαμο σε λίγα λεπτά επανέρχεται στα νούμερα που ήταν πριν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Εχω κι εγώ την Broil King Monarch 340 και η μοσχαρίσια είναι το ποιό εύκολο κρέας και το καλύτερο ψήσιμο για εμένα. 

Τις κάνω ως εξής : Ανεβάζω στους 250 για προθέρμανση. Ρίχνω τις μοσχαρίσιες και κατεβάζω στο mid-low. Κλειστό καπάκι ενα γύρισμα μόνο και σε 10-12 λεπτά βγαίνουν τέλειες. Ούτε αναφλέξεις ούτε κάπνες. 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsounis είπε

Καμμια συμβουλή για κοκορέτσι και κοντοσούβλι απο τους εμπειρους?

Παμε για τριγλυκερίδια φούλ 😂

grill philosophy στο youtube. Εχθές ανέβασαν οι αδελφοί Μαλλιώρα σχετικό βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skskre είπε

Κάποια σημερινά πρώτα σχόλια για τα τηγάνια του Lidl στο facebook.....

Lidl.jpg.e779c078f086dcaf28fc3ab5a50a9669.jpg

Oποιος πηρε το 30αρι και του σκουριασε το θελω εγω, το αγοραζω.

Βαλε λινκ και τη σελιδα που το γραφουν μηπως βρω κανενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, remalis είπε

 

Αγχώθηκα προς στιγμήν αλλά τελικά έχει κάτι εγκοπές για να μη έχεις αυτό το πρόβλημα. Επίσης έχει και κάθετες άρα έχεις 4 θέσεις για να ψηθεί. Είναι και πλακέ η σούβλες οπότε πάει μια χαρά πιστεύω.

 

1965109437_WhatsAppImage2021-04-23at00_25_25.jpeg.04187b8820c170aebc816a6a61280098.jpeg

 

Θέλω να πάρω ένα θερμόμετρο γιατί αυτά του ΙΚΕΑ και τα 2 βγήκαν ελλατωματικά. Έχει κανείς άποψη για αυτό?

Παίζει και το inkbird αλλά έλεγα να ξεκινήσω με κάτι πιο απλό και φτηνό.

715F0R-5gBL._AC_SL1500_.jpg.e21c46fbc2b4d3569aef7881134262ef.jpg

 

 

Εγω παραγγειλα και χρησιμοποιω το Digoo DG-FT2203 https://www.banggood.com/Digoo-DG-FT2203-Smart-Bluetoorh-LED-LCD-Display-BBQ-Kitchen-Cooking-Thermometer-With-Double-Probes-p-1300450.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Εχει 2 καρφακια, αντεχει μεχρι 300C που ειναι βασικο, συνδεεται με το κινητο με bluetooth και εφαρμογη που περναει τις ρυθμισεις στο θερμομετρο (αρα δεν ασχολουμαι με χειροκινητες ρυθμισεις με κουμπακια), παιρνω alerts στο κινητο αν αφησω κατι που θελει χρονο να ψηθει και δεν ειμαι απο πανω, εχει και δυο μανγητακια πισω οποτε καθεται ακριβως διπλα στο iGrill (που δεν αγορασα) και ολα αυτα σε τιμη 14€

Δυστυχως βλεπω οτι δεν υπαρχει σε αποθεμα στο banggood αλλα αν το βρεις απο αλλου το θεωρω πολυ καλη αγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Costanzo είπε

καλησπερα, παρακολουθω απο περισυ το φορουμ οποτε και αποφασισα με αυτα που διαβασα να γινω κατοχος μιας Spirit II e310. Επειδη και εγω πηρα σημερα καλουδια απο το Lidl, η σελιδα για το πως ακριβως γινεται το καψιμο στα τηγανια του ειναι εδω: https://www.chg-gross.de/service/videos/ (σκαναρεις το QR code και σε στελνει εδω).

Το πιο χρησιμο εαν προσανατολιζεστε σαν εμενα να το χρησιμοποιησετε σε BBQ αεριου νομιζω οτι ειναι αυτο:

Τωρα ειμαι σε αναζητηση ανοξειδωτης σουβλας... καλα ψησιματα!


 

Tην εχεις κανει τη διαδικασια? Πηρα και το μικρο και το μεγαλο του Lidl και θελω σημερα να τα καψω. Στις οδηγιες λεει ότι πρωτα καθαριζεςι το φιλμ που εχουν ηδη με ενα βρεγμενο πανι , μετα τα βαζεις στη φωτια με αρκετο βουτυρο καρυδας που δεν καιγεται ευκολα οπως το κανονικο και αν θυμαμαι καλα στρωνεις και μια στρωση πατατες απο πανω. Μου φανηκε περιεργο αλλα δεν εχω ασχοληθει για να ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Oποιος πηρε το 30αρι και του σκουριασε το θελω εγω, το αγοραζω.

Βαλε λινκ και τη σελιδα που το γραφουν μηπως βρω κανενα.

https://www.facebook.com/groups/237045150958545/permalink/460762121920179/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, skskre είπε

Κάποια σημερινά πρώτα σχόλια για τα τηγάνια του Lidl στο facebook.....

Lidl.jpg.e779c078f086dcaf28fc3ab5a50a9669.jpg

Συμφωνα με τον κατασκευαστη η "σκουρια" δεν ειναι προβλημα - μπορει να προκυψει σαν αποτελεσμα της διαδικασιας κατασκευης (και φυλαξης θα ελεγα εγω) και αφαιρειται με ενα σφουγκαρακι αλουμινιου (τα κοινα για τριψιμο).
Ανεβασα το λινκ της σελιδας του κατασκευαστη και τις σχετικες οδηγιες εδω: 

 

Αν ψαξεις λιγο και τα σχετικα ποστ στο εξωτερικο για μαντεμενια και σιδερενια τηγανια, θα δεις οτι η "σκουρια" ειναι συνηθισμενο φαινομενο και αντιμετωπιζεται με καθαρισμα. Σημαντικο: δεν αφηνουμε το τηγανι να στεγνωσει μονο του αλλα το στεγνωνουμε οσο το δυνατον καλυτερα με πετσετα (η χαρτι κουζινας) καθως η υγρασια που θα μεινει πανω στο σιδερο θα βγαλει σκουριες.

Οσον αφορα τις μυρωδιες, κατα πασα πιθανοτητα προερχεται απο το προστατευτικο φιλμ που εχει το τηγανι και το οποιο ενδεχομενως (και απο το χρωμα στις φωτογραφιες) ειναι επειδη δεν εκανε τη διαδικασια προετοιμασιας για χρηση του τηγανιου.

5 λεπτά πριν, james9tito είπε

Tην εχεις κανει τη διαδικασια? Πηρα και το μικρο και το μεγαλο του Lidl και θελω σημερα να τα καψω. Στις οδηγιες λεει ότι πρωτα καθαριζεςι το φιλμ που εχουν ηδη με ενα βρεγμενο πανι , μετα τα βαζεις στη φωτια με αρκετο βουτυρο καρυδας που δεν καιγεται ευκολα οπως το κανονικο και αν θυμαμαι καλα στρωνεις και μια στρωση πατατες απο πανω. Μου φανηκε περιεργο αλλα δεν εχω ασχοληθει για να ξερω. 

αν πας στο λινκ που ανεβασα θα δεις οτι εχει 4 βιντεο πως γινεται (με φλουδες απο πατατες) αλλα η διαδικασια πανω στο γκριλλ εμενα μου φαινεται πιο "καθαρη" και ευκολη. Σαββατο θα την κανω και θα σου πω την αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, enterhere είπε

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας. Σε broil king monarch 340, έβαλα να ψήσω για πρώτη φορά, μοσχαρίσιες γάλακτος. Ζέστανα την ψησταριά στους 210 βαθμούς, σύμφωνα με το θερμόμετρο που έχει ενσωματωμένο και μείωσα τους καυστήρες στο medium/low

Το αποτέλεσμα είναι ότι είχα πολλές αναφλέξεις και πολύ καπνό. Μαζί έψησα μανιτάρια και πίτες. Επειδή άνοιγα το καπάκι, η θερμοκρασία έπεφτε και ρύθμιζα τους καυστήρες στο medium για να διατηρήσω την θερμοκρασία στους 210 βαθμούς.

Πως μπορώ να αποφύγω τις αναφλέξεις; Σε τι θερμορασίες πρεπει να την δουλεύω και αν πέφτει η θερμοκρασία εσωτερικά, θα πρέπει να ξαναδυναμώνω την ένταση στους καυστήρες ή θα έχω περοσσότερες αναφλέξεις;

Υπάρχει περίπτωση επειδή πέρασα την σχάρα με σησαμέλαιο, να έβαλα μεγαλύτερη ποσότητα από όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα να έχω την κάπνα και τις αναφλέξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, enterhere είπε

Υπάρχει περίπτωση επειδή πέρασα την σχάρα με σησαμέλαιο, να έβαλα μεγαλύτερη ποσότητα από όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα να έχω την κάπνα και τις αναφλέξεις;

Καπνα ναι, αναφλεξεις οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

8 ώρες πριν, dstilio είπε

Καλησπέρα!

προταση για άμεση παραλαβή ψησταριάς σε Αθήνα, κατά προτίμηση 4 εστίες αλλά και 3 οκ θα είναι. Να είναι έτοιμη με το κλειδί στο χέρι με προ βαλβίδες χρειάζεται και απλά να πάρω μπουκάλα.

τιμη max 500-600 αν είναι ποιοτικό.

Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο στα 300 € δε θα πω όχι.

χρηση: κοινωνικοποίηση 4-6 και ίσως πιο πολλά άτομα 

Καλημέρα. Για άμεση διαθεσιμότητα δες την Weber Spirit II E-310 από Κώτσο. Εγώ τη μια μέρα παρήγγειλα, τη μεθεπόμενη μου την έφεραν.

Επεξ/σία από toxotis67
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Costanzo είπε

Συμφωνα με τον κατασκευαστη η "σκουρια" δεν ειναι προβλημα - μπορει να προκυψει σαν αποτελεσμα της διαδικασιας κατασκευης (και φυλαξης θα ελεγα εγω) και αφαιρειται με ενα σφουγκαρακι αλουμινιου (τα κοινα για τριψιμο).
Ανεβασα το λινκ της σελιδας του κατασκευαστη και τις σχετικες οδηγιες εδω: 

 

Αν ψαξεις λιγο και τα σχετικα ποστ στο εξωτερικο για μαντεμενια και σιδερενια τηγανια, θα δεις οτι η "σκουρια" ειναι συνηθισμενο φαινομενο και αντιμετωπιζεται με καθαρισμα. Σημαντικο: δεν αφηνουμε το τηγανι να στεγνωσει μονο του αλλα το στεγνωνουμε οσο το δυνατον καλυτερα με πετσετα (η χαρτι κουζινας) καθως η υγρασια που θα μεινει πανω στο σιδερο θα βγαλει σκουριες.

Οσον αφορα τις μυρωδιες, κατα πασα πιθανοτητα προερχεται απο το προστατευτικο φιλμ που εχει το τηγανι και το οποιο ενδεχομενως (και απο το χρωμα στις φωτογραφιες) ειναι επειδη δεν εκανε τη διαδικασια προετοιμασιας για χρηση του τηγανιου.

αν πας στο λινκ που ανεβασα θα δεις οτι εχει 4 βιντεο πως γινεται (με φλουδες απο πατατες) αλλα η διαδικασια πανω στο γκριλλ εμενα μου φαινεται πιο "καθαρη" και ευκολη. Σαββατο θα την κανω και θα σου πω την αποψη μου.

Θα το κανω και εγω το πρωι μιας και το μεσημερι εχει ψησιμο. Θα ξεκινησω με το μικρο και θα ακολυοθησω τις οδηγιες τους και θα δω πως θα παει. Αν πανε ολα καλα θα επαναλαβω στο μεγαλο αλλιως θα κανω αυτο που ειδα στο βιντεο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, livaspy είπε

Μια συμβουλή για BK gem 330 για να καθαρίσουμε τις μαντεμένιες σχάρες χρησιμοποιούμε κανονικά υγρό πιάτων και αφού τις στεγνώσουμε τις περνάμε με ότι λάδι να ναι;
Έβαλα της Weber το spray για να μην κολλάνε τα ψητά και έγιναν οι σχάρες χάλια (έχουν πάνω σαν μαύρη γλίτσα).  

Μην βάλεις υγρό πιάτων! Αν το κάνεις μετά θα πρέπει να κάνεις όλη την διαδικασία seasoning. Η μαύρη γλίτσα λερώνει; Ή αν την ακουμπήσεις δεν σε λερώνει; Αν είναι το πρώτο σκούπισέ την με ένα παλιόπανο και μετά τρίψε τις σχάρες με πανί περασμένο με λάδι μέχρι να καθαρίσουν. Αν δεν λερώνει, έχεις κάνει τέλειο seasoning 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

.

Καλημέρα. Για άμεση διαθεσιμότητα δες την Weber Spirit II E-310 από Κώτσο. Εγώ τη μια μέρα παρήγγειλα, τη μεθεπόμενη μου την έφεραν.

Και εγω ακριβως την ιδια παρηγγειλα εχθες

Και αυριο πρωι θα γινει παραδοση. Σε αυτα τα χρηματα τα παιδια μου ειπα οτι ειναι καλη επιλογη η συγκεκριμενη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...